1989-2009 20 χρονια, 20 GOTYs

kuv

RetroWannaBe
Joined
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
49
Αντιδράσεις
0
(GOTY=Game of the Year)

Οταν κλείνουν 20 χρόνια, το μυαλό σου πάει πίσω. Με μερικούς... φίλους παίζαμε ένα απόγευμα και βαλθήκαμε να φτιάξουμε μια λίστα. 20 χρόνια, 20 pc games. Ε, σκέφτηκα να την μοιραστώ εδώ, καθώς έχω παρατηρήσει καθώς τρολάρω μερικά μέλη με αξιοσημείωτες γνώσεις κι ενδιαφέρουσες απόψεις. Ζοριστήκαμε πολύ σε ορισμένες χρονιές (πολλά σηκώνουν συζήτηση), αλλά λαμβάνοντας υπόψην και το αντίκτυπο ορισμένων τίτλων (πχ πιο πολύ μου αρέσει το Doom από το Myst, αλλά το Myst έσωσε το CD-rom ως τεχνολογία) αλλά και την ομοιομορφία/ισορροπία μιας λίστας (σιχαίνομαι τα racing, αλλά έ, έπρεπε να μπει ένα Need for Speed), καταλήξαμε στα εξής...

1989 HERO'S QUEST

1990 LΟΟΜ

1991 CIVILIZATION

1992 DUNE2

1993 MYST

1994 WING COMMANDER III

1995 NFS

1996 QUAKE

1997 ULTIMA ONLINE

1998 STARCRAFT

1999 HOMM3

2000 BALDUR'S GATE II SHADOWS OF AMN

2001 MAX PAYNE

2002 MΕDIEVAL: TOTAL WAR

2003 COD

2004 HALF LIFE 2

2005 Battlefield 2

2006 ELDER SCROLLS OBLIVION

2007 BIOSHOCK

2008 L4D
 
dune 2...τι φοβερή παιχνιδάρα! Αυτό με έκανε μανιακό των strategy
 
Σε πρώτη φάση λέω να γράψω πού διαφοροποιούμαι από τη λίστα του kuv. Προτείνω να κάνετε και οι υπόλοιποι το ίδιο, και μετά πλακωνόμαστε χρονιά-χρονιά.

1989 HERO'S QUEST OK

1990 LΟΟΜ OK

1991 CIVILIZATION NOT OK: Monkey Island 2

1992 DUNE2 OK :headbangdude:

1993 MYST NOT OK: DOOM

1994 WING COMMANDER III OK :headbangdude:

1995 NFS NO WAY :p : Bioforge

1996 QUAKE OK

1997 ULTIMA ONLINE OK

1998 STARCRAFT OK

1999 HOMM3 NOT OK: Quake III

2000 BALDUR'S GATE II SHADOWS OF AMN NOT OK: Diablo II

2001 MAX PAYNE OK

2002 MΕDIEVAL: TOTAL WAR NOT OK: Warcraft III

2003 COD OK

2004 HALF LIFE 2 OK

2005 Battlefield 2 Pfff, OK

2006 ELDER SCROLLS OBLIVION OK

2007 BIOSHOCK OK

2008 L4D Whatever

Κουβέντα να γίνεται.
 
Γενναία απόφαση να ονομάσεις μόνο ένα παιχνίδι από κάθε χρονιά...αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να το κάνω, ακόμα και at gunpoint. :)

Πάντως δύο παιχνίδια που είναι ισχυροί υποψήφιοι να "μπούνε" κάπου στην λίστα είναι το Diablo (που ομολογώ ότι δύσκολα μπορεί να δεχτείς ότι μπορεί να εκτοπίσει το Ultima Online, απλά αξίζει να σταθεί κάπου δίπλα...) και ακόμα περισσότερο το Grand Theft Auto 3, που για εμένα άνετα εκτοπίζει είτε το Max Payne (αν δεχτούμε release το 2001/PS2) είτε το Medieval (αν δεχτούμε release 2002/PC). Αν και γενικά δεν είμαι οπαδός των action games, ούτε του GTA, η αίσθηση ελευθερίας σε αυτό το παιχνίδι ήταν απαράμιλλη και πραγματικά πρωτόγνωρη για την εποχή. Μέχρι τότε μόνο το Shenmue στο DC μου είχε δώσει τόσο πιστευτή αίσθηση ενός "ανοιχτού" κόσμου.

Kudos για την επιλογή του NFS. Αν και είμαι βέβαιος ότι για τους περισσότερους θα είναι ο "αδύναμος" κρίκος της λίστας (όπως άλλωστε ομολογεί και ο συντάκτης της ότι το έβαλε για να εκπροσωπηθούν τα racing), για εμένα είναι το παιχνίδι που με έκανε να αγοράσω το πρώτο μου PC.

@Omen: όχι και το MI2 ψηλότερα από το Civ! Καταπληκτικό adventure και το γουστάρω τρελά, αλλά δεν έκανε κάτι πραγματικά πρωτοποριακό, απλώς επέκτεινε το ΜΙ1. Το Civ αποτέλεσε θρησκεία και αίτιο για πολλά ξενύχτια...δεν είχαμε δει κάτι αντίστοιχο πριν από αυτό.
 
Να πω την αληθεια και γω περιμενα να δω το Diablo στη λιστα αλλα και το Riven :p
 
Συμφωνω με Ομεν για το Doom αν και η σωστη χρονια ειναι το 1994 λογω της ημερομηνιας κυκλοφοριας του (Δεκ 93). Επισης χαιρομαι που δεν ειδα πουθενα κανενα HALO....
 
Να πω...το pirates gold? Με εχει σημαδεψει το ατιμο.
 
Καταρχάς, όπως διευκρινίζει κι ο ίδιος ο Χρήστος, δεν συνέβαλλε μόνο ο ίδιος στη δημιουργία της λίστας, οπότε την όποια γκρίνια και κράξιμό σας οφείλουμε να τη μοιραστούμε αρκετά άτομα... :p

Προσωπικά βέβαια, δυσκολεύτηκα αρκετά, αφού δεν ήθελα να συμπεριλάβω παιχνίδια που δεν τα είχα παίξει καθόλου ή που τα είχα παίξει μόνο σε άλλες πλατφόρμες, έστω και αν γνώριζα πως αντικειμενικά ήταν καλύτερα από αυτά τα οποία παρέθεσα εγώ... Το σίγουρο πάντως είναι πως όλοι δυσκολευτήκαμε στις επιλογές μας...

Λόγω της φύσης της λίστας (1 game/year), πολλές φορές αναγκαζόμασταν να αφήσουμε έξω παιχνίδια πολύ πιο αγαπημένα μας από άλλα που τα είχαμε προσθέσει... (αν κι εγώ 1-2 φορές τον παραβίασα τον κανόνα, μόνο και μόνο όμως για να προσθέσω μερικά αουτσάιντερ για λόγους τιμής και όχι για να αλλάξω το τελικό αποτέλεσμα... #) )

//Παραδόξως θα συμφωνήσω με το Γιατρό πως GTA3>>Medieval, έστω και μόνο αν λάβουμε υπόψιν ότι γέννησε/καθιέρωσε ένα νέο υποείδος, το οποίο σήμερα σαρώνει (και τυχαίνει και από τα αγαπημένα μου... :p ) Βέβαια δεν το είχα βάλει ούτε εγώ ο ίδιος στη λίστα, μόνο και μόνο όμως γιατί δεν το είχα παίξει σε PC... :cool:
 
1989: Sim City

1995: Full Throttle

1999: System Shock 2

2000: Virtual Pool 3 :) :) :) (Εγώ εκεί το δίνω !!!)

2003: Freelancer

2005: F.E.A.R

2008: GTA IV

Με όσα έχουν αναφερθεί στις υπόλοιπες χρονιές συμφωνώ
 
Ναι, δεν είναι άσχημη ιδέα το Sim City για το 1989, το προτιμώ από το Hero's Quest.

Και ίσως και Wing Commander αντί για Loom το 1990;

(πάει, αν τα διαβάζει αυτά ο κ. Τσουρινάκης θα με βάλει σε μαύρη λίστα..."ψήφισα" και Civ αντί για Monkey Island 2 στο προηγούμενο post!) :)
 
Μιας και μεχρι το 1995, οσο αφορα τα computer games, σνομπαρα επιδεικτικα τα PC και μιας και μετα το 2001 σχεδον εγκατελειψα τα computer games, θα πω τη γνωμη μου μεσα σε εκεινη τη περιοδο που επαιζα φανατικα. Ελπιζω να μην εχω φαει Αλτσχαιμερ οσο αφορα τις ημερομηνιες

1996 Quake

1997 Quake II

1998 Unreal

1999 Outcast

2000 Deus Ex

2001 Black & White
 
Wally είπε:
Μιας και μεχρι το 1995 στα computer games σνομπαρα επιδεικτικα τα PC
Κρίμα...Έχασες την καλύτερη εποχή του PC gaming ('90-'94). Πιάσε...δουλειά, έχεις πολύ έδαφος να καλύψεις. :)
Τώρα για τέτοιες λίστες, είναι πραγματικά πολύ δύσκολο έως αδύνατο να βρεις μια κοινώς αποδεκτή. Ακόμα και ανά genre να το πας, πάλι θα έχεις πολλές διαφωνίες. Πχ. ο Wally έβαλε το '98 το Unreal ενώ εγώ στην FPS κατηγορία θα έβαζα το Half Life.
 
Μπαααα! Οταν το 1990 παιζαμε Turrican, οι ΠιΤσιδες επαιζαν Sex Olympics :p
 
Wally είπε:
Μπαααα! Οταν το 1990 παιζαμε Turrican, οι ΠιΤσιδες επαιζαν Sex Olympics :p
Καλά μεγάλη κουβέντα, αλλά το '90 είχα και Amiga και PC και πίστεψέ με, έπαιζα εξίσου στο PC λόγω Wing Commander αλλά και λόγω adventures και RPGs.
 
Για το GTA, θα εκνευρίσω τον Olorin και θα υπογραμμίσω ότι δεν θεωρείται κλασσικός pc τίτλος (ή, έστω, τόσο κλασσικός pc τίτλος όσο ένα Medieval) και η λίστα αυτή έπρεπε για τεχνικούς λόγους να απευθύνεται σε παραδοσιακό pc gaming κοινό. Με το παρόμοιο κριτήριο κατά νου δικαιολογούνται και μερικές ακόμα επιλογές.

Από εκεί και πέρα, έγιναν μερικά κοψο-ραψίματα, πχ το Wing Commander

δεν μπήκε για να μπει το πολύ ιδιαίτερο Loom, αλλά μπήκε το Wing Commander III (που ήταν και σταθμός, όσον αφορά στα production values μια παραγωγής παιχνιδιού).

SimCity ή HeroQuest φοβερό δίλημμα, όντως.

Half-Life δεν μπήκε γιατί μπήκε το 2 ή Quake III δεν μπήκε, γιατί μπήκε το Quake, Riven δεν μπήκε γιατί μπήκε το Myst κ.ο.κ.

Τες πα δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση, η λίστα όπως έγραψα αρχικά δεν βγήκε από μένα, έγινε μια ψηφοφορία απλά η δικιά μου μέτρησε για 3 :p

EDIT: Για να μην ξαναποστάρω, ξέχασα να βγάλω το καπέλο στον Wally, για το Outcast 1999, το πιο άδικα παραγκωνισμένο και υποτιμημένο pc game της τελευταίας 12ετίας, εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις και τα runner-ups κάθε χρονιάς.

Και επίσης, ειδικά για τις χρονιές 1996-2000 έχω τρομερό πρόβλημα να αποφασίσω. Ότι και να κάνω, πέφτω σε 5πλες ισοπαλίες τουλάχιστον... :)
 
Για μενα παντως, το 1997 ανήκει στο Goldeneye (N64)
 
Imgema μιλαμε για PC games.
 
kuv είπε:
...Για να μην ξαναποστάρω, ξέχασα να βγάλω το καπέλο στον Wally, για το Outcast 1999, το πιο άδικα παραγκωνισμένο και υποτιμημένο pc game της τελευταίας 12ετίας, εύκολα.
Τα περισσότερα περιοδικά θυμάμαι το είχαν εκθειάσει, μιλάω και για τον ξένο τύπο. Θέλω να πώ, πώς δέν θυμάμαι να το υποτίμησε κανείς. Στην πορεία του χρόνου απλά θάφτηκε λίγο η ύπαρξή του, ίσως λόγω των voxels (insert gfx card manufacturer conspiracy here) και ίσως γιατί θυμάμαι πως με τα XP οι περισσότεροι είχαμε προβλήματα να το τρέξουμε ξανά. Πάντως μιλάμε για παιχνιδάρα, με φανταστικά γραφικά, μαγευτική μουσική και φοβερή ατμόσφαιρα. Θα το έβαζα ίσως και εγώ στη λίστα, αλλά με το System shock 2 την ίδια χρονιά...λίγο δύσκολα τα πράγματα.
 
Πίσω
Μπλουζα