32Χ και ξερό ψωμί!

Τελικά δεν άντεξα το ξεβίδωσα το "μανιτάρι" γραργάλησα λίγο τα σωθικά του (δεν φαινόταν να έχει κάποια ζημιά τουλάχιστον με το μάτι) με αποτέλεσμα οι κασέτες (του MD) να παίζουν οκ πάνω από το 32Χ, βέβαια στα 32x CD (corpse killer & Night Trap) που είναι κόπιες, τα γραφικά του 32Χ εξακολουθούν να τρεμοπαίζουν είναι όμως σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήταν πριν. Δυστυχώς ακόμα περιμένω το Virtua Racing Deluxe ώστε να δω τη συμπεριφορά του με 32X κασσέτα.

@gtsamour: Τις επαφές τις καθάρισα όταν το παρέλαβα με οινόπνευμα, εξάλλου υποθέτω αν κάτι δεν έκανε καλή επαφή εκεί δεν θα μου έπαιζε και τα MD παιχνίδια που τώρα τα παίζει μια χαρά.
 
Επιτέλους κατάφερε να δουλέψει το 32Χ! Μάλλον του άρεσε το ...ασιατικό :p #) . Και πρωτού πάει ο νους σας στο πονηρό εξηγώ....

Στο mega drive μου που είναι το πρώτο μοντέλο δεν δούλευε, με το εκ Ταυλάνδης ορμώμενο ΜΚ2 MD που μου ήρθε μόλις σήμερα συνεργάστηκε μια χαρά! Επομένως μάλλον έφταιγε το conversion cable (η επέκταση που επιτρέπει τα πρώτα μοντέλα MD να συνδεθούν με το 32Χ) ή κάτι έχει το MDΙ μου. Όπως και να χει τώρα πια έχω λειτουργικό το τέρας MD-CD-32X και η χαρά μου είναι απερίγραπτη!

Υ.Γ. Το MD2 που παρέλαβα είναι ασιατικών προδιαγραφών (PAL), ήρθε σε άριστη κατάσταση (ήταν αχρησιμοποίητο) και το ίδιο και η συσκευασία του. Ο αντάπτορας ρεύματος ταιριάζει απόλυτα με τις ελληνικές πρίζες, αυτό το τελευταίο να το έχουμε όλοι υπόψη όταν ψωνίζουμε διαδικτυακά, ότι τα ασιατικά MD μας κάνουν (προσοχή όταν λέμε ασιατικά δεν εννοούμε τα ιαπωνέζικα)

Η φωτό που παραπέμπω είναι από τη συσκευασία του. Όπως βλέπετε είναι σαν να βγήκε χτες από το εργοστάσιο.

img000003e.jpg
 
elefa χαιρομαι που ολα ειναι ρολοι τωρα.

Βαλε ενα Android Assault να "ερθεις". Καλο λιωσιμο
 
Μετα απο πολυ ψαξιμο επιτελους θα παιξεις!

Εγω εχω μπερδευτει τοσο, που ουτε καν το σκεφτομαι να αγορασω 32Χ, εδω μπερδευτικα με το segaCD και τους συνδιασμους megadrive1, ,megadrive2, genesis που δεν δουλευουν ολοι.

Και ακουστε και το αλλο: αγορασα καποια stock unboxed παιχνιδια για megadrive και κατα λαθος μου στειλανε για 32Χ (το virtual fighter και αλλα). Φυσικα καθομαι και τα βλεπω αφου δεν παιζουν στο megadrive, genesis, segacd μου.
 
αυτο με την zegetron ισχυει?για να ριξω ενα phony.και να βρισκα ενα mega drive 1 boxede σε κατασταση σαν αυτη του asian , α και σε μια λογικη τιμη.η φαση ειναι το ειχα αλλα οχι το κουτι του και το δωσα γιατι δεν εβρισκα ανταλακτικο tv-out.αληθεια παιδια,κονσολες ρετρο playable λιγο πολυ ολοι θα βρουμε,παιχνιδια και joypads??????????
 
Επετειος 15 χρονων και αντι η sega να βγαλει μια συλλογουλα για τις κονσολες μας ,τι παει και κανει;

Βγαζει CD.

.

.

.

.

.

Θυμαμαι μεσα 90ς να διαβαζω στον ξενο τυπο για αυτο και φανταζομουν την δυναμη που εκρυβε μεσα του και πως θα μεταμορφωνε το Mega Drive.

Το πηρα 5 χρονια μετα σε τιμη χωμα ολοκαινουργιο.

Χρονια του πολλα!!



Deviating from the way we would expect Sega to mark the 32X's 15th anniversary -- by trying really hard to forget about the 32X, just like every year -- the company has announced a CD full of music from 32X games. The Super 32X 15th Anniversary Album includes what looks to be all the tracks from Space Harrier, Stellar Assault, Virtua Racing Deluxe, Parasquad, Metal Head, and Virtua Fighter, all as they sounded on the 32X.

 


The CD will be released through Sega's Wavemaster label on March 31 for ¥3,625 ($40), which is more than you should pay for a 32X system.



[Andriasang]
 
konstandin είπε:
αυτο με την zegetron ισχυει?
Επειδή εγώ το είχα αναφέρει σχετικά με την Zegetron θα κάνω μια προσπάθεια να δω αν υπάρχει κάτι ακόμα.

Θα ενημερώσω σχετικά εδώ.
 
Video promotion απο CES 1995 για το 32Χ.

TnBIp.gif


9 λεπτα 32Χ και GG overdose!

 
I Miss τα console expansions,ηταν τοσο cool αυτα που υποσχοντουσαν ασχετα αν δεν κανανε παντα deliver.


Ξυπναγε ο Τρανσφορμερ μεσα μου!



Φαντασου να βγαινε σημερα μια γκουμουτσα και να μπαινε στο drive του Ps3...μπλιαααχ εεε;;



Aν το κοτσαρες ομως στο Wii;;
 
Aardvark είπε:
Επετειος 15 χρονων και αντι η sega να βγαλει μια συλλογουλα για τις κονσολες μας ,τι παει και κανει;Βγαζει CD.
To ξέρω ότι κάνω reply σε πανάρχαιο post αλλά...Μου κάνει εντύπωση που βγάλανε έστω και μουσικό cd αφιερωμένο στο 32X. Μoυ κάνει εντύπωση που δεν βγάλανε και χαρακτήρα στο Hyperdimension Neptunia βασισμένο στο 32X. :p Με την ευκαιρία λύστε μου μια απορία: πως του ήρθε η ιδέα να βγάλουν 32bit expansion για το Megadrive λίγους μήνες πριν την κυκλοφορία του Sega Saturn; Mια χαρά δεν ήταν το Mega CD;

[h=1][/h]
 
Το segacd θα ηταν μια χαρα αν ειχε μια καλυτερη gpu (ή vdp) και να μη βγαζαν καν το 32x στην αγορα.
 
ένας φίλος μου που δεν ασχολείται με παιχνίδια και είναι άνεργος θέλει να πουλήσει το 32x που είχε αγοράσει μικρός, είναι κουτάτο με όλα του τα καλώδια και με το virtual racing.Πόσα λέτε να μπορεί να πιάσει απο αγγελία;
 
Ας το βαλει σε κανα φορουμ που δεν ειναι απαραιτητη η τιμη και να δει τι προσφορες εχει.
 
mike είπε:
Ας το βαλει σε κανα φορουμ που δεν ειναι απαραιτητη η τιμη και να δει τι προσφορες εχει.
Να σου πω την αλήθεια μόνο στο εξωτερικό έχω δει τέτοιου είδους δημοπρασία, τουλάχιστον ας βάλει καμια υψηλη που μπορεί να πιάσει και μετα ας κατέβει αν δεν υπάρχει ζήτηση.
 
Εγω το δικο μου το πηρα απο το γνωστο κονσολαδικο μαγαζι. Δεν το πηρα ακριβα μαλλον γιατι δεν ειχε ζητηση και φαντασου οτι πουλανε το παιχνιδι sonic του 32Χ για 70 ευρω...
 
Κουτατο σε καλη κατασταση και πληρως λειτουργικο,θα ελεγα γυρω στα πενηντα ευρω. Το Knuckles chaotix κουτατο στα εβδομηντα ευρω ειναι επισης πολυ καλη τιμη για τον συγκεκριμενο τιτλο.
 
Εγω το 32x ειχα παρει ?80 πριν 5 χρονια (απο ebay), PAL boxed complete. Ισως να μπορουσα να ειχα κανει καλυτερη τιμη αν περιμενα λιγο περισσοτερο για ενα οχι boxed, αλλα ειχα ολο το υπολοιπο και ηθελα να συμπληρωσω το σετακι.

Τωρα αν ριξεις μια ματια στο ebay, για κατω απο ?110 (boxed παντα) χλωμο. Οντως εκτος ebay θα παει για λιγοτερα, αλλα σιγουρα παραπανω απο 50!
 
freaktmp είπε:
Εγω το 32x ειχα παρει ?80 πριν 5 χρονια (απο ebay), PAL boxed complete. Ισως να μπορουσα να ειχα κανει καλυτερη τιμη αν περιμενα λιγο περισσοτερο για ενα οχι boxed, αλλα ειχα ολο το υπολοιπο και ηθελα να συμπληρωσω το σετακι.
Τωρα αν ριξεις μια ματια στο ebay, για κατω απο ?110 (boxed παντα) χλωμο. Οντως εκτος ebay θα παει για λιγοτερα, αλλα σιγουρα παραπανω απο 50!
Kαλά, γενικώς τώρα στην Ελλάδα δεν παίζει και πολύ χρήμα και σε αρκετούς πωλητές τους μένουν στα χέρια κι ας κάνουν καλές τιμές σε σχέση με το ebay.Οκ παιδια, ευχαριστώ!
 
Πίσω
Μπλουζα