εντελώς αποτυχημένες επανεκτελέσεις κλασσικών metal τραγουδιών

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
ξέρω ότι υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά εγώ θέλω να επικεντρωθώ στα metal τραγούδια.

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί πριν λίγο άκουσα τη νέα εκτέλεση του i want out των helloween για τα 25 χρόνια τους και πραγματικά φρίκαρα :precry: ήλπιζα ότι ήταν μόνο ένας εφιάλτης αλλά όταν τσιμπήθηκα διαπίστωσα ότι ήμουν ξύπνιος...

Πόσοι ακόμα νιώσατε απογοητευμένοι/θυμωμένοι ακούγοντας ένα από τα αγαπημένα σας συγκροτήματα να κακοποιεί/διαλύει/καταστρέφει τα ίδια του τα τραγούδια (να τα κάνει δηλαδή σαν δευτερο-τριτοκλασάτα fillers από άλμπουμ "τελειωμένων" (πατσο)ροκάδων του άνω κορακοχωρίου) ?

ορίστε και η εκτρωματική (κατά τη γνώμη μου) επανεκτέλεση που αναφέρω παραπάνω

http://www.youtube.com/watch?v=yNCDVDdX-to&feature=related

και πάνω που νόμιζα ότι τα είχα δει όλα άκουσα και την επανεκτέλεση του eagle fly free από το ίδιο album.Δεν μπορεί να είναι αυτοί οι helloween! μοιάζουν πιο πολύ με ένα euro/pop/symphonic/-βάλτε και μία ορχήστρα να υπάρχει- power metal συγκρότημα του σορού παρά με το συγκρότημα που δημιούργησε ουσιαστικά το (euro) power metal!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
άθλιο!

Ευτυχώς το γύρισα σε σκληρότερα ακούσματα τα τελευταία 2 χρόνια και γλίτωσα τις φλωριές, γιατί ότι καινούριο βγαίνει είναι μάπα ΙΜΗΟ

Άντε ρε τους μάπες, που είναι η εποχή του Walls of Jericho ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
 
όλα στον βωμό του κέρδους...που έχει το χρήμα?εκεί θα πάνε...Δεν είναι ιδεολογία γιαυτούς η μουσική όπως για'μας...είναι μια τεράστια τσέπη μου πρέπει να γεμίσει.Το τραγούδι δε εμετικό...κρίμα και ήταν από τα αγαπημένα μου! :(
 
Πλάκα κάνεις?? Τι είναι αυτό??? Νταξ, οι Helloween μπορεί να το χασαν μετά τα Keeper και έχω σταματήσει να ασχολούμαι μαζί τους, αλλά τι είναι αυτό????? :eek: :banghead: :bash: Ούτε οι Metallica τέτοια ξεφτίλα...
 
Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Οι helloween ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα εμπορικα ονοματα. Η εταιρια τους ξερει οτι και σκ@τ@ να κυκλοφορησουν, θα πουλησουν. Ετσι ειναι υποχρεωμενοι να κανουν καποιες κυκλοφοριες. Αυτο που θα κυκλοφορισει, ειναι μια διαφορετικη αποψη για τα κλασσικα του τραγουδια. Εγω προσωπικα, προτιμω να μου πουν "αυτο ειναι κατι αλλο, δεν ειναι μεταλ, αν θες παρτο" παρα να μου πουν "το καινουργιο μεταλ αλμπουν μας" και να ειναι τελειως αδιαφορο οπως το προηγουμενο "gabling with the devil". Τουλαχιστον ξερω τι θα παρω, δεν θα παω "αδιαβαστος". Και ειμαι ενας απο τους πιο φανατικους οπαδους τους, τους εχω δει ζωντανα 5 φορες, και εχω οτι εχουν κυκλοφορισει.

Υ.Γ. θα παει κανεις συναυλια gammaray? Θα τους δω Αθηνα, και καπακι θα παρω τρενο και θα παω Θεσσαλονικη να τους δω την επομενη ημερα.
 
πείτε και για καμμία άλλη άθλια επανεκτέλεση για να αναπτυχθεί το θέμα λιγάκι.
 
Δεν έχω κάποιο κομμάτι να βάλω να συνεχίσω το θέμα φίλε krem αλλά πραγματικά άθλιο - LOL!!!

Είμαι της γνώμης αν η εταιρία σου λέει σώνει και καλά να βγάλεις κάτι που λόγω και του ονόματος σου θα πουλήσει, μην "σφάζεις" κλασικά κομμάτια, καλύτερα βγάλε μια μούφα στυλ Chameleon και τέλος!!!
 
χριστέ και παναγια, υπάρχουν ακόμα οι Helloween???????
 
Γιατι να μην υπαρχουν?

Δηλαδη η Αντζελα και η Βισση ειναι καλυτερες?

Της ιδια εποχης ειναι.

Εγω ευχαριστως ακουω ακομα black sabbath, μετα απο περιπου 40 χρονια.
 
Να τη δαγκώσω πρώτα; Μετά καντε τη ό,τι θελετε. :(
 
Το τελευταίο δεν είναι για τα θηρία...είναι ακριβώς αυτό που λέει: tribute to maiden!
 

Δεν ανήκει στις επανεκτελέσεις?Επειδή είναι tribute? :eek:

αποτυχημένο tribute τότε :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leykh είπε:
Δεν ανήκει στις επανεκτελέσεις?Επειδή είναι tribute? :eek: αποτυχημένο tribute τότε :D
μα δεν ειναι αποτυχημένο...διάβασε τα σχόλια από κάτω...όλοι επευφημούν τον καλλιτέχνη που απέδωσε με το πιάνο τα κομμάτια των maiden
 
spyros_s είπε:
μα δεν ειναι αποτυχημένο...διάβασε τα σχόλια από κάτω...όλοι επευφημούν τον καλλιτέχνη που απέδωσε με το πιάνο τα κομμάτια των maiden
την άποψη μου λέω :D την προσωπική ;)
 
μα δεν μαλώνουμε...απλά παραθέτουμε απόψεις! Θεωρώ ότι το αποτυχημένο από το διαφορετικό απέχουν πολύ! Για παράδειγμα το τραγούδι που ξεκίνησε το θέμα δεν άρεσε σε κανέναν!
 
Οι apocalyptica γινανε γνωστοι διασκευαζοντας κομματια των metallica (και οχι μονο) με τσελο σε ορχηστρικες εκτελεσεις.

Προσωπικα θεωρω ενδιαφερουσα τη δουλεια τους (αν και μπορουν να γινουν κουραστικοι), αλλα σιγουρα καποιοι θα τα θεωρουν φρικτα, οποτε το αναφερω εδω

Apocalyptica - One

Αυτα που οντως θεωρω αποτυχημενα, παρολο που οι περισσοτεροι διαφωνουν ειναι οι επανεκτελεσεις που κανανε οι ιδιοι οι metallica με φιλαρμονικη ορχηστρα.
 
Πίσω
Μπλουζα