• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Ψιλικοκό

θανος

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
193
επειδη εχω την απορια πολλα παινχιδια με τα οποια παιζαμε (σκετιστες,γκαζακια κ.λ.π.) ηταν αυτης της εταιριας εψαξα για να βρω κατι αλλα δεν καταφερα που ακριβως ηταν αυτη η εταιρια??και ποτε εκλεισε περιπου??υπολογιζω οτι μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 90 ηταν ανοιχτη που βρισκοταν η εδρα της??

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
446
Νομίζω οτι μετά την el greco ο Βακακης έφτιαξε αυτή την εταιρεία για να διακινεί τα φτηνά μικροπαίχνιδα(μπουγελόφατσες,ευχούληδες,σκειτερς κτλ). Νομίζω οτι έκλεισε γύρω στο 1997.

panp

Banned
Αντιδράσεις
6
Ποιός Βακάκης; Αυτός που έχει σήμερα τα JUMBO?

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
446
θαρρω πως ναι. Την είχε ταυτόχρονα με τα jumbo. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Αντιδράσεις
82
Η Ψιλικοκό, όπως και η PR1MO, είναι η ίδια εταιρία που ήταν γνωστότερη πριν ως el greco. Ήταν ουσιαστικά το τέλος του Βακάκη ως κατασκευαστή (ή καλύτερα ανακατασκευαστή με ξένες μήτρες) παιχνιδιών.

panp

Banned
Αντιδράσεις
6
Πάντως όπως και νά'χει, μιλάμε ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ο "Μίδας" στο χώρο των παιχνιδιών (όσο κι αν το έχει "ανοίξει"). Χώμα πιάνει και χρυσάφι γίνεται, ακόμα και μεσούσης της κρίσης...

θανος

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
193
ευχαριστω για τις πληροφοριες νομιζω οτι η primo toys υπηρχε μεχρι προσφατα

foutix

RetroAdept
Αντιδράσεις
446
Δεν νομίζω θανο. Εκτός από το τουρμποτόξο (και χλαπάτσα ;) , που είχα πάρει κίολας, δεν νομίζω οτι είχε βγάλει κάτι συνταρακτικό.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

θανος

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
193
βρηκα την διαφημιση απο τα γκαζακια

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
41
Από την ψιλικοκό, "Αρκουδίνια"

67557.jpg67558.jpg67559.jpg

Επιβεβαιώνω κι εγώ, από πληροφορίες που έχω άπό παλιό παιχνιδοπώλη, ότι πράγματι η ψιλικοκό ήταν του Βακάκη, την εποχή που ήταν διευθυντής στην hasbro hellas.

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.570
mytinyworld πολυ ομορφα τα αρκουδινια! με γεια!

ποτε κυκλοφορησαν;περιεργο που τοτε δεν τα πηρε ειδηση η αδερφη μου που ειναι και μικροτερη

mytinyworld

RetroNuts!
Αντιδράσεις
41
Κατερίνα μου σ'ευχαριστώ! Τα αρκουδάκια γράφουν από κάτω 1995, τα σακουλάκια όμως δεν έχουν χρονολογία. Μήπως δεν είχαν επιτυχία και δεν έγιναν πολύ γνωστά? Η μήπως κυκλοφόρησαν για πολύ λίγο καιρό?

katerinak

Expert
Αντιδράσεις
1.570
mytinyworld είπε:
Κατερίνα μου σ'ευχαριστώ! Τα αρκουδάκια γράφουν από κάτω 1995, τα σακουλάκια όμως δεν έχουν χρονολογία. Μήπως δεν είχαν επιτυχία και δεν έγιναν πολύ γνωστά? Η μήπως κυκλοφόρησαν για πολύ λίγο καιρό?
σ ευχαριστω για την απαντηση!!τι να σου πω; αν δεν εδειξε διαφημιση στην τηλεοραση μαλλον αυτος θα ειναι ο λογος που ειτε δεν ειχαν επιτυχια ειτε δεν εγιναν πολυ γνωστα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι αρκουδινια δεν πηρε ποτε η αδερφη μου

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.181
Κι εγώ τα ''Αρκουδίνια'' δεν τα θυμάμαι, μάλλον δεν θα κυκλοφόρησαν για πολύ...

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
40
Η Ψιλικοκό πάντως θυμάμαι πολύ καλά πως έβγαζε του εξωγήινους και τους ninja mites.

Βρήκα το Μπουσουλίνι τρεχαλίνι της Primo και το πήρα! Ποια χρονιά βγήκε αυτό θυμάστε; Η Primo ήταν κι αυτή του Βακάκη την οποία είχε μετά την Ψιλικοκό;

Ορίστε και φωτό!

Εικόνα0224.jpg

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
830
Τα αρκουδίνια δεν τα ξέρω. Και οι μπουγελόφατσες της ίδιας εταιρίας δεν είναι?

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
40
johnny19818 είπε:
Τα αρκουδίνια δεν τα ξέρω. Και οι μπουγελόφατσες της ίδιας εταιρίας δεν είναι?
Ναι, η Ψιλικοκό τις έβγαζε και τις μπουγελόφατσες!

thanoskanun

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
παιδια κανενας φωτο απο φακελακια απο αλλες φιγουρες του εχει? πχ skateboard mania,διαμαντενιο κοσμο, μπουγελοφατσες, μακι 6, ευχουληδες?

Μπλουζα