είναι 100% αυθεντικές οι μεταφορές των παιχνιδιών στους emulator?

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα,

Γνωρίζετε αν όλα αυτά τα παιχνίδια που τρέχουμε στους emulators είναι 100% μεταφορές τον αυθεντικών?

Θέλω να φτιάξω ένα pc μόνο για emulators αλλά αν τα παιχνίδια δεν είναι 100% όπως τα αυθεντικά το θεωρώ άσκοπο κάτι τέτοιο.

αν έχετε φτιάξει ανάλογες συνθέσεις υπολογιστών για πείτε χαρακτηριστικά,

υπολογιστή, οθόνες, jostick κτλ.
 
Αν εννοείς τις ROMS, είναι 100 % αυθεντικές (αν είναι σωστά και πιστοποιημένα dumps)

ΔΕΝ είναι μεταφορές, ΕΙΝΑΙ τα αυθεντικά !

Αν εννοείς την ποιότητα εξομοίωσης τότε τα πράγματα παίζουν πολύ ανάλογα με τον εξομοιωτή, σύνθεση του μηχανήματος κτλ κτλ κτλ
 
και πως μπορώ να ξέρω αν είναι είναι σωστά και πιστοποιημένα dumps?

(τα dumps τι είναι :D )

επίσης λες δεν είναι μεταφορές αλλά τα αυθεντικά, αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής, έχουν δώσει οι εταιρείες των κώδικα τους ελεύθερα χωρίς αντάλλαγμα??

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θέλω να μάθω κι άλλα!
 
SnakeEyes είπε:
και πως μπορώ να ξέρω αν είναι είναι σωστά και πιστοποιημένα dumps?(τα dumps τι είναι :D )

επίσης λες δεν είναι μεταφορές αλλά τα αυθεντικά, αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά δεν καταλαβαίνω το εξής, έχουν δώσει οι εταιρείες των κώδικα τους ελεύθερα χωρίς αντάλλαγμα??

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θέλω να μάθω κι άλλα!
Ο όρος Dump σημαίνει την εξαγωγή των πληροφοριών της Κασσέτας/cartridge/CD σε ένα αρχείο. Δεν θα έλεγα ακριβώς οτι τα έχουν δώσει οι εταιρίες. Υπάρχουν μηχανήματα που διαβάζουν τις πληροφορίες απο την κασσέτα/cartridge/CD που σου έλεγα. Αρα κάποιοι απλά πήραν τις κασέτες/cartrodge/CD's και αντέγραψαν τα περιεχόμενά τους και οι emulators με την σειρά τους αναπαράγουν μιμούμενοι την λειτουργία της αρχικής κονσόλας. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ! :D
 
οχι,δεν με μπέρδεψες καθόλου, ευχαριστω!
 
Μπερδέψατε πάντως όλοι σας εμένα!

Ο SnakeEyes δεν αναφέρει καν σύστημα, μιλάει γενικά για emulators. Όμως του απαντάτε με σιγουριά πως όλα τα παιχνίδια σε εξομοιωτές όλων των συστημάτων, από τον TRS-80 μέχρι το Playstation 2 είναι 100% αυθεντικά; :confused: Πως; Το πρώτο που περίμενα είναι να ερωτηθεί για ποιο συστήματα ενδιαφέρεται.

Μόνο στην Amiga υπάρχουν χιλιάδες ADFs πειρατικών παιχνιδιών με το cracktro τους μαζί...
 
alkis21 είπε:
Μπερδέψατε πάντως όλοι σας εμένα!
Ο SnakeEyes δεν αναφέρει καν σύστημα, μιλάει γενικά για emulators. Όμως του απαντάτε με σιγουριά πως όλα τα παιχνίδια σε εξομοιωτές όλων των συστημάτων, από τον TRS-80 μέχρι το Playstation 2 είναι 100% αυθεντικά; :confused: Πως; Το πρώτο που περίμενα είναι να ερωτηθεί για ποιο συστήματα ενδιαφέρεται.

Μόνο στην Amiga υπάρχουν χιλιάδες ADFs πειρατικών παιχνιδιών με το cracktro τους μαζί...
Άλκη, ο κώδικας των παιχνιδιών που είναι dumped είναι 100% ο ίδιος κώδικας που παίζει απο το μέσο της εκάστοτε κονσόλας. Όπως είπες, δεν μιλάμε για συγκεκριμένο σύστημα, αλλά για όλα και ο γενικός κανόνας είναι:

Dumped code απο το εκάστοτε μέσο + πρόγραμμα εξομοίωσης = emulator scene :p Δεν έχω ασχοληθεί τόσο με το emulation της Amiga για να ξέρω τι τερτίπια έχει, αλλά εδώ μιλάμε για την πλειονότητα των κονσολών που άν δεν έχουν τον αυθεντικό απείραχτο κώδικα, δεν παίζουν.

Για να δεις πόσο accurate είναι τα dumps, κάποιοι απο εδώ έχουν flashcards kai floppy drives τρίτων κατασκευαστών που τρέχουν στο αυθεντικό hardware τα κατάλληλα Roms. Π.Χ. To Melody cart για το Atari 2600, supercard για Gameboy Advance κ.λπ.

Αν μιλάμε για homebrew ή για hacked games, υπάρχουν και αυτά και μπορούν μάλιστα να τρέξουν και σε κανονικό hardware. Είναι όμως διαφορετικό απο την rom κάποιου official παιχνιδιού που είναι τα περιεχόμενα της κασέτας.

Ομως η "αυθεντικότητα" είναι άλλο πράγμα. Αν θες αυθεντικότητα, πας στο ebay ή απο τους άλλους αξιόλογους πωλητές του retromaniax, παίρνεις την κονσόλα που σε ενδιαφέρει και τα έχεις όλα αυθεντικά με όλη τους την έννοια. Αυτό γιατί ο emulator δεν μπορεί να εξομοιώσει 100% την δομή ενός μηχανήματος και έτσι το feel του παιχνιδιού διαφέρει. Ο κώδικας λοιπόν υπάρχει, αλλά ο "διερμηνέας" μπορεί να μην είναι και απόλυτα σίγουρος. Ελπίζω να εξήγησα :)
 
Ένα απλοποιημένο σχηματάκι που έφτιαξα στα γρήγορα για το φίλο μας που ρωτάει



Uploaded with ImageShack.us
 
Καθότι άσχετος απλά θα παρακολουθήσω την πορεία της συζήτησης

για να δω τι θα πουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα,

μια παρατήρηση μόνο στο σημείο που λες

Ομως η "αυθεντικότητα" είναι άλλο πράγμα. Αν θες αυθεντικότητα, πας στο ebay ή απο τους άλλους αξιόλογους πωλητές του retromaniax, παίρνεις την κονσόλα που σε ενδιαφέρει και τα έχεις όλα αυθεντικά με όλη τους την έννοια..
έχεις δίκιο αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις πάντα τα catridge που σε ενδιαφέρον, άσε που είναι και το κόστος και ο χώρος που καταλαμβάνουν όλα αυτα.

Το σχεδιάγραμμα παρότι πρόχειρο είναι πολύ κατατοπιστικό. ;)
 
Marioland είπε:
Αυτό γιατί ο emulator δεν μπορεί να εξομοιώσει 100% την δομή ενός μηχανήματος και έτσι το feel του παιχνιδιού διαφέρει. Ο κώδικας λοιπόν υπάρχει, αλλά ο "διερμηνέας" μπορεί να μην είναι και απόλυτα σίγουρος. Ελπίζω να εξήγησα :)
Δεν υπαρχει λογος να μην μπορει να το εξομοιωσει 100%. Το feel δεν ειναι το ιδιο γιατι παιζεις σε οθονη PC με πληκτρολογιο η αλλο χειριστηριο.

Για παραδειγμα, αν σου βαλουν να παιξεις στο ΜΑΜΕ ενα οποιοδηποτε τελεια εξομοιωμενο παιχνιδι σε καμπινα ηλεκτρονικου μπορεις να καταλαβεις διαφορα?

Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι οτιδηποτε κυκλοφορει εξομοιωμενο αυτη τη στιγμη ειναι τελειο. Πολλα εχουν ατελειες αλλα δεν υπαρχει λογος in principle γιατι δεν θα μπορουσαν οντως να ειναι τελεια
 
SnakeEyes, οι purists έχουν την ανάγκη να έχουν το original hardware. Να σου πώ την αλήθεια, μόνο το Megadrive έχει εκείνο τον αυθεντικό ήχο απο τα rings...

Demizz29: epic chart is epic.

BSpus υπάρχουν πράγματα και τεχνικές που σε μερικές κονσόλες είναι δύσκολο να εξομοιωθούν εντελώς. Επιπλέον, το mame που έφερες σαν παράδειγμα ΔΕΝ εξομοιώνει όλα τα παιχνίδια τέλεια, αλλά διορθώνονται σε κάθε νέο release. Οπότε το παράδειγμά σου έχει δύο όψεις. Αυτό που έχουν καταφέρει ένα ικανοποιητικό emulation πολύ κοντά στο αυθεντικό, και αυτό που μερικά παιχνίδια δεν καταφέρνουν να εξομοιωθούν (και υπάρχει το ανάλογο μήνυμα στην αρχή)

Συμφωνώ με το θέμα της οθόνης και του πληκτρολογίου ομως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Marioland είπε:
Άλκη, ο κώδικας των παιχνιδιών που είναι dumped είναι 100% ο ίδιος κώδικας που παίζει απο το μέσο της εκάστοτε κονσόλας.
Βρε αυτό εννοείται, καμία αντίρρηση. Η σύγχυση (νομίζω πως εγώ δεν κατάλαβα καλά) ήταν στον όρο "100% μεταφορές των αυθεντικών". Τη λέξη αυθεντικών εγώ την αντιλήφθηκα ως original (boxed δηλαδή, μη πειρατικό) παιχνίδι, τη στιγμή που πάρα πολλά παιχνίδια που τρέχουν σε εξομοιωτές υπολογιστών -με κονσόλες δεν ασχολούμαι- είναι images πειρατικών τίτλων.
 
alkis21 είπε:
Βρε αυτό εννοείται, καμία αντίρρηση. Η σύγχυση (νομίζω πως εγώ δεν κατάλαβα καλά) ήταν στον όρο "100% μεταφορές των αυθεντικών". Τη λέξη αυθεντικών εγώ την αντιλήφθηκα ως original (boxed δηλαδή, μη πειρατικό) παιχνίδι, τη στιγμή που πάρα πολλά παιχνίδια που τρέχουν σε εξομοιωτές υπολογιστών -με κονσόλες δεν ασχολούμαι- είναι images πειρατικών τίτλων.
Απο αυτήν την άποψη, ναι είναι πειρατικοί τίτλοι και θίγονται τα νομικά θέματα των emulators και roms που είναι πολύ μπερδεμένα. Ας το αφήσουμε για την ώρα...
 
Νομιζω οτι ειναι σχεδον 98% accurated. Στην αμιγκα ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι 100%, το εχω διαπιστωσει σε μερικα παιχνιδια, στο scroling της οθονης.

Γενικα μιλαμε για τοσο μικρη διαφορα, που δεν μπορει ευκολα καποιος να την καταλαβει. Και παιζει μεγαλο ρολο οτι θα το δεις σε vga, ενω το αυθεντικο σε τηλεοραση ή σε μονιτορ.
 
Αν μιλάς για emulation κονσολών, δες και τη λύση ενώς wii ή xbox συνδεμένα σε μια ωραία crt τηλεόραση! Εχουν μερικούς πολύ καλούς emulators που σε συνδιασμό με το χειρηστήριο και τη <<θολούρα>> της τηλεόρασης έρχονται πιο κοντά στο αυθεντικό από ότι το emulation σε pc.
 
UNCLE CARL είπε:
Αν μιλάς για emulation κονσολών, δες και τη λύση ενώς wii ή xbox συνδεμένα σε μια ωραία crt τηλεόραση! Εχουν μερικούς πολύ καλούς emulators που σε συνδιασμό με το χειρηστήριο και τη <<θολούρα>> της τηλεόρασης έρχονται πιο κοντά στο αυθεντικό από ότι το emulation σε pc.
Τραβας και ενα video out σε μια crt απο το pc και εισαι καλυτερα στο θεμα emulation αποτι με xbox. Καλο αρκετα το xbox για emulation αλλα ακομα και τα Neo Geo δεν τα εξομειωνει τοσο καλα οσο ενα PC. Δεν εχει δηλαδη τοσο "ωμη" δυναμη και λογικο ειναι τοσο χρονων που ειναι :flower:
 
Αλλη ευκολία στη κονσόλα, σε 30 δεύτερα έχεις ξεκινίσει το παιχνίδι! Αν θες neo geo, παίζεις στη virtua console του wii πολλά από τα διαμάντια της κονσόλας όσο πιο πιστά γίνεται. Αν θες πληρώνεις και τα παίζεις νόμιμα,αν θες όχι! Γενικότερα το wii με virtua console και μερικούς πολύ καλούς emulators είναι μια αρκετά καλή λύση για ρετρο καταστάσεις!
 
Marioland είπε:
BSpus υπάρχουν πράγματα και τεχνικές που σε μερικές κονσόλες είναι δύσκολο να εξομοιωθούν εντελώς. Επιπλέον, το mame που έφερες σαν παράδειγμα ΔΕΝ εξομοιώνει όλα τα παιχνίδια τέλεια, αλλά διορθώνονται σε κάθε νέο release. Οπότε το παράδειγμά σου έχει δύο όψεις. Αυτό που έχουν καταφέρει ένα ικανοποιητικό emulation πολύ κοντά στο αυθεντικό, και αυτό που μερικά παιχνίδια δεν καταφέρνουν να εξομοιωθούν (και υπάρχει το ανάλογο μήνυμα στην αρχή)
Οπως ειπα πιο πανω, φυσικα δεν ειναι ολα τα εξομοιωμενα τελεια. Καποια ομως ειναι. Αυτα που δεν ειναι ειναι work-in-progress που μπορει να μην τελειοποιηθουν ποτε γιατι το dev team δεν εχει τις απαραιτητες πληροφοριες που χρειαζεται για να κανει τον τελειο ΜΑΜΕ driver. Αλλα αυτο δεν σημαινει τοι δεν μπορουν να εξομοιωθουν τελεια θεωρητικα.

Το disclaimer του ΜΑΜΕ υπαρχει για να σε ειδοποιει οτι αυτην τη στιγμη το ΜΑΜΕ δεν το εξομοιωνει σωστα και δεν μπορεις εσυ να κανεις κατι στα settings για να το φτιαξεις. Προσπαθουν (μαλλον ματαια) να γλυτωσουν τα εκατονταδες junk mail που λαμβανουν απο χρηστες που τους παρενοχλουν γιατι το ταδε παιχνιδι δεν παιζει σωστα.

Οταν μιλαμε ομως για VGA monitor και προβληματα στο scrolling που δεν υπαρχουν αμα βαλεις το παιχνιδι σε οθονη τυπου τηλεορασης (ακομα και τα crt monitors των PC δεν ειναι ακριβως σαν τηλεορασεις) τοτε πλεον εχουμε ξεφυγει απο τα ορια του emulation.

Εχω δει καμπινες με το ΜΑΜΕ που τις χρησιμοποιουνε σε ουφαδικα (προφανως παρανομα). Αν βαλεις και παιξεις εκει πχ το metal slug υπαρχει περιπτωση να το ξεχωρισεις απο το "κανονικο" ακομα και διπλα διπλα?
 
Αν εννοεις ακριβη εξομοιωση,

σε οτι αφορα το nes και τελευταια με το super fαmιcom, η εξομοιωση εχει προχωρησει αρκετα και ειναι πολυ κοντα στο hαrdwαre.

Τωρα για τα δυσκολοτερα συστηματα οπως ps1 και ps2, dreαmcαst, sαtυrn, gαmecube κλπ μπορεις να παιζεις παιχνιδια αλλα απεχουν αρκετα απο το να ειναι οπως στο πραγματικο hardwαre.

Βεβαια ακομα και παλια συστηματα οπως το (π)αταρι 2600 ειναι δυσκολα στην εξομοιωση.

Οσον αφορα τη νομιμοτητα, εξαρταται και απο τον καθε παραγωγο. Πχ ειχα αγορασει για το dοs την τριλογια της πρωην hοrrοrsοft αλλα επειδη ειχα προβλημα με τον ηχο τους εστειλα emαιl στη βρετανικη διευθυνση. Μου προτειναν να χρησιμοποιησω το sοundfx και τους ειπα πως επαιζα μεσω εξομοιωτη την σπασμενη εκδοση για αmιgα. Αυτοι ειπαν πως αφου ειχα αγορασμενη την εκδοση για dος δεν τους εννοιαζε οποιαδηποτε αλλη εκδοση και αν ειχα.

Αν πλεον η εταιρια δεν υφισταται και δεν εχουν μεταφερθει τα δικαιωματα αλλου, δεν θα ασχοληθει κανεις.

Βεβαια δεν ειναι ολα τα dυmps καθαρα. Στην περιπτωση του nesτιcle αλλαζαν τα φωτα των rοmς για να μπορεις κουτσα στραβα να τα παιζεις, αλλα πλεον η κατασταση εχει βελτιωθει.
 
Απο προγραμματιστικης αποψης, πολλα roms δεν ειναι 100% πιστα με τις τελικες κυκλοφοριες. Αυτο συμβαινει ειτε λογο κυριως του οτι προσπερνουν μερος του κωδικα με κλειδωμα,ειτε γιατι δεν ξερουν πως να το μεταφερουν με απολυτη επιτυχια. Τελευταια φορα πχ που κοιταξα, δεν υπαρχουν 100% / 1:1 αντιγραφα παιχνιδιων του Jaguar cd..
 
Πίσω
Μπλουζα