Ψάχνω τίτλο σπάνιο τραγούδι του Κώστα Τουρνά: Αν το μπορείς

sagma666

RetroWannaBe
Joined
11 Απρ 2011
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
23
Αναζητώ ένα τραγούδι που είχε γράψει ο Κώστας Τουρνάς το 1978 και με το οποίο συμμετείχε στο Διεθνές Φεστιβάλ Τραγουδιού του Τόκιο την ίδια χρονιά. Το τραγούδι ερμήνευσε η Άννα Βίσση.

Έχω βρει μόνο τους στίχους του τραγουδιού:

"Άν όλα γύρω σβήσουν,

άν πόρτες μπρος σου κλείσουν,

άν το μπορείς, μη λυπηθείς...

Άνθρωποι αν σε ξεχάσουν,

οι φίλοι αν δεν φτάσουν,

αν το μπορείς, μη λυπηθείς...

Κι αν το μπορείς,

τότε τα πάντα μπορείς."

Παραθέτω εξώφυλλο σε περιοδικό της εποχής και φωτογραφία από το φεστιβάλ.

Προβολή συνημμένου 136524

Προβολή συνημμένου 136525
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο.Έχω τα πάντα από Άννα σε cd και mp3.Αν ισχύει,δεν θα είχε συμπεριληφθεί στο δίσκο της "Κίτρινο Γαλάζιο" ή σε κάποια συλλογή της?Μήπως τελικά ηχογραφήθηκε το κομμάτι αλλά δεν βγήκε σε κυκλοφορία?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Βίσση φαίνεται πιο...γριά απ' όσο είναι σήμερα ! :D
 
Ο τίτλος είναι "Αν το μπορείς". Παρουσιάστηκε στον 1ο ημιτελικό της 10/11/1978. Περισσότερα εδώ.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Η Βίσση φαίνεται πιο...γριά απ' όσο είναι σήμερα ! :D
angel_grig είπε:
Υπάρχουν βέβαια πάντα οι fan(ατικοι) φίλοι της να φέρουν τα πράγματα στα "μέτρα" τους

NTOMINO TEYXOS 1086  14.12.1978LOGO.jpg

Ονομα φώτο ??? NTOMINO TEYXOS 1086 14.12.1978 LOGO ( το "ρετούς " το έφαγε η (αυτο)λογοκρισία ?)

http://annavissimag.blogspot.gr/2012/03/world-popular-song-festival-1978.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως, συγγνώμη, αλλά η φωτογραφία μοιάζει σαν μοντάζ, άλλο κεφάλι σε άλλο σώμα ! Όσο την κοιτάς καλά, δηλαδή...
 
Σύμφωνα με το περιοδικό που έχω στο αρχείο μου και βλέπετε και το εξώφυλλο, το τραγούδι επρόκειτο να μπει σε δίσκο. Δυστυχώς δεν μπήκε ποτέ. Ούτε στο δίσκο του διαγωνισμού συμπεριλήφθηκε. Στο "Κίτρινο Γαλάζιο" δεν μπήκαν ούτε τα τραγούδια "Κος Νόμπελ" και "Ω Μαρία", τα οποία κυκλοφόρησαν ανεξάρτητα σε 45άρι.
 
Τα "Ω Μαρία" και "Κος Νόμπελ" ηχογραφήθηκαν για λογαριασμό της MINOS, που ήταν και οι τελευταίες ηχογραφήσεις της Βίσση στην εταιρεία. Αμέσως μετά, υπέγραψε στην Columbia και με τη δική της ετικέτα βγήκε το "Κίτρινο, γαλάζιο". Συνεπώς, ήταν αδύνατο αυτά να περιληφθούν στον εν λόγω δίσκο...
 
Οσο κι αν το θεμα ειναι αλλο, δε μπορω κι εγω παρα να πω οτι μολις αντικρυσα την φωτο σκεφτηκα: oh my godness, τι εκτρωμα με πεσμενα [edit] και καραφλο πραμα ειναι αυτο??? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εξώφυλλο αυτό του "Ντομινό" θα μπορούσε να αποτελεί τίτλο διπλωματικής εργασίας "Πώς ήταν ο κόσμος πριν απότο Photoshop"...Mαύροι κύκλοι, αμακιγιάριστα πρόσωπα, βλέμμα αλλού γι αλλού, αποτέλεσμα που δείχνει λες και είχαμε όλη κι όλη μια πόζα στο φιλμ...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Τα "Ω Μαρία" και "Κος Νόμπελ" ηχογραφήθηκαν για λογαριασμό της MINOS, που ήταν και οι τελευταίες ηχογραφήσεις της Βίσση στην εταιρεία. Αμέσως μετά, υπέγραψε στην Columbia και με τη δική της ετικέτα βγήκε το "Κίτρινο, γαλάζιο". Συνεπώς, ήταν αδύνατο αυτά να περιληφθούν στον εν λόγω δίσκο...
Κύριε Κριτσιώλη είναι πολύ γνωστά αυτά. Το είπα ως παράδειγμα στο φίλο που απόρησε γιατί το "Αν το μπορείς" δεν μπήκε στο δίσκο της. Το θέμα είναι πώς μπορεί να βρεθεί το τραγούδι. Έχω επικοινωνήσει και με την πλευρά του Κώστα Τουρνά, αλλά δίχως ανταπόκριση. Στο youtube, έχουν μπει κάποια τραγούδια από εκείνο το Φεστιβάλ, αλλά όχι το συγκεκριμένο.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Το εξώφυλλο αυτό του "Ντομινό" θα μπορούσε να αποτελεί τίτλο διπλωματικής εργασίας "Πώς ήταν ο κόσμος πριν απότο Photoshop"...Mαύροι κύκλοι, αμακιγιάριστα πρόσωπα, βλέμμα αλλού γι αλλού, αποτέλεσμα που δείχνει λες και είχαμε όλη κι όλη μια πόζα στο φιλμ...
μπορεί όντως να ήταν μια πόζα ΦΖΠ αν χρησιμοποίησαν μηχανή μεγάλου φορμά που το φιλμ είναι σε μέγεθος περίπου όσο το χαρτί και έρχεται φύλλα φύλλα.Αν ο φωτογράφος ήταν λίγο βαρεσάρης ή τσιγκούνης μπορεί να τράβηξε μόνο μια "πλάκα" και ότι είναι είναι.
 
Μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο από το τραγούδι;
 
Πίσω
Μπλουζα