παιχνίδια Α500 σε Α1200

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Χαίρεται,

Αυτή τη βδομάδα είχα τη τύχη να αγοράσω από συμforumίτη

μια Α1200 (Escom) με workbench 3.1 και σκληρό δίσκο 6GB.

Έχω όμως ένα πρόβλημα, τα περισσότερα παιχνίδια που έτρεχα στην Α500

και παίζαν κανονικά, στην Α1200 ή κουλάνε με το που ξεκινάνε

ή κολλάνε κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού, δοκίμασα το κολπακι

που κρατας πατημένα τα 2 πλήκτρα του ποντικιού μετά απο reboot

αλλα πάλι τίποτα, Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να ξεπεραστεί αυτή

η ασυμβατότητα? (χωρις WHDLoad γιατί δεν έχω ιδέα πως το στύνουνε)

Επίσης πως γίνεται τα τρέχω τα παιχνίδια ενώ έχει ξεκινήσει

κανονικά απ το δίσκο το workbench? σε κάποια ανοίγω το εικονίδιο της

δισκέτας και υπάρχει μέσα εκτελέσιμο, σε κάποια άλλα όμως ή δεν υπάρχει

εκτελέσιμο ή δεν φαίνεται να υπάρχει τίποτα και τα ξεκινάνω με reboot

και τη δισκέτα στο floppy.

Και κάτι τελευταίο, υπάρχει "σωστός" τρόπος για shutdown σε amiga

ή απλά κλείνουμε το διακόπτη?
 
α) Προσωπικά δε μπορώ να ξερω. Υπαρχει μια ασυμβατότητα μεταξυ Α500 και 1200 αλλα δε μπορώ να φανταστώ ότι όλα τα παιχνίδια που εχεις δοκιμάσει είναι εντελώς ασύμβατα. Αλήθεια πόσα δοκίμασες και ποιά συγκεκριμένα;

β) Το 70-80% των παιχνιδιών που έχουν κυκλοφορήσει για Amiga απαιτούν την εκκίνηση από δισκέτα και δεν τρέχουν αν είσαι ήδη στο Workbench, εκτός κι αν καποιο από αυτά τα παιχνίδια υποστηρίζει εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο, οπότε αν κανεις browse στη δισκέτα ίσως βρεις και ενα εικονίδιο που να υπονοεί εγκατάσταση σε σκληρό. Εννοείται μεσω WHDLOAD τρέχουν ολα από σκληρό δίσκο.

γ) Το κλείσιμο μεσω του διακόπτη είναι η απάντησή μου (και νομίζω όλων των υπολοίπων) στην τρίτη ερώτησή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχουν 2 τροποι λειτουργειας της Α1200: με σκληρο ή χωρις.

Χωρις σκληρο παιζεις τα παντα απο δισκετα, με το relokick.

Με σκληρο παιζεις τα παντα με το whdload. Οσα παιχνιδια υπαρχουν

σε whdload φυσικα, περιπου το 1/10 των συνολικων, αλλα ολα τα καλα.
 
Βρές το Relokick σε adf και κάντο δισκέτα (μπορείς να χρησιμοποιήσεις το adf blitzer). Μπουτάρωντας με αυτη τη δισκέτα αυξάνεις τη συμβατότητα καθώς κάνεις emulate το 1.3 kickstart που απαιτούν κάποια παιχνίδια της 500άρας που δέν τρέχουν σε μεγαλύτερα kickstarts. Εναλλακτικά ψάχνεις για patched παιχνίδια για 1200 (π.χ το Moonstone έχει βγεί patched για 1200) Όπως επεσήμανε και ο Rygar τα περισσότερα παιχνίδια ( μιλάμε για το 95% ) κάνουν boot απο δισκέττα, οπότε η καλύτερη λύση που έχεις για gaming γενικά είναι η εγκατάσταση του Whdload, τουλάχιστον για τα παιχνίδια της 500άρας ( μια προσθήκη μνήμης θα σου επέτρεπε ακόμα μεγαλύτερη γκάμα παιχνιδιών)

Το κλείσιμο στην Amiga φυσικά γίνεται παραδοσιακά απο τον διακόπτη, άν και νομίζω είχε βγεί ένα αντίστοιχο utility τύπου park disk, για ασφαλέστερο κλείσιμο (άν είσαι στο Workbench και διαβάζεις δεδομένα απο σκληρό)
 
Το relokick δυστυχως εχει καποια "θεματα" με το σκληρο.

Για αυτο δουλευει 100% επιτυχημενα χωρις σκληρο.
 
Από τη στιγμή που ο άνθρωπος έχει σκληρό δίσκο, διαφωνώ κάθετα με τη χρήση του Relokick. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δεν θα του τρέχουν με απλή αλλαγή kickstart. Αντί για αυτό, συνιστώ την εγκατάσταση του TUDE, το οποίο υπερκαλύπτει τόσο όσα μπορείς να κάνεις με το πάτημα των δύο mouse buttons στο AESC όσο και την αλλαγή kickstart που κάνει το relokick αλλά και συνδυασμό τους, καθώς και πολλά άλλα degrade αλλά και software upgrade options. Πριν το WHDLoad το TUDE ήταν το must πρόγραμμα για να τρέχεις το 99% των τίτλων στην Α1200 σου.
 
Πόσα πολλά πράγματα σας έχω μαθει! :D
 
@ Rygar

Δεν έχω πολλά παιχνίδια γιατί της έχω λίγο καιρό τη amiges και με την 500άρα

δεν ήξερα πως να αντιγράψω, αλλά τώρα με την 1200 πιστεύω πως θα είναι εύκολο,

πάντως απο καμιά 10αρια παιχνίδια που δοκίμασα (δε θυμάμαι τα ονοματα αυτή τη στιγμή) τα 3 πρέπει να έπαιξαν.

Θα ψάξω μόλις βρω χρόνο ότι μου προτείνατε (relokick, tude κτλ) αλλά μπορώ να

πω ότι έχω απογοητευτεί λίγο γιατί θεωρούσα ότι με τη 1200 θα ήταν καλύτερα τα

πράγματα στο θέμα των παιχνιδιών.
 
Βάλε whdload φιλε μου...με αυτό όλοι ξανάνοιξαν τις αμίγκα τους!Είναι απλά must σε κάθε 1200

Δεν σου κρύβω πάντως ότι τώρα με τα προγράμματα που έδωσαν τα παιδιά θα ψάξω να βάλω παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο whdload....
 
λες? επειδή δεν έχω ιδέα απο amiga με φοβίζει λίγο η εγκατάσταση του whdload,

υπάρχει κάπου κανένας αναλυτικός οδηγός?

Επίσης υπάρχει καμία λίστα με το τι παιχνίδια παίζουν σε κάθε amiga?
 
Μα γιατί να απογοητευτείς. Με whdload δουλεύουν όλα και δεν χρειάζεται να είσαι και πυρηνικός επιστήμονας για να δουλέψει. Τώρα τις άλλες λύσεις δεν της έχω δοκιμάσει αλλά εφόσον στο προτείνουν τα παιδιά εδω μέσα θα παίζουν.

Μόνο που εάν επιλέξεις το whdload τελικά θα πρέπει να βάλεις κάποια επέκταση μνήμης ή ακόμα καλύτερα ένα accelerator.
 
SnakeEyes είπε:
μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί λίγο γιατί θεωρούσα ότι με τη 1200 θα ήταν καλύτερα ταπράγματα στο θέμα των παιχνιδιών.
Ένα κλικ στην υπογραφή μου θα σε πείσει για το πόσο Θεϊκά μπορούν να γίνουν τα πράγματα με μια Α1200!

Από την άλλη, η Amiga 1200 δεν είναι κονσόλα, είναι υπολογιστής και μάλιστα ρετρό (συνεπώς λιγότερο user friendly από έναν σύγχρονο). Πόσο εύκολα θα μπορούσαν να είναι τα πράγματα; Αν δεν γνωρίζεις τις βασικές λειτουργίες του Workbench είναι αναμενόμενα όλα αυτά που σου λέμε περί TUDE & WHDLoad να σου φαίνονται βουνό, πόσο μάλλον όταν αρχίσει να σε απασχολεί το θέμα μεταφοράς αρχείων από PC. Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα βγάλεις άκρη μόνο με βοήθεια από το internet... χρειάζεσαι on site support.

spyros_s είπε:
Δεν σου κρύβω πάντως ότι τώρα με τα προγράμματα που έδωσαν τα παιδιά θα ψάξω να βάλω παιχνίδια που δεν υπάρχουν στο whdload....
Βάλε TUDE φίλε, κάνει τα πάντα. Μόνο 2-3 τίτλους εποχής 1987-8 δεν είχα καταφέρει να τρέξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλκη φαίνεται πραγματικά πολύ ωραία δουλεια!

@divined ο accelator απο τι έχω δει πρέπει να ναι πανάκριβος,

μήπως ξέρεις που μπορω να βρώ μνήμη? δλδ χωρίς αυτά δε παίζει?
 
Accelerator δεν είναι απαραίτητος κατά τη γνώμη μου, ούτε εγώ έχω και μόνο μια χούφτα πολύ μεταγενέστερων τίτλων δεν μπορώ να τρέξω. Η έξτρα μνήμη όμως είναι (αγοράζεις και ένα board μαζί, όχι μόνο τα τσιπάκια). Φτιάξε έναν λογαριασμό στο http://amibay.com/ και έχε το νου σου για τι μπορείς να βρεις. Κατά κανόνα έχει πολύ καλύτερες προσφορές από το Ebay.
 
Άλκη εγώ είμαι ευτυχής που έχω αφιερώσει μια 48άρα προβολική στην αμίγκα μου!

Θ' ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου από τα μη whdload games...

Η blizzard είναι πολύ χρήσιμη σε διαδικασίες φορτώματος και σε περισσότερο απαιτητικές εφαρμογές! Πραγματικά είδα τεράστια βελτίωση όταν την έβαλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά εννοείται, εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστη! :animlaugh: Απλά για κάποιον που ενδιαφέρεται μόνο για να τρέχει παιχνίδια δεν την βρίσκω απαραίτητη.
 
Ναι ρε παιδιά. Πρότεινα και εγώ αρχικά επέκταση μνήμης. Εγώ πλήρωσα την Blizzard MkIV 64MB 173? την άνοιξη. Απο amibay όπως προτείνετε. Βάλε όμως και άλλα 30 ? για την 68882 fpu οπότε βγήκε πάνω απο 200 ?.
 
Εγώ την πήρα από Ελλάδα με 32mb στα 50mhz και μαθηματικο συνεπεξεργαστη 150? πριν 2 σχεδόν χρόνια
 
Μπα, αν είναι να βάλεις κάτι, μόνο 1260. Μόνο το Tint μπορείς να τρέξεις αξιοπρεπώς σε 030...

 
@ChrisTOS : Καλός και γρήγορος ο 1260 αλλα στοιχίζει πολύ για αυτά που κάνει πλέον. Συν ότι υπερθερμαίνεται σε stock A1200.
 
Πίσω
Μπλουζα