1560-in-1 Multi Game JAMMA κάρτες για Arcade καμπίνες

spineshankd

RetroWannaBe
Joined
16 Mαϊ 2012
Μηνύματα
34
Αντιδράσεις
0
Δεν θα σας κουρασω με προλογους και θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

Ειμαι κατοχος παλιας arcade καμπινας αλλα τρωγομαι με τα ρουχα μου να αγορασω διαφορες jamma πλακετες με αγαπημενα παιχνιδια

να εμπλουτισω το ροστερ μου.

Τυχαια επεσα σε πλακετες jamma οι οποιες εχουν μεσα απο 2,19,135,300 και βαλε παιχνιδια και αναφερουν οτι ειναι συμβατες με παλιες καμπινες(και οθονες εννοειται).

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει υποψιν του αν πραγματικα ειναι συμβατες,αν αξιζουν τον κοπο και αν σου προσφερουν την"αυθεντικοτητα"

και την αισθητικη των original jamma πλακετων και οχι μια mame εκδοση για καμπινες.

Ενα παραδειγμα σε αυτα που βρηκα ειναι εδω

http://www.gremlinsolutions.co.uk/products/blueelf.htm

ευχαριστω παιδες!
 
Πολλές pubs στην Αγγλία έχουν τέτοιο σύστημα. Δεν ξέρω συγκεκριμένα ποιο, αλλά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Ο κόσμος εκεί τις αποκαλεί MAME αλλά πρόκειται για αληθινό hardware. Όμως μου φαίνεται λίγο παράξενο πως τρέχει Neo Geo αλλά και παιχνίδια εκτός SNK...
 
Yπάρχουν 2 είδη από αυτές τις πλακέτες:

Οι pc based όπου είναι ουσιαστικά κανονικά pc με σκληρό δίσκο προγραμματισμένα σε jamma και να τρέχουν σε παλιά monitors και καμπίνες γενικά απευθείας.

Μια από αυτές είναι αυτή:


Kαι φυσικά υπάρχουν κόλπα και adaptors για σύνδεση όλων σχεδών το κονσολών σε jamma.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως για την arm based(blue elf) εχω προσωπικη εμπειρια η οποια μαλλον ειναι απογοητευτικη.

Σε πανω απο 10 παιχνιδια(δεν ειδα και τα 300+ που εχει) ειδα σημαντικες διαφορες σε ηχο και γραφικα σε σχεση με τις jamma που εχουν ενα μονο παιχνιδι.

Επισης καποια παιχνιδια δεν ειχαν δικαιωματα,οποτε ηταν κακες αντιγραφες πχ το automat που ειναι το Robocop και αλλα.

Επειδη εχω και εγω καμπινα,γνωμη μου ειναι οτι αξιζει καλυτερα να πληρωσεις τα αυθεντικα jamma αγαπημενα παιχνιδια που σου αρεσουν που δεν θα ξεπερνανε τα 6-7 και για τα υπολοιπα υπαρχει και το mame.
 
Το μόνο που θελω να πω είναι ότι ολα αυτά είναι emulation και μαλιστα υπαρχουν αρκετές περιπτώσεις παιχνιδιών όπου ο ήχος δεν αποδίδεται σωστά, αντί π.χ. ν'ακούς ήχο βόμβα να σκάει, ακούς κάτι σα βραχυκύκλωμα. Εχω αγοράσει αυτή (icade 60-in-1 σε κάθετα τοποθετημένη LCD 20" με χρήση VGA converter) εδώ, είμαι 100% ευχαριστημένος, διάβασα όμως πολλές απόψεις χρηστών πριν καταλήξω σ'αυτή. Ενώ θα μπορούσα με λίγα παραπάνω χρήματα να παρω μια π.χ. 600 σε 1 που θα ηταν emulation με πολλές ελείψεις, κατέληξα σ'αυτή. Προτού αγοράσετε τετοιο board, ψάξτε για κριτικές μπας και εχουν ελαττώματα.

Οπως είπε ο Guybrush, μονο οι original τζάμες αποδίδουν το παιχνίδι ως είχε. Μαλιστα πιστεύω ότι ακομα και jamma με το αυθεντικό παιχνίδι να παρει κανείς, αν ειναι bootleg, πιθανόν να εχει παλι θέματα στον ήχο ή σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού.

O geoanas όμως είναι το πιο κατάλληλο παληκάρι να απαντήσει επί του θέματος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσον αφορά τις Blue Elf,απογοητευούν σε ορισμένα σημεία όντως(κάποια παιχνίδια neogeo-cps1 και όλα τα sega που έχει)και είναι όπως είπα τρίτης διαλογής.

Φίλε Rygar,η icade 60in1 έχει απευθείας έξοδο για vga,γιατί έβαλες converter?

Για να πιάσουμε το 99% σε σχέση με τις original jamma πλακέτες,θα χρειαστούμε ένα κανονικό pc εφοδιασμένο με συγκεκριμένες κάρτες γραφικών μαζί με κάποια special προγράμματα ή drivers που αποδίδουν όλες τις 15khz αναλύσεις(ati radeon ή παλιές nvidia μαζί με soft15khz ή arcadevga κάρτα).

Εκεί πλέον δε φαίνεται η διαφορά και είναι ανούσιο κατ εμέ να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε 5-6-10 original ακριβές jamma πλακέτες,θυσιάζοντας την υπόλοιπη ιστορία των arcades απλά επειδή δεν είναι jamma original.

Aυτά τα πράματα είναι για τους έχοντες και κατέχοντες φανατικούς συλλέκτες και είναι ασύμφορα για έναν απλό παίχτη(τον περισσότερο κόσμο δηλαδή).
 
κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις(και ειδικα τον chahn για την περεταιρω αναλυση),εμαθα πραγματα για τα οποια ειχα πληρη αγνοια...

βασικα και εγω ειμαι υπερ της αποψης του rygar στο να μαζεψει καποιος τις 5-10 οριτζιναλ πλακετες απο τα αγαπημενα του παιχνιδια και τα υπολοιπα σε μαμε.

πισω στο θεμα μας,αποτι ειδα και τσεκαρα και ο ιδιος σε παλιο πολυπαιχνιδο coin-up με pc-based αντι για πλακετα, δεν ενθουσιατηκα....οχι τοσο προς το emulation των παιχνιδιων αλλα στο οτι δεν μου κανει να βαλω ενα pc στην οριτζιναλ coin-up καμπινα μου αφου ηδη εχω ανακατασκευασει παλια κενη καμπινα με υπολογιστη για αυτη την χρηση.

οποτε πηγαινοντας προς την arm based λυση τσεκαρα διαφορες πλακετες και μου εχει γυαλισει μια συγκεκριμενη.

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Classical-games-Tornado-352-in-1-game-PCB-for-Cocktail-Arcade-Machine-Multi-game/628168281.html

αυτο που δεν καταλαβαινω βεβαια-εφοσον συνδεεται κατευθειαν στην jamma και ειναι plug and play-γιατι εχει επανω usb εξοδο, η εξοδο για μονιτορ και αλλα καλα.

ριξτε μια ματια και πειτε καμμια γνωμη αν δεν σας κανει κοπο γιατι σκεφτομαι να παραγγειλω συντομα :)
 
spineshankd είπε:
κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις(και ειδικα τον chahn για την περεταιρω αναλυση),εμαθα πραγματα για τα οποια ειχα πληρη αγνοια... βασικα και εγω ειμαι υπερ της αποψης του rygar στο να μαζεψει καποιος τις 5-10 οριτζιναλ πλακετες απο τα αγαπημενα του παιχνιδια και τα υπολοιπα σε μαμε.

πισω στο θεμα μας,αποτι ειδα και τσεκαρα και ο ιδιος σε παλιο πολυπαιχνιδο coin-up με pc-based αντι για πλακετα, δεν ενθουσιατηκα....οχι τοσο προς το emulation των παιχνιδιων αλλα στο οτι δεν μου κανει να βαλω ενα pc στην οριτζιναλ coin-up καμπινα μου αφου ηδη εχω ανακατασκευασει παλια κενη καμπινα με υπολογιστη για αυτη την χρηση.

οποτε πηγαινοντας προς την arm based λυση τσεκαρα διαφορες πλακετες και μου εχει γυαλισει μια συγκεκριμενη.

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Classical-games-Tornado-352-in-1-game-PCB-for-Cocktail-Arcade-Machine-Multi-game/628168281.html

αυτο που δεν καταλαβαινω βεβαια-εφοσον συνδεεται κατευθειαν στην jamma και ειναι plug and play-γιατι εχει επανω usb εξοδο, η εξοδο για μονιτορ και αλλα καλα.

ριξτε μια ματια και πειτε καμμια γνωμη αν δεν σας κανει κοπο γιατι σκεφτομαι να παραγγειλω συντομα :)
Nαι αυτήν πρότεινα και εγώ ως την καλύτερη Arm based.

Έχει έξοδο vga γιατί συνδέεται απευθείας και σε vga monitor/tv(σε περίπτωση που σου έχει χαλάσει το arcade monitor)και έχει και είσοδο usb για pc joypad.

Όπως καταλαβαίνεις είναι λειτουργική και εκτός jamma καμπίνας.
 
Chahn είπε:
Nαι αυτήν πρότεινα και εγώ ως την καλύτερη Arm based.Έχει έξοδο vga γιατί συνδέεται απευθείας και σε vga monitor/tv(σε περίπτωση που σου έχει χαλάσει το arcade monitor)και έχει και είσοδο usb για pc joypad.

Όπως καταλαβαίνεις είναι λειτουργική και εκτός jamma καμπίνας.
εχεις δικιο,αυτη ειχες προτεινει και εσυ,εχω χασει την μπαλα με τοσες που ειδα...!

τελεια,εφοσον ειναι και λειτουργικη εκτος jamma σαν κερασακι,νομιζω οτι εχουμε νικητη στο θεμα. :beer: :cool:
 
Chahn είπε:
Φίλε Rygar,η icade 60in1 έχει απευθείας έξοδο για vga,γιατί έβαλες converter?
Αγόρασα τον converter όταν είχα το οριτζιναλ arcade monitor. Χάλασε όμως και δε φτιαχνόταν οπότε μου'μεινε ο converter. Παρά το ότι η Icade εχει VGA εξοδο, την οθόνη την έχω συνδέσει επάνω στον converter επειδή εχει επιλογές για οριζόντιο/κάθετο resize και μπορώ να πω ότι είμαι 100% ευχαριστημένος.

spineshankd είπε:
κατ'αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις(και ειδικα τον chahn για την περεταιρω αναλυση),εμαθα πραγματα για τα οποια ειχα πληρη αγνοια... βασικα και εγω ειμαι υπερ της αποψης του rygar στο να μαζεψει καποιος τις 5-10 οριτζιναλ πλακετες απο τα αγαπημενα του παιχνιδια και τα υπολοιπα σε μαμε.
Ακριβώς αυτό θα ήθελα να κανω κι εγώ. Εχω μια λίστα με καμια 10αριά παιχνίδια που τα έπαιζα μικρός και θα τα ήθελα ως πρωτότυπα στο σπίτι. Τα υπόλοιπα είτε με ΜΑΜΕ μεσα στην καμπίνα(και παλι με παιχνίδια μέχρι το 1992) που δεν προβλέπεται άμεσα, είτε με την multicade. Η 60 σε 1 εχει παιχνίδια με τα οποία ξεκίνησα καπου στο 1981 και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή της.
 
τελικα εγω αν παρω jamma νανακι, ποια πλακετα με περιπου 300-400 arm based μου προτεινετε για καλυτερη? ποσο θα μου παει?
 
Θέλω να ξεμπλέξω από την ιδέα του MAME PC, έχω ήδη HTPC και είμαι ευχαριστημένος.

Θέλω να φτιάξω καμπίνα αυτόνομη με ARM πλακέτα, με κύριο στόχο τα περισσότερα παιχνίδια, ωραίο interface (screenshots) και όσο γίνεται καλύτερο emulation.

Σημειώστε πως δεν με ενδιαφέρει το χρηματικό, θα περιμένω να μαζέψω χρήματα, αυτό που μετράει είναι κυρίως ο αριθμός τίτλων και η υποστήριξη τυπικής LCD 1280x1024.

Τι μου προτείνετε με τα σημερινά δεδομένα;
 
Καλησπερα συμφορουμιτες!!

Χτες παρηγγειλα, μετα απο παροτρυνση του Chahn την Game Elf 485 in 1 jamma board..

Ποια η αποψη σας? την πηρα συνολο μονο 78?!!http://www.aliexpress.com/snapshot/248706502.html1
 
viking4a είπε:
Καλησπερα συμφορουμιτες!!Χτες παρηγγειλα, μετα απο παροτρυνση του Chahn την Game Elf 485 in 1 jamma board..

Ποια η αποψη σας? την πηρα συνολο μονο 78?!!http://www.aliexpress.com/snapshot/248706502.html1
Μια χαρα εισαι και απ'οτι ειδα και την λιστα με τα 485 παιχνιδια ολα τα κορυφαια μεσα ειναι δεν νομιζω να λειπει κανενα.
 
metalcandyman είπε:
Μια χαρα εισαι και απ'οτι ειδα και την λιστα με τα 485 παιχνιδια ολα τα κορυφαια μεσα ειναι δεν νομιζω να λειπει κανενα.
Ευχαριστω ρε φιλε..και μονο που το λες εσυ, μετραει,να ξες!!
 
Πίσω
Μπλουζα