αξίζει η αγορά atari jaguar μόνο και μόνο για τα λίγα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν;

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
τα οποία είναι περίπου 12-14 από τη βιβλιοθήκη του. αξίζει λοιπόν η αγορά ενός jaguar έστω και γι'αυτά ή είναι πολύ αργά πλέον (λόγω της πρόσφατης; αρκετά μεγάλης αύξησης στις τιμές των παιχνιδιών του,ακόμα και στα πιο κοινά) ?

μήπως να περιμένω ελπίζοντας σε μια ελάττωση της ζήτησης η οποία μπορεί να προκαλέσει μείωση των τιμών?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαρταται το σκοπο που θες να το παρεις θα ελεγα. Το θες απλα για συλλογη; Ειναι ομορφο οπτικα μηχανημα και με καποια πολυ ωραια περιφερειακα.

Το θες για να παιζεις; Τα Alien vs Predator, Atari Karts, Checkered Flag, Defender 2000, Doom, Hover Strike, Iron Soldier, Raiden, Rayman, Spacewar 2000, Trevor McFur in the Crescent Galaxy, Ultra Vortek και το Val D'isére Skiing and Snowboarding ειναι πολυ ωραια παιχνιδια. Βαλε αλλα πεντε οπου υπαρχουνε και σε αλλα συστηματα, και τουλαχιστον πεντε πολυ καλα του -πλεον- πανακριβου Jaguar CD και εχεις πολυ καλες επιλογες. Το ειχα χρονια το συστημα και ημουν πολυ ικανοποιημενος απο τα παραπανω. Για πτωση της τιμης μαλλον θα απογοητευτεις, περιμενα και εγω καποια πτωση της τιμης του μετα την κυκλοφορια του εξομειωτη Virtual Jaguar, πραγμα που δεν εγινε ποτε.. Οι τιμες μερα με την μερα αυξανονται. Αναλογος για το ποσα χρηματα θελεις να επενδυσεις στο μηχανημα και τα παιχνιδια ειναι καθαρα το ζητημα εδω. Δυστηχως σε καποια πραγματα, οπως το Jaguar CD θα χρειαστει να βαλεις το χερι βαθια στη τσεπη..
 
για να τα παίξω,για jaguar cd πάντως ούτε που το σκέφτομαι με τις τιμές που έχει φτάσει να πωλείται (είναι και το υψηλό failure rate) :xm:
 
Αφου το θελεις να το παιζεις και οχι να το εχεις μεσα σε ενα κουτι μονο και μονο για να το κοιτας θα σε προτεινα να παρεις το jaguar και να παρεις και το ''skunkboard v3 ghost flashcart'' που εχει κανει και ενα Review εδω στο forum ο freaktmp.Θα πεταξεις οτι παιχνιδι γουσταρεις μεσα και εισαι αρχοντας.

[h=2][/h]
 
metalcandyman είπε:
Αφου το θελεις να το παιζεις και οχι να το εχεις μεσα σε ενα κουτι μονο και μονο για να το κοιτας θα σε προτεινα να παρεις το jaguar και να παρεις και το ''skunkboard v3 ghost flashcart'' που εχει κανει και ενα Review εδω στο forum ο freaktmp.Θα πεταξεις οτι παιχνιδι γουσταρεις μεσα και εισαι αρχοντας.
είναι το θέμα όμως ότι το skunkboard εκτός από τη τιμή που έχει λογικά θα εξαντληθεί σε λίγο καιρό (και εγώ jaguar δεν σκέφτομαι να πάρω άμεσα) ,είναι και ότι προτιμώ να έχω το "real thing" (με μόνη εξαίρεση το atari 65xe για το οποίο έχω μόνο ένα ωραιότατο sio2sd,δεν γουστάρω να πληρώνω 15+ ευρώ για ένα π.χ pac-man...)
 
Σωστο κιαυτο φιλε δικειο εχεις.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα πως θα παει μεχρι να το παρεις.Μπορει να αυξηθουν οι τιμες στα παιχνιδια και στην κονσολα η και να πεσουν.Ρισκο ειναι το ολο θεμα.
 
metalcandyman είπε:
Σωστο κιαυτο φιλε δικειο εχεις.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα πως θα παει μεχρι να το παρεις.Μπορει να αυξηθουν οι τιμες στα παιχνιδια και στην κονσολα η και να πεσουν.Ρισκο ειναι το ολο θεμα.
το ξέρω ότι δυστυχώς μέσα σε πολύ λίγο καιρό μπορεί να αλλάξει δραματικά η κατάσταση,συνήθως προς το χειρότερο (καταραμένο evil-bay :D :( ) .γι'αυτό και ρώτησα,για να ξέρω αν πρέπει να σταματήσω ότι άλλο μαζεύω και να πάρω ότι θέλω τώρα που οι τιμές είναι σχετικά υποφερτές ακόμα ή να περιμένω μπας και υπάρξει εξέλιξη στο μέλλον.
 
Eγω θα σε προτεινα να το παρεις τωρα.Απο δεικες μου παρομοιες εμπειριες εχω να πω οτι οποτε περιμενα να πεσουν τιμες την εχω πατησει και η δεν πηρα τελικα αυτο που ηθελα η το πληρωσα πανακριβα.
 
krem13 είπε:
το ξέρω ότι δυστυχώς μέσα σε πολύ λίγο καιρό μπορεί να αλλάξει δραματικά η κατάσταση,συνήθως προς το χειρότερο (καταραμένο evil-bay :D :( )
Να ξερεις φιλε μου οτι χωρις το ebay θα ειχαμε κλαψει με μαυρο δακρυ με τους πονηρους εμπορακους τοσα χρονια στο τοπο μας.. Πχ Jaguar παιχνιδια μπορεις να βρεις πολυ ευκολα αρκετα απο αυτα προς 10?, ενω εδω Ελλαδα πανω απο 50?.

Το μηχανημα παντως μπορει να βρεθει ακομα σε πολυ προσιτη τιμη, ακομα και Ελλαδα με λιγο ψαξιμο.
 
Αν σκέφτεσαι να αγοράσεις, αγόρασε τώρα.

Εκτός αν θέλεις να περιμένεις ελπίζοντας...να σου περάσει! ;)

Το να περιμένεις να πέσουν οι τιμές στο ορατό μέλλον είναι ουτοπικό.
 
Δεν λες καλα που εισαι στην Ελλαδα και βρισκεις ευκολα και φθηνα jaguar.

Σε ενα πραγμα που ειμασταν τυχεροι εμεις οι Ελληνες καταναλωτες, ειναι οτι η αταρι εφερε πολυ στοκ

απο jaguar, ειδικα προς το τελος της ζωης του μηχανηματος.

Αντιθετα ειμασταν ατυχοι με τα προιοντα της νιντεντο, που η αντιπροσωπια τα ξεσφραγιζε και εβαζε μεσα

ελληνικες οδηγιες.
 
mike είπε:
Δεν λες καλα που εισαι στην Ελλαδα και βρισκεις ευκολα και φθηνα jaguar.Σε ενα πραγμα που ειμασταν τυχεροι εμεις οι Ελληνες καταναλωτες, ειναι οτι η αταρι εφερε πολυ στοκ

απο jaguar, ειδικα προς το τελος της ζωης του μηχανηματος.

Αντιθετα ειμασταν ατυχοι με τα προιοντα της νιντεντο, που η αντιπροσωπια τα ξεσφραγιζε και εβαζε μεσα

ελληνικες οδηγιες.

που τα βρίσκεις ακριβώς :) ; εγώ τα μόνα που βρίσκω είναι κυρίως από κάποια γνωστά και μη εξαιρετέα καταστήματα που πωλούν πχ το iron soldier σε άγνωστη κατάσταση/πληρότητα για 42 ευρώ... και όσα έχω βρει κατά καιρούς από ιδιώτες (software όχι κονσόλες) έχουν στη περισσότερες των περιπτώσεων αρκετά έως πολύ υψηλές τιμές καθώς είναι "συλλεκτικά" ή "πολύ σπάνια"...

αν είναι τόσο κοινά και έχουν τέτοιες τιμές δεν θέλω να σκέφτομαι σε τι επίπεδα θα τις είχαν αν ήταν πιο ασυνήθιστο...

αν λες για διαθεσιμότητα από συλλέκτες τότε ναι,οι τιμές σίγουρα θα είναι πιο λογικές αφού θα ξέρουν το χώρο.
 
Eννουσα οτι βρισκεις τις κονσολες με σχετικη ευκολια.

Απο software, στην Ελλαδα βρισκεις τους 3-4 τιτλους που εφερε η αντιπροσωπια, δηλαδη κατα σειρα ευκολιας

sensible soccer

kazumi ninja

dragon the bruce lee story

Αντε να βρεις και alien VS predator και tempest 2000.

Οτιδηποτε αλλο, περιμενε να σου ζητησουν οσα θελουν.
 
Φθηνή ρετρο-αγορά κι Ελλάδα είναι σχήμα οξύμορο!
 
Για τo jaguar ισχυει μια εξαιρεση. Βρισκεις στην τιμη που εχει ενα SNES.

Ας ειναι καλα και οι εφημεριδες που το εδιναν τοτε με κουπονια!
 
mike είπε:
Για τo jaguar ισχυει μια εξαιρεση. Βρισκεις στην τιμη που εχει ενα SNES.Ας ειναι καλα και οι εφημεριδες που το εδιναν τοτε με κουπονια!
LOL! Κι εγώ έτσι το είχα αποκτήσει... Ας είναι καλά ο παππούς που αγόραζε τη συγκεκριμένη εφημερίδα... ;)

Πάντως όταν το πήρα (κάπου το '96, αν δεν κάνω λάθος), παιχνίδια έβρισκα με το ζόρι και το πολύ 2-3 cartridges σε κάθε μαγαζί και σε αρκετά ακριβές τιμές (περίπου 20-25.000 δρχ. νομίζω). Τελικά μόλις 4 αγόρασα (συν το Cybermorph που ήταν bundled) και μάλιστα 3/4 δεν ήταν Jaguar-exclusives, αλλά τίτλοι που τους είχα απωθημένο από άλλα συστήματα, οπότε δεν νομίζω πως κάποιος κάτοχος άλλος συστήματος θα είχε λόγο να τους αγοράσει (Sensible Soccer, Doom, NBA Jam TE). Δεν έχω παράπονο πάντως, αφού και τα τρία ήταν σχετικά καλά ports (ειδικά το Doom ίσως και να είναι η κορυφαία κονσολική έκδοση). Το τέταρτο ήταν το υπερ-cult Kasumi Ninja, με το οποίο έβγαλα το απωθημένο μου για ένα beat'em up ώστε να σπάω την αδερφή μου στο ξύλο αφού δεν μου επιτρεπόταν in real life... :p
 
οπότε αγορά κονσόλας από εδώ και παιχνίδια αν βρω από αγγελίες μελών σε διάφορα sites ή και ebay (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας) ;
 
Πάντως θα βρεις ότι τα περισσότερα παιχνίδια δεν λένε και πολύ ή είναι καλύτερα σε άλλα συστήματα. Το AvP είναι εντυπωσιακό για την εποχή του αλλά δεν έχει γεράσει πολύ καλά ενώ το tempest 2000 είναι σαφώς το καλύτερο. Από άλλους τίτλους το Super Burnout λέει αρκετά και το Raiden αν και δεν κατάλαβα γιατί διάλεξαν να κρατήσουν το original aspect ratio και δεν παίζει full screen... whatever. Τα Iron Soldier, είναι μάλλον καλά αλλά δεν τα έχω παίξει..
 
krem13 είπε:
οπότε αγορά κονσόλας από εδώ και παιχνίδια αν βρω από αγγελίες μελών σε διάφορα sites ή και ebay (με αυτή τη σειρά προτεραιότητας) ;
Ναι απο εμένα. Πριν απο 1μιση χρόνο περίπου το βρήκα απο Ελλάδα καινούριο στο κουτί του σε πολύ καλή τιμή.
 
Πίσω
Μπλουζα