2600 AV hack

Wally είπε:
Παω να βγαλω λιγο μαρμαρο απο τη Πεντελη να φτιαξω τις προτομες σας :)
μουαχαχαχα...άσε την Πεντέλη..και έλα να το πάρεις όποτε θες...

πες μου μόνο που θες την τρούπα για το βύσμα...

Το RF θα στο αφήσω επάνω για παν ενδεχόμενο ;)

Άντε..να πάρει σειρά τώρα και το δικό μου ntsc :)

και μετά να δω μπα και βρω καμιά λύση και για τα PAL
 
Θα σας στειλω καυσοξυλα αμερικανικα να καψετε ΟΛΑ τα PAL cartridge που εχετε! Ρε συ Plink με PAL παιχνιδι λογικο να στο εφτυσε για σπορο ο NTSCακιας!!! Και εφαγα τον κοσμο να δω γιατι in the name of freakin' hell δεν επιασε η μοντα στα NTSC 2600!!!! :)

Well done Plink, παντως και μου φαινεται οτι ακουω το "ΝΑΙΙΙΙΙΙ!" του wally μεχρι εδω!

Βουρ για σφαξιμο στο 6σφαιρο που σου εστειλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να εισαι σιγουρος οτι θα δεις τα μουτρα μου μεσα στο ΣουΚου.Θα σου τηλεφωνησω να κανονισουμε

EDIT

Ολα αυτα συνεπεσαν με μια επιτυχημενη ανασταση 360 με heatgun που θα περιγραψω το weekend με φωτο
 
phil_vr είπε:
Θα σας στειλω καυσοξυλα αμερικανικα να καψετε ΟΛΑ τα PAL cartridge που εχετε! Ρε συ Plink με PAL παιχνιδι λογικο να στο εφτυσε για σπορο ο NTSCακιας!!! Και εφαγα τον κοσμο να δω γιατι in the name of freakin' hell δεν επιασε η μοντα στα NTSC 2600!!!! :)
Well done Plink, παντως και μου φαινεται οτι ακουω το "ΝΑΙΙΙΙΙΙ!" του wally μεχρι εδω!

Βουρ για σφαξιμο στο 6σφαιρο που σου εστειλα!
Το δικό μου ΝΑΙΙΙΙΙ να δεις που ακούστηκε μόλις είδα ότι δούλεψε!!!!!

xaaxa...άσε phil...μα το ήξερα ότι θα ήταν κάτι τόσο χαζό...!!!

Να λέω πάλι καλά που είδα το ποστ σου στο θέμα για το flashback Και μου έκοψε να δοκιμάσω τα ntsc carts που έχω!!

Τώρα ξεκινάω το σφάξιμο του 6switch να δω και εγώ το φως μου... :)

Θα τραβήξω και αναλυτικές φωτογραφίες με την όλη διαδικασία...

@Wally ..πέρνα όποτε θες φίλε...αν και το ΣΚ θα είμαι λίγο στο τρέξιμο, θα κανονίσουμε κάποια στιγμή (καλύτερα αύριο πριν το απόγευμα, μετά έχω κάποιες υποχρεώσεις).

Θες να στο τρουπήσω εγώ ή να το κάνουμε μαζί να δεις εσύ που σε βολεύει καλύτερα η έξοδος??

PS...βρε αλλάξτε κάποιος τον τίτλο του θέματος...δυστυχώς το Mod δεν είναι S-Video είναι απλώς composite ;)
 
τρουπα το οπου νομιζεις! :)
 
Και ορίστε το τελικό αποτέλεσμα στο δικό μου 6switch :cool:

picture.php


picture.php


picture.php


Αύριο θα τρουπήσω και του Wally ;)
 
Χεχε.. δεν κρατιοσουν ε?! :)

Αριστο Plink.. μου αρεσει τρομερα η χρησιμοποιηση επιχρυσου ακροδεκτη για τα rca! Καραρετρο! Τωρα αν θελησεις να βαλεις την τελικη πινελια, αυτο θα ειναι ενα μικρο μαυρο ταμπελακι με την ιδια γραμματοσειρα να αναφερει "Sound - Composite Video" απο πανω τους. Οπως και να εχει παντως.. well done!
 
Κουκλα κουκλα η 6ακουμπη! :D
 
Λοιπον πηγα εχτες απο το "retro-lair" :) του Ηλια και πηρα το Vader.

Ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα.Πολυ ζωηρα χρωματα και επιτελους NTSC games!

Αυτο που παρατηρησαμε με τον Ηλια ειναι οτι απο τηλεοραση σε τηλεοραση τα αποτελεσματα ειναι διαφορετικα.Π.χ στην TV του, χαμηλα, ειχε ενα μικρο τρεμοπαιγμα που δεν παρατηρησα στη δικια μου.Θα το δω και σε αλλες τηλεορασεις.

Παντως πρεπει να κραταει την NTSC αναλυση.Π.χ το Keystone Kapers δεν ηταν εντελως fullscreen.Θα επανελθω με νεες και προσεχτικοτερες παρατηρησεις.

Υποθετω οτι ειναι αποτελεσμα του κατα ποσο συμβατη ειναι με NTSC ή ποσο old school ειναι η καθε TV.

Thanx Ηλια!
 
Τελικά δεν κατάλαβα, πως γίνεται αυτή η μόντα για composite?
 
gtsamour είπε:
Τελικά δεν κατάλαβα, πως γίνεται αυτή η μόντα για composite?
Σωστός ο Γιώργος....μέσα στην όλη χαρά και ενθουσιασμό παρέλειψα να ποστάρω λινκς με τις οδηγίες για το mod.

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά, το mod πολύ εύκολο.

Το μόνο θέμα είναι ότι ΔΕΝ παίζει σε PAL.

Έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικούς τρόπους ως τώρα για το PAL Atari, αλλά τίποτα δεν έπαιξε σωστά (έχω μια υποψία για το τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά θέλω πρώτα να το σιγουρέψω).

Το mod έγινε με επιτυχία σε NTSC κονσόλα και παίζει άψογα όλα τα ntsc carts που δοκίμασα και όλα τα ntsc roms που φόρτωσα στον κροκόδειλο.

Παρακάτω ακολουθούν λινκς με οδηγίες...

για 6 switch

http://forums.benheck.com/viewtopic.php?t=1151

για 4 switch

http://forums.benheck.com/viewtopic.php?t=1152

για junior

http://forums.benheck.com/viewtopic.php?t=1154

Αν και τώρα έχουν πάρει σειρά τα mods για videopac και για intellivision, θα βρω λίγο χρόνο κάποιες επιπλέον δοκιμές και ελπίζω ότι σύντομα θα σας έχω νέα και για το mod σε PAL Atari ;)
 
santosp είπε:


Σύμφωνα με τον οδηγό, από τη μεριά της πλακέτας του ATARI παίρνουμε αυτά:

index.php


Sync: R51, upper side (CD4050 pin 12)

Lum0: R52, upper side (CD4050 pin 2)

Lum1: R49, upper side (CD4050 pin 10)

Lum2: R53, upper side (CD4050 pin 15)

Color: R29, bottom side (TIA pin 9)

Audio: W2, upper side (TIA pin 13)

Μια χαρά, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Που πάνε τα σήματα από την πλακέτα προς:

α). ένα 4 pin S-video mini din http://www.allpinouts.org/index.php/S-Video Pin Description

1 GND Ground (Y)

2 GND Ground ©

3 Y Intensity (Luminance)

4 C Color (Chrominance)

Εντάξει το color λογικά στο pin4. :D Τα lum0 lum1 lum2 τα κοτσάρουμε όλα στο pin3 (Y) luminance; :( To sync που στο καλό πάει; :xm:

β). σε SCART http://www.allpinouts.org/index.php/SCART_-_Peritel_-_EuroConnector_Audio_/Video

Εδώ χάθηκα στη μετάφραση. Help γιατί με το RF δεν την παλεύω. :cry:

Έχω έναν ATARI 2600 JR PAL και δεν θέλω να τον στείλω στο P-ATARI...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λογικα συνδεονται ολα στο τελος (αν κρινω απο αναλογη εφαρμογη στα NTSC που ξερω για το jr), ενω μενει ξεχωριστο το σημα του ηχου που παει σε αλλο καλωδιο. Ριξε ενα pm στον alex_79 αν και δεν πιστευω να σου πει κατι διαφορετικο. Αλλα καθως μιλαμε για σχεδον ιδια pinouts 99% πρεπει να συνδεεται το sync σε καποιο σημειο επανω στα υπολοιπα. Κρατω επιφυλαξη επειδη δεν εχω δουλεψει καθολου κατι αναλογο επανω σε PAL jr (και απο οσο ξερω ειναι μπελας κανονικος). :)
 
Phil, από ότι βλέπω αναφέρεται σε σύνδεση svideo..που σημαίνει ότι δεν καταλήγουν όλα μαζί...

Λογικά είναι όλα τα Luma+ synch και το color ξεχωριστά... αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Η μόντα που έχω ποστάρει εγώ.. που είναι απλή και γρήγορη, ΔΕΝ παίζει σε pal.

Η μόντα από το link του atariage θεωρητικά είναι για pal...αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Αν έχεις όρεξη και χρόνο, κάνε καμιά δοκιμή και πες και σε εμάς να ξέρουμε... ;)
 
phil_vr είπε:
Τα PAL VCS ειναι terra incognita για μενα! :)
Χάρη σε εσένα και για μένα έτσι είναι πλέον...

να'ναι καλά το NTSC Sixer μου :cool: :cool: :cool:

Αν και πρέπει κάποια στιγμή, έτσι για το πείσμα, να ασχοληθώ και να καταφέρω να μοντάρω και το Pal
 
Μετά τον γκούγκλη κατέληξα να βρω αυτό:

About S-Video

s-video-pinout.gif


Pin Signal Description

1 GND Ground (Y)

2 GND Ground ©

3 Y Intensity (Luminance)

4C C Color (Chrominance)

4-contact plug Hosiden uses different lines for brightness (Y, brightness and synchronization of data) and colors (C, color). Division of signals of brightness and color allows to reach better quality of a picture in comparison with the composit interface of video.

Οπότε τώρα γνωρίζουμε ότι και το sync πάει μαζί με luminance.

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω αν τα καταφέρω. Thanks για τις απαντήσεις. ;)

edit: Τζίφος...Φέρτε τα καυσόξυλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά από μία επίπονη ημέρα, από μια πολύ καλή μελέτη των σχεδιαγραμμάτων του PAL Atari, και μετά από ένα ξενύχτι πειραματισμού .....

μπορώ με χαρά να φωνάξω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!! :cool: :D :beerz: :beerz: :beerz: :beerz: :beerz: :beerz: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :happyjump: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Το composite σε PAL atari είναι γεγονός!!!!

Μετά από πολύ πειραματισμό, βρήκα τα σωστά σημεία στο motherboard για να τραβήξω όλα τα σήματα. Έπαιξα πάρα πολύ με διάφορες αντιστάσεις και ποτενσιόμετρα και ορίστε το αποτέλεσμα...

picture.php


picture.php


picture.php


Σε κάποια παιχνίδια, όπως στο River Raid που έχει άπειρα χρώματα, κάποια χρώματα δεν αποδίδονται πολύ σωστά.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα στα περισσότερα παιχνίδια είναι αρκετά ικανοποιητικό.

Θα παίξω λίγο ακόμα μετά το σαρακοστιανό τραπέζι μπας και βελτίωσω έστω και το παραμικρό!!!

Μόλις τελειώσω θα ποστάρω λεπτομέρειες για όποιον θέλει να το δοκιμάσει!

Πάω για λαγάνα τώρα! ;)

EDIT: ξέχασα να αναφέρω ότι η μόντα έγινε σε light sixer pal...
 
Plink είπε:
Σε κάποια παιχνίδια, όπως στο River Raid που έχει άπειρα χρώματα
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!

Σοβαρά τώρα. Μπράβο Ηλία. Επειδή όμως δε μπορούμε να παίζουμε με τα κροδοδειλάκια, θα στείλεις κανένα σχέδιo;;; Θεωρώ πως οι πλακέτες δε θα έχουν και μεγάλη διαφορά, και ίσως τα components να είναι σε άλλο σημείο.
 
Πίσω
Μπλουζα