πως περναγατε στο γηπεδο παλιοτερα?

Εγώ υποστηρίζω Ξάνθη, οπότε στην περίπτωση μου όσον αφορά τα μπάχαλα/χυμαδιό στο γήπεδο έγινε το ακριβώς αντίθετο απ`ότι στον υπόλοιπο κόσμο. Αντί να αυξηθούν μειώθηκαν, αλλά πλέον το γήπεδο έχει καταντήσει τέρμα modern football, πάλι καλά που στήθηκε ένας νέος σύνδεσμος και βγάζουμε κάποια γούστα αντί να έχουμε την αίσθηση πως πηγαίνουμε σε όπερα. (Φυσικά δεν επικροτώ τα μπάχαλα, αλλά αυτό έχει διαφορά από το να κάθεσαι σε ένα κάθισμα και να περνάς όλη την ώρα του ματς τρώγωντας σπόρια, χωρίς να ακούγεται ούτε ένα σύνθημα...). Κάποια πράγματα που θυμάμαι από παλιά είναι η τσάμπα είσοδος στο παλιό γήπεδο του ΑΟΞ όταν ήμουν πιτσιρικάς (στηνόμασταν έξω από τη θύρα των Rebels, του ιστορικού συνδέσμου της Ξάνθης, τον οποίο έκλεισε ο Πανόπουλος και για τον οποίον έχω αρκετές ιστορίες και παρακαλάγαμε όποιον μεγάλο πρωτοβλέπαμε να μας περάσει, πράγμα το οποίο φυσικά έκανε κατευθείαν), τα πολλά καπνογόνα, και φυσικά τα ντέρμπι με την Καβάλα, που σχεδόν πάντοτε κατέληγαν σε ξύλο μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων, μου έρχεται στο μυαλό σκηνικό με 2 δικούς μας τσιγγάνους να έχουν σταματήσει καβαλιώτικο ΙΧ και να έχουν βουλιάξει την οροφή χοροπηδώντας πάνω της, και γενικά σε κάθε ματς, μιας και τότε ήταν σχετικά κοντά τους το γήπεδο, έρχονταν και έκαναν και καμμια "έφοδο" στους φιλοξενούμενους). Επίσης μου έχει λείψει και το θρυλικό ΣΑΛΕΠΙ, οι τσακωμοί οπαδών με την αστυνομία, τους οποίους αράζαμε και βλέπαμε από μακρυά, οι πορείες προς το γήπεδο, γενικά πράματα τα οποία σιγά σιγά και με την επικράτηση του δόγματος του μοντέρνου ποδοσφαίρου και του μοντέλου γήπεδου εκκλησίας/big brother είχαν εκλείψει...

Πάλι καλά που εδώ και 3 χρόνια στήθηκε ξανά σύνδεσμος και μπορώ να ευχαριστηθώ το γήπεδο.
 
Πίσω
Μπλουζα