2GB Dual Channel ή 3GB Single Channel;

Giama

RetroActive
Joined
15 Ιουν 2007
Μηνύματα
332
Αντιδράσεις
11
Αν είχατε αυτές τις δύο επιλογές τι θα προτιμούσατε;

(Οι μνήμες είναι Kingston PC3200 [400MHz] CL3 και μπαίνουν σε σύστημα με Pentium4 2.8/FSB800)
 
Μόλις διάβασα όλη τη στοιχομυθία με τον Ηρακλή.

Λοιπόν, συμφωνώ μαζί του. Είναι ΣΚΑΛΕΣ ανώτερο και προτιμώτερο να βάλεις 3 giga σε single channel, παρά 2 σε dual. Η διαφορά σε ταχύτητα θα είναι βία 5%, ειδικά με τον επεξεργαστή που διαθέτεις, και αν ψάξεις για bottlenecks μάλλον θα βρεις στον ίδιο τον επεξεργαστή, ή στην κάρτα γραφικών.

Κάνε ένα κόπο και δώσε μου full parts list του υπολογιστή σου.

Για το θέμα του dimm τώρα, καθάρισε με καθαρό οινόπνευμα και μπατονέτα το dimm (υποδοχή στην πλακέτα και όχι την πλακέτα της μνήμης). Αν δεν έχεις στραβώσει κάποιο pin μάλλον θα επανέλθει. Αλλά και να μην επανέλθει σιγά μη κάτσεις να σκάσεις.

Ε, καθάρισε με οινόπνευμα με το μηχάνημα σβηστό!!!!!!
 
Εγώ έχω ένα GB single channel και πάει καλά. Με δύο θα πέταγε.

ΔΕΝ είναι η μνήμη το bottleneck στα σύγχρονα μηχανήματα! :)

Οπότε (IMHO) το ερώτημα έχει από λίγο ως ελάχιστο νόημα. Δοκίμασε και τους δύο τρόπους και αν δεις οποιαδήποτε άξια λόγου διαφορά εμένα σφύρα μου! ;)
 
Η συζήτηση dual versus single channel μου θυμίζει έντονα τις διαφωνίες 667 versus 800 DDRII.

Εδώ το marchitexture (η λέξη αλλαγμένη από μένα) των εκάστοτε εταιρειών θριαμβεύει. Σε βάζουν στο τρυπάκι να πας να τα σκάσεις για "γρήγορες" μνήμες, οι οποίες έχουν δεν έχουν 2% διαφορά με τις "αργές" 667άρες και παράλληλα πάμφθηνες μνήμες.

Για να πετύχουν την παραπάνω ταχύτητα ανεβάζουν βολτάζ ατα 2,1 αντί 1,8 που είναι κανονικά, και κοτσάρουν ψήκτρες χαλκού, μπας και δεν πάρουν φωτιά τα ολοκληρωμένα. Και εμείς πάμε και σκάμε ένα σκασμό λεφτά για να πάρουμε αυτές τις μνήμες και να κάνουμε..... overclocking!!!!!!

Ναι ρε σεις, γλυτώστε 50 ευρώ από έναν επεξεργαστή και δώστε 100άρια για να πάρετε μνήμες να του αυξήσετε τη συχνότητα!!!!!!
 
2x1gb +2x512mb = και 3GB και Dual Channel
 
Βασικά έχω διαθέσιμα για συνδυασμούς (όλα Kingston PC3200 CL3):

2x512MB Single-sided

2x512MB Double-sided

3x1GB Double-sided

και 4 υποδοχές στη μητρική, εκ των οποίων είναι πολύ πιθανό η μία να έχει πεθάνει, αν και κάτι δεν πάει καθόλου καλά εδώ:

Το καλύτερο configuration που είχα πετύχει ως τώρα ήταν γεμάτα τα slots 2, 3, 4 και άδειο το slot 1. Είπα να δοκιμάσω άλλη μια φορά το slot 1 μεταφέροντας τη μνήμη που είχα στο slot 3 στο 1. Το μηχάνημα δεν άναψε. Το ξαναμετέφερα στο 3 πάλι δεν άναψε. Το έβγαλα εντελώς από το 3 πάλι δεν άναψε. Έβγαλα και αυτό που είχα στο 2 και δούλεψε τελικά, βγάζοντάς μου μήνυμα ότι τα timings είναι πολύ tight. Δεν μπορώ να καταλάβω τί γίνεται, όταν βάζω στο slot 1 κάτι, πάει και φτιάχνει ρυθμίσεις μόνο του και μπουκώνει; Τα timings ας πούμε τα είχα ρυθμίσει μια προηγούμενη φορά που έβγαλε το μήνυμα αυτό σε 3-3-3-8 από 2.5-3-3-7 που είχε ρυθμισμένα από μόνο του με το αυτόματο σύστημα. Τώρα είδα να έχει πάλι ενεργοποιημένο το αυτόματο και τα timings ξανά 2.5-3-3-7.

Τέλος, να προσθέσω ότι πριν πάρω τις καινούριες μνήμες (3x1GB) είχα τα 4x512MB επάνω, εκ των οποίων τα 2 είναι double-sided και τα 2 single-sided. Δεν ήταν dual channel, είχα ζοριστεί πολύ για να καταφέρω να ξεκινήσει το μηχάνημα με όλα τα dimmάκια επάνω, οπότε όταν βρήκα συνδυασμό που να δουλεύει τον άφησα (και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα από τότε, εδώ και 20 μήνες περίπου).

Πλήρες configuration:

- CPU Pentium 4 2.8GHz/FSB800

- RAM όπως τα είπαμε

- Μητρική MSI 865PE Neo2-LS

- VGA GeForce FX5200 (της MSI, δεν θυμάμαι μοντέλο)

- Σκληροί WD2500KS και ένας 120άρης Maxtor (δεν θυμάμαι μοντέλο), SATA και οι δύο

- DVD-RW NEC ND3500AG (σκυλί!)

- CD-RW Asus 52άρι (το χρησιμοποίησα ελάχιστα γιατί κάνει σαν ελικόπτερο όποτε δουλεύει :D )

- DVD-Rom Sony 1621 (από τις μεγαλύτερες πατάτες που έχω κάνει σε configuration [άλλη μια ήταν που μεταξύ Forthnet, OTEnet, Compulink επέλεξα Compulink πριν από 10 χρόνια, βασιζόμενος και τις δύο φορές σε γνώμες φίλων μου άσχετων με υπολογιστές που δήλωναν απολύτως ικανοποιημένοι...], τσιγκουνεύτηκα και 8-10 Ευρώ εδώ πέρα για να πάρω ένα Plextor. Τελοσπάντων.)

- Κάρτα Firewire Q-Tec

- Κάρτα TV-Tuner K-World (της πλάκας αλλά κάνει τη δουλειά της)

- Κουτί/τροφοδοτικό Innovator 350W (της πλάκας αλλά για την ώρα δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Από το κουτί μάλιστα είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με έχει βολέψει)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Για το δίλημμα 2GB Dual ή 3GB Single συμφωνώ και με τον Pooky και τον Maddog, δηλαδή ναι μεν είναι καλύτερο το 3GB Single αλλά δεν έχει και τόση σημασία αφού το αδύνατο σημείο του συστήματος δεν είναι η μνήμη αλλά ο επεξεργαστής μάλλον (η κάρτα γραφικών δεν ενδιαφέρει αφού δεν παίζω παιχνίδια)
 
3 GB χαλαρά και άστο το dual channel να πάει στην ευχή...!!!

Βέβαια και μεταξύ 2 GB και 3 GB,διαφορά σ' αυτό το μηχάνημα αναρωτιέμαι που θα δεις,κοινώς και με 2 GB είσαι μια χαρά..!!

Τώρα κοίτα να δεις.Οι MSI εκείνης της εποχής είχαν περίεργες συνήθειες.Θυμίζω απλά ότι υπήρχαν μητρικές που παίρνανε ή 2 x PC3200 ή 3 x PC2700 μνήμες !

Μιλάμε για ανήκουστα πράγματα!

Μπορεί η λύση να είναι αυτή που σου λέει ο pooky,αλλά δεν το νομίζω.Μάλλον έχουμε να κάνουμε με μια ακόμη πολύ ιδιότροπη μητρική της MSI,αν και το μοντέλο αυτό θυμάμαι ήταν από τα λίγα σοβαρά που είχε βγάλει η MSI...

Πολύ πιθανόν αν βάλεις 2x1 GB και 2x512 dual sided τελικά να τις διαβάσει,αν και φαντάζομαι θα το δοκίμασες αυτό ήδη ε..;

Aφού έπαιζες με 4x512 mb,τότε υπάρχει και συνδυασμός που θα δουλέψει και με τις νέες μνήμες.Αλλά καλό είναι να βρεις ποια μνήμη διάβαζε πρίν στο slot 1,να την ξαναβάλεις,να βάλεις την αντίστοιχη στο slot 3 και βήμα βήμα να φτάσεις στα 3 GB...

Στην τελική,καταργείς το slot 1 και έχεις 3 GB και είσαι κομπλέ,μη σου πω αφήνεις 2 GB τελικά και βάζεις τα περισσέματα σε κάνα άλλο PC...

Αλήθεια,παιχνίδια δε παίζεις,απροβλημάτιστο HD playback μάλλον δεν μπορείς να έχεις,τα 3 GB για ποιο λόγο τα θες ακριβώς;

Κάνεις τίποτα με επεξεργασία εικόνας/βίντεο κτλ...;

Τώρα για τη CPU,μέχρι 3.2 Ghz μπορείς να πας,δε ξέρω αν αξίζει καν η αλλαγή.Πιθανόν,αν και ψιλοαμφιβάλλω....

Α,ερώτηση:Κάθε φορά που έβαζες/έβγαζες μνήμες,έκλεινες την τροφοδοσία της μητρικής από το τροφοδοτικό;

Αν όχι,εκτός απ' το ότι ίσως όντως τελικά χαιρέτησε το slot 1,καλό θα ήταν να δοκίμαζες να βγάλεις το βύσμα του ρεύματος εντελώς για κάποια ώρα και να το ξαναβάλεις.Μη γελάτε,μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό σε περίπτωση σαν τη δική σου !
 
Όντως, φουλάρω τη μνήμη περισσότερο από περιέργεια να δω αν θα έχει διαφορά. Έδινε τις μνήμες σε τόσο καλή τιμή ο Νίκος, ήταν ευκαιρία να δοκιμάσω.

Το μηχάνημα δουλεύει κυρίως Photoshop και Autocad, καθώς και Premiere/Vegas/Pinnacle Studio κάποιες φορές το μήνα.

Πολύ καλή ιδέα να ξαναβρώ ποιό δούλευε στο slot 1 και να ξεκινήσω από εκεί. Είχα ταμπουρωθεί στο ότι φαίνεται να παίζουν σταθερά τα slots 2 και 4 και προσπαθούσα να χτίσω πάνω σ'αυτό προσθέτοντας κάτι στο 1 ή/και στο 3 και την πάταγα.

Βέβαια μου φαίνεται ότι τελικά ίσως το καλύτερο είναι να το κρατήσω έτσι να δουλεύει 2GB dual channel και να τελειώσει η ιστορία αφού απ'ό,τι μου λέτε κι εσείς δεν έχει νόημα. Και πάλι αναβάθμιση είναι σε σχέση με την προηγούμενη κατάσταση (από single σε dual channel :D ).

Πάντως είναι αστείο, γιατί το configuration που είχα πετύχει προηγουμένως να δουλεύουν τα 3 slots τώρα με την ίδια ακριβώς διάταξη και τα ίδια ακριβώς modules στο κάθε slot αρνείται να δουλέψει. Δηλαδή όταν πετύχω κάτι να δουλεύει καλό να μην το πειράξω γιατί χαλάει... :banghead: Έτσι είχα πετύχει και τα 4x512 να δουλέψουν και δεν είχε πρόβλημα μετά.

manos426f είπε:
Α,ερώτηση:Κάθε φορά που έβαζες/έβγαζες μνήμες,έκλεινες την τροφοδοσία της μητρικής από το τροφοδοτικό;

Αν όχι,εκτός απ' το ότι ίσως όντως τελικά χαιρέτησε το slot 1,καλό θα ήταν να δοκίμαζες να βγάλεις το βύσμα του ρεύματος εντελώς για κάποια ώρα και να το ξαναβάλεις.Μη γελάτε,μου έχει τύχει ΚΑΙ αυτό σε περίπτωση σαν τη δική σου !
Για κάθε αλλαγή αποσυνδέω το καλώδιο του ρεύματος, ναι.

Ενδιαφέρουσα η άποψη, μπορεί να τη δοκιμάσω με τη διάταξη που δούλεψε πριν και αν δεν δουλέψει να το αφήσω χωρίς ρεύμα το βράδυ και να το δοκιμάσω το πρωί να δούμε.

Ευχαριστώ για το χρόνο όλων!
 
Προσωπικά με δέρνει μια ανωμαλία και τρελαίνομαι για κάτι τέτοια,μου θυμίζουν κάτι από τα πιο παλιά,πιο "πέτρινα" χρόνια των PC's,αρκεί βέβαια να βρίσκεται η λύση στο τέλος....
 
Εμένα να δεις τι με δέρνει με τα PCs.

BTW Μάνο σκέφτομαι για config HTPC με τετραπύρηνο πάνω. Μη πάει χαμένη και η TV!!!! Mobo, CPU, ram βρήκα, κολλάω στο κουτάκι. Α, και για σκληρό πάω βουρ για 2,5 ιντσών μη ζεσταίνεται πολύ Αν δεν βρω κουτάκι της προκοπής θα το παρατήσω τελικά.

Giamma αν έχεις MSI μη το σκέφτεσαι και πολύ. Ο Μάνος έχει δίκιο. Περισσότερο δύστροπο Mobo δεν θα μπορούσες να έχεις διαλέξει. Άστο στα 3 και μην ασχολείσαι άλλο, αν και μπορείς κάλλιστα να δοκιμάσεις να το πας στα 3,5!!!!!!!!! (Insert diastrofi here) .
 
Το καλό τουλάχιστον είναι ότι αν το πετύχεις κάποια στιγμή να δουλέψει με κάποιον συνδυασμό τότε θα συνεχίσει να δουλεύει απροβλημάτιστα κάθε φορά που θα το ανοίγεις.

Αν το πειράξεις όμως και δεν παίξει τότε μπορεί όταν ξαναβάλεις τον ίδιο συνδυασμό να μην παίξει.

Αυτή τη στιγμή το έχω στα 2x1GB Dual Channel και απ'ό,τι φαίνεται εκεί θα μείνω. (Αν και με τρώει ο ..... μου να το ψάξω λίγο ακόμα)
 
Αμα θες να πας στα 4x1GB, μπορουμε να βρουμε ακομα ενα 1GB ιδιο με αυτα που εχεις.
 
Ευχαριστώ Νίκο αλλά με τη μητρική που μπλέξαμε, σωθήκαμε!

Επίσης, έχω ακούσει ότι 32bit λειτουργικά δεν μπορούν να δουν πάνω από 3,κάτι GB (ή όχι πάνω από 4 ενώ ορισμένες μητρικές βλέπουν μόνο 3,κάτι, κάπως έτσι) και ότι για παραπάνω χρειάζεσαι 64bitο λειτουργικό. Ισχύει αυτό;
 
Τα XP μπορούν να δουν 4GB αλλά δε μπορούν σηκώσουν process πάνω από 2GB. Π.χ. δε μπορείς να ανοίξεις αρχείο πάνω από 2GB.
 
Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες ρε Νίκο...

Καταρχήν όντως τα XP δε μπορούν να "δουν" ή τέλος πάντων να χρησιμοποιήσουν 4 GB.Όπως λέει ο Giama θα φαίνονται 3 ή 3+ κάτι GB RAM διαθέσιμα..

Αυτό με το 2 GB process που είπες δε κατάλαβα...
 
Η σωστη διατυπωση θα επρεπε να ξεχωριζει τι μπορει να "δει" το NTFS (5.0, 5.1) και τι μπορει να "σηκωσουν" τα Windows XP (α ρε παραθυρακηδες, βαλτε κανα EXT3 να ησυχασετε :D )
 
Ρε,είμαστε πολύ μπροστά τελικά σαν forum...! :D

Mόλις τώρα με πήρε φίλος μου και μου είπε ότι του περισσέψανε 2x512 ΜΒ DDR-II RAM 533άρες με 5-5-5-18 timings,τη στιγμή που εγώ έχω τώρα πάνω στο PC μου 2x1 GB 800άρες με 4-3-3-5...

Κοινώς με ρώτησε αν θέλω να τις βάλω κι αυτές πάνω να έχω 3 GB σύνολο..!

(Giama,sorry για το off-topic μου,αλλά η σύμπτωση ήταν τρελή,κι είπα να το αναφέρω...)
 
Κάντο δεν θα χάσεις τίποτε!!!!!

Και μη κάνεις hijack άλλα threads. Κακό παιδί!!!!!!
 
Mια δοκιμή,αν μη τι άλλο,θα την κάνω...
 
Καλή τύχη στη δοκιμή σου Μάνο!

Εγώ για την ώρα το έχω αφήσει στα 2x1GB dual channel και όταν ξαναβρώ χρόνο θα ασχοληθώ πάλι.

Edit 21/4:

Τελικά το έκανα 3x1GB, γεμίζοντας όλα τα slots εκτός από το πρώτο. Φαίνεται πως το πρώτο είναι όντως dead. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!
 
Πίσω
Μπλουζα