30 Χρονια Computer για ολους ,ΤΕΥΧΟΣ: No 328 / Ιανουάριος - 2012

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.409
Προβολή συνημμένου 43873

Το πιο μακροβιο και ενας απο τους πρωτοπορους/πιονερους του χωρου και αδιαμφισβητητα ενα απο τα ιστορικοτερα περιοδικα πληροφορικης το Computer για Ολους ,ο πατερας του Pixel και του Pc Master , συμπληρωσε και γιορταζει 30 χρονια κυκλοφοριας του , με ενα special επετειακο τευχος το οποιο ακομα συνοδευεται απο 4 Dvds .

Ενδεικτικα .....

Το περιοδικό γιορτάζει τα 30 χρόνια κυκλοφορίας του και σας προσφέρει ένα συλλεκτικό τεύχος 164 σελίδων (32 σελίδες περισσότερες) στην ίδια τιμή. Εκτός από το πολυσέλιδο Αφιέρωμα στην ιστορία του περιοδικού και της Compupress, αυτό το μήνα, θα βρείτε κι ένα άλλο πολύ χρήσιμο Αφιέρωμα που αφορά τους πάντες, δηλαδή όσους ασχολούνται με τους υπολογιστές......
...........

ΦΑΚΕΛΟΣ

30 ΧΡΟΝΙΑ COMPUTER ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Με αφορμή τα 30 χρόνια του Computer Για Όλους, κάνουμε μια σύντομη ιστορική αναδρομή στα σημαντικότερα projects της Compupress, παρουσιάζουμε κάποια σημαντικά άρθρα και παρουσιάσεις από το παρελθόν που συζητήθηκαν, ενώ ανακοινώνουμε και την έκδοση cloud του περιοδικού.

...........

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ DVD

CΓΟ: Η ΨΗΦΙΑΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Αυτόν το μήνα, το «Computer Για Όλους» μπαίνει στο τριακοστό έτος της κυκλοφορίας του. Με αυτή την ευκαιρία, σας προσφέρει σε μορφή αρχείων PDF τα τεύχη όλης της προηγούμενης χρονιάς, καθώς και κάποια σημαντικά τεύχη προηγούμενων ετών ή και δεκαετιών. Φυλάξτε αυτά τα τεύχη. Τους επόμενους μήνες θα ακολουθήσουν και άλλα και θα μπορέσετε έτσι να κτίσετε την ψηφιακή βιβλιοθήκη σας με τεύχη του «Computer Για Όλους», του μόνου ελληνικού περιοδικού που καταγράφει τις εξελίξεις της τεχνολογίας επί τρεις συνεχείς δεκαετίες!

Τεύχη 2011

Όλα τα τεύχη της προηγούμενης χρονιάς

Ιστορικά τεύχη

Σημαντικά και δυσεύρετα σήμερα τεύχη





http://www.cgomag.gr/current.asp

Τελος εδω http://www.compupress.gr/online/cgo305preview/ ,οπως παντα μπορειτε να δειτε ενα online preview του τρεχοντος τευχους .

Y.Γ. Απορω πως δεν εγινε καμια σχετικη νυξη ως τωρα .Να υποθεσω οτι δεν το πηρε κανεις ??????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω έχω σταματήσει την αγορα του απο το 89, κάπου εκει τέλος πάντων. Θα το πάρω πάντως έτσι απο περιέργεια.
 
Έχοντας διαβάσει αρκετά από τα περιοδικά του χώρου, είχα καταλήξει στο RAM πολλά χρόνια πριν & εννοείται πως και αυτό πλέον το έχω σταματήσει...

Από ένα σημείο και μετά, το κόστος ήταν δυσανάλογα μεγάλο σε σχέση με τις γνώσεις που αποκόμιζα. Η ευρεία διάδοση του internet βοήθησε στην κάλυψη των "γνωσιακών" μου αναγκών, οπότε αγοράζω κατ' εξαίρεση το PC Master, μόνο όταν βγάζει κάποιο παιχνίδι που μ' ενδιαφέρει.

Πάντως, μπράβο στους ανθρώπους - μακάρι να το κρατήσουν ανοιχτό το περιοδικό & να τα εκατοστήσουν.
 
Φαίνεται πολύ καλό το τεύχος, και μόνο που έχει για το αφιέρωμα για τα 30 του χρόνια θα το πάρω.
 
Έφυγα να το πάρω! Το τελευταίο τεύχος που είχα πάρει και το έχω ακόμα ήταν εκείνο με το ολόγραμα μιας πλακέτας. Το θυμόσαστε;
 
Ποια/πόσα παλιά τεύχη (όχι του 2011) περιλαμβάνει, γνωρίζει κανείς; :)
 
Δεν το έχω διαβάσει ποτέ, αλλά ίσως τα 30χρονα να είναι ένας λόγος να το κάνω. Και αφού έχει και κάποια παλιότερα τεύχη στο DVD, να πάρω μια αξιοπρεπή ιδέα για το ποιόν του.

Πάντα απορούσα πάντως ποιοί το διαβάζουν και "κράτησε" τόσα χρόνια, εγώ δεν ξέρω ούτε έναν...Δεν το λέω για flaming, σαν απλή παρατήρηση/απορία το αναφέρω...
 
Maddog είπε:
Δεν το έχω διαβάσει ποτέ, αλλά ίσως τα 30χρονα να είναι ένας λόγος να το κάνω. Και αφού έχει και κάποια παλιότερα τεύχη στο DVD, να πάρω μια αξιοπρεπή ιδέα για το ποιόν του.
Πάντα απορούσα πάντως ποιοί το διαβάζουν και "κράτησε" τόσα χρόνια, εγώ δεν ξέρω ούτε έναν...Δεν το λέω για flaming, σαν απλή παρατήρηση/απορία το αναφέρω...
Τώρα ίσως να μη σου φαίνεται λογικό, αλλά όταν μιλάμε για 30 χρόνια πριν, ο ειδικός περιοδικός τύπος ήταν η κύρια και η μόνη πηγή ενημέρωσης για τα δρώμενα στο χώρο της πληροφορικής. Δεν σου κρύβω, ότι πολλά "νέα" για κατασκευάστριες εταιρίες, επερχόμενα προϊόντα, tips & tricks & knowledge base για διάφορα προβλήματα, τα μάθαινα από το Ram & το Computer Software!

Εκτός από τα βιβλία της σχολής, ήταν η μόνη μας ενημέρωση.

Τώρα με το internet, ότι από τα παραπάνω θέλω είναι μερικά πλήκτρα μακριά...
 
έχει κυκλοφορήσει; σε 3 περίπτερα που πήγα δεν το είχαν...
 
Έχει κυκλοφορήσει, χθες το βρήκα εγώ και το πήρα.
 
Και εγώ το πήρα και είναι όντως πολύ καλό, έχει μάλιστα και μερικά παλαιά τεύχη σε pdf. Το συγκεκριμένο περιοδικό, μου είπε κάποιος, είχε κυκλοφορίσει και όλα τα τεύχη του pixel σε pdf σε 2ή 3 τεύχη, αν θυμάμαι καλά, πράγμα που ίσως αν τα έχει πάρει κάποιος , να μπορέσει να ολοκληρωθεί η συλογή των τευχών του αντίστοιχου section του forum.
 
lefzer είπε:
Και εγώ το πήρα και είναι όντως πολύ καλό, έχει μάλιστα και μερικά παλαιά τεύχη σε pdf. Το συγκεκριμένο περιοδικό, μου είπε κάποιος, είχε κυκλοφορίσει και όλα τα τεύχη του pixel σε pdf σε 2ή 3 τεύχη, αν θυμάμαι καλά, πράγμα που ίσως αν τα έχει πάρει κάποιος , να μπορέσει να ολοκληρωθεί η συλογή των τευχών του αντίστοιχου section του forum.
στο pc master είχαν κυκλοφορήσει ;)
 
Πάντος ψιλο-απογοητευτικό ήταν το "πρώτο ψηφιακό περιοδικό". Καλή ιδέα, λάθος υλοποίηση. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να προσφέρεται διαδυκτιακά (πέρα από το εξωτερικό combo drive μου, κανένας από τους υπολογιστές μου δεν έχει cd/dvd drive).
 
Βιάστηκα τελικά! Πολύ καλό το τεύχος, με ιδιαίτερη έκπληξη η ύπαρξη ηλεκτρονικών μορφών του περιοδικού. Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν τα πρώτα τεύχη του σε ψηφιακή μορφή ;
 
τα περιοδικα που δινει σε ψηφιακη μοργη ειναι τα

cgo.jpg
 
τα 9 πρωτα ειναι καρα συλλεκτικα. Θα το αγορασω μολις ανοιξουν τα περιπτερα!
 
Τελικά τη κοτσάνα τη κάνανε! Όλα τα προηγούμενα τεύχη 2011, αντί να είναι σε φορμά pdf ή κάτι που να διαβάζεται τέλος πάντον από όλα ή σχεδόν όλα τα OSes είναι exe με encapsulated flash play book. Μπράβο για τη προσφορά των παλαιωτέρων τευχών, κλάμα για το ηλίθιο format που επέλεξαν. Αρχίζει τελικά να κάνει μπάμ ο λόγος που τα πάντα εδώ είναι μερικές δεκαετίες πίσω.
 
Συμφωνω με τον nkarytia, ειναι εντελως αχρηστο. Κριμα και ηθελα να διαβασω αυτα τα κλασσικα τευχη στο tablet μου...
 
Κι εγώ αυτό περίμενα, αλλά... Δεν άξιζε καν το κόπο αυτό το τεύχος. Δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι το περιοδικό δεν έχει να προσφέρει τίποτα το ξεχωριστό πια, καθώς το 99% από τα περιεχόμενά του το έχεις ήδη διαβάσει κάπου στο διαδίκτυο. Θα πρέπει να ξεχωρίσουν "γεναιόδωρα" προκειμένου να συνεχίσουν να υπάρχουν.
 
Παιδια τα τευχη παραμενουν συλλεκτικα ανεξαιρετως format. Τωρα αν το Android δεν εχει flash ειναι αλλη κουβεντα.

Tιποτα παντως δεν ειναι τυχαιο. Προσπαθω να βρω αλλο περιοδικο (οχι μονο πληροφορικης) που να εκδιδεται σερι 30 χρονια...δεν θυμαμαι καποιο αλλο...
 
Πίσω
Μπλουζα