1000 πράγματα που λατρέψαμε στα '80s! Ψηφίστε!

521. Δεν σου εκλεβαν το ποδηλατο απο το κλειστο γκαραζ της αποθηκης σου καποια καθαρματα...
 
Να υποθέσω οτι σου συνέβει; Κρίμα εδώ που έχουμε φτάσει...
 
Σε παλιομοδίτες έπεσες, οι περισσότεροι κλέβουν αυτοκίνητα πλέον...
 
523. Τα γαριδάκια Φοφίκο.

524. Την πλαστική αράχνη για να τρομάξουμε τους άλλους.

525. Το να πίνουμε χυμό ροδάκινο στο σχολείο.
 
524.σπορ μπιλι

525.κουτιου τα παραμυθια

526.οι μηχανεσ κρος -εντουρο(βλεπε ψαλτη γαρδελη)

527.τα ουφαδικα (μπιμπλικια- ηλκτρονικα)

528.οι βατες

529.τα τεραστιο γουοκμαν

530.η περμαναντ

531.η ΕΟΚ
 
532. Η ΑΕΛ και το Αλκαζάρ

533.Το Ποπ και Ροκ

534. Το Magic Bus
 
535. Το γιο γιο !!!

536. Τα θερινά σινεμαδάκια της γειτονιάς μου, στην περιοχή Ζωγράφου [σινέ Άνοιξη, σινέ Φλερύ κλπ] τα οποία ... εδώ και πολλά χρόνια δεν υπάρχουν πια ...

537. Τα "Τραπεζάκια Έξω" του Σαββόπουλου

[συνεχίστε με άλλα τρία "80ς αγαπημένα" να ποστάρω ξανά, μιας κι έχω "μπόλικο πράμα" να βγάλω εδώ .... Ο κανόνας που διάβασα στην αρχή του τόπικ είναι : "μέχρι τρία αγαπημένα ο καθένας" !!! ] !!!
 
Χε χε χε .... αφού μού δίνετε το ΟΚ ...

538. Τις κασέτες με τα ξένα ποπ χιτς [various artists] που κυκλοφορούσαν κάθε Χριστούγεννα

539. Τη μικρή ντισκοτέκ στο νησάκι της καταγωγής μου [όπου, όμως, η ντισκομπάλα δεν έλειπε]

540. Τον παππούλη που ερχόταν στα διαλείμματα έξω από τα κάγκελα του Δημοτικού Σχολείου και πούλαγε χαρτάκια με εικόνες Αγίων !!!!!
 
538. Η διαμάχη ανάμεσα σε "ροκάδες" και "καρεκλάδες"

539. Ο Θείος Βάνιας και οι μπουγάτσες του

540. Οι νυχτερινές διαδρομές με την αμαξοστοιχία του Έβρου
 
539. Ο Θείος Βάνιας και οι μπουγάτσες του

+10000000 !!!! Σαλόνικα forever !!! Και έτσι ... η τριάδα μου θα συνεχιστεί με κάτι σαλονικιώτικο :

541. Το 0 - 0 του ΠΑΟΚ μέσα στο Μόναχο με αντίπαλο τη Μπάγερν για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ [αποκλείσθηκε πολύ - πολύ - πολύ άδικα στα πέναλτι ... όσοι θυμούνται το ματς - και είναι πάρα πολλοί - ξέρουν τι εννοώ ... ] ....

542. Το "διπλό" της Λάρισας μέσα στο γήπεδο της Σερβέτ στην Ελβετία για το Κύπελλο Κυπελλούχων

543. Το Λίνφιλντ - Παναθηναϊκός 3 - 3 για το Κύπελλο Πρωταθλητριών
 
541. Το 0 - 0 του ΠΑΟΚ μέσα στο Μόναχο με αντίπαλο τη Μπάγερν για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ [αποκλείσθηκε πολύ - πολύ - πολύ άδικα στα πέναλτι ... όσοι θυμούνται το ματς - και είναι πάρα πολλοί - ξέρουν τι εννοώ ... ] ..


Το χάνει ο Δαμανάκης, συνεχίζονται τα πέναλτι, το χάνει στο 8-8 ο νεαρός -τότε - Μαλιούφας, 9-8 ο Πφαφ...


 


544. Ο Χρήστος Σαρτζετάκης

545. Οι πρώτες pubs

546. Ένα ωτοστόπ που έκανα στον παλιό δρόμο Ελασσόνας - Τυρνάβου και μετά από πολύ ώρα αναμονής, με πήρε ένα τρακτέρ! Δυόμιση ώρες στο τρακτέρ! :precry: :cry:
 
547. Το Κύπελλο Άνοιξης στο βόλλευ !!!

548. Τα μουσικά διαλείμματα του Κρατικού Καναλιού [συνήθως απρόβλεπτα, προέκυπταν στα κενά του προγράμματος] που γέμιζαν με βιντεοκλίπς εκείνης της εποχής [Africa από Toto, Baby Jane από Rod Stewart, I love the night από Chris de Burgh κλπ κλπ].

549. Οι εκπομπές του Άκη Έβενη τα μεσημέρια στο ραδιόφωνο
 
550. Τα Τραγούδια της Παρέας, κάθε απόγευμα στις 6, στο Δεύτερο Πρόγραμμα

551. Τα σινέ Φαργκάνη και Θυμέλη στη Θεσσαλονίκη

552. Τον Χατζηπαναγή
 
Συνεχίζω, λοιπόν, κι εγώ με αγαπημένα 80ς σαλονικιώτικα πράγματα [τα οποία τα πρόλαβα στα τέλη των 80ς, οπότε και άρχισε η φοιτητική μου ζωή στη Θεσσαλονίκη] :

553. Η βεράντα του "εν Πλω" στην Καρόλου Ντηλ με θέα στο Θερμαϊκό

554. Το μπαράκι "Παραρλάμα" με τις μπλουζ / ροκ λάιβ μουσικές

555. Το μπαράκι "Μαντάτο" με τις τζαζ λάιβ μουσικές

556. Η μικρή μουσική σκηνή "Τήνελλα" με Νικόλα Παπάζογλου και Δουρδουμπάκη

557. Οι πρώτες δισκογραφικές παραγωγές της ΑΝΟ ΚΑΤΟ RECORDS
 
558. την εθνικη Δ.Γεμανιας χωρις τουρκους,ιρανους,μαυρους,Γκομεζ,κλασσικα βαρια γερμανικα ονοματα!!

559.που με ενα χιλιαρικο σαββατοβραδο πηγαινες σινεμα,goodys,μπιμπλικια!!!

560.στην επαρχια που μεγαλωσα χορτασα παιχνιδι για 2 ζωες !!!
 
561. Οτι μπορουσαμε να ακουσουμε και απο το δημοτικο ραδιοφωνικο της πολης το "Χριστος Ανεστη" :)
 
562 : To VHS

563 : Oι διαφημιστικές γιγαντοαφίσες (τσιγάρων κτλ) που κοσμουσαν τις μεγαλουπόλεις
 
Πίσω
Μπλουζα