2600 AV hack

Ωραιος ρε συ Ηλια!
 
Rygar είπε:
Θεωρώ πως οι πλακέτες δε θα έχουν και μεγάλη διαφορά, και ίσως τα components να είναι σε άλλο σημείο.
Δυστυχώς Νίκο, οι πλακέτες έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.

Ειδικά το sixer εχει τεράστια διαφορά με το vader και το junior.

Επίσης, υπάρχουν διαφορές στις πλακέτες μεταξύ των διαφορετικών revisions.

Το κλειδί της υπόθεσης είναι να ακολουθήσεις τα κατάλληλα pin από το TIA chip και να βρεις τα σημεία που καταλήγουν ώστε να παίξεις με τα ποτενσιόμετρα.

Ο λόγος ουσιαστικά που η μόντα που κάναμε στα NTSC δεν έπαιζε στα PAL ήταν ότι το TIA chip έχει διαφορετικά pinouts στην κάθε έκδοση.

Έτσι, δεν έπαιρνα σωστά όλα τα luma.

Στο PAL μας ενδιαφέρουν τα παρακάτω pins

Pin 2 - Synch

Pin 5 - 6 - 7 = Lum0 Lum1 Lum 2

Pin 13 - Audio

Το Chroma το πήρα από τον πυκνωτή C213...

Στα Lum έχω χρησιμοποιήσει ποτενσιόμετρα 1Κ για ρύθμιση των χρωμάτων.

Ενώ στο Chroma έβαλα μια αντίσταση 430Ω

Τώρα είμαι πολύ κουρασμένος για να κάνω αυτή τη δουλειά, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια αναλυτική περιγραφή της συγκεκριμένης μόντας και με φωτογραφίες.

Επιπλέον σύντομα θα δοκιμάσω να την υλοποιήσω και στο junior.
 
Plink είπε:
Δυστυχώς Νίκο, οι πλακέτες έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.Ειδικά το sixer εχει τεράστια διαφορά με το vader και το junior.

Επίσης, υπάρχουν διαφορές στις πλακέτες μεταξύ των διαφορετικών revisions.

Το κλειδί της υπόθεσης είναι να ακολουθήσεις τα κατάλληλα pin από το TIA chip και να βρεις τα σημεία που καταλήγουν ώστε να παίξεις με τα ποτενσιόμετρα.

Ο λόγος ουσιαστικά που η μόντα που κάναμε στα NTSC δεν έπαιζε στα PAL ήταν ότι το TIA chip έχει διαφορετικά pinouts στην κάθε έκδοση.

Έτσι, δεν έπαιρνα σωστά όλα τα luma.

Στο PAL μας ενδιαφέρουν τα παρακάτω pins

Pin 2 - Synch

Pin 5 - 6 - 7 = Lum0 Lum1 Lum 2

Pin 13 - Audio

Το Chroma το πήρα από τον πυκνωτή C213...

Στα Lum έχω χρησιμοποιήσει ποτενσιόμετρα 1Κ για ρύθμιση των χρωμάτων.

Ενώ στο Chroma έβαλα μια αντίσταση 430Ω

Τώρα είμαι πολύ κουρασμένος για να κάνω αυτή τη δουλειά, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω μια αναλυτική περιγραφή της συγκεκριμένης μόντας και με φωτογραφίες.

Επιπλέον σύντομα θα δοκιμάσω να την υλοποιήσω και στο junior.
Ηλια τι εκανες με το PAL? δεν ξερω γιατι δε μου βγαζει σωστο σημα ουτε στο RF της TV. μια παιζει, μια δεν παιζει. μου εχει σπασει τα νευρα! :rant:

στην αρχη νομιζα οτι ειναι κατι απο το βυσμα του controller γιατι καθως εψαχνα να βρω τη συχνοτητα, καταλαθος κουνηθηκε το καλωδιο και επαιζε. μετα ομως οχι και το ανοιξα να δω τι γινεται. ολες οι κολλησεις ηταν οκ εκτος απο τα ποδια (οχι ακροδεκτες) του τροφοδοτικου τα οποια ξανακολλησα, χωρις ομως αποτελεσμα... πλεον κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειμαι αναγκασμενος να το μονταρω...

ΥΓ: εχω το 2600CX
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ethaniel είπε:
Ηλια τι εκανες με το PAL? δεν ξερω γιατι δε μου βγαζει σωστο σημα ουτε στο RF της TV. μια παιζει, μια δεν παιζει. μου εχει σπασει τα νευρα! :rant: στην αρχη νομιζα οτι ειναι κατι απο το βυσμα του controller γιατι καθως εψαχνα να βρω τη συχνοτητα, καταλαθος κουνηθηκε το καλωδιο και επαιζε. μετα ομως οχι και το ανοιξα να δω τι γινεται. ολες οι κολλησεις ηταν οκ εκτος απο τα ποδια (οχι ακροδεκτες) του τροφοδοτικου τα οποια ξανακολλησα, χωρις ομως αποτελεσμα... πλεον κατεληξα στο συμπερασμα οτι ειμαι αναγκασμενος να το μονταρω...

ΥΓ: εχω το 2600CX
βασικά σχεδόν τη ξεχνάς τελείως τη μόντα.

Μετά από άπειρες απόπειρες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει τον κόπο.

Πολλά παιχνίδια δεν παίζουν καθόλου, τα χρώματα είναι διαφορετικά σε κάθε τηλεόραση και ο μόνος τρόπος που θα μπορούσες να έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα είναι να έχεις πρόσβαση στα ποτενσιόμετρα της μόντας για να πειράζεις λίγο σε κάθε παιχνίδι...αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι ιδανικό...

Ακόμα και το δικό μου το ntsc που είναι πιο εύκολο στη μόντα, έχει τα παραπάνω θέματα σε διάφορα παιχνίδια...

Αν νομίζεις ότι θα την παλέψεις....κάνε μια δοκιμή να περάσεις τη μόντα...να είσαι προετοιμασμένος όμως ότι θέλει πολύ πειραματισμό...
 
Καπου εδω ερχεται στα λογια μου ο Ηλιας (κατι ξερω που δεν τα πειραζω φιλε!), με το RF να αποτελει την πιο ομορφη και ρετρο λυση, οπως υιοθετηθηκε απο την γεννηση του VCS. Εδω και στον εξομοιωτη stella φαγωθηκαν να του φορτωσουν "χιονακια" και θολουρα για να ειναι πιο κοντα στο the real thing.

Η μονη λυση που μπορω να αντιπαραταξω σε οποιον θελει σωνει και καλα rca "παγωμενες" συνδεσεις, ειναι το μονταρισμα σε Flashback 2 που εχει απο γεννησιμιου του τα rca. Απλα εκει θα εχει τον πανω λογο η λιστα συμβατοτητας με τα κανονικα carts, που ειναι αμελητεα μιας και πολλα απο αυτα που δεν τρεχουν απο cart, ειναι ηδη ενδωματωμενα στο μηχανημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα