παρουσίαση κατασκευής χειριστηρίου arcade για mame32

Σας ευχαριστώ :)

nemesi1300 η ιδέα του carbon-fiber μου φαίνεται καλή :) Thanks
 
mariosxr και kampia πολυ ωραιες πατεντες για τα joysticks,πραγματικα ζηλευω! Στην καμπινα που τσιμπησα(οπως ειχα αναφερει στο αλλο thread με τις καμπινες προς καταστροφη) θα ξεκινησω να φτιαχνω τα joysticks που ειχε πανω,αν και τα κουμπια της ειναι κατεστραμενα και οι καλωδιωσεις λειπουν,με λιγη πατεντα θα τα καταφερω.

Το κακο ειναι πως δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις με το κολλητηρι και γενικης ηλεκτρονικης για να παρω gamepad και να το μοντιφιασω.

Παρολα αυτα εχοντας ενα usb joystick της speedlink και αντικαθιστοντας τα micro switch του με aftermarket τα οποια θα εχουν το ελασματακι για να ταιριαζουν με τα υπαρχοντα stick(τους λειπουνε τα λευκα τετραγωνα απο κατω που θα πατουσαν τα switch),μακραινοντας τα καλωδιακια,αλλαζοντας τα κουμπια και κοτσαροντας τα ολα κατω απο το πανελ της καμπινας νομιζω δεν ειναι κατι ακατορθωτο....τουλαχιστον δεν θα ασχοληθω με πλακετες και κυκλωματα αλλα μονο με ξεκολλα-αντικατεστησε(μακρυνε)-κολλα.

Θα μπορουσα να παρω καινουργια joysticks και να ειναι χαρτι αλλα εχει 2 ΙL(lorenzo industries)τα οποια μονο που τα βλεπω γυριζω 20 χρονια πριν...

και ιδου οι 2 εθελοντες για την joystickofrankenstein ενωση.Αν και εφοσον κολλησω σε κατι περιμενετε μνμα,μεταλλας ντραμμερ ειμαι ο κακομοιρης που να πιασει το χερι σε ηλεκτρονικα!

il_eurojoystick_r.jpg

8c4d972a0c02a013d9e6905cc02e8ca4.jpg
 
spineshankd είπε:
mariosxr και kampia πολυ ωραιες πατεντες για τα joysticks,πραγματικα ζηλευω! Στην καμπινα που τσιμπησα(οπως ειχα αναφερει στο αλλο thread με τις καμπινες προς καταστροφη) θα ξεκινησω να φτιαχνω τα joysticks που ειχε πανω,αν και τα κουμπια της ειναι κατεστραμενα και οι καλωδιωσεις λειπουν,με λιγη πατεντα θα τα καταφερω.Το κακο ειναι πως δεν εχω ιδιαιτερες σχεσεις με το κολλητηρι και γενικης ηλεκτρονικης για να παρω gamepad και να το μοντιφιασω.

Παρολα αυτα εχοντας ενα usb joystick της speedlink και αντικαθιστοντας τα micro switch του με aftermarket τα οποια θα εχουν το ελασματακι για να ταιριαζουν με τα υπαρχοντα stick(τους λειπουνε τα λευκα τετραγωνα απο κατω που θα πατουσαν τα switch),μακραινοντας τα καλωδιακια,αλλαζοντας τα κουμπια και κοτσαροντας τα ολα κατω απο το πανελ της καμπινας νομιζω δεν ειναι κατι ακατορθωτο....τουλαχιστον δεν θα ασχοληθω με πλακετες και κυκλωματα αλλα μονο με ξεκολλα-αντικατεστησε(μακρυνε)-κολλα.

Θα μπορουσα να παρω καινουργια joysticks και να ειναι χαρτι αλλα εχει 2 ΙL(lorenzo industries)τα οποια μονο που τα βλεπω γυριζω 20 χρονια πριν...

και ιδου οι 2 εθελοντες για την joystickofrankenstein ενωση.Αν και εφοσον κολλησω σε κατι περιμενετε μνμα,μεταλλας ντραμμερ ειμαι ο κακομοιρης που να πιασει το χερι σε ηλεκτρονικα!

Προβολή συνημμένου 52443Προβολή συνημμένου 52444
Ρε αλανι πως την παλευεις με αυτο το speedlink.To ειχα παρει και γω καποτε μονο και μονο για το δισκακι με τα παιχνιδια αλλα σε μια βδομαδα το εκανα κομματια απο τα νευρα μου.Πραγματικα απαισιο και δεν βολευει καθολου.Φυσικα για την παρτη μου μιλαω εσενα πχ μπορει να σε βολευει.
 
Και γιατί δεν παίρνεις μια Ipac πλακέτα για να μην έχεις κολλήσεις και μονταρίσματα με τις πλακέτες? Σε αυτήν απλά βάζεις την άκρη του καλωδίου στην αντίστοιχη υποδοχή και σφίγγεις μια βιδούλα. http://www.ultimarc.com/ipac1.html

Μετά ΙΜΟ αφού θα την ανακατασκευάσεις που θα την ανακατασκευάσεις την καμπίνα γιατί δεν βάζεις κάτι καλύτερο σε joystick?
 
Εγώ πάλι... είμαι ο μόνος που θέλει το μοχλό δεξιά και τα κουμπιά αριστερα;;;

Δεν μπορώ με τίποτα να δώσω κατεύθυνση με το αριστερό μου χέρι!

Ακόμα και στα χειριστήρια των τηλεκατευθυνόμενων, στο αριστερό έχω μόνο το throttle, ενώ στο δεξί έχω την κατεύθυνση...
 
metalcandyman είπε:
Ρε αλανι πως την παλευεις με αυτο το speedlink.To ειχα παρει και γω καποτε μονο και μονο για το δισκακι με τα παιχνιδια αλλα σε μια βδομαδα το εκανα κομματια απο τα νευρα μου.Πραγματικα απαισιο και δεν βολευει καθολου.Φυσικα για την παρτη μου μιλαω εσενα πχ μπορει να σε βολευει.
αν με βολεβε λες να το θυσιαζα? ειναι εντελως μουφα(και γι'αυτο εχω γυρισει στο παλιο βεντουζατο CMS και εχω βρει την υγεια μου μεχρι να τελειωσω το project).Το μονο 'καλο' που ειχε ητανε το autofire που αντιθετα το αλλο δεν..

Και ουσιαστικα θα χρησιμοποιησω μονο την πλακετα και τις καλωδιωσεις του...

Το στικ,τα κουμπια και τα micro switches θα θαφτουν ευλαβικα στην πισω αυλη και εγω θα χορευω κλακετες απο πανω τους,για το νευροκαβαλικευμα που επαθα προσπαθοντας να πηδηξω 150 φορες πανω-δεξια σε αυτο το τεραστιο κενο για να βγω στον αρχηγο της προτελευταιας πιστας του black dragon.

Kambia είπε:
Και γιατί δεν παίρνεις μια Ipac πλακέτα για να μην έχεις κολλήσεις και μονταρίσματα με τις πλακέτες? Σε αυτήν απλά βάζεις την άκρη του καλωδίου στην αντίστοιχη υποδοχή και σφίγγεις μια βιδούλα. http://www.ultimarc.com/ipac1.htmlΜετά ΙΜΟ αφού θα την ανακατασκευάσεις που θα την ανακατασκευάσεις την καμπίνα γιατί δεν βάζεις κάτι καλύτερο σε joystick?
δεν ειναι καθολου κακη ιδεα το ipac το ειχε παρει το ματι μου σε καποιες συζητησεις εδω...το μονο που με προβληματιζε ειναι οτι ερχεται απο αμερικη και με οτι συνεπαγεται αυτο(τι κερατιατικα εχω πληρωσει μεχρι τωρα στα τελωνεια η στην dhl δεν λεγεται)οπως και οτι δεν δεχονται paypal.Παντως ειναι φοβερο μηχανηματακι,και ετσι και αλλιως το 2ο stick δεν το γλυτωνω να το αγοραζω(για να το διαλυσω και αυτο) εφοσον πιασει η πατεντα.

Τωρα για joystics μπορω να πω οτι ειμαι σε νηπιακο επιπεδο γνωσεων.Ελεγα να εριχνα μια ματια στο μαγαζι στα πατησια που πουλαει διαφορα ανταλλακτικα(που ετσι κ αλλιως θα αγορασω τα κουμπια-switches)για να εχω μια σφαιρικη αποψη για το θεμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spineshankd είπε:
δεν ειναι καθολου κακη ιδεα το ipac το ειχε παρει το ματι μου σε καποιες συζητησεις εδω...το μονο που με προβληματιζε ειναι οτι ερχεται απο αμερικη και με οτι συνεπαγεται αυτο(τι κερατιατικα εχω πληρωσει μεχρι τωρα στα τελωνεια η στην dhl δεν λεγεται)οπως και οτι δεν δεχονται paypal.Παντως ειναι φοβερο μηχανηματακι,και ετσι και αλλιως το 2ο stick δεν το γλυτωνω να το αγοραζω(για να το διαλυσω και αυτο) εφοσον πιασει η πατεντα.

Τωρα για joystics μπορω να πω οτι ειμαι σε νηπιακο επιπεδο γνωσεων.Ελεγα να εριχνα μια ματια στο μαγαζι στα πατησια που πουλαει διαφορα ανταλλακτικα(που ετσι κ αλλιως θα αγορασω τα κουμπια-switches)για να εχω μια σφαιρικη αποψη για το θεμα...
Ε τότε πάρτο από Γερμανία πχ ή από Αγγλία
 
Stanfromgreece είπε:
Εγώ πάλι... είμαι ο μόνος που θέλει το μοχλό δεξιά και τα κουμπιά αριστερα;;;Δεν μπορώ με τίποτα να δώσω κατεύθυνση με το αριστερό μου χέρι!

Ακόμα και στα χειριστήρια των τηλεκατευθυνόμενων, στο αριστερό έχω μόνο το throttle, ενώ στο δεξί έχω την κατεύθυνση...
Πεστα χρυσοστομεεεεε..... :p
 
Πίσω
Μπλουζα