25 Χρόνια Ιδιωτική Τηλεόραση

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.421
Φέτος συμπληρώνονται 25 ολόκληρα χρόνια ιδιωτικής τηλεόρασης! Το MEGA έκανε την αρχή (αν θυμάμαι καλά) , ακολούθησε ο ΑΝΤ1 Παραμονή Πρωτοχρονιάς και ακολούθησαν μετέπειτα και όλα τα άλλα. Ιδού και το όμορφο σποτ που δημιουργήθηκε για τον "εορτασμό".

 




 
Αν πω τώρα εγώ ότι φέτος γιορτάζουμε τα 26 χρόνια ιδιωτικής τηλεόρασης, θα γίνω πολύ κακός;

Περισσότερο κίνηση εντυπώσεων η συγκεκριμένη πρωτοβουλία, πιστεύω, και δε θα επεκταθώ.
 
Kι αν πώ κι εγώ την κακία "για να μπορέσω πάρω την άδεια"; (απάντηση στις επεξηγήσεις από το "συλλογικό" σποτάκι...)
 
Παρακαλώ μείνετε στο θέμα του thread, είναι κρίμα να αρχίζουμε τα εκτός θέματος.
 
25 χρονια ειναι πολλα. Εγιναν μερικα καλα αλλα και πολλα τερατα. Οι εποχες αλλαξαν, τα μεσα αλλαξαν. Φτανει, παμε για αλλα.
 
Eίναι πολύ άσχημη οικονομική συγκυρία, πάντως, για να εμφανιστεί κάτι, έστω κατά τι καλύτερο. Δεν ξεχνάμε ότι και η ιδιωτική τηλεόραση ξεκίνησε φτωχότατη σε σκηνικά, παραγωγές, κόσμο κλπ., αλλά με δεδομένο το αποτέλεσμα ότι "μπαίνει μέσα de facto", δεν ξέρω τί καλύτερο θα δούμε...

Ακόμα κι αυτές οι απαξιωτικές εκφράσεις "τα κανάλια, τα παράθυρα, ο πανελίστας, η τηλεπερσόννα", βγάζουν μια αλήθεια σχετική με πολλά πράγματα, ως προς το βίο που διήγε έως τώρα η ιδιωτική τηλεόραση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα είναι ένα μεγάλο βήμα από εκεί που είχες 2 κανάλια της κρατικής, ξαφνικά να έχεις περισσότερες επιλογές. Πάντως νομίζω ότι με την πάροδο του χρόνου η ιδιωτική τηλεόραση έχει φθίνουσα κατεύθυνση.

Τις προάλλες προσπάθησα να δω το 1ο επεισόδιο μιας νέας σειράς με πολύ γνωστούς ηθοποιούς. Οφείλω να ομολογήσω ότι αν και κωμική (ντεμέκ) η σειρά, εγώ δεν γέλασα ούτε στο ελάχιστο. Το γεγονός ότι γελάω ακόμη με παλιές σειρές όπως Απαράδεκτοι, Της Ελλάδος τα Παιδιά, 3 Χάριτες κ.α., ενώ τις νέες (κατά το πλείστον) δεν μπορώ ούτε ένα λεπτό να τις δω, νομίζω κάτι λέει. Δε νομίζω ότι είναι μόνο η νοσταλγία. Αυτές οι σειρές έβγαζαν γέλιο. Είχαν μια μαγική συνταγή που οι τωρινές δεν έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ιδιωτική ξεκίνησε καλά και έμοιαζε με όαση μετά την μιζέρια της κρατικής των 80ς. Πολλές εκπομπές , σειρές , καινούργιες ταινίες κλπ. Ε, με τον καιρό άρχισαν και τα στραβά ( μεγάλης διάρκειας δελτία, παράθυρα, ριάλιτι) αλλά τα χειρότερα ήλθαν λόγω οικονομικής κρίσης ( λίγα προγράμματα) και ίντερνετ . Οι περισσότεροι νέοι θα κάτσουν στον υπολογιστή να δουν ότι θέλουν, ποιος ο λόγος να δουν τηλεόραση;
 
Μην ξεχνάμε και κάτι ακόμα. Την εποχή της έναρξης της ιδιωτικής τηλεόρασης η ψυχαγωγία μας εξαρτιόταν από τη μικρή οθόνη, που συνήθως υπήρχε μία ανά σπίτι (στην καλύτερη περίπτωση έγχρωμη). Οπότε για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα, η τηλεόραση ήταν μονόδρομος για την καθημερινή ψυχαγωγία, εξού και η ανάδειξη μεγάλου μέρους του προγράμματος της ιδιωτικής ως κλασικό. Πλέον έχουμε πολύ περισσότερες επιλογές, οπότε και το κοινό δεν είναι εξίσου σταθερό. Δε μαζεύεις πια τον ίδιο κόσμο, όπως παλιότερα. Τα κανάλια, βέβαια, εκμεταλλεύονται το on demand μέσω δικών τους ιντερνετικών πλατφορμών, οπότε δε χάνουν 100%. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια, που ξανακλείνεται ο κόσμος στο σπίτι, οι λίγες περιπτώσεις εκπομπών, σόου ή σειρών μαζεύουν αρκετό κόσμο μπροστά στην τηλεόραση, που συνδυάζεται με τη χρήση των social media, και ειδικά του twitter, για μια πιο enhanced διασκέδαση.

Μεγάλη και σημαντική λεπτομέρεια είναι και η οικονομική κατάσταση. Με το ζόρι γίνονται όσες παραγωγές γίνονται, πλέον, ενώ υπάρχουν περιπτώσεις ημιτελών projects, που παρότι πήγαν καλά, λόγω οικονομικών προβλημάτων δεν ολοκληρώθηκαν και πάγωσαν.
 
johnny19818 είπε:
Σίγουρα είναι ένα μεγάλο βήμα από εκεί που είχες 2 κανάλια της κρατικής, ξαφνικά να έχεις περισσότερες επιλογές. Πάντως νομίζω ότι με την πάροδο του χρόνου η ιδιωτική τηλεόραση έχει κατιούσα κατεύθυνση.
Τις προάλλες προσπάθησα να δω το 1ο επεισόδιο μιας νέας σειράς με πολύ γνωστούς ηθοποιούς. Οφείλω να ομολογήσω ότι αν και κωμική (ντεμέκ) η σειρά, εγώ δεν γέλασα ούτε στο ελάχιστο. Το γεγονός ότι γελάω ακόμη με παλιές σειρές όπως Απαράδεκτοι, Της Ελλάδος τα Παιδιά, 3 Χάριτες κ.α., ενώ τις νέες (κατά το πλείστον) δεν μπορώ ούτε ένα λεπτό να τις δω, νομίζω κάτι λέει. Δε νομίζω ότι δεν είναι μόνο η νοσταλγία. Αυτές οι σειρές έβγαζαν γέλιο. Είχαν μια μαγική συνταγή που οι τωρινές δεν έχουν.
Σε αυτο να προσθεσω και το γεγονος οτι οι νεες "Ελληνικες" σειρες μονο Ελληνικες δεν ειναι,αφου αποτελουν μεταφορες σειρων του εξωτερικου απλα με Ελληνες ηθοποιους..

θα συμφωνησω και με το πρωτο ποστ του Νωντα στο παρον thread...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σίγουρα είναι ένα μεγάλο βήμα από εκεί που είχες 2 κανάλια της κρατικής, ξαφνικά να έχεις περισσότερες επιλογές. Πάντως νομίζω ότι με την πάροδο του χρόνου η ιδιωτική τηλεόραση έχει κατιούσα κατεύθυνση.
Τις προάλλες προσπάθησα να δω το 1ο επεισόδιο μιας νέας σειράς με πολύ γνωστούς ηθοποιούς. Οφείλω να ομολογήσω ότι αν και κωμική (ντεμέκ) η σειρά, εγώ δεν γέλασα ούτε στο ελάχιστο. Το γεγονός ότι γελάω ακόμη με παλιές σειρές όπως Απαράδεκτοι, Της Ελλάδος τα Παιδιά, 3 Χάριτες κ.α., ενώ τις νέες (κατά το πλείστον) δεν μπορώ ούτε ένα λεπτό να τις δω, νομίζω κάτι λέει. Δε νομίζω ότι δεν είναι μόνο η νοσταλγία. Αυτές οι σειρές έβγαζαν γέλιο. Είχαν μια μαγική συνταγή που οι τωρινές δεν έχουν.
Δυστυχώς θα συμφωνήσω...

Και για να μιλήσω λίγο προσωπικά, η τελευταία σειρά που ας πούμε ότι μου άρεσε λίγο, αν και αυτή ήταν πάρα πολύ κατώτερη από άλλες σειρές του παρελθόντος (Πχ τα "Εγκλήματα" που ήταν και του ίδιου σεναριογράφου..), ήταν το Κάτω Παρτάλι.

Από εκεί και πέρα το απόλυτο χάος!!

RIO είπε:
Η ιδιωτική ξεκίνησε καλά και έμοιαζε με όαση μετά την μιζέρια της κρατικής των 80ς. Πολλές εκπομπές , σειρές , καινούργιες ταινίες κλπ. Ε, με τον καιρό άρχισαν και τα στραβά ( μεγάλης διάρκειας δελτία, παράθυρα, ριάλιτι) αλλά τα χειρότερα ήλθαν λόγω οικονομικής κρίσης ( λίγα προγράμματα) και ίντερνετ . Οι περισσότεροι νέοι θα κάτσουν στον υπολογιστή να δουν ότι θέλουν, ποιος ο λόγος να δουν τηλεόραση;
Το πρόβλημα δεν είναι στην οικονομική κρίση αλλά στην "εγκεφαλική κρίση" που πλήττει την Ελλάδα εδώ και αρκετά χρόνια... Για να μην πω ότι η Ελλάδα σε άλλες δύσκολες εποχές, και με ελάχιστα ή και καθόλου χρήματα, έκανε θαύματα στον τομέα της τέχνης και του πολιτισμού.

Όμως σήμερα δυστυχώς όλοι, κοινό και "δημιουργοί" έχουμε πιάσει έναν καναπέ και περιμένουμε το θαύμα που θα μας γεμίσει τις τσέπες μας λεφτά.

Κατά τα άλλα, νέες σειρές και προγράμματα υπάρχουν και σήμερα.. Όπως πόσα από αυτά αξίζουν;

Και φυσικά δεν μιλάω από πλευράς παραγωγής και χρημάτων, αλλά από πλευράς ποιότητας και αισθητικής.. Και αυτά δεν έχουν (Τουλάχιστον όχι τόσο άμεση..) σχέση με τα λεφτά.
 
Κακά τα ψέμματα, η ι.τ. τα πρώτα χρόνια στηρίχτηκε στο άφθονο χρήμα που έρρεε από τηλεπαιχνίδια και reality. Χρήματα που έβγαιναν από την επίσης άφθονη και πλουσιοπάροχη διαφήμιση. Αυτός ο κύκλος, μέσα στην οικονομική κρίση, πλέον δε "βγαίνει", άρα είναι αμφίβολοι οι πόροι στους οποίους θα στηριχτεί το νέο εγχείρημα...
 
RIO είπε:
Ε, με τον καιρό άρχισαν και τα στραβά ( μεγάλης διάρκειας δελτία, παράθυρα, ριάλιτι)
Άλλο "αγκάθι" (που θα έλεγαν και στις ειδήσεις) πάλι αυτό. Παλιά οι ειδήσεις ήταν μισή ώρα αλλά ήταν πραγματικές ειδήσεις, ούτε πως ντύθηκε/γδύθηκε η σύντροφος του τάδε ποδοσφαιριστή ούτε τι φορούσε η σύζυγος του εκάστοτε προέδρου στην ιξ εκδήλωση. Γι'αυτά υπήρχαν ειδικά περιοδικά. Τώρα, αχταρμάς.

angel_grig είπε:
Σε αυτο να προσθεσω και το γεγονος οτι οι νεες "Ελληνικες" σειρες μονο Ελληνικες δεν ειναι,αφου αποτελουν μεταφορες σειρων του εξωτερικου απλα με Ελληνες ηθοποιους..
Πολύ σωστή η παρατήρηση Γρηγόρη και αυτό δείχνει επίσης ένα αρνητικό, την έλλειψη φαντασία για νέες σειρές.
 
:supergrin: :supergrin: :supergrin: Γελασα με την κοπελιτσα στο βιντεο που ειπε ολο ανεση οτι "ετσι καταλαβα οτι θελω να γινω ηθοποιος".

Και αλλοι τοσοι ετσι καταλαβαν οτι θελουν να γινουν παρουσιαστες μοντελα και τραγουδιστες αντι να πανε να ακολουθησουν κανονικα παραγωγικα επαγγελματα.
 
Κάποτε είχε γραφτεί ένα ωραίο άρθρο, με τίτλο : "Ήμουν κι εγώ σε ριάλιτι, με θυμάστε;" Κι έλεγε την πορεία διαφόρων παικτών, μόλις φυσικά έσβησαν τα φώτα... Και γενικά το διαδίκτυο βρύθει από άρθρα ου στυλ "Τί κάνει σήμερα..."

Η αλήθεια είναι ότι η ιδιωτική τηλεόραση δεν έκανε "φούσκες" μόνο τα συγκεκριμένα άτομα. Πολλοί άλλοι, και μάλιστα επαγγελματίες του χώρου, πέρασαν ως διάττοντες και χάθηκαν... Και το άσχημο είναι ότι αυτό έχει να κάνει και με προτίμηση σε ηθοποιούς : ο ηθοποιός που έχει φάει "κάρτα" από ένα κανάλι, για τον οποιονδήποτε άσχετο λόγο, αποκλείεται να παίξει ποτέ σε παραγωγή του. Η, γυρίζοντάς το ανάποδα, στις παραγωγές συγκεκριμένων καναλιών, θα παίξουν συγκεκριμένοι ηθοποιοί...Κι έτσι, ενώ περιμέναμε να ανοίξουν δουλειές, θεωρητικά, ξαναβλέπουμε τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα, σε βαθμό σιχαμάρας...

Για να μη μιλήσω φυσικά γι αυτούς, που χρησιμοποίησαν την ιδιωτική τηλεόραση, ως εφαλτήριο για μεταπήδηση στην πολιτική... Και δεν είναι ένας και δύο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προφανως ο λογος δημιουργιας του διαφημιστικου κλιπ ειναι πολιτικος, οποτε δεν σχολιαζω κατι επ'αυτου.

Γενικα τωρα, για την ιδιωτικη τηλεοραση και την "πτωση" της, πιστευω απλα οτι internet killed the TV star.

Μπορει οι μεγαλυτεροι σε ηλικια να μην ξεκολλανε ακομα απο την TV οτι και να δειχνει, αλλα το "νεανικο" ή "δυναμικο" κοινο (15-44 ετων) που ενδιαφερει κυριως τους διαφημιστες εχει γυρισει την πλατη στο "χαζοκουτι" και δεν προκειται να επιστρεψει. Σε συνδυασμο με την γενικη οικονομικη κριση, αυτο σημαινει οτι το διαθεσιμο budget πλεον στα καναλια ειναι μηδαμινο, εξαλειφοντας και τα ελαχιστα περιθωρια βελτιωσης του μεσου.

Η TV μας κρατησε καλη συντροφια και μας χαρισε ομορφες αναμνησεις, πριν την ελευση και γιγαντωση του internet.

Τωρα πια, να ζησουμε να την θυμομαστε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που παρατηρώ, πάντως, είναι ότι η καμπάνια έχει, τόσο εδώ όσο και στο twitter, τα αντίθετα αποτελέσματα, και αντί να θυμόμαστε τις καλές στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης, θυμόμαστε όλες της τις παθογένειες.
 
Mηπως τελικα γιατι ηταν περισσοτερες οι παθογενειες απο τις καλες στιγμες;
 
Οι αρχες δεκαετιας 90 ηταν μια αλλη εποχη. Η ιδιωτικη τιβι ηταν κατι νεο και εμπαιναν νεοι ηθοποιοι συντελεστες με κεφι και μερακι να δημιουργησουν. Μετα την επιτυχια αρχισε να ρεει το χρημα η διαφημιση το μαρκετινγκ τα "χρυσα συμβολαια" τα παζαρια τα βεντετιλικια οι κοκες κλπ.

Ετσι ειναι οταν εξασφαλιζεται ο ανθρωπος παυει να ειναι δημιουργικος.
 
supacoopa είπε:
Προφανως ο λογος δημιουργιας του διαφημιστικου κλιπ ειναι πολιτικος, οποτε δεν σχολιαζω κατι επ'αυτου.
Γενικα τωρα, για την ιδιωτικη τηλεοραση και την "πτωση" της, πιστευω απλα οτι internet killed the TV star.

Μπορει οι μεγαλυτεροι σε ηλικια να μην ξεκολλανε ακομα απο την TV οτι και να δειχνει, αλλα το "νεανικο" ή "δυναμικο" κοινο (15-44 ετων) που ενδιαφερει κυριως τους διαφημιστες εχει γυρισει την πλατη στο "χαζοκουτι" και δεν προκειται να επιστρεψει. Σε συνδυασμο με την γενικη οικονομικη κριση, αυτο σημαινει οτι το διαθεσιμο budget πλεον στα καναλια ειναι μηδαμινο, εξαλειφοντας και τα ελαχιστα περιθωρια βελτιωσης του μεσου.

Η TV μας κρατησε καλη συντροφια και μας χαρισε ομορφες αναμνησεις, πριν την ελευση και γιγαντωση του internet.

Τωρα πια, να ζησουμε να την θυμομαστε...

Νομίζω ότι ο supacoopa έχει δίκιο. Η δεκαετία του 90 ήταν μία εποχή λίγο πριν διάφορα τεχνολογικά επιτεύγματα κατακλύσουν την αγορά όπως κινητά τηλέφωνα, υπολογιστές, ίντερνετ κλπ. Η τηλέοραση εκείνη την εποχή ήταν το βασικό μέσο διασκέδασης και επικοινωνίας, κυριαρχούσε στις ζωές όλων μας, η επίδραση της ήταν τεράστια σε όλους τους τομείς και παρέμενε ανοιχτή για ατελείωτες ώρες σε κάθε σπίτι. Προσωπικά δε βλέπω το λόγο να παρακολουθήσω πια τηλεόραση από τη στιγμή που μπορώ να επιλέξω το πρόγραμμα που θέλω να δω στο ίντερνετ (youtube και αλλού). Ακόμα και εκπομπές που πιθανόν να μ ενδιαφέρουν θα τις δω εκ των υστέρων αφού μάλλον τις ώρε προβολής δουλεύω συνήθως ή κάνω κάτι άλλο. Η ιδιωτική τηλεόραση έπαψε να είναι πια κάτι καινούριο και θεαματικό όπως ήτανε τα χρόνια μετα το 80 που είχαμε συνηθίσει σε δύο μόνο κανάλια, λίγες επιλογές και λίγες ώρες προβολών. Δε βλέπω πως αυτό μπορεί να αλλάξει στο μέλλον..
 
Πίσω
Μπλουζα