1000 πράγματα που λατρέψαμε στα '80s! Ψηφίστε!

427. Τις παλιες σιδερενιες στασεις λεωφορείων με στεγαστρο.
 
428. Ο Indiana Jones

429. Η GFA Basic

430. Το ΚΟΜΙΞ
 
431. Ο Άρης του Γκάλη και του Γιαννάκη

432. Εξωγήινοι Τερατομάχοι

433. Τα τραγούδια της Αλέξιας
 
Νομίζω ότι από όλα τα thread, ταιριάζει εδώ κάπως περισσότερο.

Από μια παρουσίαση βιβλίου στην ATHENS VOICE, σάρωσα αυτές τις φωτογραφίες.
 
ωχ,η Αννουλα της γνωστης αφισας..αραγε ζει ,ειναι αρτιμελης μετα απο τοσες καταρες;; :D
 
sunset89 είπε:
Νομίζω ότι από όλα τα thread, ταιριάζει εδώ κάπως περισσότερο.Από μια παρουσίαση βιβλίου στην ATHENS VOICE, σάρωσα αυτές τις φωτογραφίες.

don dokken είπε:
ωχ,η Αννουλα της γνωστης αφισας..αραγε ζει ,ειναι αρτιμελης μετα απο τοσες καταρες;; :D
Εμένα μου 'μεινε το: Μαζί για τη νέα νίκη...

Ο Λάκης είναι αυτός επάνω δεξιά; Πώς περνάν τα χρόνια!
 
434. Το ελληνικό Playboy (πρώτο τεύχος, Απρίλιος 1985)

435. Τα πρώτα σούπερ μάρκετ σε κάθε γειτονιά που οδήγησαν σε λουκέτο τα μπακάλικα

436. Το Ολυμπιακό Στάδιο (που τότε όλοι το αποκαλούσαν «Η Καλογρέζα»)

437. Τα φεστιβάλ νεολαιών (πλέον μόνο η ΚΝΕ κάνει)

438. Το "We are the world" των USA for Africa

439. Το Subbuteo (ίδιο με το #247 του ertfan)

440. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου λείπει?Το ότι ήμουν ευτυχισμένος με λίγα πράγματα(με έναν Atari 1040 STE,ένα 90άρι Honda παπάκι και μουσική)

440.Η αφέλεια της παιδικής-εφηβικής ηλικίας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
441. Οι μεγαλοι που συζητουσαν και μαλωναν για την "Αλλαγη", τον Α.Π. και τον Κ.Μ.

442. Οι επιθεωρησεις και τα σατιρικα σοου την τηλεοραση

443. Οτι ο μπαμπας μας ηταν σουπερμαν και ηξερε ο,τι τον ρωτησουμε
 
444. τα άπαντα της ενιντ μπλαυτον ( μυστικοί 7, τα 5 λαγωνικά, το κολέγιο του Σεν Κλαιρ)

445. παραμυθάς με το Νίκο Πιλάβιο

446. Τα γλυφιτζούρια κοκκοράκι και τα άλλα με το μήλο
 
447.Τα αξεχαστα παρτυ γενεθλιων

448.η καταναλωτικη μανια παιδικων γλυκων (ζαχαρωτα,καραμελες κ.λ.π)

449.retro σχολικος εξωπλισμος (κασετινες,τσαντες,γομες κ.τ.λ)
 
500. Επισκεψεις, γιορτες και εκδηλωσεις των μεγαλων. Γνωριζαμε αλλα παιδια, γινομασταν φιλοι, παιζαμε, και δεν τα ξαναβλεπαμε ποτε

501. Εκδρομες στην εξοχη με θειους και ξαδελφια, γιορτες και σουβλισμα αρνιου "στη Λούτσα"

502. που νομιζαμε οτι το 2000 θα κανουμε παρεα με τα ρομποτ, θα οδηγουσαμε διαστημοπλοια, και καθε Σ/Κ θα πηγαινουμε βολτες στο φεγγαρι
 
Πολλά από τα παραπάνω αλλά κυρίως η πεποιθηση πως το μέλλον θα ειναι πάντα λαμπερό και καλύτερο από το παρόν.
 
Επισης έβρισκες ελληνικά προιόντα καλά,κακα και μέτρια αλλά υπηρχε ποικιλια απο παιχνιδια ως ρουχα και ηλεκτρικα,τα σπιτια παντα ειχαν κοσμο και για να πιεις καφε (οι μεγαλοι) ή να παιξεις (οι μικροι) απλα εβγαινες στη γειτονια, το να σπουδασεις θεωρουταν σπουδαιο (᾽᾽διάβαζε γιατί αλλιώς θα πλένεις σκάλες ή κάτι χειροτερο...᾽᾽ έλεγε η μαμά μου όπου χειρότερο ῾᾽το να βγεις στο πεζοδρόμιο῾᾽ που να ᾽ξερε πως το πτυχίο πλέον μάλλον αυξάνει τις πιθανότητες για τα παραπάνω) η δουλειά ήταν κάτι σίγουρο και οχι μονο ζουσες αλλα εκανες και περιουσια απο τον μισθο σου, θυμαμαι ενας βοηθος στο φουρνο της γιαγιας μου ζουσε οικογενεια με 4 παιδια με τον μισθο του και η συζηγος νοικοκυρα. Πιστευαμε οτι μας ελεγε η τηλεοραση και το σχολειο και ημασταν σιγουροι πως ο κοσμος γενικα ειναι ασφαλης και καλος και μεις θα τον κατακτησουμε. Και μη μου πειτε πως αυτό ήταν γιατί ήμαστε παιδιά γιατί βλέπω πολλα πιτσιρίκια και ειναι μες την μιζέρια και την αγωνία.
 
503. Τις τσιχλες σε σχήμα τσιγάρου σε πακέτο που εμοιαζε με πακέτο τσιγάρων.

504. Τα ψεύτικα χαρτονομίσματα απο άλλες χώρες που αγοράζαμε στα ψιλικατζίδικα.

505. Το παγωτό ¨Καραμπόλα¨ που είχε παιχνίδακι δωράκι στον πάτο.
 
506. To λατρεμενο STAR TREK




star-trek.jpg


507. Η Bibi-bo

picture.php


508. Η Sindy Pedigree

picture.php


album.php
 
509.Τον Φωτεινούλη Σκουλικάκι

picture.php


510. Την συμμαθητριά μου Νίκη και πρώτο μου έρωτα

511.Το πατρικό μου με την τεράστια αυλή-δεντρα-ζώα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
512. Η bibi-bo (ίδιο με το # 507 της Αναστασίας)

513. Οι κασέτες με τα παραμύθια του Παραμυθά

514. το πρώτο μου σπίτι που αν και μικρό ήταν τόοοοσο γεμάτο... :(
 
515. Tην EL GRECO με όλα της τα παιχνίδια..

516.Το Carnation στο μεταλλικό κουτί

517.Τα Στρουμφάκια
 
518. τα 80s παιχνιδάδικα όταν πηγαίναμε σε μεγάλη πόλη απο την επαρχία... ήταν απλά ο παράδεισός μου

519. Οι μπίλιες και το τέντωμα της παλάμης που κάναμε για να οριοθετήσουμε και να "ρίξουμε"

520. Τα λευκά ντοσιέ που αγοράζαμε για το σχολείο με διάφορα υλικά με χαρτοκοπτική.
 
Πίσω
Μπλουζα