10 χρόνια - Το πρώτο μου Dreamcast

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
dreamcast_birthday.jpg


Στη πορεία του Dreamcast τα παράδοξα είναι πολλά.

Θα αναφέρω το πιο εμφανές για να δικαιολογήσω και εν μέρει το παρόν αρθράκι. "Εορτάζουμε" ως launch την Αμερικανική ημερομηνία. Γιατί?? Μα διότι τα εννιάρια έχουν χαραχτεί στο μυαλό μας αδέλφια.

Με αυτά τα εννιάρια όλοι οι Sega-fanatics πλάθουμε σενάρια κάθε χρόνο για κυκλοφορία του απόγονου που θα σβήσει τα λάθη του παρελθόντος και θα στείλει τους πολέμιους του DC στο ηλεκτρονικό καναβάτσο, για το Shenmue3 που θα κλείσει το έπος και τόσα τόσα άλλα που επιλέγω να μην αναφέρω - ας μην ξύνω πληγές.

Πάνε λοιπόν δέκα συναπτά έτη από τότε που η τελευταία true-gamer κονσόλα έφτασε στα ράφια και στις καρδιές μας. Δέκα χρόνια από τη πρώτη φορά που το next-gen μπήκε στο σαλόνι. Δέκα χρόνια από τη κυκλοφορία του κονσολικου που σνομπάρισε εμφανώς και επιδεικτικά τα "ξένα σώματα" και παραμένει κάτοχος της μεγαλύτερης αναλογίας ποιοτικών τίτλων. Δέκα χρόνια από τη πρώτη φορά που μια πλατφόρμα παιχνιδιού πήγε την βιομηχανία αλλά και την εμπειρία τόσο "αλλού" και τόσο μπροστά...

Επειδή στα γραπτά δεν τα πάω καλά αλλά και πρέπει να γεμίσω κάνα δυο παραγράφους ακόμα, θα καταφύγω στο βρώμικο τρυκ της προσωπικής εμπειρίας.

Οκτώβρης του 1999 και είχα από πριν κλείσει ονομαστικά σε γνωστό κονσολαδικο του κέντρου ένα DC με το που σκάσει μύτη στα πάτρια χώματα.

Πέρναγαν οι μέρες, έτρωγα τα νύχια μου, έκανα και ξανάκανα χώρο στο σύνθετο, συχνές οι επικλήσεις στα Θεία, ώσπου μια μέρα (δεν πρέπει να ήταν η 14 πάντως - θυμάμαι ότι πρέπει να άργησε 1-2 μέρες να έρθει στη χώρα μας) μου τηλεφωνούν ότι το απογευματάκι το πολυπόθητο κόνσολο θα βρίσκεται στο μαγαζί.

Που μυαλό για δουλεία...έβλεπα "σπείρες" και σκαντζόχοιρους όπου και να έστρεφα το κεφάλι μου (όαση στη Sega-υστερία μου, το υπερβολικά ανοιχτό μπούστο της ιδιαιτέρας του "μεγάλου"). Για να μην τα πολυλογώ (τελειώνει και η πρώτη παράγραφος) παίρνω την απόφαση, μιας και είχα τελειώσει ότι μου είχε ανατεθεί, να γλιστρήσω προς την έξοδο λίγο νωρίτερα του κανονικού. Καβαλάω μηχανάκι, τσακώνω και την Ms Wally (που τότε ήμασταν στα πρώτα σιρόπια) και βούρ για το Κέντρο (εκείνη την ήμερα πρέπει να συνέτριψα το υπεραιωνοβιο ρεκόρ Γκίνες του"Αγ Παρασκευή - Εξάρχεια με Honda παπί").

Φτάνω και ναι! Βλέπω ένα υπέροχο κουτί να με περιμένει υπομονετικά! Με συνοπτικές διαδικασίες τσιμπάω VMU, δεύτερο pad και Sonic Adventure (δεν είχε και πολλούς τίτλους, ούτε εγώ πολλά φράγκα εν τω μέσω του μήνα). Πληρώνω και κάνω και την υποχώρηση να κάνω στάση για καφέ στο Κολωνάκι για να μην κακοκαρδίσω την MsWally. Εσπρεσακι για να κατεβεί αστραπιαία και εκεί που ήμουν έτοιμος για επέλαση στο σπίτι ( ο αδελφός μου πρέπει ήδη να άρχιζε να δαγκώνει μαξιλάρια ) βαράει το τηλέφωνο!

Εννέα (να το πάλι) φόρες στις δέκα είναι για κακό λέει ο Λουκιανός και είχε, στη προκείμενη φάση, bloody δίκιο. Από το πουθενά έκατσε δεύτερο Ναγκασάκι στη δουλειά από λάθος νεο-προσληφθήσας υπαλλήλου και η αγριοφωνάρα του αφεντικού (καλά να είναι ο άνθρωπος) έδωσε προσωρινά feature-δόνησης στο Motorola-παντόφλα που κράταγα. «Έλα γρήγοραααα!!!».

Τσκ τσκι τσκ (ήχοι πληκτρολογίου). Μετά από 7+ ώρες δουλειάς, καβαλάω ξανά τον πάπο και ανεβαίνω διαολεμένα την Αμαρουσίου-Χαλανδρίου. Ανοίγω τη πόρτα, ο αδελφός μου αφήνει το καναπέ που είχε ξεκινήσει να μασουλάει και στρωνόμαστε. Το logo ένα ποίημα και το jingle-ακι πραγματική μαγεία. Ακούμε τον υπέροχο ήχο του drive να διαβάζει το GD-ROM. Sonic. Press Start.

Πανδαισία χρώματος (ακόμα και με RF), o σκαντζόχοιρος κινείται σε εξωφρενικές ταχύτητες μέσα στον τρισδιάστατο κόσμο του και η μουσική γαζώνει

Κοιτάω τον αδελφό μου και του λέω: "Μάγκα, η σελίδα άλλαξε.”

HAIL TO THE DEATH-PROOF CONSOLE!!
 
Χρόνια Πολλά στην πολυαγαπημένη μας κονσόλα.

Εδώ δίπλα μου είναι ετοιμοπόλεμο ένα από τα 4 dreamcasts μου στημένο και πανέτοιμο να δώσει τα πάντα. Ένας true gamer δεν μπορεί να μην έχει ένα dreamcast δίπλα του.

Στο θέμα dreamcast II δεν θα υπάρξει καμία απάντηση, δυστυχώς η sega του σήμερα είναι μια εταιρεία αίσχος που σε τίποτε δεν θυμίζει τον παλιό κολοσσό.

Συμβουλή μου: Αλλάξτε όνομα ρε. Αφήστε το "sega" στις δάφνες του παρελθόντος όπως του αξίζει.
 
Χρονια πολλα της, η αληθεια ειναι οτι εμεις βλεπουμε το Dreamcast σαν ενα μηχανημα που μας χαρισε πολλες ωραιες στιγμες Gaming σχεδον ολοι οσοι εχουν παιξει με αυτο την κονσολα εχουν πει τα καλυτερα λογια,ενω η Sega απλα το εχει σαν ενα αποτυχημενο προιον που δεν εφτασε το στοχο της (σε κερδος).
 
Παντα ηθελα να αποκτησω ενα DreamCast αλλα τελικα δεν τα καταφερα τοτε που βγηκε στην αγορα :(

Τοτε σπουδαζα στην Αγγλια και τo ειχα βαλει στο ματι, θυμαμαι οτι ακομα δεν ειχε ερθει εδω και μιλουσα σε κατι φιλους που με ρωτουσαν εαν ειναι καλο...

Τελειο ηταν!!! τους ελεγα (βασικα οσο ειχα προλαβει να παιξω μιας και το ειχε μια μεγαλη αλυσιδα αγορας Ηλ. υπολογιστων για δοκιμη τοτε)
 
Χρονα πολλα αγαπημενη και πανεμορφη(ειναι μια απο τις πιο ομορφες κονσολες αν οχι η πιο ομορφη)κονσολιτσα μας!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Χρόνια της πολλά λοιπόν, πέρασαν κιόλας δέκα χρόνια αδέλφια, θυμάμαι τότε σαλιώναμε τη βιτρίνα του γειτονικού καταστήματος σχετικών αντικειμένων, κ είχε rolling demo το godzilla, μόνο που δε μας έδειρε ο καταστηματάρχης απ τα σάλια..:Ρ

Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να την έχω στην κατοχή μου, αλλά από όσο έπαιξα εκεί ήταν κορυφή!
 
Εγώ πάλι ήμουν πολύ μικρός τότε μόλις 5 χρονών για να καταλάβω τι σήμαινε αυτή η κονσόλα.Άνοιγα το Gamepro του αδερφού μου και ξεφύλιζα και έβλεπα ένα Logo.Αυτό ήταν το γνωστό μπλε spiral που ξέρουμε.Το έβλεπα δίπλα στο σήμα του Playstation και του Nintendo 64 και αναρωτιόμουν τι στο καλό ήταν.

Κάποια στιγμή έγινε αφιέρωμα στην κονσόλα και στο Sonic Adventure.Βλέποντας τις φωτογραφίες είχα ξετρελαθεί,φανταζόμουν δικούς μου κόσμους και περιπέτειες.Φανταστείτε τι έγινε όταν το είδα εν δράσει! :D

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την σκηνή.Πηγαίναμε μια μέρα επίσκεψη οικογενειακώς σε κάποιους φίλους.Νύχτα τώρα,κατεβαίνουμε από το αμάξι και οδεύουμε προς το σπίτι.Από δίπλα υπήρχε ένα μαγαζάκι με παιχνίδια και τι να δω,το Dreamcast και σε μία μεγάλη οθόνη βλέπουμε τον αγαπημένο σκατζόχοιρο να τρέχει καθώς η όρκα τον κυνηγά στην γνωστή σε όλους μας σκηνή.

Τρελάθηκα!Νόμιζα πως έβλεπα κάτι από άλλο κόσμο!Ε και κάπως έτσι τελείωσε το πράγμα,δεν ξανάκουσα για Dreamcast τίποτα.Ώσπου ερχόμαστε 8 χρόνια μετά και ξαναμαθαίνω για αυτό.Βλέπω μία ολόκληρη cummunity από πίσω να το υποστηρίζει σαν τρελή.Δεν είχα παίξει ποτέ στο Dreamcast,μόνο είχα δει το Sonic Adventure,ίσως και κάποιο άλλο παιχνίδι.Το έψαξα από εδώ το έψαξα από εκεί κάποια στιγμή το πήρα απόφαση θα αγόραζα το Dreamcast.

Είχα πάρει τηλέφωνο στο Console Club,μου είχε πει ο τύπος πάρε με σε μία ωρίτσα να σου πω εαν λειτουργεί κανονικά,να το βάλω να ζεσταθεί και τα συναφί.Οκ λέω και κλείνω το τηλέφωνο.Ξανακοιτάω τα λεφτά από τα κάλαντα.Οκ έφταναν και περίσσευαν.Η ώρα περνούσε βασανιστικά αργά.Με το που βλέπω ότι πέρασε ξαναχτυπάω ένα τηλέφωνο.Έλα φίλε εντάξει είναι το Dreamcast πέρνα όποτε θες.

Δεν ξεχνώ την μέρα,Ιανουάριος 15 2009 ημέρα Πέμπτη(αυτό το θυμάμαι γιατί είχα Αγγλικά εκείνη την μέρα :p ).Είχα και διάβασμα υποτίθεται αλλά ποιος το $%^& το διάβασμα 15 χρονών είμαι.

Αρπάζω τα κλειδιά και το πορτοφόλι πάω να κατέβω την σκάλα και βλέπω την μάνα μου να σιδερώνει.Ήταν κάτι που δεν είχα σκεφτεί.Πώς ήταν δυνατόν να πω στους γονείς μου ότι θα δώσω τόσα λεφτά για ένα μηχάνημα του 2001 το οποίο σήμερα δεν υποστηρίζεται;Ε λοιπόν δεν με ένοιαζε.Λέω στην μάνα μου ότι πάω μια βόλτα έξω.Οκ μου λέει.Κατεβαίνοντας με το ασανσέρ σκεφτόμουν πως θα ήταν αυτό το Dreamcast τελικά.Ανοίγω την εξώπορτα,βγαίνω στον δρόμο και αρχίζω να περπατώ με γρήγορο βηματισμό προς το μαγαζί.Μήπως δίνω τζάμπα λεφτά μωρέ;Μπα τι άλλο θα τα κάνω μωρε τα λεφτά;Ας τα δώσω αλλωστε τώρα το έβαλα σκοπό.

Με τα πολλά είχα φτάσει στο μαγαζί.Τα πόδια μου έτρεμαν ολίγον μπορώ να πω.Του λέω ήρθα για το Dreamcast,με κοιτάει κάπως,μου λέει για εσένα το θες ή για κανέναν αδερφό ; :p Για μένα του λέω.Μπράβο μου λέει.Δεν θα το μετανιώσεις.Το βάζει σε μια σακούλα,για να δω τι έχει μαζί του λέω.Οκ μου τα είχε βάλει σε μια σακούλα ΒΕΡΟΠΟΥΛΟΣ και είχε μέσα καλώδιο RF,SCART,1 χειριστίριο και την κονσόλα.Για αυτά πλήρωνα 60 ευρώ.Του λέω κάτσε VMU δεν έχεις μαζί;Όχι μου λέει έχει 20 ευρώ.Τον κοιτάζω κάπως και του λέω άντε βάλε και VMU.2ο χειριστίριο;Άλλα 15 μου λέει.Καλά του λέω βάλτα γιατί δεν κρατιέμαι τώρα.Σύνολον 95 ευρά.Εντωμεταξύ η κορυφή είναι ότι έχω την εντύπωση πως ήταν ο Getta Robo εκεί και επιβεβαίωσε πως το Dreamcast δεν ερχόταν μαζί με VMU όταν το αγόραζες,καθώς αναρωτίθηκα. :D

Πληρώνω όλα καλά και αρπάζω την σακούλα και φεύγω.Είχα ήδη αγοράσει ένα τετράμηνο πιο πριν το Sonic Adventure έτσι για μόστρα.Τρέχω σπίτι ανεβαίνω πάνω και κοιτάζω τριγύρω.Δεν έβλεπα γονείς στον ορίζοντα.Τέλεια :D !Τρέχω στο δωμάτιο του αδερφού μου όπου είχα μαζέψει το γραφείο και είχα βάλει μία 14άρα τηλεόραση ειδικά για αυτόν τον σκοπό.Το συνδέω και καθώς έψαχνα να δω εαν είχα βάλει καλά το SCART ακούω την γνωστή μελωδία πλέον που ακούγεται κάθε φορά στο boot και κοκκαλώνω.Για να μην τα πολυλογώ προς χαρά μου ανακαλύπτω πως μέσα στο δισκάκι είχαν παρατήσει ένα παλιό demo disc.Το φορτώνω επιτόπου και δοκιμάζω ότι βρήκα εκεί.Βάζω και το Sonic Adventure καπάκι πορώνομαι άσχημα.Το κακό ξέρετε ποιο είναι;Είχε πάει η ώρα 5 και σε 20 λεπτά είχα αγγλικά!!!

Χτυπάει το θυροτηλέφωνο είναι ο φίλος μου που πέρναγε από το σπίτι μου για να πάμε αγγλικά(συνήθως παίζαμε και έναν αγώνα PRO ή Fifa 98 πριν πάμε :p )του λέω έλα γρήγορα!Το βλέπει ,βλέπει και εμένα ενθουσιασμένο και αναφωνεί:Α δεν πας κάλα...

Κατεβαίνει και η μάνα μου από πάνω κάποια στιγμή μας βλέπει εκεί,τι είναι αυτό;Ε μώρε της λέω μου το έδωσε ο Γιάννης όταν βγήκα έξω πριν,είχα πάει από εκεί και το είχε για πέταμα και με φώναξε να πάω να το πάρω.Α οκ μου λέει,δεν έδωσε σημασία η μάνα μου.Χαρά εγώ,τελοσπαντων ύστερα από λίγο κάψιμο,μαζεύουμε τα πραγματά μας και πηγαίνουμε για μάθημα.Αχ άντε να περάσουν 3 ώρες...

Όταν γυρνάω αρχίζω να γράφω σε δισκάκια ότι παιχνίδι είχα κατεβάσει για το Dreamcast.Γέμισα και μέχρι να καταλάβω την λογική μου πήρε λίγο αλλά οκ έφαγα άλλο ένα 2ωρο με χαρές!

Ε από τότε έχουν ηρεμήσει τα πράγματα,σπάνια το ανοίγω και αυτό γιατί δεν έχω κάτι ενδιαφέρον να παίξω αυτήν την στιγμή.Είχα ξαναφάει τρέλα όταν πήγα στον αδερφό μου στην Κρήτη και το είχα πάρει μαζί όπου και έλιωσα το Soul Reaver(το καλύτερο της σειρας btw μακράν).

Χρόνια Πολλά Dreamcast θα σε θυμόμαστε :D
 
Τι να πρωτογράψω για την κορυφαία !!!!

Dreamcast I LOVE YOU !!!
 
Καλημέρα σε όλους και απο μένα! Το όνειρο δε πεθαίνει ποτέ! Dreamcast lives on...

Παρακολουθώ αρκετό καιρό την σελίδα και το forum, αλλά η σημερινή επέτειος με έβγαλε απο τον ρόλο του παρατηρητή. Πρέπει και εγώ με την σειρά μου να πώ δύο λόγια για την αγαπημένη μας 'απέθαντη' κονσόλα και ίσως την καλύτερη κονσόλα ever! Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς...την πρωτοπορία της στο online κομμάτι -έστω και με αρκετά προβλήματα αρχικά, ελέω κάκιστου δικτύου στην Ελλάδα του τότε- τα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ του γραφικά, τις παιχνιδάρες -η μια καλύτερη απο την άλλη- Shenmue, Sonic Adventures, Ikaruga, Head Hunter(πρωτοπορία στα open city games), EGG και τόσα άλλα...ποιά άλλη κονσόλα έχει το προνόμιο να έχει τόσους AAA τίτλους και μεταφορές απο τα θρυλικά arcades της SEGA? Ακόμα και δυνατότητες antialising στα γραφικά του, για να μην μιλήσει κανείς για την συμβατότητα με vga box και αναλύσεις που οι άλλες κονσόλες δεν είχαν καν ονειρευτεί...

Τόσες καλές αναμνήσεις απο την μια και απο την άλλη μια SEGA ανάπηρη πλέον, να κάνει μόνο δηλώσεις του στυλ 'είμαστε platform agnostic εταιρία και μας αρέσει'! Το όνειρο δεν πεθαίνει ποτέ και πάντα θα θυμόμαστε το καλύτερο console launch στην ιστορία του gaming. Το Dreamcast ήταν πραγματικά μια hard rock κονσόλα...live fast...die young! Χρόνια πολλά σε όλους!

Δε βλέπω την ώρα να σχολάσω απο την δουλειά, έχουμε κανονίσει κανονικό εορτασμό σήμερα μαζί με άλλους δύο dreamcast-άδες! Μας περιμένει σφαγή στο power stone 2 μέχρι πρωίας και εννοείται θα ξεσκονίσουμε και όλους τους παλιούς/αγαπημένους τίτλους της υπέροχης λευκής κονσόλας που 'σκέφτεται΄...
 
a6n0rma1 καλως ηρθες!

Storm, o Moore στο link που εδωσες δινει ρεστα!! Ποσταρω μερικα quotes που επελεξα

The memories of course are bittersweet - we all know how this movie ended - but I was fortunate to have worked at that time with some of the most amazingly dedicated individuals, all of whom were galvanized around a single goal : prove the naysayers wrong, launch the console with a bang, get to a meaningful installed base within the first twelve months, and keep the momentum going in the face of the upcoming stiff competition.

With the Dreamcast's online capabilities, we coined a phrase "We're taking gamers where gaming is going".

The "biggest 24 hours in retail entertainment history" occurred on 9/9/99, with day one sales totaling just under $98m To support this outstanding portfolio of games, and the need to explode out of the blocks at launch with the console, we knew we needed a disruptive, attention-grabbing campaign that would get gamers talking and drive anticipation. Thus was born the "It's Thinking" campaign, where we urged you to "Not think out loud, it might hear you" informed you that "Outsmarting it will only make it smarter" and warned you that "You know it's alive. Worse. It knows it's alive" Quirky and slightly dark, the ads generated more PR than the media spend - always the metric of a successful campaign...The media plan came to a crescendo on launch night as we debuted "Apocalypse" during the MTV VMA's, still ten years later one of the more dramatic and lavishly-produced video game commercials
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3e4Ee-QXcJk]YouTube - Dreamcast Apocalypse Ad (Full)

Πολυ σημαντικη δηλωση:

The decision was made, from Japan, to pull the plug and begin the transition to becoming a multi-platform third party developer and publisher. We at SOA, while disappointed, were in full agreement that this was the only real course of action, and it was with a heavy heart that I hosted the conference call on January 31st, 2001, announcing that Sega was ceasing manufacturing of the Dreamcast console. The call on the decision was made by SOJ. The conference call to announce the decision was conducted by SOA.

Isao Okawa, the Chairman of Sega Enterprises and the driving force behind the Dreamcast, tragically passed away two months after that fateful January conference call. He had a vision that a game console, combined with the power of the internet, could bring people together in ways that were previously unimaginable. He didn't live to see that vision come to fruition, and his beloved Dreamcast couldn't survive to play a role in the powerful world of connected gaming we all enjoy today, but it certainly lit the spark, and that we should never forget...
 
The Sega Dreamcast, 10 years on

dreamcast_logo.jpg
09/09/1999




Ten Years on and it's still thinking...

It may be hard to believe but yes our last beloved Sega console is ten years old today. The very console our website was founded on has now reached an age where it can almost be considered retro. It is certainly quite the milestone for any device and looking back the DC still holds a special place in many people's hearts. The console pushed many new and amazing features that are considered console gaming staples in today's age of super-powered, large, badly manufactured monoliths. It was the first home console to successfully push gamers into the wonderfully geeky (and at times punishing/frustrating) arena of online play. God bless that little 56k modem that could! The DC also managed to have hundreds of great titles published for it in it's relatively short life-time, and I must say that the console still has one of the best good game to bad game ratios of any system I have ever played. The DC library is also one of the most balanced and appealing libraries of any console to date. It had everything from pick up and play arcade ports and deep RPG's to masterful fighting games and action packed shooters. This wide appeal is a stark contrast to today's consoles which seem to cater to a specific demographics and perform horribly outside it (the users of PS3's are much different people then those playing the Wii).

The real draw however for us Homebrew lovers extended beyond the console's official software and accessories. The console has a gigantic library of homebrew games, emulators and apps and spurned the expansion of a small niche that homebrew was on consoles to the giant community it is today. You can find hundreds of programs here on DCemu and if you have forgotten about your beautiful white box hiding under your bed or in your closet I highly recommend playing around with some homebrew you may have missed in the past or may have come out since you put her away. Take a look!

I confidently believe if it wasn't for the popularity and the mainstream attention that DC homebrew got we wouldn't have nowhere near the content and sense of community we have now in the console homebrew scene. Though the popularity of homebrew rises and falls, and the coverage of DCemu has spread, changed, and evolved over the years let's all take a moment and revisit our old friend that started it all for us here at DCemu.

HAPPY BIRTHDAY DREAMCAST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

περασε μια 10 ετια με το Dreamcast και μοιαζει σαν χθες..Θα βαλω τα κλαματα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
respect για την μεγαλυτερη κονσολα ολων των εποχων!

Εγώ λεω να καθιερωσουμε την 9/9 ως μερα του Dreamcast στο retromaniax!
 
Όσα χρόνια και να περάσουν, το Dreamcast θα έχει μια ξεχωριστή θέση στη καρδιά μας.
 
Δε βλέπω την ώρα να σχολάσω απο την δουλειά, έχουμε κανονίσει κανονικό εορτασμό σήμερα μαζί με άλλους δύο dreamcast-άδες! Μας περιμένει σφαγή στο power stone 2 μέχρι πρωίας και εννοείται θα ξεσκονίσουμε και όλους τους παλιούς/αγαπημένους τίτλους της υπέροχης λευκής κονσόλας που 'σκέφτεται΄...
Ζηλεύω!!

Χρόνια πολλά στο Dreamcast μας λοιπόν! Τελικά ήταν αρκετά μπροστά απο την εποχή του!
 
ηδη κερδισα ενα boxed με καλουδια και το περιμενω...αρχιζει το καψιμο.....

με καταστρεφετε σε αυτο το φορουμ..
 
simonkey είπε:
ηδη κερδισα ενα boxed με καλουδια και το περιμενω...αρχιζει το καψιμο.....
με καταστρεφετε σε αυτο το φορουμ..
Απεναντίας... Βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο...
 
Προτεινω συναντηση την ημερα των πραγματικων γεννεθλιων, δηλαδη στις 15 Οκτωμβρη. Την κονσολα την απολαμβανω απο δεκεμβρη του 1998 στο τοτε τοπικο κονσολαδικο, Ιαπωνικη εκδοση με τις launch παιχνιδαρες της. Πραγματικα πολυ ομορφες μερες.
 
Στη Γρυπαρη να υποθεσω? ;)
 
Ναι wally. Συνηθης υποπτος τοτε σε εισαγωγες ελαχιστες μερες μετα την αρχικη κυκλοφορια τους σε αμερικη και Ιαπωνια.

Μαγικες μερες.. Εκεινο το πορτοκαλι κουτι δεν ειχε κονσολα μεσα. Ειχε μαγεια.
 
Πίσω
Μπλουζα