Ψιλικοκό

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
601
επειδη εχω την απορια πολλα παινχιδια με τα οποια παιζαμε (σκετιστες,γκαζακια κ.λ.π.) ηταν αυτης της εταιριας εψαξα για να βρω κατι αλλα δεν καταφερα που ακριβως ηταν αυτη η εταιρια??και ποτε εκλεισε περιπου??υπολογιζω οτι μεχρι τα μεσα της δεκαετιας του 90 ηταν ανοιχτη που βρισκοταν η εδρα της??
 
Νομίζω οτι μετά την el greco ο Βακακης έφτιαξε αυτή την εταιρεία για να διακινεί τα φτηνά μικροπαίχνιδα(μπουγελόφατσες,ευχούληδες,σκειτερς κτλ). Νομίζω οτι έκλεισε γύρω στο 1997.
 
Ποιός Βακάκης; Αυτός που έχει σήμερα τα JUMBO?
 
θαρρω πως ναι. Την είχε ταυτόχρονα με τα jumbo. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
 
Η Ψιλικοκό, όπως και η PR1MO, είναι η ίδια εταιρία που ήταν γνωστότερη πριν ως el greco. Ήταν ουσιαστικά το τέλος του Βακάκη ως κατασκευαστή (ή καλύτερα ανακατασκευαστή με ξένες μήτρες) παιχνιδιών.
 
Πάντως όπως και νά'χει, μιλάμε ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ο "Μίδας" στο χώρο των παιχνιδιών (όσο κι αν το έχει "ανοίξει"). Χώμα πιάνει και χρυσάφι γίνεται, ακόμα και μεσούσης της κρίσης...
 
ευχαριστω για τις πληροφοριες νομιζω οτι η primo toys υπηρχε μεχρι προσφατα
 
Δεν νομίζω θανο. Εκτός από το τουρμποτόξο (και χλαπάτσα ;) , που είχα πάρει κίολας, δεν νομίζω οτι είχε βγάλει κάτι συνταρακτικό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα την διαφημιση απο τα γκαζακια

 
Από την ψιλικοκό, "Αρκουδίνια"

67557.jpg67558.jpg67559.jpg

Επιβεβαιώνω κι εγώ, από πληροφορίες που έχω άπό παλιό παιχνιδοπώλη, ότι πράγματι η ψιλικοκό ήταν του Βακάκη, την εποχή που ήταν διευθυντής στην hasbro hellas.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mytinyworld πολυ ομορφα τα αρκουδινια! με γεια!

ποτε κυκλοφορησαν;περιεργο που τοτε δεν τα πηρε ειδηση η αδερφη μου που ειναι και μικροτερη
 
Κατερίνα μου σ'ευχαριστώ! Τα αρκουδάκια γράφουν από κάτω 1995, τα σακουλάκια όμως δεν έχουν χρονολογία. Μήπως δεν είχαν επιτυχία και δεν έγιναν πολύ γνωστά? Η μήπως κυκλοφόρησαν για πολύ λίγο καιρό?
 
mytinyworld είπε:
Κατερίνα μου σ'ευχαριστώ! Τα αρκουδάκια γράφουν από κάτω 1995, τα σακουλάκια όμως δεν έχουν χρονολογία. Μήπως δεν είχαν επιτυχία και δεν έγιναν πολύ γνωστά? Η μήπως κυκλοφόρησαν για πολύ λίγο καιρό?
σ ευχαριστω για την απαντηση!!τι να σου πω; αν δεν εδειξε διαφημιση στην τηλεοραση μαλλον αυτος θα ειναι ο λογος που ειτε δεν ειχαν επιτυχια ειτε δεν εγιναν πολυ γνωστα.Το μονο σιγουρο ειναι οτι αρκουδινια δεν πηρε ποτε η αδερφη μου
 
Κι εγώ τα ''Αρκουδίνια'' δεν τα θυμάμαι, μάλλον δεν θα κυκλοφόρησαν για πολύ...
 
Η Ψιλικοκό πάντως θυμάμαι πολύ καλά πως έβγαζε του εξωγήινους και τους ninja mites.

Βρήκα το Μπουσουλίνι τρεχαλίνι της Primo και το πήρα! Ποια χρονιά βγήκε αυτό θυμάστε; Η Primo ήταν κι αυτή του Βακάκη την οποία είχε μετά την Ψιλικοκό;

Ορίστε και φωτό!

Εικόνα0224.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα αρκουδίνια δεν τα ξέρω. Και οι μπουγελόφατσες της ίδιας εταιρίας δεν είναι?
 
johnny19818 είπε:
Τα αρκουδίνια δεν τα ξέρω. Και οι μπουγελόφατσες της ίδιας εταιρίας δεν είναι?
Ναι, η Ψιλικοκό τις έβγαζε και τις μπουγελόφατσες!
 
παιδια κανενας φωτο απο φακελακια απο αλλες φιγουρες του εχει? πχ skateboard mania,διαμαντενιο κοσμο, μπουγελοφατσες, μακι 6, ευχουληδες?
 
Πίσω
Μπλουζα