Ψηφιακή επεξεργασία & αποκατάσταση των ταινιών της FINOS FILM από την εταιρία Graal

Ρε παιδιά τώρα το πήρα χαμπάρι το thread.

Έχουμε νεώτερα από το μέτωπο? Σε ποιο σημείο έχει φτάσει η προσπάθεια? Τις ταινίες αν τις (ξανά)κυκλοφορήσουν...

Θέλω Φίνο σε telecine
 
supacoopa είπε:
Δυστυχως ομως εκανανι καποια "πατάτα" στον Alpha και η εικονα δεν ειχε σωστο 16:9 καδρο, το επαιξαν σαν 4:3 letterbox.
Δε νομίζω, το πλάνο ήταν πλήρες, μάλιστα εκεί που χορεύει η Λάσκαρη στην αρχή, πριν φύγουν για Ελλάδα, δείχνει σε σειρά 4 Ζωίτσες αντί για 3 που έδειχνε στο 4:3.
 
Ας ενεργοποιήσω το τόπικ,μετά από καιρό.

Αφορμή παίρνω από τις ταινίες που έχει στη διάθεσή του,το hol video club.

Στην ενότητα 'Φίνος Φιλμ', αναφέρονται οι ταινίες

'ΟΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ' και 'ΠΡΟΣΩΠΑ ΛΗΣΜΟΝΗΜΕΝΑ'.

Άραγε,το ΟΤΕ ΣΙΝΕΜΑ θα τις προβάλει?

Εκτός αν είναι αποκλειστικότητα.
 
Δείτε και αυτό που βρήκα σήμερα σχετικά με το νήμα!! Αν και δικαιώθηκαν όσοι έλεγαν στην αρχή του νήματος οτι αφού τις έβγαλαν σε dvd θα τις ξαναβγάλουν σε bluray για να μας "αναγκάσουν" να τις ξαναπάρουμε, αξίζει να δείτε στην τελευταία παράγραφο και την αναφορά στα μέλη του φόρουμ για τις γνώσεις και τη βοήθεια που προσέφεραν/προσφέρουν στην προσπάθεια αυτή. :bow:
 
Nα εισαι καλα για τη πληροφορια Σπυρο

Και ενα ευχαριστω στην κ. Σταυριανού που μνημονευει την κοινοτητα μας αλλα και για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες που παρεθεσε στο αρθρο του lifo

Έχω ένα pool από 50 εθελοντές που μας λένε πείτε μας τι θέλεις να κάνουμε για να βοηθήσουμε το rebranding της Φίνος. Να βοηθήσουμε να βρεθούν οι ταινίες που είναι χαμένες: Το παπούτσι από τον τόπο σου ή Η φωνή της Καρδιάς της δεκαετίας του ʼ40 και του ʼ50 π.χ. Ξέρουν περισσότερα από μας. Στο site του retromaniax υπάρχουν δυο τρεις συνεργάτες του που ξέρουν τα πάντα.
και το λεω διοτι υπαρχουν παμπολοι αχαρακτηριστοι που κλεβουν-αντιγραφουν (και υπαρχουν λογω) retrodb και retromaniax, χωρις να κανουν καν αναφορα στην πηγη ή ενα απλο ευχαριστω.
 
Πολύ ευχάριστο το νέο αν και θα "ξηλωθούμε" πάλι να τις μαζέψουμε όλες αλλά χαλάλι! Η κ. Σιγάλα που μίλησα μαζί της είναι ευγενέστατη!
 
Πολυ ενδιαφερον αρθρο,αξιοζηλευτη η δουλεια των συντηρητων.
 
Μπράβο, πολύ χαίρομαι. Και μόνο στη σκέψη ότι θα έχω όλες αυτές τις αγαπημένες ταινίες με τέτοια επεξεργασία σε HD τρελλαίνομαι από τη χαρά μου. Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους βοηθούν από το Retromaniax !
 
Wally είπε:
Nα εισαι καλα για τη πληροφορια Σπυρο
Και ενα ευχαριστω στην κ. Σταυριανού που μνημονευει την κοινοτητα μας αλλα και για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες που παρεθεσε στο αρθρο του lifo

και το λεω διοτι υπαρχουν παμπολοι αχαρακτηριστοι που κλεβουν-αντιγραφουν (και υπαρχουν λογω) retrodb και retromaniax, χωρις να κανουν καν αναφορα στην πηγη ή ενα απλο ευχαριστω.
.......... :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικα νεα...

Εχω τρελαθεί απο την χαρα μου και θα περιμενω με αγωνια τις πρωτες κυκλοφοριες σε Bluray..

Πολλα συγχαρητήρια σε οσους επιτελους το αποφασισαν και σε οσους δουλεψαν και δουλευουν για αυτο το project.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άσχετο από αυτό αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω πως σε λίγο καιρό θα βγει επιτέλους η εξαιρετική ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ "στον αέρα"!
 
τις ταινίες (και τα ιντερνετικα δικαιώματα) τις έχει η Odeon σε 720p επί πληρωμής σε ιστοσελίδα pameodeon.gr
 
Είναι άραγε σε 720 p η εχουν κανει καποιο φρικτό upscale ;
 
tonytony είπε:
Άσχετο από αυτό αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω πως σε λίγο καιρό θα βγει επιτέλους η εξαιρετική ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ "στον αέρα"!
Υπάρχει καποιο νεότερο και για το καναλι της Finos Films στο Youtube?? θα ανοιξει και αυτό ξανά? ή όχι?
 
hannele είπε:
Υπάρχει καποιο νεότερο και για το καναλι της Finos Films στο Youtube?? θα ανοιξει και αυτό ξανά? ή όχι?
Μάλλον όχι προς το παρών...
 
καλησπερα παιδια ,χαιρετω την παρεα σας..σημερα που επαιζε 26-02-2014 στον alpha την ταινια ο κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος..... ητανε η αυθεντικη κοπια λογικα και μαλιστα με ψηφιοποιημενη μορφη?????δηλαδη ο alpha εχει παρει τις ταινιες του φινου σε καινουργια ψηφιοποιημενη μορφη απο την graal καθαρες απο εικονα και ηχο???το ιδιο ισχυει και για τον οτε????θα βλεπουμε επιτελους καθαρες ταινιες απο εικονα και ηχο???και ποια καναλια θα παιζουν πλεον φινο φιλμς με καινουργια ψηφιοποιημενη μορφη????ας μου απαντησει καποιος αν ξερει...ευχαριστω πολυ.
 
Είμαι φουλ ξενερωμένος ,και εξηγώ ,δεν διαθέτω τηλεόραση καθώς απεχθάνομαι πλέον τα προϊόντα της ,επί καθημερινής σχεδόν βάσεως βλέπω (είτε ακούω αν εργάζομαι ) παλιές ελληνικές σειρές και ταινίες ,κάποιες στο γιουτουμπ κάποιες στο βέο κάποιες στο ντέιλιμόσιον κλπ

Η κατάσταση είναι απαράδεκτη ,να θες να ''προπαγανδίσεις'' είτε να διαπαιδαγωγήσεις νεότερους ανθρώπους με μια ποιότητα από τον παλιό κινηματογράφο και να μην μπορείς , κλέφτες θα γίνουμε τι θα κάνουμε ? είναι απαράδεκτο λόγο τεχνικών είτε θεμάτων δικαιωμάτων να αναγκάζεται και να σπρώχνεται κόσμος στο να βλέπει τις σημερινές μπούρδες ,στο 2014 ζούμε,έχουμε ελεύθερη πρόσβαση στα αρχεία του βατικανού και δεν μπορούμε να απολαύσουμε ελευθέρα και απενοχοποιημένα παλιό καλό ελληνικό κινηματογράφο

αν δεν ομιλώ τη σωστή απλά ξεχάστε το
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους της Φίνος Φιλμ.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η επίσημη σελίδα της FF στο Facebook έχει ξεκινήσει να λειτουργεί εδώ και λίγες ημέρες, με σπάνιο φωτογραφικό υλικό από τις ταινίες και τους συντελεστές της εταιρίας. Μπορείτε να τη βρείτε εδώ: http://www.facebook.com/FinosFilm

Επίσης, μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα, η επίσημη ιστοσελίδα της Φίνος Φιλμ θα είναι πλέον γεγονός. Μας πήρε πόλυ καιρό, γιατί αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε μια πελώρια βιβλιοθήκη ελληνικού κινηματογράφου, με πάνω από 5,000 φωτογραφίες, αμέτρητες βιογραφίες συντελεστών και υλικό που δεν έχει βγει ποτέ μέχρι τώρα στη δημοσιότητα. Θα στείλουμε σχετική ανακοίνωση για τους φίλους του Retromaniax μόλις είναι στο αέρα.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Η Ομάδα της FF
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα