Ψυγεία παγωτών ΕΒΓΑ

Θα το ομολογήσω...

αυτά τα ψυγεία με το λαστιχένιο χοντρό καπάκι και τη μια μεταλλική μπάρα από πάνω, ήταν η χαρά του βούτακα....

Όταν πήγαινα 2α δημοτικού (έμενα στη Ρόδο τότε) περιμέναμε (η συμμορία) να πέσει η νύχτα για να γίνει το ντού στο ψυγείο του μπακάλη (τα είχαν έξω τότε).

Δύο άτομα λυγίζανε το καπάκι και ένα έβαζε μέσα χέρι και γινόταν το μακελιό. Είχα σιχαθεί το Lolipop (γρανίτα) θυμάμαι... πως δε φάγαμε κανένα βρωμόξυλο πάλι καλά
 
gtsamour για να μην σε καταγγειλω, θα με βοηθησεις να φτιαξω το spectrumακο μου :D
 
Εγώ θυμάμαι ένα παγωτό που από κάτω είχε ένα δωράκι ενός μοντέλου μοτοσυκλέτας..Είχα μαζέψει όλη την σειρά!!!!!
 
Wally ότι και να γίνει, φτιάχνεται δε φτιάχνεται, προσφέρομαι να σου πάρω τη χαλασμένη πλακέτα και να σου την αντικαταστήσω με μια από αυτές που έχω επισκευάσει και τεστάρει. (σε αντάλλαγμα με τo Saturn (EUR) Tosec που μου είχες πεί ότι είχες, χε χε)

Το πότε εξαρτάται από εσένα (αυτό το ΣΚ και το ΣΚ στις 17-18 Μαρτίου δεν θα μπορώ όμως)
 
thanx g!!!

θα τα πουμε μεσω PM ;)
 
Εγω θυμάμαι τον θόρυβο που έκανε το λάστιχο όταν έκλεινες το καπάκι με πολύ φόρα!! Τέτοια ψυγεία υπάρχουν ακόμα στην επαρχία, αλλά δεν τα έχουν για παγωτά.
 
Σικάγο, Μαρενγκάτα, η κρέμα βανίλια ξυλάκι από το Άστυ, αργότερα η Σουλτάνα και το Feast από την Algida και οι μπομπονέλες από την καντίνα του σχολείου!
 
Είχαν αυτά τα ψυγεία και τις μαύρες στιγμές βρε παιδί μου!

Σε πόσους είχε τύχει να το βλέπουν από μακριά , να το πλησιάσουν όλο προσμονή, και μόλις φτάσουν σε απόσταση βολής να δούνε το λουκέτο!!!!

:grindteeth:
 
ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑ ΨΥΓΕΙΑ ΑΥΤΑ ???ΕΙΧΕ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ
 
AEON είπε:
Θυμάται κανείς τα γιο-γιο και τις τζελ μπαλίτσες που έκαναν κάτι διαστημικά γκελ; :rolleyes:
Εδώ και χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ πώς τις λέγανε αυτές τις μπαλίσες... ήταν ένα ουσιαστικό γένους θυληκού νομίζω, αλλά έχει χαθεί στα εγκεφαλικά υπόγεια...
 
supersonic είπε:
Τα παγωτά ΑΣΤΥ τα θυμάστε?Εγώ μόνο το σηματάκι,που ήταν ένας πράσινος ρόμβος και τα γράμματα ΑΣΤΥ έπερναν το σχήμα του.Θυμάστε κανένα παγωτό της φίρμας αυτής;

Σαφέστατα το θυμόμαστε! ΣΝιφφ. Μου άρεσε το 'Κασσάτο' στη χαρακτηριστική συσκευασία σε σχήμα igloo με έναν πιγκουϊνο.
 
Κακά τα ψέματα ενθουσιαζόμασταν πολύ ευκολότερα τότε. Εγώ νομίζω πως είναι σημεία των καιρών καθώς υπάρχει μια απομυθοποίηση των πάντων και αυτό ξεκινά στα παιδιά απο πολύ μικρότερη ηλικία απ' ότι ξεκίνησε σε μας. Αν απ' ότι καταλαβαίνω ποτέ ουσιαστικά δεν απομυθοποιήσαμε όλα αυτά που μας συγκίνησαν τότε...Κοιτά τι σκέφτηκα η γυναίκα με αφορμή τα ψυγεία έβγα... :sealed:
 
μεχρι το 97 ειχαμε στη γειτονια μας ενα τυπικο ψιλικατζιδικο οπου το κρατουσε η χαρακτηριστικη γιαγια "κυρα-μορφω" και παντα ειχε μπροστα τα γαριδακια,μικυ μαους,καφεδες ζαχαρες κλπ..και παντα υπηρχε ενα section με καλσον,καλτσοδετες,καλτσες ,κλωστες βελονες κλπ..

εξω υπηρχε το κλασσικο ψυγειο της εβγα και αστυ..

μεγαλωσα και εζησα στον ταυρο και θυμαμαι σε ενα καθετο της λεοφωρου Ειρηνης υπηρχε το εργοστασιο της Αστυ το οποιο εκλεισε και το πηραν τα ΕΛΤΑ για αποθηκες..

καθε κυριακη οπωσδηποτε στο γηπεδο του φωστηρα για να δουμε μπαλα..πιο πολυ βριζαμε τους διαιτητες και γελαγαμε με τους υπολοιπους που ερχονταν στα ορια του εγκεφαλικου απο τα βρισιδια..

μετα τσαρκα στα παλια σφαγεια που το εκαναν πιστα για ποδηλατα και scate board

πω ρε αναμνησεις!! :wait2:

ειχαμε και εμεις μπομπονελες στο σχολειο (δημοτικο συγκεκριμενα) και ηταν παντα στο καθημερινο μενου..τυροπιτα τριγωνη η στρογγυλη (ζαμπονοτυροπιτα) και μπομπονελα με γευση κολα..

ειναι κανενας απο Ταυρο εδω ρε? :D
 
Αυτά τα ψυγεία με το λάστιχο το μαύρο ήταν όλα τα λεφτά! Ισα που χώραγε να μπει το χέρι σου μέσα και ο,τι πιάσει έπιασε! :D Αγαπημένο παγωτό το Σικάγο το οποίο το τάραζα συνεχώς!!! Οσο για τις λαστιχένιες πόρτες των αθάνατων αυτών ψυγείων έτσι και σου έφευγε το καπάκι την ώρα που το κλεινες και έπεφτε έκανε ένα χαρακτηριστικό θόρυβο και έβλεπες ένα περιπτερά έτοιμο να σε διαολοστείλει!!! χεχεχεχε τί θυμάμαι η γυναίκα! :cheers:
 
Έπεσα πάνω σ'αυτήν τη φωτογραφία και θυμήθηκα τα γυαλιά που έδινε δώρο η ΕΒΓΑ στο παγωτό Καραμπόλα. :cool:

mrrightt.jpg
 
Δεν ήξερα ότι αυτά τα γυαλιά ήταν ρετρο αντικείμενο.

Μου θύμισαν αμέσως South Park!

kanye_west_south_park.jpg


craig.jpg
 
AEON είπε:
Θυμάται κανείς τα γιο-γιο και τις τζελ μπαλίτσες που έκαναν κάτι διαστημικά γκελ; :rolleyes:


Gryzor είπε:
Εδώ και χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ πώς τις λέγανε αυτές τις μπαλίσες... ήταν ένα ουσιαστικό γένους θυληκού νομίζω, αλλά έχει χαθεί στα εγκεφαλικά υπόγεια...
Έχω την εντύπωση ότι τα λέγαν "Τρελομπαλάκια". Εκτός αν μιλάμε για κάτι άλλο.
 
Gryzor είπε:
Εδώ και χρόνια προσπαθώ να θυμηθώ πώς τις λέγανε αυτές τις μπαλίσες... ήταν ένα ουσιαστικό γένους θυληκού νομίζω, αλλά έχει χαθεί στα εγκεφαλικά υπόγεια...
Χα, 2 χρόνια μετά, κι έπεσα τυχαία στο θρεντ.

ΤΡΕΛΛΟΜΠΑΛΕΣ τις λέγανε, ΑΝ μιλάμε για τις ίδιες (κιτρινοπράσινες σε μέγεθος καρύδας, με αυτοκόλλητα ματάκια μάλιστα)
 
washcloud είπε:
Χα, 2 χρόνια μετά, κι έπεσα τυχαία στο θρεντ.
ΤΡΕΛΛΟΜΠΑΛΕΣ τις λέγανε, ΑΝ μιλάμε για τις ίδιες (κιτρινοπράσινες σε μέγεθος καρύδας, με αυτοκόλλητα ματάκια μάλιστα)
Εγώ νομίζω ότι τρελόμπαλες έλεγαν τα παγωτά που είχαν το σχήμα μπάλας,και αντί για ξυλάκι ξύλινο,είχαν ένα πλαστικό,που είχε ομάδες...μερικές φορές αντί για ομάδες εγραφε "Συγχαρητήρια,κερδίσατε μια μπάλα molten".Είχα κερδίσει μπάλα κι εγώ,και τα ξαδέρφια μου!
 
Στα σίγουρα Τρελλομπάλλες λέγανε αυτό που περιέγραψα (για το παγωτό δεν ξέρω) - αρκεί βέβαια η πριγραφή να συνάδει με τις μνήμες του Gryzor γι' αυτό που αυτός εννοούσε...Είχαν μάλιστα βγάλει και τηλεοπτική διαφήμιση γι' αυτές ("δύσκολο" ΕΚΕΙΝΑ τα χρόνια)
 
Πίσω
Μπλουζα