32Χ και ξερό ψωμί!

elefas είπε:
Καταπληκτικό μηχάνημα το 32Χ, έπεσε όμως θύμα της ίδιας της SEGA (όπως και όλα τα μετέπειτα του Genesis μηχανήματα).
Φανταστείτε ένα Genesis με 32Χ και Mega CD! Μιλάμε για απίστευτα πολύπλοκο μηχάνημα από επεξεργαστική πλευρά (1 κύρια CPU το Genesis, 1 το MCD και 3 -αν δεν απατώμαι- το 32X και όλες να δουλεύουν ταυτόχρονα). Ε τι κώδικα να γράψουν οι δύσμοιροι προγραμματιστές! Γι' αυτό έμειναν σε ανακυκλώσεις τίτλων του Genesis που δεν είχαν να προσφέρουν κάτι παραπάνω ή σε χοντροκομμένα παιχνίδια και το μηχανηματάκι πέθανε άδοξα.

Οι τίτλοι διαμάντια που ανέφερθηκαν στα παραπάνω ποστς υποδεικνύουν τι θα μπορούσαν να πετύχουν αν το υποστήριζαν λίιιιιγο περισσότερο. Με το Saturn στο προσκήνιο όμως το μέλλον του 32Χ ήταν από την αρχή προδιαγεγραμμένο.

Υ.Γ. οι εξομοιωτές για Genesis εξομοιώνουν αρκετά καλά και το 32Χ, οπότε μπορούν να μας δώσουν μια γεύση για τα παιχνίδια της εν λόγω κονσόλας.
η μεγαλη βλακεια της sega ηταν η χρονικη περιοδος στην οποια λανσαρε το 32Χ ,απο πολλες συνεντευξεις τις οποιες εχω διαβασει προγραμματιστων ειδαμε μονο το 40% των δυνατοτητων της κονσολας αυτις,και ολα αυτα απλα για να απαντησει στον πυρετο του τεραστιου hype του donkey kong(snes).το χτυπημα πολλαπλο,1ον) δεν αφιερωθηκε η sega 100% στο saturn (εχασε εδαφος στις αρχικες εντυπωσεις στα περιοδικα του χωρου αλλα και στους καταναλωτες)2ον) τα υπερβολικα εξοδα (απο το 1991το εφτιαχνε) για την εποχη εκεινη= η αρχη μεγαλων χρεων προς τριτους, το 32Χ ηταν η αρχη του τελους....................
 
jaguar-man είπε:
αθανατο 32Χ το chaotix ακομη και σημερα ειν υπεροχο, η μουσικη αξεχαστη και τα γραφικα ενα απο τα καλητερα 2D ακομη και σημερα.ξερετε που μπορω να βρω games για το 32X?
Φυσικα αν θελεις να αγορασεις 1ος σταθμος ειναι το εβαυ και δευτερος διαφορα ρετρο σοπς που υπαρχουν στο δικτιο.

Αν παλι θελεις να παιξεις εδω και τωρα ο καλυτερος σταθμος ειμαι εγω ελα οποτε μπορεις:biglaugh::biglaugh:
 
jaguar_man :

ξερετε που μπορω να βρω games για το 32X?
Εννοείς για αγορά ή για ROMS ;

Αλήθεια , το Daytona είχε βγει τελικά για 32Χ ;

Και με την ευκαρίια , λύστε μας , εμένα και του Wally , μία αποροία : στο Colibri , τι έπρεπε να κάνεις ;
 
στόκια 32Χ

Θα σας κάνει εντύπωση τι στοκ έχει μείνει στην zegetron από κανούργια 32Χ και όχι μόνο!

Μega CD, Saturn, Master System κτλ...

Τίτλοι έχουν μείνει ελάχιστοι, αλλά πάντα σφραγισμένοι.
 
Γνωριζεις αν πουλαει τιποτα αδερφε?
 
Τα έχουν σε αποθήκες logistics στον Ασπρόπυργο. Βασικά δεν ξέρουν τι έχουν, αλλά είναι αρκετά κομμάτια.

Επειδή ήμουν συνεργάτης τους, κατάφερα και πήρα κάποια κομμάτια (δεν τα αγόρασα).
 
Ρε φίλε δώσε και σε μας τίποτα, πάντως αν μπορεις να παρεις κανενα 32x ή Mega CD, στείλε μου πμ.
 
Προτεινω GRM-αντιπροσωπεια στη Zegetron για PowerBuy
 
Τι αντιπροσωπεια ,ντου απο παντου,ριφιφι. :diablotin:
 
ντου

Τα στόκια είναι σε μια τεράστια αποθήκη, τέρμα θεού. Ούτε οι υπάλληλοι δεν μπορούσαν να τα βρουν....
 
Ποιοι θα πάνε? Πάρτε και για μένα Ορέεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!
 
Η zegetron, πλυν καποιων μουσειακων αντικειμενων, δεν εχει το παραμικρο.

Μεσα στις απειρες προσπαθειες να βρεθει κατι, ηταν μερικα mega drive το 2003 / 2004 (περιπου), τα οποια δωθηκαν σε γνωστο καταστημα για μεταπωληση.
 
Τελικά τι ισχύει; Γιατί τα κρύβουν από τον λαό; :cool:
 
Καλησπέρα σε όλους!

Να τι "παθαίνει" το 32x όταν το πιάνουν στα χέρια τους προγραμματιστές που ανοίκουν στη demo scene της Amiga! Είναι εντύπωση μου η σε ορισμένα μέρη του demo, το psx τρέχει και δεν φτάνει;! :D
 
πρόβλημα με 32Χ

Μόλις χτες παρέλαβα αυτό:



Μου πήρε λίγη ώρα να το συνδέσω με τον υπόλοιπο εξοπλισμό μέχρι που απέκτησα το ακόλουθο τερατούργημα:



Γεμάτος χαρά καρφώνω μια κασέτα (για MD καθώς δεν έχω ακόμα κάποιο παιχνίδι για 32Χ) και το ανάβω....περιμένω....μαύρη μαυρίλα τίποτα! Κοιτάω τα καλώδια αν τα συνέδεσα σωστά, όλα οκ, σβήνω-ξανανάβω πάλι τίποτα. Δοκιμάζω 4-5 άλλες κασέτες που σίγουρα παίζουν στο σκέτο MD χωρίς καμία τύχη. Καίω σε ένα cd το Corpse Killer 32x και αντιμετωπίζω το εξής. Το παιχνίδι φορτώνει η τηλεόραση δείχνει εικόνα αλλά όπως κατάλαβα ότι rendarει το MD το δείχνει σωστά (π.χ. το frame γύρω από την εικόνα) ενώ ότι rendarει το 32X το δείχνει να τρεμοπαίζει σαν να βλέπεις κανάλι που δεν έχει καλή λήψη (π.χ. τη βίντεο εικόνα μέσα στο frame).

Τις επόμενες μέρες περιμένω το virtua racing 32x και το καλώδιο scart (γιατί αυτό που είχε ήταν rf). Ελπίζω το πρόβλημα να είναι στο καλώδιο αν και χλωμό το κόβω. :cry:
 
Αδερφε στο ευχομαι να ειναι το καλωδιο και να καθαρισεις με το scart
 
Κοίτα αν το 32Χ παίρνει ρεύμα, δηλαδή αν το τροφοδοτικό του λειτουργεί. Λογικά θα έπρεπε να δείχνει και απο RF
 
gtsamour είπε:
Κοίτα αν το 32Χ παίρνει ρεύμα, δηλαδή αν το τροφοδοτικό του λειτουργεί. Λογικά θα έπρεπε να δείχνει και απο RF
Λειτουργεί καθώς αν το βγάλω το τροφοδοτικό του από την πρίζα δεν δείχνει απολύτως τίποτα. Με λίγο κούνημα, τέντωμα, τράβηγμα τα καλώδια πέτυχα σε μια στιγμή να δείχνει σχετικά σωστά μόλις όμως τα άφησα ξαναχάλασε η εικόνα. Έχει κανείς κανα καλώδιο από MD1->32x που δεν το χρειάζεται, έστω για να τεστάρω ότι φταίει αυτό;
 
Όχι δυστυχώς δεν έχω άλλο καλώδιο αλλά λογικά για να περνάνε τα γραφικά της MD δεν έχει πρόβλημα.

Δοκίμασε να καθαρίσεις τις επαφές στο κάτω μέρος της 32Χ
 
Πίσω
Μπλουζα