χαλασμενο φλοπυ atari 520stfm βοηθεια!

noobsaibot

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2007
Μηνύματα
230
Αντιδράσεις
17
ακομα δεν το πηρα ρε γ...ο και χαλασε το φλοπυ του αταρακου μου!μου βγαζει μυνημα ...disk damaged....σε ολεσ τις δισκετες!εβαλα καθαριστικο κεφαλης τπτ ομως! υπαρχει δυνατοτητα επισκευης?αλλιως εχω 2 φλοπυ ενα teac fd235hf και ενα alps df354h090f και εξοπλισμο ενα κολητηρι 15w.Μηπως γνωριζει κανεις τις ρυθμισεις των jumper για τα 2 φλοπυ?ευχαριστω!
 
Για αρχή ανοιξε το atari και βγαλε το φλοππυ από μέσα. Ριξε του ένα καθάρισμα τις κεφαλές με καθαρό οινόπνευμα και μπατονέτα και μετά ψέκασε με ένα σπρέϊ σιλικόνης ή λαδωσε με κάτι άλλο τα κινητά μέρη του (μη το πνίξεις κιολας :D )

Αν δε γίνει τπτ ποσταρε ακριβώς το μοντέλο του floppy μηπως βρούμε κανένα ίδιο

(έχω πολλά spare)

Απαν' :D
 
teflon είπε:
Για αρχή ανοιξε το atari και βγαλε το φλοππυ από μέσα. Ριξε του ένα καθάρισμα τις κεφαλές με καθαρό οινόπνευμα και μπατονέτα και μετά ψέκασε με ένα σπρέϊ σιλικόνης ή λαδωσε με κάτι άλλο τα κινητά μέρη του (μη το πνίξεις κιολας :D ) Αν δε γίνει τπτ ποσταρε ακριβώς το μοντέλο του floppy μηπως βρούμε κανένα ίδιο

(έχω πολλά spare)

Απαν' :D
Οριστε ο καλος ο ανθρωπος. Ο εχων τους δυο να...δωσει και σε εμενα τον εναν. :D

:bow:
 
μετα την καθοδηγηση του ηγετη teflon(αν και το χα λιπανει την προηγουμενη φορα τωρα το πνιξα :D )καταφερα και το ανεστησα!(προς το παρον) teflon φιλε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου :bow: και μια ευχη: να χιλιασεις την ρετρο συλλογη σου!
 
Ο Τεφλον!!!!! Ηγέτης!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

ΥΓ.: :tease: :tease: :tease:
 
Και εμένα είχε χαλάσει αλλά βέβαια ήταν 360kb, δεν έφτιαξε με τίποτα! πήρα άλλα 2 720kb από το Μοναστηράκι, αλλά δεν δούλεψαν ποτέ και τα έκανα ανταλλακτικά! τελικά έβαλα από pc 386 που τότε ήταν 720kb, βγάζουμε τον controller του STfm και το συνδέουμε απευθείας. Δεν θυμάμαι τώρα αν κάναμε τότε πατέντα με τίποτα jumpers. Πάντως στα 1,44mb θέλει. Στο ebay πάντως έχει σε καλούτσικες τιμές από Aγγλία και για falcon και MEGA STE, TT ktl. Χαίρομαι που το ανέστησες, θα σου πρότεινα να πάρεις και μια καθαριστική δισκετούλα με υγρό, κάπου έχω και εγώ μία.
 
noobsaibot είπε:
μετα την καθοδηγηση του ηγετη teflon(αν και το χα λιπανει την προηγουμενη φορα τωρα το πνιξα :D )καταφερα και το ανεστησα!(προς το παρον) teflon φιλε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου :bow: και μια ευχη: να χιλιασεις την ρετρο συλλογη σου!
Εχω ρίξει και εγώ στεναχώρια με φλόπια που δε λέγεται. Τι άλλο θα μπορούσε να πάθει ένα φλόππυ 25ετίας???? Εκτός και αν το μπίξεις 2-3 δισκέτες μέσα (το έχω δει και αυτό... :eek: )

Thanks για την ευχή αλλά ...... :nervous: ....ήδη είμαι ξεπαραδιασμένος :D :D:D

(αν και ένα DRAGONάκι 32, για τα Χριστούγεννα, το ζήτησα από τον Αϊ Ρετρόνιο)

:D :D:D:D

Rygar είπε:
Ο Τεφλον!!!!! Ηγέτης!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!
ΥΓ.: :tease: :tease: :tease:

Προσκύνα, είλωτα... !!!! :armed: :armed: :diablotin:
 
τελικα κατι περιεργο συμβαινει: αφου δοκιμασα 5-6 δισκετες και φορτωναν(πχ international karate+,prohibition) εβαλα και καποιες που δεν φορτωνουν(και απο διαδικασια με ιmage floppy και παλιες που χα παρει πχ rambo 3 hang on) σημειωτεον οτι απ την αρχη που τον πηρα

χρησιμοποιησα και δισκετες που χα μετατρεψει με το image floppy(παντως ορισμενα images δεν τρεχαν στον εξομιωτη αλλα στον atari τρεχαν) και τις παλιες και δουλευαν για 2-3 μερες.τι να φταιει ρε γμτ?λετε να απορυθμιστηκε τπτ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sorry, όταν λες image floppy εννοείς το floimg του pperror?
 
ή το makedisk? sorry 520 STFM δεν έχεις? απ' ότι ξέρω είναι το drive 360kb!!! όχι 720! μήπως γιαυτό δεν σου τις διαβάζει και δεν έχει πρόβλημα? εμένα ήτανε 360kb πάντως! τώρα είναι 720κb αλλά από pc.
 
NikiforosST είπε:
ή το makedisk? sorry 520 STFM δεν έχεις? απ' ότι ξέρω είναι το drive 360kb!!! όχι 720! μήπως γιαυτό δεν σου τις διαβάζει και δεν έχει πρόβλημα? εμένα ήτανε 360kb πάντως! τώρα είναι 720κb αλλά από pc.
Στον 520STFM που εχει το φαρδυ eject button οπως στα STF, θα ειναι ειτε 360kb ειτε 720kb (Στον 1040 ηταν standard 720kb). Αυτη η εκδοση drive εχει ιμαντα μεσα οπως στα CPC 6128/ZX +3, οποτε ριξε μια ματια αν εχει φθαρει τιποτα και εκει (αν δεις οτι ειναι φθαρμενο το αλαζεις κατα βουληση με ενα κανονικο λαστιχακι στο αναλογο φαρδος). Απο τις αλλες εκδοσεις με το μικρο eject button δεν εχω δει 360kb drive, παρα μονο 720kb και ειναι με το μηχανικο μοτερακι οπως τα ξερουμε.

Για τις δισκετες που δεν σου παιζουν, μηπως τις εκανε αδιαβαστες/χαραξε το drive σου πριν καθαρισεις τις κεφαλες? Παιζει να μην εχουν γραφτει καλα απο το drive στο PC σου?
 
ή το makedisk? sorry 520 STFM δεν έχεις? απ' ότι ξέρω είναι το drive 360kb!!! όχι 720! μήπως γιαυτό δεν σου τις διαβάζει και δεν έχει πρόβλημα? εμένα ήτανε 360kb πάντως! τώρα είναι 720κb αλλά από pc.
οχι ειναι με 2 κεφαλες της epson

Για τις δισκετες που δεν σου παιζουν, μηπως τις εκανε αδιαβαστες/χαραξε το drive σου πριν καθαρισεις τις κεφαλες? Παιζει να μην εχουν γραφτει καλα απο το drive στο PC σου?
στην αρχη παιζαν ολες και του floppy image και οι αλλες μηπως υπαρχουν καποιες ρυθμισεις στο floppy image?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μηπως παιζουν ρολο αραγε τα st και msa files? επισης πειραματiστικα με το skew στο floppy image.Οι παλιες δισκετες ειναι 720 και οι καινουργιες 1.44 με μετατροπη σε 720 υπαρχει καποιο αλλο πιο αξιοπιστο προγραμμα να δοκιμασω?εκτος απ το msa converter?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια δισκέτα 1.44 φορμαρισμένη σε 720 είναι εξ ορισμού αναξιόπιστη. Το floterror είναι εξ' ορισμού αναξιόπιστο επίσης. Σου παραθέτω link:

http://www.dbug-automation.co.uk/

Στα extras θα βρείς σχετικές πληροφορίες.
 
ChrisTOS είπε:
Μια δισκέτα 1.44 φορμαρισμένη σε 720 είναι εξ ορισμού αναξιόπιστη. Το floterror είναι εξ' ορισμού αναξιόπιστο επίσης. Σου παραθέτω link:
http://www.dbug-automation.co.uk/

Στα extras θα βρείς σχετικές πληροφορίες.
ευχαριστω christos. Υποθετω παντως οτι δεν θα την γλυτωσω την μεταμοσχευση
 
Πίσω
Μπλουζα