Χτυποκάρδια στο θρανίο (1963)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Χτυποκάρδια στο θρανίο (1963)

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χτυποκάρδια_στο_θρανίο

Αισθηματική κωμωδία σε παραγωγή της εταιρίας Δαμασκηνός Μιχαηλίδης και της Birsel film σε σενάριο και σκηνοθεσία του Αλέκου Σακελλάριου. Πρόκειται για διασκευή της ομόνυμης θεατρικής κωμωδίας των Σακελλάριου - Γιαννακόπουλου. Η μουσική της ταινίας ανήκει στον Μανο Χατζηδάκη. Η ταινία γυρίστηκε ταυτόχρονα σε δύο εκδόσεις, ελληνική και τουρκική. Στην τουρκική έκδοση, που είχε τίτλο Sıralardaki Heyecanlar, πρωταγωνιστούσαν Τούρκοι ηθοποιοί, με εξαίρεση την Αλίκη Βουγιουκλάκη, που συμμετείχε και στις δύο εκδόσεις.

36378.jpg

Πρωταγωνιστούν: Αλίκη Βουγιουκλάκη, Δημήτρης Παπαμιχαήλ, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος, Λάμπρος Κωνσταντάρας, Καίτη Πάνου, Γιώργος Κωνσταντίνου, Τζόλυ Γαρμπή, Δημήτρης Νικολαϊδης, Καίτη Λαμπροπούλου, Μαρία Μπονέλου, Θόδωρος Μορίδης, Θόδωρος Έξαρχος, Δέσποινα Νικολαϊδου, Γιώργος Βελέντζας,

http://www.youtube.com/watch?v=1V81K_RdCtw

Υπόθεση: Η Λίζα Πετροβασίλη θα κάνει την άρρωστη για να μην πάει σχολείο. Έτσι θα γνωρίσει και θα παντρευτεί τον καθηγητή, γιατρό, Δημήτρη Παπαδόπουλο, εγκαταλείποντας το σχολείο στην τελευταία τάξη. Οι υποχρεώσεις όμως της συζυγικής ζωής θα κάνουν τη Λίζα να νοσταλγήσει τα ανέμελα σχολικά χρόνια και θα πάρει την απόφαση να γραφτεί στην τελευταία τάξη, κρυφά από τον άντρα της...

Απόσματα από της Τούρκικη έκδοση της ταινίας η οποία δεν προβλήθηκε εκείνη την εποχή στην Τουρκία εξαιτίας ενός Ελληνοτουρκικού πολιτικού θέματος και προβλήθηκε εκεί πολλά χρόνια αργότερα








Kλασσική η σκηνή του ζαχαροπλαστείου με τον Γιώργο Κωσταντίνου (ως πειναλέος καθηγητής που αναλαμβάνει να κάνει ιδιαίτερο μάθημα στην Αλίκη Βουγιουκλάκη) και προσπαθεί με κινήσεις και περιγραφές να δώσει στον ιδιοκτήτη να καταλάβει ότι θέλει ένα προφιτερόλ (δεν ξέρει πως λέγεται) το οποίο κάνει 7 δρχ και τελικά καταλήγει να πίνει ένα καφέ.

Όλο το καστ Έλληνες και Τούρκοι ηθοποιοί που πρωταγωνίστηκαν και στις 2 εκδόσεις της ταινίας καθώς και οι λοιποί συντελεστές της ταινίας.

36379.jpg

Από ένα διάλειμμα των γυρισμάτων

36370.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταφερα να δω τα 10 πρωτα λεπτα του "Siralardaki...". Στην αρχη με επιασαν τα γελια... Ε,μετα αηδιασα... :)
 
Ε ναι λογικό το μόνο που βλέπει κανείς από την τούρκικη έκδοση της ταινίας είναι την Αλίκη να τραγουδα στα Τούρκικα όπως φαίνεται και στο παρακάτω απόσπασμα.

[video=youtube;1WSh8-MzQL8]http://www.youtube.com/watch?v=1WSh8-MzQL8
 
Αγαπημένη ταινία. Κατ εμέ,Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ στα καλύτερα τους.

Μοναδική και η μουσική του Χατζιδάκι και οι κλασσικές σκηνές με το προφιτερόλ και την Ναυσικάα. :p
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες με την Αλίκη...Ειδικά η σκηνή με τον Γ. Κωνσταντίνου και το προφιτερόλ τα σπάει...!
 
ωραια η σπανια φωτογραφια με ολους τους ηθοποιους!δεν ηξερα οτι γυριστηκε ταυτοχρονα η ταινια
 
πολυ ωραια ταινια

οι φωτογραφιες ειναι φοβερες
 
Από τις αγαπημένες μου ταινίες! Θεωρώ πως Βουγιουκλάκη-Παπαμιχαήλ είναι στα καλύτερα τους και ως κωμωδία είναι πολύ ευχάριστη! :)

Κανείς δε ξεχνά τη σκηνή με τον Γ. Κωνσταντίνου, αλλά και το περιβόητο ''Ναυσικάαα'' :p
 
Και μενα μου αρεσει πολυ η σκηνη με το προφιτερολ! Η ταινια κανει και το πιο κυνικο να γελα αθωα σαν παιδακι. Οταν ημουν μικρη θυμαμαι το εβαζαν σχεδον καθε βδομαδα!
 
Δε θα πρωτοτυπήσω κι εγώ! :)

Κι εμένα μου άρεσε (και μου αρέσει ακόμα) αυτή η ταινία! Όχι μόνο για την αθωότητα που σου περνάει, αλλά γιατί είναι ένα παραμύθι -όμορφα διασκευασμένο- ώστε να προσαρμόζεται στην τότε εποχή!

Μαζί με τη σκηνή με το προφιτερόλ, βάλτε και τη σκηνή που γίνεται το συμβούλιο καθηγητών και ο Κωνσταντάρας προσπαθεί να εξηγήσει στον Παπαμιχαήλ τί είδους απαγγελία έκανε! :D
 
Τα "Χτυποκάρδια στο θρανίο" και στην Τουρκική...

 
Στην τουρκική βερσιόν, εκτός απο την Αλίκη, έπαιζαν και πολλοί απο τους ελληνες ηθοποιους (της ελληνικής βερσιόν).

Συγκεκριμένα:

Δέσποινα Νικολαϊδου (Ρούλα, συμμαθήτρια/κολλητή φίλη)

Κλ.Καραγιώργης (δικηγόρος Κώστας)

Δημήτρης Νικολαϊδης (καθηγήτης)

Θόδωρος Μορίδης (Γυμνασιάρχης)

Θόδωρος ΄Εξαρχος (γυμναστής)

Βαγγέλης Σάκαινας (επιστάτης σχολείου)

Αλέκος Κουρής (σερβιτόρος του "προφιτερόλ")

ολοι οι υπολοιποι "καθηγητες" του σχολείου (πλην του Διονύση Παπαγιαννόπουλου που το ρόλο του έπαιζε Τούρκος ηθοποιός)

και αρκετές απο τις συμμαθήτριες.

Και μάλιστα τα ονόματα όλων αυτων των ελλήνων ηθοποιών δεν υπάρχουν στους τίτλους της τουρκικης έκδοσης.
 
Κλασσική ταινία η οποία δείχνει με τον καλύτερο τρόπο τα σχολικά χρόνια της δεκαετίας '60. Για τις πλάκες που κάνουν οι μαθήτριες και μόνο αξίζει να τη δει κανείς.
 
Αυθεντική φωτογραφία της ταινίας

 

63.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
129.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
250.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως αναφέρθηκε και εδω το σχολείο της μαθήτριας Λίζας Πετροβασίλη που στην ταινία αναφέρεται ως "Κολλέγιο της Φιλοθέης" ήταν στην πραγματικότητα το τότε Γυμνάσιο Αμαρουσίου (νυν 1ο Λύκειο Αμαρουσίου). Στο ίδιο σχολείο, η Αλίκη Βουγιουκλάκη είχε φοιτήσει στα μαθητικά της χρόνια.
 
Xχαχααχ "μετάφρασ""φερ μετάφρασ δω " Παπαγιαννόπουλος "Χιλιάρικό?Ολόκληρο??"Κωνσταντίνου.

Ωραία ταινία με πολύ καλούς ηθοποιούς,όταν τη βλέπω μου βγάζει μία γλυκιά μελαγχολία.
 
Πίσω
Μπλουζα