20η Επέτειος MEGA - "Το MEGA είναι 20"

Ήταν πολύ ακριβά και ακυρώνονται δύο σήριαλ για τα 20χρόνια



Τελικά τα χρήματα ήταν πολλά και έτσι το mega δεν θα γυρίσει τους "απαράδεκτους" καθώς και το σήριαλ (Οι 3 χάριτες". Όλα τα άλλα θα γίνουν όπως...

έχουν προγραμματιστεί αλλά όχι τα δύο ιστορικά σήριαλ που δεν μετάσχουν στην γιορτή για τα 20 χρόνια του mega. Ήταν μεγάλο το κόστος για να γυριστούν τα επεισόδια...

πηγη: http://troktiko.blogspot.com/2009/07/20_12.html

-------------------

Προ ημερών είχα διαβάσει σε ένα αλλο blog ότι έπεισαν τελικά την Παπαδοπούλου να κάνει ένα επεισόδιο των Απαράδεκτων, αλλά το θεώρησα εξ'αρχής ράδιο αρβύλα (πως θα δούμε Απαράδεκτους χωρίς Βλάσση ρε παιδιά! έλεος!) οπότε δεν ασχολήθηκα καν. Τώρα βλέπω αυτό, που ακυρώνει του Απαράδεκτους αλλά και τις Τρεις Χάριτες που κατά κάποιο τρόπο τις είχαμε σίγουρες...

Αν όντως ισχύει ένα εχω να πω: αίσχος! Το mega με απογοητεύει όλο και περισσότερο..... Αν δεν ήταν σίγουροι για τα χρήματα τότε γιατί το ανακοινωσαν τόσο καιρό πριν? Ελπίζω μόνο να είναι ράδιο αρβύλα!
 
Αν ειναι ετσι ΑΙΣΧΟΣ και ντροπη τους.
 
Αγαπητοί φίλοι,

σήμερα πληροφορήθηκα τη νέα φημολογία περι του τι μέλλει γενέσθαι με το επετειακό πρόγραμμα του Mega για τα 20 χρόνια. Για πρώτη φορά, λοιπόν, το νέο πρόγραμμα του σταθμού δε θα ξεκινήσει την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου, όπως συνηθίζεται, αλλά περίπου 5-6 εβδομάδες μετά, δηλαδή στα μέσα του Νοεμβρίου. Τα νέα σήριαλ θα ολοκληρωθούν το πολύ σε 20-22 επεισόδια, περίπου στα μέσα Μαίου, δηλαδή.

Η νέα, αυτή, τακτική, εξυπηρετεί καθαρά οικονομικούς λόγους, τις περικοπές που θέλει να κάνει το κανάλι, όμως, υπάρχει και ένα ευχάριστο νέο... Από το Σεπτέμβριο και μέχρι το Νοέμβριο, στη ζώνη prime time, το κανάλι θα προβάλλει ολόκληρες τις μεγαλύτερες του επιτυχίες. Οι σειρές που είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα προβληθούν είναι οι "Τρεις Χάριτες", οι "Απαράδεκτοι" και το "Παρα Πέντε" (...προσωπικά, θα ήθελα και το "Δις Εξαμαρτειν").

Εύχομαι να επαληθευθεί αυτή η φήμη, πράγμα το οποίο θα συμβεί αμέσως μόλις τελειώσουν οι επαναλήψεις του "Ολα στον Αέρα" (που έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει τέλη Ιουλίου στις 21.00), και του "Μαύρα Μεσάνυχτα".

Υ.Γ.: Μάλιστα, λέγεται πως και ο ant1 σκέφτεται να ακολουθήσει την ίδια τακτική, δε μπορώ να καταλάβω, όμως, ακριβώς ΠΟΙΕΣ μεγάλες του επιτυχίες θα προβάλλει, από τη στιγμή που το "Κωνσταντίνου και Ελένης" και τα "Εγκλήματα" παίζονται ήδη....!
 
Ας βαλει τα Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια και θα μαστε οκ.
 
O ant1 όπως λέει και ο Paspartoo έχει πάρα πολλές επιτυχίες να επαναλάβει και δεν είναι μόνο οι κωμωδίες του μην τρελαθούμε τόσα αστυνομικά και εποχής περιμένουμε πώς και πώς...

Μακάρι να βάλουν όλα αυτά στο Μέγκα αλλά είναι ντροπή τους αν δεν κάνουν τηλεταινία για τις τρεις χάριτες τελικά και περιοριστούν μόνο στο παρά πέντε και 50-50. Τι σνομπαρία είναι αυτή για τα 90ς? Μόνοι τους προδιαθέτουν τον κόσμο με αυτόν τον τρόπο..

Άσχετο: Στην ψηφοφορία το παρά5 περνάει τους Απαράδεκτους. Από κει να καταλάβετε τι θα ακούσουμε και θα δουμε στα αποτελεσματα.. :(
 
Προσωπικά το βρίσκω εντελώς άτοπο να μπει το mega στη διαδικασία να προβάλλει σε επανάληψη σειρές όπως το "Ολα στον αέρα" και τα "Μαύρα μεσάνυχτα" που ούτως ή άλλως ολοκληρώθηκαν (τα "μαυρα μεσάνυχτα" σίγουρα, το "όλα στον αέρα" δεν είμαι και σίγουρη, αν κανω λάθος διορθώστε με) από τη στιγμή που δεν θέλει να τις προωθήσει για τη νέα σεζόν.

Αφού έτσι κι αλλιώς είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα τις βάλει σε επανάληψη κάποια στιγμή μέσα στο χειμώνα (και για τους επόμενους χειμώνες, μη σας πω) γιατί να μην βάλει τώρα κάποια από τις παλιές σειρές που περιμένουμε πως και πως?

Δηλαδή Αναστασία, Αίθουσα του θρόνου, Φρουρούς της Αχαϊας, Τελευταίους εγγονούς δεν θα δούμε καθόλου???

Αφήστε που το παρά5 και το 50-50, αν και μου άρεσαν πολύ, προτιμώ να μην τα δω καθόλου σε reunion. Μα δεν πρόλαβαν να μου λείψουν, αφού έχουν 2 χρόνια που τελείωσαν και ήδη το 50-50 έχει παίξει 4 ή 5 φορές επανάληψη. Όσο για το παρά 5 είχα πάθει τέτοιο overdose εκείνη την περίοδο, που προτιμώ να το θυμάμαι όπως ήταν... Μη μου το χαλάσουν!

Ξέρω, γκρινιάζω πολύ τώρα τελευταία σε σχέση με το mega, αλλά έχω απογοητευτεί! Αλλα περίμενα και άλλα μου ήρθαν... :xm:

Όσο για τον ΑΝΤ1, σιγουρα από κωμωδίες δεν έχει και πολύ υλικό στο αρχείο του (ειδικά το Κωνσταντίνου και Ελενης παίζει καθ'όλη τη διάρκεια της χρονιάς, χειρότερο από Ρετιρέ και Δύο ξένους κατάντησε) αλλά από δραματικές, αστυνομικές και εποχής έχει πολλά διαμαντάκια κρυμμένα...
 
Κάποιος μας δουλεύει δεν υπάρχει περίπτωση... Παίδες έχει ήδη αρχίσει τα ξημερώματα η επανάληψη του Πάλι απ΄ την αρχή με τον Μπεγνή και τον Παπαχρόνη. Έρχονται άλλες δύο επαναλήψεις μέχρι το τέλος Ιουλίου και αυτή τη φορά ελπίζουμε το αποτέλεσμα να μας δικαιώσει.... Να μη βάλουν έτσι έναν... Μποσαλέντη, έναν Σκορπιό? κατιτίς τέτοιο....

Εντιτ: με τη χαρα εμεινα... η μια επαναληψη ειναι τα Ιχνη -2 0 0 7... έτσι για να φαίνεται...
 
sunset89 είπε:
O ant1 όπως λέει και ο Paspartoo έχει πάρα πολλές επιτυχίες να επαναλάβει και δεν είναι μόνο οι κωμωδίες του μην τρελαθούμε τόσα αστυνομικά και εποχής περιμένουμε πώς και πώς...
Μακάρι να βάλουν όλα αυτά στο Μέγκα αλλά είναι ντροπή τους αν δεν κάνουν τηλεταινία για τις τρεις χάριτες τελικά και περιοριστούν μόνο στο παρά πέντε και 50-50. Τι σνομπαρία είναι αυτή για τα 90ς? Μόνοι τους προδιαθέτουν τον κόσμο με αυτόν τον τρόπο..

Άσχετο: Στην ψηφοφορία το παρά5 περνάει τους Απαράδεκτους. Από κει να καταλάβετε τι θα ακούσουμε και θα δουμε στα αποτελεσματα.. :(
Για Mega συμφωνώ, εγώ από τον ΑΝΤ1 θέλω μια χάρη που δυστυχώς δεν γίνεται να την βάλει σε Ε, Μιλάω για επαναλήψεις από ΑΜΑΝ (θα'θελα να ξαναβάλουν και τα 200 κάτι επεισόδια)
 
Ενα υπεροχο σηριαλ που ομως δεν το ειδαμε σε επαναληψη ηταν "Το τελευταιο αντιο" του Μεγκα. Ενας καταπληκτικος Κιμουλης και μια θεϊκη Καραμπετη, αλλα μαλλον θα μεινω μονο στο ονειρο :cry:
 
sunset89 είπε:
...Άσχετο: Στην ψηφοφορία το παρά5 περνάει τους Απαράδεκτους. Από κει να καταλάβετε τι θα ακούσουμε και θα δουμε στα αποτελεσματα.. :(

[οφ τοπικ] Μου φαίνεται λογικό, καθότι οι συνήθεις ψηφοφόροι :D είναι νεαρής ηλικίας και ενδεχομένως να μην έχουν δει και αγαπήσει τους "Απαράδεκτους" όπως εμείς. Όπως επίσης δικαιολογώ και την αδυναμία / άρνηση να γυριστεί καινούριο επεισόδιο με τους Απαράδεκτους... Χωρίς το Βλάση τίποτα δε θα είναι ίδιο... Δλδ, ποιόν θα ζηλεύει ο Μπέζος και ποιό αστροπελέκι θα καταριέται... Και η όποια δικαιολογία π.χ. να έχει πάει ταξίδι, θα ακούγεται τουλάχιστον σαχλή... [/οφ τοπικ]
 
Μήπως το κοινό που ψηφίζει είναι αποκλειστικά νεαρής ηλικίας αναρωτιέμαι εγώ και γιαυτό προηγούνται σειρές τύπου παραπέντε κλτ?

(δεν έχω τίποτα με το παρα5 μην παρεξηγηθώ)
 
Πάντως, γενικά υπάρχει και η τάση να ψηφίζεται αυτό που είναι πιό φρέσκο στη μνήμη μας και λιγότερο παιγμένο.

Τα Ρετιρέ, Κωνσταντίνου και Ελένης καθώς και άλλα χιλιοπαιγμένα όσο ωραία και πρωτότυπα να ήταν στις μέρες τους σήμερα όχι ξαναζεσταμένο φαγητό θεωρούνται αλλά μουχλιασμένο...

Ποιός δε θα προτιμούσε να ξαναδεί τα Λιονταράκια του κυρ Ηλία αντί για το Ρετιρέ ή την Αναδυομένη αντί για το Κωνσταντίνου...

Χμμμ... :xm: θα μου πείτε πως μπέρδεψα τα κανάλια μεταξύ τους...

Και πως... :wait2: εξακολουθώ να είμαι οφ τόπικ...

Έφυγααααα... :go:
 
Πολύ γκρίνια, επικρατεί τώρα τελευταία στο τόπικ. Πολύ παράπονο έπεσε. Στο μόνο σημείο που έρχομαι να συμφωνήσω είναι στο θέμα της ψηφοφορίας για τα 20 χρόνια του Mega. H όλη διαδικασία είναι μια παρωδία. Το Mega θα έπρεπε να είχε διασφαλίσει την δυνατότητα μιας μόνο ψήφου για κάθε κατηγορία, από κάθε ένα χρήστη. Αυτό που γίνεται τώρα έχει ώς συνέπεια, αποτελέσματα άρτζι -μπούρτζι και λουλάς, με σειρές της πρόσφατης πενταετίας(και μερικές από αυτές εντελώς αδιάφορες) να διεκδικούν τον τίτλο της καλύτερης σειράς στις κατηγορίες τους.

Βρίσκω περιττα , όλα αυτά που πολλοί λένε γιατί το Mega δεν βάζει το ένα και γιατί δεν βάζει το άλλο...Εγώ θεωρώ πώς είναι πάρα πολύ νωρίς για να αρχίσει το Mega να βάζει σε επανάληψη τα μεγάλα του όπλα(Απαράδεκτοι, Τρεις Χάριτες κτλ) εν μέσω θέρους μάλιστα, όταν η τηλεθέαση είναι ''νεκρή''. Δείτε το παράδειγμα του 'Λόγω Τιμής'. Τα νούμερα δεν είναι τα αναμενόμενα. Εγώ πιστεύω πώς τον Νοέμβριο θα έχουμε να δούμε πολλά. Και δεν εννοώ μόνο επαναλήψεις, αλλά και ειδικές εκπομπές. Άλλωστε η οικονομική κρίση, που εξαιτίας της το νέο πρόγραμμα,όπως λέγεται, θα ξεκινήσει αρχές Νοέμβρη , βολεύει και ευνοεί τέτοιου είδους κινήσεις.

Ακόμα κατά τη γνώμη μου, καλύτερα ήταν που ακυρώθηκαν τα καινούργια επεισόδια των Τριών Χάριτων, όπως ανέφερε ένας/μια φίλος/η πιο πάνω. Νομίζω ότι θα ήταν πιο ωραίο να μείνουμε με τις αναμνήσεις και την πλάκα που μας προσέφεραν πριν από 19 χρόνια, παρά να δούμε τώρα κάτι που οπτικά θα μας ξενίσει, καθώς δεν θα συμβαδίζει με ότι θυμόμαστε από τότε και μπορεί κάλλιστα να μας απογοητεύσει - και σεναριακά - λόγω των μεγάλων προσδοκιών που θα έχουν δημιουργηθεί. Αντ' αυτού μια εκπομπή με συνεντεύξεις και reunion των πρωταγωνιστριών που θα βλέπουν αποσπάσματα από το σίριαλ και να σχολιάζουν, ίσως είναι καλύτερη ιδέα.Αυτό το σχέδιο θα μπορούσε να ακολουθηθεί και για άλλες σειρές(Αυθαίρετοι, Δις εξαμαρτείν, Ντόλτσε Βίτα) κτλ.

Τέλος το Mega νομίζω προβάλλει ήδη σειρές που είχε πολλά χρόνια να βάλει σε επανάληψη(Λόγω τιμής, Μάνα είναι μόνο μία, Τζιβαέρι, Ροζαλία, κα.) Η ώρα σε μερικά είναι και ήταν πολύ προχωρημένη, αλλά νομίζω πώς όλοι μας , έχουμε ένα dvd recorder, ή έστω για να μην γίνομαι υπερβολικός ένα video στο σπίτι μας για να μπορέσουμε να τα απολαύσουμε, αν πράγματι θέλουμε να τα ξαναδούμε και όχι απλά για ένα 5λεπτο ζάπινγκ πάνω τους.

Συγγνώμη για την μακροσκελέστατη ανάρτηση.
 
whatohh είπε:
Πολύ γκρίνια, επικρατεί τώρα τελευταία στο τόπικ. Πολύ παράπονο έπεσε. Στο μόνο σημείο που έρχομαι να συμφωνήσω είναι στο θέμα της ψηφοφορίας για τα 20 χρόνια του Mega. H όλη διαδικασία είναι μια παρωδία. Το Mega θα έπρεπε να είχε διασφαλίσει την δυνατότητα μιας μόνο ψήφου για κάθε κατηγορία, από κάθε ένα χρήστη. Αυτό που γίνεται τώρα έχει ώς συνέπεια, αποτελέσματα άρτζι -μπούρτζι και λουλάς, με σειρές της πρόσφατης πενταετίας(και μερικές από αυτές εντελώς αδιάφορες) να διεκδικούν τον τίτλο της καλύτερης σειράς στις κατηγορίες τους..
Άμα το μεγκα ηθελε να κανει σωστη δουλεια επρεπε να βαλει απο καιρο πριν επαναληψεις που δε θυμαται ο κοσμος. Δεν τους νοιάζει αυτο. Η ψηφοφορία είναι διαφημιστική καμπάνια με μανδύα "επιλογής του καλύτερου". Και μία ψήφο να χε ο καθένας πάλι τα τελευταία θα βγαίνανε.. Άσε τουλάχιστον τώρα, κάτι προλαβαίνουμε να σώσουμε..

Και όσον αφορά τις επαναλήψεις που λες "Τζιβαέρι, Μάνα είναι Μόνο Μία, Ροζαλία κτλ μήπως θα έπρεπε να μασταν και ικανοποιημένοι; Η εβδομάδα έχει 7 ημέρες και τις 7 το πρόγραμμα είναι κυρίως γεμάτο από κάτι χαζά μεταξύ των ετών 2002-2009. εμ δε γίνεται έτσι δουλειά. Αυτά τα θυμάται ο κόσμος. τα πιο παλιά είναι ζήτημα να φρεσκάρουν. και αυτόν το Νοέμβρη πια, πόσα να δείξουν? για να προλάβουν όλα τα καλά, θα πρέπει να μην κάνουν πρωινές εκπομπές, να κόψουν τα δελτία ειδήσεων και μην ξαναβγάλουν ενημερωτική εκπομπή τουλάχιστον για 3 μήνες... στη βράση κολλάει το σίδερο.... από καιρό έπρεπε να χανε αρχίσει τα παλιά. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χε, χε πολυ μ αρεσεις sunset89 που "τα παιρνεις στο κρανιο". Παντως αν δεν δουμε να ξεκινουν τα καλα παλια σηριαλ αρχες Σεπτεμβρη, τοτε "μαπα το καρπουζι" παιδια.
 
Πρόγραμμα MEGA για τον Αύγουστο...Στην αρχή σπάστηκα πολύ!!!Π.χ μετά το "Λόγω τιμής" μπαίνει το "Άγρια παιδιά"!!!Για να μη σας κουράσω με λεπτομέρειες οι επαναληπτικές σειρές του Αυγούστου είναι "Θύματα ειρήνης" (πάλι????) , "Πες το ψέματα" , "LAPD" , "Ο ιός του πατέρα" , "Κόκκινο δωμάτιο" , "Ίχνη" , "Λάκης ο γλυκούλης" και με εξαίρεση ίσως η "Παλίροια" του 1996 (20 επεισόδια) που ξεκινάει μεταμεσονύχτια στις 17/08. Και εκεί που είχα απελπιστεί εντελώς βλέπω για τη Δευτέρα 31/08...


15.00 "3 χάριτες" 1ο επεισόδιο



15.30 "Απαράδεκτοι" 1ο επεισόδιο



16.10 "Είσαι το ταίρι μου" 1ο επεισόδιο



Άρα τα καλύτερα από Σεπτέμβρη...!



 
Eπιτέλους!!!! Να γράψουμε και καμιά σειρά φέτος το καλοκαίρι (από Σεπτέμβριο βλέπουμε τι θα ακολουθήσει). Είμαι σχετικά ικανοποιημένος μπορώ να πω. Περίμενα τον Ιό του πατέρα με τον συγχωρεμένο τον Ρηγόπουλο και ικανοποιήθηκα που βλέπω να το βάζουν τελικά. Ας δουλέψει και λίγο το dvd.
 
tonytony είπε:
"Παλίροια" του 1996 (20 επεισόδια) που ξεκινάει μεταμεσονύχτια στις 17/08.

Τι δωράρα είναι αυτή???? Ε -πι -τέ-λους! Ναι! christosm δε θα με ακούσεις να τα ξαναπαίρνω στο κρανίο για κάποιο διάστημα!!! Αυτή τη σειρά την κυνηγάω από το '05.. Δεν είναι καμία σειρά από τις καλές καλές πχ. απώντας, αναστασία, μη φοβάσαι τη φωτιά κτλ αλλά και μόνο που θα μπει στη συλλογή φτάνει... Παίζει μέσα και μια εξαιρετική για μένα ηθοποιός και αυτός είναι ο μόνος λόγος που την ήθελα τόσο πολύ σα σειρά. Τώρα, από άποψη ρετρό-τητας ναι είναι κάτι που έχουμε να δούμε σε επανάληψη από το 2002.

Τώρα όσον αφορά απαράδεκτους κτλ εεε δε νομίζω να υπάρχει ψυχή που να μη χαίρεται ρε παιδιά. Αυτά περιμέναμε όλοι κατά βάθος... Άντε το Σεπτέμβρη να μπει΄δυνατά και η Μιρέλλα και τότε θα πάρω πίσω όλα όσα τους έχω σούρει εκτός και εντός φόρουμ :) :)
 
Παιδιά δεν είναι μόνο αυτά θα προβληθούν επίσης: ο δεύτερος κύκλος του Μάνα είναι μόνο μία, ένοχη αγάπη (η γκερέκου σε μεγάλα κέφια), ό ιός του πατέρα και περιμένουμε άλλες τρεις ανακοινώσεις... Ε ρε γλέντιααα
 
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον εδώ και καιρό αυτό το thread σχετικά με τα 20 Χρόνια του MEGA και σχετικά με το τι σκοπεύει να κάνει το κανάλι προκειμένου να γιορτάσει τα 20 χρόνια λειτουργίας του. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξαναγράψει (νομίζω) στο συγκεκριμένο thread, διότι, ενώ το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον, το γεγονός ότι ζω εκτός Ελλάδος δεν μου "επιτρέπει" να έχω την πληροφόρηση που έχετε οι περισσότεροι σχετικά με τα νέα και τις εξελίξεις που αφορούν την επέτειο του MEGA. Σίγουρα όμως απολαμβάνω τη συζήτηση που γίνεται και τις πληροφορίες που γράφετε - μπράβο παιδιά!

Επί του προκειμένου τώρα:

Το 1989 το MEGA ξεκίνησε πολύ δυναμικά. Το πρόγραμμά του ήταν πάρα πολύ καλό, (αρχικά) οι ξένες σειρές πολυαγαπημένες και ρετρο από (κυρίως) το 1970 και το 1980 και οι Ελληνικές παραγωγές που ακολούθησαν λίγο καιρό μετά πάρα πολύ καλές. Αν και οι σειρές του MEGA ήταν ως επί το πλείστον ποιοτικές και είχε πολύ καλές κοινωνικές σειρές και διασκευές μυθιστορημάτων για την τηλεόραση, ήταν οι κωμικές σειρές που ήταν πάντα το "ατού" (κατά την γνώμη μου) του καναλιού και αυτές οι οποίες το ξεχώριζαν από τον ανταγωνισμό (ΑΝΤ1 και κρατική TV). Για μένα, ήταν από το 1989 και για τα επόμενα 5-6 χρόνια το αγαπημένο μου κανάλι.

Και ενώ τα "20 Χρόνια MEGA" διατυμπανίζονται τόσο καιρό και το κανάλι έχει δημιουργήσει τόση συζήτηση γύρω από το θέμα αυτό, με λύπη μου διαπιστώνω πόσο οι αρχές που διέπουν τον τηλεοπτικό αυτό σταθμό έχουν αλλάξει από το 1989 και πόσο ο σεβασμός στον τηλεθεατή έχει αντικασταθεί πλέον πλήρως από το ανελέητο κυνήγι της θεαματικότητας. Τι εννοώ? Τόσες μα τόσες σειρές έχει το MEGA στο αρχείο του και ελλείψη μεγάλων κονδυλίων φέτος για την παραγωγή νέων σειρών, αλλά και ενόψει της επετείου, όλοι μας περιμέναμε να ξαναδούμε παλιές αγαπημένες σειρές, κάποιες από τις οποίες έχουμε χρόνια να τις δούμε. Μπαίνουμε λοιπόν στον Αύγουστο και μέχρι σήμερα τι έχουμε δει από το MEGA?

Κάποιες κωμικές σειρές που είχαν τελειώσει "πρόωρα" με μικρό αριθμό επεισοδίων λόγω χαμηλής θεαματικότητας στην Α' προβολή (Ροζαλία, Άλλη μια φασαρία, Θύματα Ειρήνης, Μονάχους-Μονάχους, Φρούτα εποχής κτλ). Το Τζιν και Τσέρι μόνο έμεινε να δούμε για να "συμπληρωθεί" η ομάδα. Δε λέω, ευχάριστο είναι να τα ξαναδούμε αυτά τα σήριαλ, αλλά δεν είναι αυτά που αγαπήσαμε και λαχταρούμε να ξαναδούμε.

Και το MEGA έκανε δεύτερο χτύπημα με άλλες "ρετρό" σειρές, όπως: Φεύγα (2002), Κάπου σε ξέρω (2002), Απόσταση αναπνοής (2003), Αν θυμηθείς το όνειρό μου (2003), Singles (2004), Η ώρα η καλή (2004), Φάε τη σοκολάτα σου (2004), Αταίριαστοι (2005), Πενήντα πενήντα (2005), Επαφή (2005), Κόκκινο δωμάτιο (2005), Ήρθε κι έδεσε (2006), Πάλι από την αρχή (2006), Πολυθρόνα για τρεις (2006), Μαζί σου (2007), Στους 31 δρόμους, Ευτυχισμένοι Μαζί (2007), Ένας μήνας και κάτι (2007), Μπαμπά μην τρέχεις (2007), Αν υπήρχες θα σε χώριζα (2007), Ίχνη (2007), Γοργόνες (επίσης 2007), Όλα στον αέρα (2008 ), Λάκης ο γλυκούλης (2008 ), Άγρια παιδιά (2008 ), L.A.P.D (2008 ), Ποιος μας πιάνει (2008 ), Μαύρα Μεσάνυχτα (2008 ). ΕΛΕΟΣ!!

Και από "ρετρό" ("τύπου" όμως) έδειξαν τα ακόλουθα (τα οποία δεν είναι βέβαια και ό,τι σπανιότερο): Ασυνήθεις ύποπτοι (1996), Καρέ της ντάμας (1997), Τζιβαέρι (1997), Οι άντρες δεν υπάρχουν πια (1998 ), Με δυο μαμάδες (1999), Δέκα λεπτά κήρυγμα (2000), Επιφάνεια (2001).

Για να μην γκρινιάζω μόνο, εδώ θέλω να αναφέρω και σειρές που προβλήθηκαν πρόσφατα / θα προβληθούν σύντομα από το MEGA, η προβολή των οποίων πραγματικά αξίζει τον κόπο (από άποψη παλαιότητας - σπανιότητας - ποιότητας):

Λόγω Τιμής (1996), Παλίροια (1996), Ιός του πατέρα (1996), Η ζωή που δεν έζησα (1998 ). Και μόνο αυτές μέχρι στιγμής....

Και τέλος άλλη μία πραγματικά ρετρο (για τα χρόνια του MEGA) κωμική σειρά: Η Μάνα είναι μόνο μία, με την αγαπημένη μας Μαίρη Χρονοπούλου. Σειρά η οποία έχει πολλά χρόνια να προβληθεί και για την επανάληψη της οποίας όλοι χαρήκαμε όταν το διαβάσαμε! Και εδώ όμως το "Μεγάλο Κανάλι" είχε την τελευταία κουβέντα: τα επεισόδια πετσοκομμένα, κολλημένα πρόχειρα μεταξύ τους, αυτοτελή επεισόδια χωρίς την σωστή τους αρχή και τέλος, μηδέν σεβασμός στους δημιουργούς της σειράς, μηδέν σεβασμός στους τηλεθεατές... Σα να τη βρήκαν τη σειρά στο αρχείο τους και να μας την πέταξαν στα μούτρα. ΝΤΡΟΠΗ!!

Αγαπητοί Υπεύθυνοι Προγράμματος του MEGA, δείξτε μας τις σειρές που θέλουμε να δούμε. Θέλουμε να δούμε επιτυχημένες, αγαπημένες, ρετρο σειρές του καναλιού που έγραψαν ιστορία. Είναι τόσο απλό. Και δεν εννοούμε βεβαίως τις χιλιοπαιγμένες Ρετιρέ (1990), Εμείς και Εμείς (1994) και Δύο Ξένοι (1997), αλλά σειρές που έχετε αφήσει χρόνια στη ναφθαλίνη, όπως τις Τρεις Χάριτες (1990) και τους Απαράδεκτους (1991) που θα ξεκινήσετε (επιτέλους!!) να επαναπροβάλλετε (άντε, και το Είσαι το ταίρι μου (2001), λόγω μεγάλης επιτυχίας). Τις σειρές όμως αυτές θέλουμε να τις δούμε Ολόκληρες, με τα επεισόδια Άθικτα (ούτε με κομμένες σκηνές "για να μας χωρέσει στο κενό του προγράμματος", αλλά ούτε και με συννενώσεις επεισοδίων "για να γεμίσουμε το κενό στο πρόγραμμα"). Αν είναι να προβάλλετε επιλεγμένα επεισόδια και αυτά να τα κατακρεουργήσετε, θα μας δείξετε για άλλη μια φορά πόσο σοβαρά μας λαμβάνετε τα τελευταία χρόνια υπόψη σας...

Φίλε whatohh, έχεις δίκιο ότι υπάρχει πολύ γκρίνια στο thread αυτό, όμως θα συμφωνήσω με την φίλη sunset89 που "τα παίρνει στο κρανίο", διότι έχει απόλυτο δίκιο. Πότε θα προλάβουν να δείξουν αυτά που θέλουμε? Ολοκληρωμένα? Οι "δυνατές" επαναλήψεις ξεκινούν 31 Αυγούστου. Η επέτειος είναι 20 Νοεμβρίου. Άρα οι υπεύθυνοι του MEGA έχουν κάτι παραπάνω από 2,5 μήνες στη διάθεσή τους για να προβάλλουν τις σειρές που ελπίζουμε όλοι να δούμε. Διότι μετά θα ξεκινήσει η επίσημη νέα σεζόν για το MEGA και τέρμα οι επαναλήψεις (φαντάζομαι στη μεγαλύτερή τους έκταση). Και τι περιμένουμε να δούμε? Ok, τις 3 παραπάνω σειρές που ανήγγειλε το MEGA (αν και οι Απαράδεκτοι παίχτηκαν σε επανάληψη στο prime-time τις Παρασκευές του 2004, αν και τα περισσότερα από τα επεισόδια από τις 3 Χάριτες όλο και κάπου μπορεί κανείς να τα βρει), αλλά ναι, θέλουμε να τις ξαναδούμε αυτές τις δύο κωμικές σειρές που έγραψαν ιστορία στο MEGA. Θέλουμε όμως εξίσου/ακόμα περισσότερο να δούμε και τις ακόλουθες σειρές κύριοι του MEGA - (κρατηθείτε, είναι πολλές): Αυθαίρετοι (1989), Η Δίψα (1990), Το Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη (1990), Ξενοδοχείο Αμόρε (1990), Φόνος χωρίς ταυτότητα (1990), Γυναίκες (1991), Εκμέκ Παγωτό (1991), Ο Επισκέπτης της ομίχλης (1991), Τα Επτά κακά της μοίρας μου (1991), Εσύ αποφασίζεις (1991), Κάζα ντι μακαρόνι (1991), Μπελάδες για δύο (1991), Σπίτι για πέντε (1991), Οι Τελευταίοι εγγονοί (1991), Άφρικα (1992), Αναστασία (1992), Αχ Ελένη (1992), Δέκα μικροί Μήτσοι (1992, σας "γλύτωσε" ο Τηλεθεατής εδώ!), Η Ελίζα και οι άλλοι (1992), Και οι τέσσερις ήταν υπέροχες (1992), Το σόι μας (1992), Φρουροί της Αχαϊας (1992), Το Δις εξαμαρτείν (1993, να ΄ναι καλά το internet!), Μη φοβάσαι τη φωτιά (1993), Ρίχτερ Μιούζικ (1993), Σκορπιός (1994), Το Τελευταίο αντίο (1994), Η Αίθουσα του θρόνου (1998 ), και κάποιες ακόμα. Αυτές όλες τις σειρές πώς θα προλάβουμε να τις δούμε μέχρι τις 20 Νοεμβρίου? Ή μήπως δεν θα τις δούμε τελικά? Πώς θα τις ψηφίσουν οι σημερινοί νέοι στη δημοσκόπηση για τα 20 χρόνια αν δεν τις δουν, αυτοί δηλαδή που ψηφίζουν τον Λάκη τον Γλυκούλη για TOP σειρά του MEGA! Μην τρελλαθούμε...!

Αντί αυτών, μας έχουν φλομώσει με σειρές των τελευταίων 3 ετών. Όντως, "Ποιος τους πιάνει" στο MEGA? "Μαύρα Μεσάνυχτα" έχουν οι υπεύθυνοι προγράμματος...

ΥΓ1 Η συχνή αδιαφορία της ΕΡΤ απέναντι στους τηλεθεατές έχει αρχίσει να φαντάζει λιγότερο τρανταχτή στα μάτια μας, τώρα που το MEGA διεκδικεί τα ηνία...

ΥΓ2 Και για να μη μιλήσουμε για την απόλυτη ασέβεια, ας ελπίσουμε ότι οι φήμες περί "τεχνολογικής" αναβίωσης του αείμνηστου Βλάσση Μπονάτσου σε πιθανό re-make των Απαράδεκτων να είναι όντως απλά φήμες. Ας τον αφήσουν τον άνθρωπο και τη μνήμη του ήσυχη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα