125 χρόνια Nintendo!

Ajax87

Human RetroDatabase
Joined
20 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.565
Αντιδράσεις
466
H μεγαλυτερη εταιρια video games κλεινει σημερα 125 χρονια απο την ιδρυση της!

Η Nintendo δρυθηκε στο Kyoto της Ιαπωνιας στις 23 Σεπεμβριου 1889 απο τον Fusajiro Yamauchi.

Προβολή συνημμένου 114902

Μια ματια στην ιστορια της :

1889 - 1956 : Η Nintendo ξεκινησε κατασκευαζοντας καρτες Hanafuda (Ιαπωνικο παιχνιδι με καρτες) και συνεχισε για πολλα χρονια να κανει αυτη την δουλεια.

1956 - 1974: Τον Fusajiro Yamauchi διαδεχεται ο εγγονος του Hiroshi Yamauchi ("Εφυγε" περσι τετοιο καιρο http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26564-quot-%B8%F6%F5%E3%E5-quot-%EF-%D7%E9%F1%FC%F3%E9-%C3%E9%E1%EC%E1%EF%FD%F4%F3%E9) . Με τον Hiroshi Yamauchi στο τιμονι η Nintendo συνεχισε να φτιαχνει καρτες μεχρι το 1963. Απο εκει και περα επειδη εβλεπε οτι οι καρτες δεν ειχαν μελλον , πειραματιστηκε με εταιριες taxi , Love hotels (?? :p ) και εταιρια γρηγορου φαγητου. Ολα αυτα τα "περιεργα" μεχρι το 1966 οπου ο μηχανικος Gunpei Yokoi οπου αρχισε να κατασκευαζει παιχνιδια(κανονικα οχι video games).

1974 - 1978: Η Nintendo ξεκιναει και μπαινει στα video games οπου το 1977 φτιαχνει το πρωτο της βιντεοπαιχνιδι το Color TV-Game! Αργοτερα ακολουθησαν αλλες 5 Color TV-Game πλατφορμες.

1979 - εως τωρα : το 1980 γινεται το μπαμ με το 1ο Game & Watch το οποιο σχεδιασε και εφτιαξε ο Gunpei Yokoi. Το Game & Watch εδειξε το δρομο στην Nintendo για τις φορητες και οικιακες κονσολες.

Μεχρι σημερα η Nintendo εχει φτιαξει τις παρακατω κονσολες :

1983 Family Computer (Famicom, Japan)

1985 Nintendo Entertainment System (NES)

1989 Game Boy

1990 Super Famicom (Japan)

1991 Super Nintendo Entertainment System (SNES)

1995 Virtual Boy

1996 Game Boy Pocket

1996 Nintendo 64

1998 Game Boy Light (Japan)

1998 Game Boy Color

2001 Game Boy Advance

2001 GameCube

2003 Game Boy Advance SP

2004 Nintendo DS

2005 Game Boy Micro

2006 Wii

2006 Nintendo DS Lite

2009 Nintendo DSi

2011 Nintendo 3DS

2012 Wii U

2012 Nintendo 3DS XL

2013 Nintendo 2DS

2014 New Nintendo 3DS, New Nintendo 3DS LL/XL

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ NINTENDO ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ!!!

πηγη πληροφοριων http://nintendonews.com/2014/09/nintendo-celebrates-125th-birthday/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ρε φιλε αυτα ειναι μεχρι και love hotels εχουμε τι να μας πουνε τωρα τα σημερινα γατακια του gaming sony και M$.Χρονια πολλα στην τιτανομεγιστη αυτη εταιρια που αλαξε τα παντα στα videogames και που μονο αυτη αξιζει να βρισκεται σε αυτον τον χωρο.Χρονια πολλα μεγαλη κυρια των videogames να τα χιλιασεις και να βλεπεις χιλιαδες κοσμο να στεκεται στην ουρα για τα παιχνιδια σου και αλλες εταιριες για να επιβιωσουν να απολυουν χιλιαδες κοσμο,να πουλανε της εγκαταστασεις τους,να κλεινουν τμηματα laptop που ειχαν και να ετοιμαζονται σιγα σιγα να την κανουν απο τον χωρο των κινητων γιατι εκει που περιμεναν 1 δισεκατμμυριο δολλαρια ζημιες τελικα η ζημια ειναι τριπλασια η τετραπλασια.Οπως και τους αλλους βεβαια που η αντιστροφη μετρηση για να μας αδειασουν την γωνια και να επιστρεψουν στα λογισμικα εχει ηδη αρχισει.Χρονια πολλα και παλι στη μεγαλη NINTENDO την μοναδικη και παντοτινη βασιλισσα των videogames.
 
πωπωω, καταπελτης!! χαχα!! :p

Ποτέ δεν ειχα κατι Nintendo, αν κι απο τα τοσα που βλεπω πλεον στα παζαρια, καποια στιγμη θα χτυπησω κανα Game Boy advance ή δε ξερω γω τι αλλο, δε ξερω ουτε τις διαφορες τους..

Αν θελεις συνονοματε να μου δωσεις λιγο τα φωτα σου θα το εκτιμουσα.

Επισης, ειμαι σιγουρος οτι θα το διασκεδαζες να μου εξηγησεις κι απο πανω.. ;)

Θα προτιμουσα να παρω κατι στο στυλ του κλασσικου πρωτου πρασινομαυρου gameboy, αλλα να εχει κ χρωματα, και να υπαρχουν πολλα παιχνιδια του στην αγορα, δηλαδη να μην ειναι σπανιο η ακριβα να τα βρισκω εδω Γερμανια στα φλομαρκτς (αν ξερετε)..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
πωπωω, καταπελτης!! χαχα!! :p
Ποτέ δεν ειχα κατι Nintendo, αν κι απο τα τοσα που βλεπω πλεον στα παζαρια, καποια στιγμη θα χτυπησω κανα Game Boy advance ή δε ξερω γω τι αλλο, δε ξερω ουτε τις διαφορες τους..

Αν θελεις συνονοματε να μου δωσεις λιγο τα φωτα σου θα το εκτιμουσα.

Επισης, ειμαι σιγουρος οτι θα το διασκεδαζες να μου εξηγησεις κι απο πανω.. ;)

Θα προτιμουσα να παρω κατι στο στυλ του κλασσικου πρωτου πρασινομαυρου gameboy, αλλα να εχει κ χρωματα, και να υπαρχουν πολλα παιχνιδια του στην αγορα, δηλαδη να μην ειναι σπανιο η ακριβα να τα βρισκω εδω Γερμανια στα φλομαρκτς (αν ξερετε)..
Μπορείς να παίξεις όλη τη βιβλιοθήκη των GameBoy (Ασπρόμαυρα, Color και Advance) με ένα μοντέλο Gameboy Advance SP - AGS-101 το οποίο έχει και δυνατό οπίσθιο φωτισμό, πολύ δυνατότερο των υπολοίπων. Το σουλούπι του θυμίζει το πρώτο GB, αν και διπλώνει, όμως έχεις τεράστια πλεονεκτήματα στα παιχνίδια, και στην αντοχή της (επαναφορτιζόμενης) μπαταρίας και φυσικά στην οθόνη. Και με το απλό μοντέλο ΟΚ θα είσαι δηλαδή. Επίσης, το βρίσκεις σχεδόν παντού σε νορμάλ τιμές.
 
Θυμάμαι το πρώτο μου παιχνίδι Nintendo ήταν μια καραμπίνα lightgun με στόχο που μου το έφεραν από Ιαπωνία. Φυσικά δεν ήξερα τι ήταν η Nintendo τότε, μιλάμε για εποχές πριν το Game & Watch. Από τότε έχω αγοράσει ένα κάρο game & watch, όλες τις επιτραπέζιες κονσόλες (εκτός του Wii U), πολλές φορητές αλλά ευτυχώς δεν την πάτησα και δεν αγόρασα Virtual Boy.

Παρά το γεγονός ότι έχω περάσει άπειρες ευχάριστες ώρες με τα παιχνίδια της Nintendo, της εύχομαι να αποσυρθεί από την αγορά του Hardware και να επικεντρωθεί στο software που κάνει καλά, ώστε να χαιρόμαστε τα παιχνίδια της σε σοβαρό hardware και όχι στα φύκια που πουλάει για μεταξωτές κορδέλες.
 
Βρε πως πέρασαν 125 χρόνια..Σα χθες ηταν που..Τεσπα.Χρόνια πολλα και καλα μυαλά!
 
Να τα 100στει λοιπόν :p . Ok, χάρη σε αυτήν απέκτησα την 1η κονσόλα και φυσικά χαίρομαι που μου έχει χαρίσει απίθανα παιχνίδια.
 
Αυτό δεν το είχα δει. Με αφορμή τα 125 χρόνια της Nintendo το IGN έκανε μια λίστα με τα 125 καλύτερα παιχνίδια της Nintendo.


Δεν ξέρω αν συμφωνείτε, εξάλλου είναι ένας μεγάλος κατάλογος και μόνο η επιλογή (πόσο μάλλον να τα βάλεις σε σειρά) είναι εφιάλτης. Το σημαντικό της υπόθεσης είναι το πόσα εκπληκτικά παιχνίδια έχει βγάλει η Nintendo και πόσο πολύ επηρέασαν το gaming.

Όπα τώρα που το βλέπω σε λίστα...Που είναι το Duck Hunt οέο; :eek:
 
Τι απίστευτη λίστα είναι αυτή!!!Δεν έχει σημασία η κατάταξη των παιχνιδιών όσο το να δούμε αυτο που λέει και ο @Leon το πόσα δλδ σπουδαία παιχνίδια έχει βγάλει αυτή η εταιρία.
 
τι να πουμε για την nintendo; ονομα-σταθμος των παιδικων μας χρονων (και οχι μονο). εχει χαραχθει στο υποσυνηδιτο μας αυτο το όνομα ως κατι συναρπαστικό οπως πχ τα ζαχαρωτά ή το luna park.

τα παιχνιδια αμετρητα, οι κονσολες κομψές, χωρις να δινουν ποτέ ιδιαιτερη σημασια στις τεχνολογικες δυνατοτητες (με εξερεση το Ν64 ισως) γιατι το gaming δεν ειναι δυνατη cpu και καρτα γραφικων. δεν ειναι τα όμορφα γραφικά που χαριζουν τη επιτυχια σε ενα παιχνιδι και η nintendo αυτο το ξερει καλα

χρονια πολλα nintendo!
 
Παιχνιδια αμετρητα,καταλογος στην λιστα χορταστικος,franchise 3.


Μαγκια της.
 
Ολα τα παιχνιδια της λιστας ειναι ενα και ενα , ποια αλλη εταιρια εχει προσφερει τοσα κορυφαια παιχνιδια;; Καμια...

ps. Εντυπωσιαστικα που ειχε το W-101!!! Αυτα ειναι, αναγνωριζετε σιγα σιγα η ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ!!! :D

Aardvark είπε:
Παιχνιδια αμετρητα,καταλογος στην λιστα χορταστικος,franchise 3.
Μαγκια της.
Tι εννοεις Franchise 3; εγω μετρησα πανω απο 30! (και μην μου πεις οτι τα Super Mario Bros/land/world ειναι ιδια με τα Kart ή τα Smash bros!! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπαρχει εταιρια που να εχει προσφερει περισσοτερα απο την NINTENDO στον χωρο του gaming αυτο ειναι ενα δεδομενο που ποτε δεν προκειται να καταρριφθει.Οσο για την λιστα και τα 125 παιχνιδια ειναι ενα κι'ενα αλλα εχει και ελλειψεις οπως ειναι το Duck Hunt που ειπε ο Leon παραπανω η το StarTropics του NES ενα action rpg στα πρωτυπα του Zelda το οποιο ειναι παιχνιδαρα.
 
Ajax87 είπε:
Tι εννοεις Franchise 3; εγω μετρησα πανω απο 30!
Mario, Zelda, Pokemon. Τα 3 rubbi...εεεε, franchise...που σας σερβίρει με διάφορα περιτυλίγματα από το 1985 και ένθεν...
 
Φαντάσου με 3+2(metroid,donkey kong- όσο franchise μπορεί να θεωρηθεί το DKC) franchise η Nintendo κυριαρχεί των κόσμο :diablotin:
 
Maddog είπε:
Mario, Zelda, Pokemon. Τα 3 rubbi...εεεε, franchise...που σας σερβίρει με διάφορα περιτυλίγματα από το 1985 και ένθεν...

Τωρα με μπριζωνεις!!

1)Mario platform games 2d/3d

2) Mario kart

3) Smash bros

4) Donkey Kong

5) Metroid

6) The Legend of Zelda

7) Wario Land

8)Luigi's Mansion

9)Pokemon

10)Punch Out!!

11)F-Zero

12) Fire Emblem

13)StarWing

14)Animal Crossing

15) Earthbound

16) Wii Sports

17)Advance Wars

18)Xenoblade

19)Kirby

20)Kid Icarus

21)Pikmin

22)Excitebike

23)Ice Climbers

24)Balloon Fight

25)Pilotwings

26)The Wondeful 101!!

27)Duck Hunt

28)Yoshi's Island

και υπαρχουν και αλλα exclusive απο αλλες εταιριες που δεν εχω συμπεριλαβει.

3 δεκαδες μπορει να ειναι , 3 οχι :) .

DarkSynbios είπε:
Το cooking mama συμπεριλαμβανετε; :p
Οι φαληρημενοι να μην μιλανε παρακαλω :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως Maddog καλύτερα 3 παρά ένα franchise και μάλιστα κάκιστο (αυτά τα άθλια νέα Sonic games) που βγάζει πλέον η Sega. ;)

Πέρα από την πλάκα μια από τις δυνάμεις της Nintendo είναι να χρησιμοποιεί υπάρχοντες χαρακτήρες σε νέα/διαφορετικά είδη που συχνά γίνονται τεράστιες επιτυχίες αλλά και να δημιουργεί νέα επιτυχημένα IP. To δεύτερο μισό της δεκαετίας του '90 που η Sony την είχε πάρει φαλάγγι και λέγαμε κλάφτε τη την Nintendo έβγαλε το Pokemon, τρελάθηκαν οι πιτσιρικάδες και επιβίωσε. Και πέρα από τις αηδίες στυλ Pokemon βγάζει που και που και ποιοτικά, εκτός από εμπορικά, νέα IP όπως το Pikmin ή το Animal Crossing.
 
Leon είπε:
Πάντως Maddog καλύτερα 3 παρά ένα franchise και μάλιστα κάκιστο (αυτά τα άθλια νέα Sonic games) που βγάζει πλέον η Sega. ;)
Πέρα από την πλάκα μια από τις δυνάμεις της Nintendo είναι να χρησιμοποιεί υπάρχοντες χαρακτήρες σε νέα/διαφορετικά είδη που συχνά γίνονται τεράστιες επιτυχίες αλλά και να δημιουργεί νέα επιτυχημένα IP. To δεύτερο μισό της δεκαετίας του '90 που η Sony την είχε πάρει φαλάγγι και λέγαμε κλάφτε τη την Nintendo έβγαλε το Pokemon, τρελάθηκαν οι πιτσιρικάδες και επιβίωσε. Και πέρα από τις αηδίες στυλ Pokemon βγάζει που και που και ποιοτικά, εκτός από εμπορικά, νέα IP όπως το Pikmin ή το Animal Crossing.
Ε οχι και αηδιες , τα πρωτα Pokemon (red/blue/gold/silver) ειναι εξαιρετικα Rpg παιχνιδια :) . (Για τα επομενα δεν ξερω αφου δεν εχω τα εχω παιξει)
 
Ajax87 είπε:
Τωρα με μπριζωνεις!!
1)Mario platform games 2d/3d

2) Mario kart

3) Smash bros

4) Donkey Kong

5) Metroid

6) The Legend of Zelda

7) Wario Land

8)Luigi's Mansion

9)Pokemon

10)Punch Out!!

11)F-Zero

12) Fire Emblem

13)StarWing

14)Animal Crossing

15) Earthbound

16) Wii Sports

17)Advance Wars

18)Xenoblade

19)Kirby

20)Kid Icarus

21)Pikmin

22)Excitebike

23)Ice Climbers

24)Balloon Fight

25)Pilotwings

26)The Wondeful 101!!

27)Duck Hunt

28)Yoshi's Island

και υπαρχουν και αλλα exclusive αλλες εταιριες που δεν εχω συμπεριλαβει.

3 δεκαδες μπορει να ειναι , 3 οχι :) .
Τα μισά από αυτά που αναφέρεις ΔΕΝ είναι franchise. Από πότε ένα παιχνίδι μεμονωμένο ορίζεται ως franchise; Balloon Fight και Ice Climber πχ, εξήγησε μου πως αποτελούν franchise. Εκτός αν η ιδέα σου για το franchise είναι το "σας πουλάμε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι ξανά και ξανά και σαν χάνοι το αγοράζετε", σπορ στο οποίο αρέσκονται οι οπαδοί της Nintendo. Κατά την γνώμη μου ακόμα και το ένα παιχνίδι+ένα sequel δεν αποτελούν franchise.

Επίσης, οι παραλαγές στο ίδιο θέμα, ανήκουν στο ίδιο franchise. Γιατί ορίζεις ως διαφορετικό franchise το Luigi's Mansion από τα 3D Mario ας πούμε; Ή στην τελική γιατί τα 2D και 3D Mario είναι διαφορετικό franchise; Διαφορετικά είδη παιχνιδιού που ανήκουν στο ΙΔΙΟ franchise είναι!

Άντε, να σου δώσω το Metroid σαν 4ο franchise...που και πάλι, δεν βλέπω τους Νιντεντόβιους να τρελαίνονται για νέο Metroid ούτε κατά το 1/10 από την υστερία που παθαίνουν στα Mariozelda. :p

Leon είπε:
Πάντως Maddog καλύτερα 3 παρά ένα franchise και μάλιστα κάκιστο (αυτά τα άθλια νέα Sonic games) που βγάζει πλέον η Sega. ;)
Επανειλημμένα έχω πει ότι δεν είμαι Sonic fan. Ούτε fan της σύγχρονης Sega. Που ωστόσο και σήμερα εκδίδει αρκετά ακόμα επιτυχημένα franchises πλην Sonic. Με κάμποσα να είναι ακόμα καλά.

Άσχετα με αυτό πάντως, εγώ είμαι ρετάλι της εποχής των arcades
 
Πίσω
Μπλουζα