2D Platformers

Spelunky

Καταπληκτικό και με πολύ Retro feel! Επιπρόσθετα, το περιβάλλον είναι πλήρως "καταστρεψιμο" και οι εχθροί, οι πίστες, τα power up κλπ βγαίνουν κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο έτσι ώστε κάθε φορά που το παίζετε να είναι και διαφορετικό.

2vs2q7s.png


Απευθείας download εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες, το επίσημο thread εδώ
 
keeper7k είπε:
Καταπληκτικό και με πολύ Retro feel! Επιπρόσθετα, το περιβάλλον είναι πλήρως "καταστρεψιμο" και οι εχθροί, οι πίστες, τα power up κλπ βγαίνουν κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο έτσι ώστε κάθε φορά που το παίζετε να είναι και διαφορετικό.
2vs2q7s.png


Απευθείας download εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες, το επίσημο thread εδώ
Υποθέτω είναι μέσα στις λίστες με τα καλύτερα indie?

Άνοιξε η σελίδα, είδα την οθονιά και ανατρίχιαξα... κατεβάζω!!!

Α, ο τύπος έχει βγάλει ήδη νέες εκδόσεις: http://www.derekyu.com/games/
 
Να σου πώ την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος οτι υπάρχει σε λίστες, καθώς δεν τις τσέκαρα ακόμη διεξοδικά όλες. Οπότε, βλέποντας το ποστ με αυτο το παιχνιδάκι, το έφερα όπως ήταν ;)
 
Φοβερό παιχνιδάκι πάντως. Κομματάκι δύσκολο, αλλά πανέμορφο!
 
To Hit της Πρωτοχρονιας - απιθανο gameplay :thumbup:
 
Άλλο ένα free indie game pick. The Manipulator απο την Virtanen Games.

The Manipulator is a 2D puzzle platformer created by Virtanen Games, developer of Seven Minutes and Virtual Silence. In it, you play a psychic who has the ability to control the minds of others and influence them to carry out your orders. Use the cursor keys to move, press the Z key to jump, tap the X key to shoot, and hold the C key to read someone's thoughts.
2mrh27d.png


Έξυπνο και με πολύ ρετρο feel. Enjoy :thumbup:
 
Scary Girl

Ένα πραγματικά πανέμορφο platform puzzle παιχνίδι. Δυστυχώς παίζει μόνο στον browser και δεν δίνει δυνατότητα download και οι servers είναι ολίγον τίγκα τώρα. :(

 
Εγω τελευταία έχω κολλήσει με το puzzle-platform:Jimmy lost his toilet paper!

Ο Jimmy το μόνο που έχει στην απλή ζωή του είναι ένα...χαρτί τουαλέτας! Δυστυχώς του ξετυλίχθηκε και πρέπει να το μαζέψει για να ξαναδώσει νόημα στην ζωή του! :p

tp_shot_01.jpg


tp_shot_03.jpg


Download: http://www.kloonigames.com/blog/games/tp
 
Ένας χρόνος μετά και το Spelunky εκτός του ότι απέκτησε δικό του site, αναβαθμίστηκε στην version 1.1 (αμέτρητα bug fixes και extras), το source code έγινε διαθέσιμο και ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του και για το XBLA. Τώρα, αυτά είναι καλά νέα!
 
για όσους δεν το έχουν ψάξει να πω ότι το lionheart remake έχει κυκλοφορήσει και τώρα είναι στην έκδοση 3.0.Το κατέβασα και κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά καλό,αν και δεν έχω παίξει το πρωτότυπο για να έχω μέτρο σύγκρισης.
 
keeper7k είπε:
Καταπληκτικό και με πολύ Retro feel! Επιπρόσθετα, το περιβάλλον είναι πλήρως "καταστρεψιμο" και οι εχθροί, οι πίστες, τα power up κλπ βγαίνουν κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο έτσι ώστε κάθε φορά που το παίζετε να είναι και διαφορετικό.
2vs2q7s.png


Απευθείας download εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες, το επίσημο thread εδώ


http://tinysubversions.com/game/spelunky/ (port του spelunky σε HTML5)
 
[h=3]


[/h]

The original "roguelike platformer" is returning to the place where it all started. This summer, PC owners will be able to play the XBLA reboot of Spelunky that won the 2012 IGF "Excellence in Design" Award, as well as Game of the Year Awards from publications like Gamespot and Edge. Spelunky will launch on Steam and GOG, followed shortly by the Humble Store.Thank you to everyone who has supported Spelunky thus far - we're eternally grateful to fans of Spelunky Classic (which will remain free) and to our fans on the Xbox 360. We can't wait for PC, PS3, and PS Vita owners to join the HD adventure!
[h=3]Το Spelunky HD έρχεται στα PC!Το Spelunky HD έρχεται στα PC! ( PS3, and PS Vita )>>>> http://spelunkyworld.com/cominghome/[/h]
 
Ενα ωραιο παιχνιδακι που πετυχα ειναι το Elliot Quest! Κυκλοφορει ηδη στα Steam,Ouya και την ανοιξη και στο Wii U.

Το εχω κατεβασει στο PC και ψιλοπαιζω, καλο φαινεται!

Nintendo eShop - Elliot Quest

Το εχω κατεβασει στο PC και ψιλοπαιζω, καλο φαινεται!
 
Ajax87 είπε:
Ενα ωραιο παιχνιδακι που πετυχα ειναι το Elliot Quest! Κυκλοφορει ηδη στα Steam,Ouya και την ανοιξη και στο Wii U.Το εχω κατεβασει στο PC και ψιλοπαιζω, καλο φαινεται!

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παιχνιδι και μακραν απο τα πιο αγαπημενα μου indie τον τελευταιο καιρο μαζι με το shovel knight φυσικα και πως θα μπορουσε να μη μαρεζε αφου ειναι συνδιασμος δυο κορυφαιων παιχνιδιων και επισης αγαπημενων μου του NES που ειναι τα Kid Icarus,metroid και Zelda II: The adventure of link.Eχει λιγο καιρο που το τερματισα και ψηνομαι να το ξαναπαιξω για να δω και τους αλλους δυο τερματισμους γιατι 3 εχει στο συνολο.Αν δεν γραψει καποιος αλλος review γιαυτη την παιχνιδαρα καποια στιγμη θα το κανω εγω.Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα τα παιχνιδια και γουσταρουμε λιγο.OLD SCHOOL GAMING λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 


Greedy Guns
ενα υπο αναπτυξη old school 2d (2 player) platform shooter ,του οποιου μας δινεται η δυνατητα απο τους δημιουργους ,να δοκιμασουμε την open beta ,που ειναι διαθεσιμη για Windows, Mac and Linux .

Οfficial site για να κατεβασετε το Greedy Guns για Windows, Mac and Linux (~50ΜB each)

 


aVSTJv.jpg

3a0m1u.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

To review του Unravel απο τον Εktelion -ενος οχι retro - αλλα retro-ish 2D (physics) puzzle platformer

,η οποια review παρεπιμτοντως δεν στερειται καποιων retro πινελιων εδω κι εκει .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maximus Action Carnage

Πρόκειται για ένα remake του παλιού καλού commando μόνο που είναι αρκετά πιο playable. Αν σας άρεσε το commando οπωσδήποτε δείτε και αυτό. Έχει δυνατό gameplay.

http://www.bruneras.com/games_maxac.php
 
Πίσω
Μπλουζα