1ο Πρωτάθλημα Stratego Retromaniax

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.386
Πως σας φαίνεται η ιδέα για ένα ρετρομανιακό πρωτάθλημα Stratego?

Σε συνεργασία (και την άδεια) του www.stratego.com το retromaniax διοργανώνει το πρώτο (γιατί έχουμε σκοπό να κάνουμε και άλλα :D ) εσωτερικό πρωτάθλημα Stratego.

Πως θα γίνει αυτό?




Απλά πράγματα. Ανοίγετε έναν λογαριασμό (είναι free) στο site www.stratego.com ή αν έχετε λογαριασμό στο facebook μπορείτε να μπείτε με αυτόν.

attachment.php


Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνετε "φίλο" τον αντίπαλό σας. Πηγαίνετε στον κατάλογο friends και κάτω κάτω επιλέξτε το "invite friends"

attachment.php


Θα εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα

attachment.php


Αφού γνωρίζετε ποιος είναι ο αντίπαλός σας από την κλήρωση κάνετε add από την τρίτη επιλογή με βάση το nickname του στο stratego.com

attachment.php


Αφού οριστεί η μέρα και η ώρα της μάχης από τη λίστα των φίλων θα επιλέξετε τον αντίπαλό σας και θα πατήσετε το "challenge"

attachment.php


Όταν τελειώσει το παιχνίδι ο νικητής θα πρέπει να ανεβάσει ένα screenshot της νίκης του στο αντίστοιχο θέμα που θα ανοιχτεί.

Ετοιμάστε τα στρατεύματά σας. Αρχίζουν οι μάχες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥΡΝΟΥΑ STRATEGO






1) Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα μέλη του φόρουμ με παρουσία τουλάχιστον ένος μήνα.

Η προθεσμία συμμετοχής είναι έως τις 30 Nοεμβρίου.

2) Επιτρέπεται να συμμετέχετε μόνο με ένα λογαριασμό στο Stratego.com.

3) Κάθε παίκτης πρέπει να είναι γνώστης λήψης screenshot και να είναι ικανός να τα δημοσιεύσει στο forum.

Οδηγίες για λήψη Screenshot θα βρείτε στο τέλος του ποστ. Για το ανέβασμα στο φόρουμ οδηγίες υπάρχουν εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25655-%CF%E4%E7%E3%DF%E1-(Howto)-%D0%FE%F2-%ED%E1-%F0%F1%EF%F3%E8%DD%F3%E5%F4%E5-%F3%F5%ED%E7%EC%EC%DD%ED%E5%F2-%E5%E9%EA%FC%ED%E5%F2-%F3%E5-%F0%F1%E1%E3%EC%E1%F4%E9%EA%FC-%EC%DD%E3%E5%E8%EF%F2

Ο νικητής κάθε αγώνα, προκειμένου να βεβαιώσει το αποτέλεσμα, πρέπει να πάρει screenshot με το τι δείχνει η οθόνη στο τέλος του παιχνιδιού. Μη λήψη ή μη αποστολή – δημοσίευση, ακυρώνει τον αγώνα ο οποίος πρέπει να επαναληφθεί. Καμία ανακήρυξη νικητή δεν θα γίνεται, εάν δεν υπάρχει ανάλογο screenshot.

4) H διάρκεια κάθε γύρου είναι 7 μέρες, τα δε ζευγάρια θα βγαίνουν με τυχαία κλήρωση, για την οποία θα χρησιμοποιηθεί το πρόγραμμα http://www.random.org/lists/

Οι παίκτες πρέπει να κανονίσουν πότε θα παίξουν το συντομότερο δυνατόν. Η επικοινωνία με τον αντίπαλο για τον ορισμό της ώρας θα γίνεται με πμ και η ανακοίνωση της θα γίνεται με post στο forum.

Σε περίπτωση αδυναμίας ορισμού ώρας μεταξύ 2 παικτών:

α) Αν δε μπορεί ο ένας, τότε χάνει το γύρο και προκρίνεται ο άλλος.

β) Αν δε μπορούν και οι 2, τότε θα τρέχουμε το random να μας επιλέξει έναν από τους 2 για νικητή και θα προκρίνεται στην επόμενη φάση.

5) Όλα τα παιχνίδια είναι φιλικά, το οποίο σημαίνει ότι οι αντίπαλοι συναντιούνται στο challenge room στο chat και αφού αποδεχτούν το αίτημα φιλίας ο ένας προς τον άλλο ( εάν βέβαια δεν είναι ήδη φίλοι) μπορούν πλέον να παίξουν ένα φιλικό, unranked game.

Εάν ένας παίκτης δεν εμφανιστεί στο προκαθορισμένο ραντεβού και μετά 15 λεπτά ο άλλος παίκτης οφείλει να πάρει screenshot τον κατάλογο των Friends (οι offline παίκτες είναι με κόκκινο χρώμα) και να κάνει άμεσα post στο topic με τα αποτελέσματα (results topic) επισυνάπτοντας το screenshot.

Mη εμφάνιση παίκτη στο προκαθορισμένο ραντεβού σημαίνει αυτόματα παραίτηση και χάνει τον αγώνα.

6) Σε περίπτωση ισοπαλίας το παιχνίδι επαναλαμβάνεται αμέσως μετά, εκτός της περίπτωσης που οι δυο παίκτες συμφωνήσουν να παίξουν άλλη μέρα, πάντα εμπρόθεσμα.

7) Σε περίπτωση ατυχούς αποσύνδεσης κάποιου παίκτη από την στιγμή που υπάρχει από την άλλη πλευρά screenshot με νικητή, δεν θα γίνεται επανάληψη του αγώνα και είναι στην κρίση του νικητή να το εκμεταλλευτεί η όχι. Εξαίρεση μόνο στην περίπτωση που συμβεί κάποιο bug κατά τη διάρκεια του set up, oπότε και δεν βγαίνει το μήνυμα με το victory.

8) ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ ( με screenshot) ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗΣ ΜΕ ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΙΣΟΠΑΛΙΑ Ή ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΘΑ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΜΕ TON ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟ ΤΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΥ.

9) Συνομιλία επιτρέπεται στο 5λεπτο του στησίματος

Κατά την διάρκεια του αγώνα και έως το τέλος μόνο σε περίπτωση που ζητηθεί ισοπαλία ή διάλειμμα. Οποιαδήποτε λεκτική παρενόχληση του αντιπάλου είναι αυστηρώς απαγορευμένη.

Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το να κάνετε αίτημα για ισοπαλία η διάλειμμα, εκτός αν έχετε προηγουμένως την αποδοχή μέσω του chat από τον αντίπαλο.To αίτημα σε περίπτωση αποδοχής πρέπει να γίνεται πάντα κατά την σειρά του παίκτη που το ζητάει και ποτέ στην κίνηση του αντιπάλου.

10) Εάν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείτε να τελειώσετε τον αγώνα, σημαίνει παραίτηση από το τουρνουά. Σε σειρά ημιτελικών ή τελικών σημαίνει παραίτηση από το συγκεκριμένο παιχνίδι και μόνο.

11) Σε περίπτωση καθαρού ισόπαλου αποτελέσματος, το οποίο η άλλη πλευρά αρνείται και συνεχίζει επ' αόριστο το παιχνίδι, μπορείτε να το εγκαταλείψετε άφοβα, αφού προηγουμένως έχετε πάρει αρκετά screenshot που να αποδεικνύουν τη θέση σας και πάντα να συμπεριλαμβάνετε και την εικόνα με το αίτημα ισοπαλίας, που κάνατε καθώς και το τι γράφεται στο chat.

Σε περίπτωση που είναι καθαρή ισοπαλία, αυτός που την αρνείται αποκλείεται γι' αντιαθλητική συμπεριφορά.

12) Όλες οι κληρώσεις μέχρι τα ημιτελικά είναι με τυχαία επιλογή, τα δε παιχνίδια μονά. Ημιτελικοί και τελικοί είναι σειρά best of 3 (δλδ όποιος κερδίσει 2 απο τα 3 παιχνίδια).

13) Με τη δήλωση συμμετοχής παραδέχεστε ότι έχετε διαβάσει, κατανοήσει και αποδεχτεί αυτούς τους κανόνες

Αντίστοιχο θέμα θα υπάρχει στο φόρουμ του Stratego.com το οποίο θα ενημερώνω για τα αποτελέσματα (θα δημιουργηθεί όταν αρχίσει το πρωτάθλημα). Όποιος επιθυμεί μπορεί να ποστάρει και εκεί τα αποτελέσματα του αγώνα του.




Καλή επιτυχία σε όλους.

Οδηγός Screenshot.

Μόλις εμφανιστεί το νικητήριο μήνυμα πατάτε το πλήκτρο «Print screen» και κατόπιν ανοίγετε το Paint (πρόγραμμα ζωγραφικής των windows). Στη συνέχεια κάνετε paste (επικόλληση) και σώζετε το αρχείο σε jpg.
 
Δηλώσεις Συμμετοχής:







  1. miki-mik7
  2. D@redevil
  3. Kambia
  4. Ajax87
  5. Shock
  6. Maddog
  7. Android
  8. Nemo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εύκολο θύμα δηλώνει συμμετοχή!

Count me in - θα χάσω από τον πρώτο γύρο, οπότε that won't take long! :D
 
Δηλώνω και εγώ συμμετοχή στο κύπελλο (και όχι πρωτάθλημα) του stratego retromaniax. :)
 
Οι φωτογραφιες στο πρωτο ποστ δεν εμφανιζονται ..... ::)
 
stayros είπε:
Καλε χαθηκε να οργανωθει κανα τουρνουα για Καστρα και Πολιορκητες ?
fantasy-dragon-11.gif

Εκει να δεις επικες μαχες.... :diablotin:

Ωραια πρωτοβουλια παντως!!! :thumbup:
Γιατί όχι? Στα To do και αυτό

D@redevil είπε:
Το εύκολο θύμα δηλώνει συμμετοχή!
Count me in - θα χάσω από τον πρώτο γύρο, οπότε that won't take long! :D
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Ξεκίνα διάβασμα 9780786185665_p0_v1_s260x420.jpg :D

Nemo είπε:
Οι φωτογραφιες στο πρωτο ποστ δεν εμφανιζονται ..... ::)
Thanks Nemo. Tώρα είναι οκ?
 
Μεσα! Kαλη τυχη και καλες παρτιδες σε ολους! :D
 
Ήρθα κι εγώώωω.

Δηλώνω από τώρα όχι απλά τη συμμετοχή μου αλλά τη νίκη μου στο τουρνουά!

56047.jpg
 
Count me in-κάποιος πρέπει να βγάλει τον Shock από την μέση, γιατί πολύ μας κουνιέται. :p
 
Nemo είπε:
Οι φωτογραφιες στο πρωτο ποστ δεν εμφανιζονται ..... ::)

Kambia είπε:
Thanks Nemo. Tώρα είναι οκ?
Τωρα δεν εμφανιζονται ουτε τα εικονιδια απο τις εικονες που λειπουν .

Υποθετοντας -οτι δεν θελετε να εμφανιαζονται καθολου- Ο.Κ. I guess .
 
Nemo ας τα αυτά και δήλωσε συμμετοχή.

Καταταχτείτε :)
 
Shock είπε:
Ήρθα κι εγώώωω.
Δηλώνω από τώρα όχι απλά τη συμμετοχή μου αλλά τη νίκη μου στο τουρνουά!


 


Προβολή συνημμένου 91598
 


Δηλαδη σε μεταφραση >>> (Δηλώνω από τώρα όχι απλά τη συμμετοχή μου αλλά τη νίκη μου στο τουρνουά! ΓΑΤΑΚΙΑ
:ccool: ) !!!!




::) Πριν λιγο που ο κυρ Σπυρος ρωτησε την Κυρα Kαλλιοπη για τις προοπτικες ...

vasileiadou7.jpg

Shock είπε:
Nemo ας τα αυτά και δήλωσε συμμετοχή.Καταταχτείτε :)
Οι οιονοι δεν ειναι θετικοι ... ασε που πρεπει να αρχισω να σβηνω παλι p.m. γιατι ειμαι στο οριο , αλλα για την χαρα της συμμετοχης ,ισως δεχτω να γινω σακκος του μποξ ......

Υ.Γ. Επιτελους οι φωτο στο πρωτο post φαινονται O.K.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Ήρθα κι εγώώωω.
Δηλώνω από τώρα όχι απλά τη συμμετοχή μου αλλά τη νίκη μου στο τουρνουά!


 


Προβολή συνημμένου 91598
 


Μεταφραση >>> (Δηλώνω από τώρα όχι απλά τη συμμετοχή μου αλλά τη νίκη μου στο τουρνουά! ΓΑΤΑΚΙΑ
:ccool:

Πριν λιγο που ο κυρ Σπυρος ρωτησε την Κυρα Kαλλιοπη για τις προοπτικες ...

Προβολή συνημμένου 91608
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλο φαινεται...αλλα....εχω να παιξω 25 χρονια... :eek:
 
Οι περισσότεροι κάποια αντίστοιχα χρόνια έχουμε... :)

Α, και φτιάξτε και αυτό το "Statego" στον τίτλο. Το είδα από το πρωί και είπα να μην μιλήσω αλλά τώρα θα γκρινιάξω. :p
 
Καλή φάση! :thumbup:

Δεν ξερω να παίζω Stratego... Oooops!!! :eek:
 
DINO είπε:
Καλή φάση! :thumbup:
Δεν ξερω να παίζω Stratego... Oooops!!! :eek:
Δεν έχει δύσκολους κανόνες το παιχνίδι. Άντε περιμένω να δηλώσεις συμμετοχή :D

Κάντε και καμιά προπόνηση οι "σκουριασμένοι" στο stratego.com
 
Ψάχνεις για θύματα ε; :fafoutis:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα