"10 χρονια iMac"

Σημείωση: τεχνικά δεν υπήρχαν 486SX. Όσοι κυκλοφόρησαν (πολύ λίγοι νομίζω) ήταν με ελατωματική FPU, άρα στην ουσία κομμένοι DX.
 
Η Intel δεν είχε σχεδιάσει 2 επεξεργαστές.

Οι SX ήταν ένας DX με απενεργοποιημένο τον συνεπεξεργαστή.

Κοροϊδία δηλαδή
 
Όχι ακριβώς - ήταν απενεργοποιημένη η FPU, επειδή δεν πέρναγε τα ποιοτικά τεστ. Δεν είναι απάτη, και η τεχνική συνεχίζεται και σήμερα με τους επεξεργαστές διαφορετικών συχνοτήτων που βγαίνουν από τα ίδια wafers, λόγω tolerance...
 
Gryzor είπε:
Αντε πάλι, μου αρέσει που επιμένεις κι όλας, "μή γράφουμε ότι [sic] θέλουμε"... στο επιστρέφω, ξαναδιάβασε τί έγραψα, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να εμπλακώ σε 'συζήτηση' με fanboy.
Επί του σχεδιασμού, τώρα, κάτι που σκεφτόμουνα χθες το βράδυ: ναι, ήταν πρωτοποριακά. Ναι, μου είχαν κάνει κι εμένα μεγάλη εντύπωση. Πλην όμως αποδείχτηκε (ειδικά για τον κακόμοιρο τον G3) ότι ήταν ένα design που δεν άντεξε στο χρόνο.

Επέστρεψε μου ότι θες,ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενά του.Ο iMac δεν άντεξε στο χρόνο.Μα αγαπητέ μου αν δεν υπήρχε iMac ακόμα θα είχαμε μπεζ κουτιά...(οι PCαδες μάλλον).Από τη στιγμή που εμφανίστηκε ο πρώτος iMac έτρεξαν να αντιγράψουν το design εκατοντάδες κατασκευαστές το ξέχασες.Για να μην μιλήσω για το i... που έχουν υιοθετήσει πολλές εταιρείες στα προιόντα τους.Καλώς ή κακώς ήταν σταθμός στην ιστορία των υπολογιστών.
 
macfan είπε:
Επέστρεψε μου ότι θες,ο καθένας κρίνεται από τα λεγόμενά του.
...και, προφανώς, εσύ ούτε έκανες τον κόπο να διαβάσεις τί έγραψα, πόσο μάλλον να τα επεξεργαστείς διανοητικώς πριν καταλήξεις στο MAC RULEZ!!!!1! συμπέρασμά σου.

Ο iMac δεν άντεξε στο χρόνο.Μα αγαπητέ μου αν δεν υπήρχε iMac ακόμα θα είχαμε μπεζ κουτιά...(οι PCαδες μάλλον).Από τη στιγμή που εμφανίστηκε ο πρώτος iMac έτρεξαν να αντιγράψουν το design εκατοντάδες κατασκευαστές το ξέχασες.Για να μην μιλήσω για το i... που έχουν υιοθετήσει πολλές εταιρείες στα προιόντα τους.Καλώς ή κακώς ήταν σταθμός στην ιστορία των υπολογιστών.
Τώρα, το τί σχέση έχει το αν ήταν επιτυχία το design (είπα εγώ ότι δεν ήταν; ) και το αν αντιγράφτηκε, με το αν το design αυτό καθεαυτό άντεξε στο χρόνο, προφανώς πρέπει να φοράς γυαλιά από iPod για να το δεις...

Α, και κάτι ακόμα: το design δεν ήταν πρωτοπορία της Apple. Προυπήρχε κατά πολύ, ξέρεις, ασχέτως αν έγινε μόδα στα πισιά λόγω αυτής.
 
Gryzor είπε:
...και, προφανώς, εσύ ούτε έκανες τον κόπο να διαβάσεις τί έγραψα, πόσο μάλλον να τα επεξεργαστείς διανοητικώς πριν καταλήξεις στο MAC RULEZ!!!!1! συμπέρασμά σου.


Τώρα, το τί σχέση έχει το αν ήταν επιτυχία το design (είπα εγώ ότι δεν ήταν; ) και το αν αντιγράφτηκε, με το αν το design αυτό καθεαυτό άντεξε στο χρόνο, προφανώς πρέπει να φοράς γυαλιά από iPod για να το δεις...

Α, και κάτι ακόμα: το design δεν ήταν πρωτοπορία της Apple. Προυπήρχε κατά πολύ, ξέρεις, ασχέτως αν έγινε μόδα στα πισιά λόγω αυτής.

Ειλικρινά πρώτη μου φορά ακούω κάτι τέτοιο.Λες να προυπήρχε το design και να το κόπιαρε η Apple;Λες ο Jonathan Ive να έχει πάρει τόσα βραβεία αδίκως και απλώς να τα αντιγράφει.Πως υποστηρίζεις πως δεν άντεξε στο χρόνο.Υπάρχει προιον παγκοσμίως που να διατηρεί το ίδιο design για πάνω από 5 χρόνια;Δεν θα χρειαστεί κάποιο lifting;Εχεις διαβάσει τη επιρροή έχουν γενικά τα προιόντα της Apple στο χώρο του design;Λίγος σεβασμός οι υπολογιστές δεν είναι μόνο gaming...Όσο για τα ανωτέρο σχόλια σου στα επιστρέφω... :angry:
 
macfan είπε:
Ειλικρινά πρώτη μου φορά ακούω κάτι τέτοιο.Λες να προυπήρχε το design και να το κόπιαρε η Apple;Λες ο Jonathan Ive να έχει πάρει τόσα βραβεία αδίκως και απλώς να τα αντιγράφει.Πως υποστηρίζεις πως δεν άντεξε στο χρόνο.Υπάρχει προιον παγκοσμίως που να διατηρεί το ίδιο design για πάνω από 5 χρόνια;Δεν θα χρειαστεί κάποιο lifting;Εχεις διαβάσει τη επιρροή έχουν γενικά τα προιόντα της Apple στο χώρο του design;Λίγος σεβασμός οι υπολογιστές δεν είναι μόνο gaming...Όσο για τα ανωτέρο σχόλια σου στα επιστρέφω... :angry:
Θεοί, επειδή προφανώς επιλέγεις να μην πολυεπεξεργάζεσαι τα inputs σου:

-ΔΕΝ μιλάω για το συγκεκριμένο design, μιλάω για το design στους υπολογιστές γενικότερα.

-5 χρόνια δεν είναι τίποτα. Υπάρχουν design τα οποία μπορεί να κράτησαν και πολύ λιγότερο αλλά να θεωρούνται κλασικά. Το θέμα είναι ότι, ώς αισθητική, έχουν παρέλθει τελείως και, εκτός αν είσαι fanboy,δεν θα σκεφτόσουνα ποτέ ότι αυτό το πλαστικόπραγμα δείχνει ωραίο σήμερα.

-Τώρα, και πάλι, το τί σχέση έχει το αν ένας υπολογιστής είναι μόνο για gaming το αφήνω ώς άσκηση για τους συντρόφους εδώ. Κάνε ένα ψάξιμο για Ignoratio elenchi...
 
Φανμποϊζ (πειραχτικά το λέω ;) ) και μη, ειρήνη ημίν, keep it retro...

j1k2wefk8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gryzor είπε:
Θεοί, επειδή προφανώς επιλέγεις να μην πολυεπεξεργάζεσαι τα inputs σου:
-ΔΕΝ μιλάω για το συγκεκριμένο design, μιλάω για το design στους υπολογιστές γενικότερα.

-5 χρόνια δεν είναι τίποτα. Υπάρχουν design τα οποία μπορεί να κράτησαν και πολύ λιγότερο αλλά να θεωρούνται κλασικά. Το θέμα είναι ότι, ώς αισθητική, έχουν παρέλθει τελείως και, εκτός αν είσαι fanboy,δεν θα σκεφτόσουνα ποτέ ότι αυτό το πλαστικόπραγμα δείχνει ωραίο σήμερα.

-Τώρα, και πάλι, το τί σχέση έχει το αν ένας υπολογιστής είναι μόνο για gaming το αφήνω ώς άσκηση για τους συντρόφους εδώ. Κάνε ένα ψάξιμο για Ignoratio elenchi...

Πλαστικόπραμα;Από αυτό καταλαβαίνω το γούστο σου και την καλαισθησία σου...Δικαίωμα σου αλλά είσαι απο τους μετρημένους στα δάχτυλα που έχει αυτήν την εντύπωση και την άποψη περί design(ή μήπως δεν ξέρεις τι είναι αυτό ;) .Ή μπορώ να σε δικαιολογήσω μόνο εάν δεν έχεις δει iMac ποτέ σου παραμόνο σε φωτογραφίες.Δεν ξέρω βέβαια γιατί ενοχλείσαι τόσο πολύ όταν έχει να κάνει η κουβέντα για την Apple.Εντάξει μπορεί να είσαι απο αυτούς που δεν τη συμπαθούν αλλα γιατί μπαίνεις με προκλητικό τρόπο και να γράψεις αυτά που στην αρχή έγραψες.Αρκέσου στα CPC σου και στα PC σου...
 
αμα ηταν πιο φθηνα θα αγοραζα και εγω κανα Mac.
 
Αυτη η κουβεντα δεν θα συνεχιστει με αυτο τον τροπο επ'αοριστο. Αν εχετε καποια επιχειρηματα και πολιτισμενο τροπο εκφρασης να την συνεχισετε. Αλλιως δωστε ραντεβου σε καποιο καφενειο και λυστε τις οποιες διαφορες σας.

Σας θυμιζω οτι το thread αυτο εχει τιτλο "10 χρονια iMac" και τουλαχιστον θα επρεπε να εχει υλικο απο την πορεια του mac και οχι ενα κακιστο flame οπως τωρα.

Οι "επιστροφες" σας ποσως με ενδιαφερουν (οπως και το ιδιο το GRM) αν εχετε καποιο υλικο σχετικο postαρετε το αλλιως πειτε μου να το κλειδωσω το thread.
 
μια απορια αν επιτρεπεται γιατι ειμαι ασχετως με mac ,στη πρωτη φωτγραφια ειναι η εξελιξη απο οτι βλεπω του υπολογιστη.

σημερα ο υπολογιστης mac ειναι μονο αυτο το τετραγωνο χωρις ογκο????

εχει χωρεσει δηλαδη εκει ολος ο υπολογιστης???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τελευταιο videακι που εχει βαλει ο Aardvark δειχνει καθαρα πως ειναι ο σημερινος imac....βασικα εχει το μεγεθος μια TFT οθονης (και ειναι ολα εκει μεσα).
 
το ειδα ,αλλα μου φανηκε απιστευτο να χωρανε ολα εκει μεσα......
 
Τι όμορφο θρεντάκι που είναι! ;)
 
starsky είπε:
το ειδα ,αλλα μου φανηκε απιστευτο να χωρανε ολα εκει μεσα......
Και ο πρώτος Mac για χρόνια ήταν έτσι (όλα σε ένα).

Σήμερα κρατάει αυτή τη σχεδίαση στα iMacs, έχει την σειρά MacPro που είναι σε tower κουτί και την σειρά mini που είναι σε μέγεθος ενός CD !
 
Και όλα άρχισαν το 1998 με την εμφάνιση του πρώτου iMac που το design του θεωρήθηκε πρωτοποριακό για την εποχή εκείνη αφού κανείς άλλος δεν είχε τολμήσει κάτι τέτοιο.Όλα αυτά οφείλονται στον Jonathan Ive ο οποίος θεωρείται ο καλύτερος αυτή τη στιγμή σχεδιαστής(iMac,iPod,Power Mac G3/G4 κτλ) και να φανταστείτε πριν σχεδίαζε είδη υγιεινής...Και έτσι έγινε το μπαμ στο χώρο των υπολογιστών και ξεφύγαμε από τα άχρωμα και τετράγωνα χωρίς μορφή μπεζ κουτιά.Ακόμα και ο σημερινός iMac θεωρείται κόσμημα.
 
Βεβαίως, ας μην ξεχνάμε ότι το all-in-one προϋπήρχε, βεβαίως, του Mac. Και το design στο χώρο του προσωπικού υπολογιστή προϋπήρχε κατά πολύ. Αυτό που έγινε ήταν το ότι, επειδή τα πρώτα PC ήταν μόνο για περιβάλλον γραφείου και στα πλαίσια του μειωμένου κόστους, όλα τα πισιά ήταν βαρετά. Όταν άρχισαν να μετακινούνται προς το σπίτι έγιναν και κάποιες προσπάθειες καλλωπισμού τους (Schneider EuroPC κανείς; ).

Και mac να μην υπήρχε πάλι θα είχαμε ξεφύγει, απλά θα είχαμε αργήσει λίγο, μια που ο mac προκάλεσε πολλή αίσθηση και ζήλια, και βιαστήκανε να τον αντιγράψουνε - όπως έγινε και με τον καλωπισμό και εξευγενισμό των Windows.

Κύκλους κάνουμε...

YΓ το πρώτο μου πισί, ένα 484DX4@100, είχα βάλει να μου το ζωγραφίσει η κοπέλα μου με spray και δαχτυλομπογιά. Έχω ακόμα το κουτί - εκτελεί χρέη δισκεττοθήκης 3"/3.5" :D Η ιδέα του 'διαφορετικού' design, λοιπον, δεν ήταν κάτι το τρομακτικό... εγώ το καστομάρισα το 95.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεμη, η Λιζα είχε βγει πιο νωρίς, το 1983 και είχε και ποντίκι :D

Σίγουρα υπήρχαν αρκετά ντιζαινάτα all-in-one συστήματα, αλλά η μόνη που επέμεινε και επιμένει μέχρι τώρα, είναι η Apple.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Atari 400 όμως; :D

Απλά διάλεξα τον PCW ώς εκπρόσωπο πιο προηγμένης τεχνολογίας και επαγγελματικό μηχάνημα. Αλλιώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για όλα-σε-ένα!
 
Πίσω
Μπλουζα