1000 πράγματα που λατρέψαμε στα '80s! Ψηφίστε!

Πακέτο "Αθλητισμός-Πολιτισμός" :

753. Tους "Τερμίτες" : Λαυρέντη Μαχαιρίτσα (ακουστική κιθάρα και φωνή) , Αντώνη Μιτζέλο (ηλεκτρική κιθάρα), Γιάννη "Μπαχ" Σπυρόπουλο (πλήκτρα), Παύλο Κικριλή (μπάσο) και Φίλιππο Σπυρόπουλο (τύμπανα). Τραγουδώντας για τη γνωστή -ρετρό- αμερικανίδα ηθοποιό του "ρεαλιστικού κινηματογράφου" το τραγούδι "Σέκα", τις "Αρκούδες" και τη "Σκόνη" με το Νταλάρα, την "Ερωμένη" και τη "Σκληρή Μουσική", αλλά και το "Μηχανικά", από συζητήσεις που σημείωνε ο Μπαχ σε χαρτάκια, γίνονταν κι αυτοί παλιό κρασί...Επίσης το "Τσιμεντένιο Κοντσέρτο" τους, τη συναυλία τους δηλαδή στο Λυκαβηττό το Σεπτέμβρη του 86, με guests όπως Νταλάρα, Μπουλά, Φλέρυ Νταντωνάκη, Κατσιμιχαίους, Βαρδή, και με ζωντανή αναμετάδοση από το Δεύτερο Πρόγραμμα. Μαγεία, που ευτυχώς αποτυπώθηκε σε βινύλιο....Δεύτερο "επίσης", την ερμηνεία του Νταλάρα στη "Σκόνη" εκείνο το βράδι, τρίτο "επίσης" το ταμπούρο του Φίλιππα Σπυρόπουλου ακριβώς μετά τη δευτέρη εισαγωγή, και τέταρτο "επίσης" το "Πόσο σε θέλω", που πρωτοπαιζόταν αφού είχε "γραφτεί" λίγα βράδια νωρίτερα, πίνοντας όλοι μπύρες ανάσκελα σε παραλία του Βόλου...

754. Τους "Λαθρεπιβάτες", που πρωτοεμφανίζονται το 1987, με διαχρονικά όμως τραγούδια, σαν το "Ρεμάλι", το "Ανησυχώ" με την Ελένη Δήμου και το και το "Απόψε λέω να μην κοιμηθούμε", προσπαθώντας να κάνουν τον...Κηλαηδόνη να ζηλέψει !

755. Το Λουκιανό Κηλαηδόνη, γιατί φυσικά πώς να ζηλέψει με εκείνο το καταπληκτικό πάρτι του στη Βουλιαγμένη το 1984...Ευχτυχείς όσοι συμμετείχαμε...

756. Τη φωνή που σώπασε για πάντα και κλειδώθηκε στις καρδιές μας. Νίκος Ξυλούρης, Φλεβάρης 1980...

757. Τις πολιτιστικές εκδηλώσεις "Κρυστάλλεια", στον Πύργο Πλακεντίας στην Πεντέλη, τότε που οι καλοκαιρινοί συναυλιακοί χώροι ήταν ακόμα λίγοι : Λυκαβηττός, Βράχοι, Ρεματιά, Πεντέλη.

758. Το ολοκαίνουργιο Ολυμπιακό μας Στάδιο (ΟΑΚΑ), released in 1982, και το "τηγάνι" του ΣΕΦ λίγο αργότερα, γεννημένο για να "καταγράψει" το θρίαμβο του 87.

759. Το "Γύρο της Αθήνας", του Δήμου Αθηναίων.

760. Τους Ιταλούς "Τιφόζι" της Γιουβέντους, που είχαν κάνει γιορτινή την Αθήνα στον τελικό του Πρωταθλητριών το Μάιο του 83, αλλά...στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί...

761. Το ακόντιο-πύραυλο της Σοφίας Σακοράφα που προσγειώθηκε πέρα από το τότε παγκόσμιο ρεκόρ, στα "Βενιζέλεια" του σταδίου των Χανίων. Αλλά και την πανέμορφη συναθλήτριά της Τίνα Λίλακ !

762. Τον αθλητή-φαινόμενο Καρλ Λιούις, την εποχή που ακόμα δεν καταλαβαίναμε πώς δημιουργούνταν οι αθλητές-φαινόμενα...

763. Τον ημιτελικό Γαλλίας-Γερμανίας στο Μουντιάλ του 1982.

764. Τις αποκρούσεις του Νίκου Σαργκάνη, με κορυφαίες αυτή στη Δανία, που του έδωσε τον τίτλο του "φάντομ", και αυτή στην κεφαλιά του Θαλή Τσιριμώκου, με την ανάποδη βουτιά προς το βάθος της εστίας του παλιού Καραϊσκάκη...("η εστία που βλέπει προς την Αθήνα", που έλεγε κι ο Πυλιαρός)

Προβολή συνημμένου 67300Προβολή συνημμένου 67301Προβολή συνημμένου 67302Προβολή συνημμένου 67303Προβολή συνημμένου 67304

765. To "χρυσοθήρα με το ξύλινο όπλο" Μπιορν Μπόργκ, τον ατέλειωτο εκνευρισμό του "Ρόμπαξ" Μακ Ενρόου, αλλά και τις μεταδόσεις της ΕΡΤ με περιγραφή του Δημήτρη Κωνσταντάρα και σχόλια Γάγγα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
766 οι βατες..

767 η ντισκοτεκ VIDEO στη λεωφ.Συγγρου..

768 τα πατινια (rollers) στον blano στη Γλυφαδα..

769 η εμφανιση του Πασχαλη στο κεντρο ON THE ROCKS στη Βαρκιζα...
 
Για συνεχίστε μπας και φτιάξουμε τη λίστα με τα 1000 και την πάρουν τα διάφορα sites και την κάνουν viral, που λένε και οι νεολαίοι... :boss:
 
773.Οικογενειακη βόλτα στο Μινιον χριστούγεννα και παιχνίδι στην πισίνα με τα πολύχρωμα μπαλάκια!

774.Τα video Club στο Πολύγωνο όπου και μεγάλωσα.

775.Το σάντουιτς με ντομάτα και φέτα σε συνδιασμό με τις φωνές των παιδιών της γειτονιάς.Το σάντουιτς το φτιάχνω ακομα και τώρα (αν και δεν είναι σαν της μαμάς!!!) αλλά φωνές από παιδιά δεν υπάρχουν δυστυχώς....

Βέβαια φίλε Dino όταν φτάσουν τα 1000 θα πρέπει να κάνεις ένα κόπο γιατί με μία γρήγορη ματιά υπάρχουν πολλά διπλά-τριπλα,οποτε δεν θα είναι πραγματικός ο αριθμός..;-)

Πολλές αναμνήσεις αυτό το θέμα!!
 
Σαφώς και επαναλαμβάνονται κάποια πράγματα και έχω το νου μου... ;)

Θα σταθώ στο σάντουιτς με τομάτα και φέτα που έγραψες και με γύρισες χρόνια πίσω... :thumbup:

Εγώ και ο καλύτερός μου φίλος, να παίζουμε με τα Playmobil στο δωμάτιό μου και να μπαίνει μετά από ώρα μέσα η μητέρα μου, με ένα πιάτο που περιείχε δύο από αυτά τα σάντουιτς!

Ήταν ώρα διαλείμματος από το παιχνίδι και μετά βουρ ξανά να πολεμούν οι Ινδιάνοι με το Ιππικό!

Those were the days...
 
776. Τη λαχτάρα που είχαμε όταν συμπληρώναμε άλμπουμ με χαρτάκια μπας και πετύχουμε το ποδήλατο ή τη δερμάτινη μπάλα ή το Walkman κλπ.

777. Να είχαμε μια στοίβα παλιά κόμικς Τρουένο, Σεραφίνο , Φάντομ , Μπλέκ, Αγόρι, Βαβούρα κλπ.

778. Την Οβομαλτίνη, το Hemo, και το Yoko choko αλλά και τα πλαστικά μπουκάλια γάλα με καπάκι αλουμινόχαρτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: PT8
779. Εργασία σε υπολογιστή Cyber με λειτουργικό NOS

780. Χρήση του λογισμικού Harvard Graphics για δημιουργία διαγραμμάτων

781. Χαλάρωση παίζοντας Gato1 και Larry σε περιβάλλον DOS
 
782) τα τουβλάκια lego

783) tetris το ηλεκτρονικο παιχνιδι

784) η πλαστελίνη σε διαφορα χρωματα για πολλες δημιουργιες
 
1. Όλων των ειδών οι φιγούρες, αλλα κυρίως: MOTU, WWF φιγούρες κατς, Thundercats, playmobil, Transformers, εξωγήινοι/τερατομαχοι, G.I.JOE, skatermaniacs, Μπουγελοφατσες και για να μη μακρηγορώ, όλων των ειδών οι φιγούρες-παιχνίδια που υπήρχαν σε σακουλάκια έκπληξη και μπορούσες να κανεις συλλογη..

2. Αλμπουμ με αυτοκόλλητα PANINI, Carousel βεβαίως βεβαίως + όλες οι υπόλοιπες εταιρίες.

3. Επιτραπεζια παιχνίδια όπως Hero Quest, Σταυροφορια στο διάστημα, Ο θρύλος του Ζαγκορ, Η απαγορευμένη γέφυρα, το παιχνιδι των γνωσεων, ο θησαυρός του ναού, Μονοπολη, Hotel, Το κάστρο των φαντασμάτων (αδυναμία στην ΜΒ όπως βλέπετε)

Αυτες οι 3 κατηγορίες ειναι ακομα τα σημερινά μου πάθη που συλλέγω και με τρελαίνουν...!!
 
785 ) Το Citroen 2CV

786 ) To walkman

787 ) Tον κύβο του Ρούμπικ

788 ) Το συνθεσάιζερ YAMAHA DX-7...

789 ) Το "τρένο του τρόμου" στο Λούνα-παρκ

790 ) Τα αγωνιστικά ποδήλατα MERCIER
 
791. Αγρίμια

792. Μιστερ P

793. Playmobil

794. Την παλιά γειτονιά

795. Παγοδρόμιο στο Πολύδροσο

796. Τις αλάνες

798. Το πρώτο μου MTB - Carrera

799. To παπί μου!

800. Το Μαράκι :supergrin:
 
801. To λουνα παρκ

802. Το τελος προγραμματος

803. Τις αλανες

804. Τις οικοδομες-σπιτια φαντασματα

805. Τις κοπελες με μακρια μπουκλωτα μαλλια :cool: :cool: :flower: :flower:

806. Την λουφα και παραλλαγη (1983)

807. Τις προεκλογικες συγκεντρωσεις

808. Τα τραπεζωματα :bow:

809. Τους πολιτικους καυγαδες
 
810. Τα σημεία συνάντησης στις πόλεις που ήταν "in" και πάντα σε ανοιχτούς χώρους: πλατείες, μπροστά από μνημεία,αγάλματα κλπ ή έξω από συγκεκριμένα καταστήματα
 
811) Tο παιχνιδι polycolor

812) το βιβλίο της Γλωσσας για την Α' ταξη

813) Το πρώτο βίντεο μάρκας Panasonic







image_106122.jpg

h-glosa-moy-cover-ct.jpg

video_cassette_recorder_nv_g12_eg_1265670.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
814) Tα τηλεφωνήματα στο "αίσθημα", που τα σήκωνε ο γονιός και ζητούσαμε το "πρόσωπο" : "Παρακαλώ, θα μπορούσα να μιλήσω στ...;"...Εποχές προ κινητών φυσικά...

815) Που είχε η βενζίνη σταθερή τιμή παντού.

816) Που ήταν φτηνά τα διόδια στην Εθνική Οδό και κάναμε όλη την ώρα εκδρομές.

817) Που οι λαμαρίνες των αυτοκινήτων δεν ήταν "ψεύτικες"...

818) Που οι δάσκαλοι δε βαριούνταν να κάνουν μάθημα...

819) Που γράφαμε γράμματα και τα στέλναμε με το ταχυδρομείο...

820) Που πληρωνόμασταν μετρητά στο χέρι...
 
  • Like
Reactions: PT8
821. Της ελληνικες τσοντες.

822. Της Metal δισκαρες.

823. Της ταινιες τρομου.

824. Τα 2 μαγαζια με ηλεκτρονικα που πηγαινα τοτε το ενα στο χωριο μου και το αλλο στην διπλανη μολις ενα χιλιομετρο απο το χωριο μου κομωπολη.

825. Tους φιλους μου που μενανε σε καποια πολη και το καλοκαιρι ερχοταν στο χωριο για της διακοπες τους.

826. Το FIAT 127 που ειχαμε

827. Την γυναικαρα δασκαλα των αγγλικων που ειχαν τοτε οι μαθητες στο γυμνασιο που για να μην πηγαιοερχεται καθε μερα απο θεασσαλονικη με το λεοφωρειο της παραχωρησαν ενα σπιτι στο χωριο που ειναι απεναντι απο το δεικο μου και που πολλα βραδια γυρνουσε ημιγυμνη μεσα στο σπιτι και καθοταν και ετσι στο μπαλκονι που δεν ειχε προσβαση κανενας προς τα εκει οποτε ειχε την ανεση της να το κανει αυτο χωρις ομως να υπολογιζει τον μικρο metalcandyman που το παραθυρο του ηταν απεναντι απο το μπαλκονι της :p :cool: :p :cool:

828. Τον πειρατικο σταθμο που ειχα τοτε με τον κολητο μου που μας τον εφτιαξε ενας θειος μου ηλεκτρονικος και ονομαζοταν ''θεια ροζα FM''.

829. Τα ντουνεκια (ρατσα περιστεριων) που εφτιαξα το 1989 και τα ειχα μεχρι και το 2010.

830. Τον φοξ το πουλοσκηλο που ειχε τοτε ο πατερας μου.

831. To αεροβολο Diana Που ειχα.

832. Το γαλα κακαο που ηταν παραγωγη απο την δραμα αν θυμαμαι καλα οταν το περναμε οταν ημασταν τα καλοκαιρια στο εξοχικο αυτο με το πλαστικο σχεδον διαφανο μπουκαλι και απο πανω χωρις καπακι αλλα κλεισμενο με κεινο το αλουμινοχαρτο.
 
  • Like
Reactions: PT8
833.αντρεα παπανδρεου

834.κωστα μητσοτακη

835,χαριλαο φλωρακη
 
836. Carnation

837. WWF γιγαντες του κατς

838. Ghost Castle (επιτραπεζιο)
 
Πίσω
Μπλουζα