3d Printing - Ασχολειται κανεις?

Paratrooper-7

Retro Member
Joined
5 Οκτ 2020
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
116
Ασχολειται κανεις? Εχετε αγορασει 3d printer? Εχετε να κανετε καποια προταση? Εγω βαζω λεφτα στην ακρη για να αγορασω αλλα δεν ξερω τι να πάρω. Επίσης δεν ξερω αν πρεπει να περιμενω π.χ 2 -3 χρονια για να αναπτυχθει και αλλο η βιομηχανια μιας και ειναι σχετικα προϊμη ακομα. Επίσης οι καλοι εκτυπωτες ακομα κοστιζουν πολλά.
 
Δεν έχω 3d εκτυπωτή και δεν έχω προβεί σε αγορά μέχρι στιγμής, γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό το ανάγλυφο (πες το γρέζι) που έχει η εκτύπωση επάνω σε επίπεδο. Είμαι σίγουρος πως σε μερικά χρόνια θα το βελτιώσουν. Εδώ να είμαστε, λεφτά να έχουμε και θα αγοράσουμε.
 
Πήρα 3D εκτυπωτή πριν από 20 μέρες με 127€ τελική τιμή. Tronxy xy-2 pro. Είναι ό,τι καλύτερο έχω πάρει τα τελευταία χρονια. Ούτε κονσόλες με ευχαριστούν πια ούτε τίποτα. Μόνο αυτό.
Το συγκεκριμένο μηχάνημα τυπώνει μέχρι 25εκ αντικείμενα, είναι υπεραρκετό. Ήταν πολύ ευκολο στο στήσιμο, κάπου 10 λεπτά μου πήρε. Την πρώτη μέρα δεν κατάφερα να τυπώσω, την δεύτερη ξεκίνησε η εκτύπωση αλλά χαλούσε, την τρίτη τύπωσα το πρώτο αντικείμενο, μετά πήρα κάτι έτοιμα σχέδια από το thingiverse και τα πείραξα στο Tingercad, με λιγα λόγια περνάς δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο και πολύ ευχάριστα.
Δεν θεωρώ ότι είναι σε πρώιμο στάδιο, τι να πουν και οι παλιότεροι. Απλά έχει όλο το δρόμο μπροστά του. Υπαρχουν χιλιάδες έτοιμα σχέδια και αν σκαμπάζεις από σχέδιο, φτιάχνεις ό,τι γουστάρεις. Και αν ασχοληθείς με 3D scanning θα αντιγραφείς τα πάντα.
Αν ψάχνεσαι για αγορά, πάρε αυτό ή κάτι αντίστοιχο, κατα καιρούς βγαίνουν προσφορές. Δεν θα έδινα περισσότερα λεφτά για πρώτο μηχάνημα, μετά βλέπουμε. Για το ανάγλυφο, υπαρχουν πολλές μέθοδοι λείανσης αλλά αυτό ειναι μεταγενέστερο μάθημα.
Δεν έχω τυπώσει κάτι πραγματικά χρήσιμο, μερικά παιχνιδακια τώρα που είναι κλειστά τα τζάμπο, κάτι διακοσμητικά, κάτι ελικοπτεράκια αυτά με το καλαμάκι, τωρα τυπώνω sega mega drive case για το raspberry.
υγ. Σε αυτά τα λεφτά μην το σκέφτεσαι.
 
Δεν έχω τυπώσει κάτι πραγματικά χρήσιμο, μερικά παιχνιδακια τώρα που είναι κλειστά τα τζάμπο, κάτι διακοσμητικά, κάτι ελικοπτεράκια αυτά με το καλαμάκι, τωρα τυπώνω sega mega drive case για το raspberry.
Θελουμε φωτογραφιες!
 
62C43D3F-E50F-4835-BBA7-B02D303CCD53.jpeg478F00E6-B331-4FE6-AF69-16A642DE1F5A.jpeg
Εδώ είναι ένα dispenser μπαταριών, μια Αθηνά και ένα γραναζάκι για το αυτοκίνητο μου. Στην άλλη φωτό είναι το θρυλικό mooncity μια οκαρίνα 100% λειτουργική, μια σφυρίχτρα, ελικοπτεράκια, κάτι σχέδια για κουλούρια, το ΑΕΚ είναι για ένα φίλο μου και το invaders είναι για μια έκπληξη που θα σας παρουσιάσω λίγο αργότερα.
 
Στο παρελθόν έχω κάνει κάποια ερευνα, αλλά τώρα δεν έχω χώρο και έχω αποκλείσει την αγορά του για τα επόμενα χρόνια.
Ομως έχω βρει αυτόν τον πολωνό, Prusa research λέγεται η εταιρία του, έχει πάρα πολύ καλό υλικο και το κυριότερο, τεράστια κοινότητα που υποστηρίζει τα προϊόντα του. Και σε μια καλή τιμή δεδομένων των δυνατοτήτων του εκτυπωτή του σε σύγκριση με άλλα πανάκριβα μοντέλα.
Ούτε κονσόλες με ευχαριστούν πια ούτε τίποτα. Μόνο αυτό.
Παιδιά κάνει; Αν όχι, τότε σε κοροϊδέψανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχω εναν Anet A8 κια μου εχει βγαλει την πίστη.
Αυτή τη περιοδο τυπώνω βασεις για τα λαπτοπ και τις οθόνες μου, καθώς και εξαρτήματα για το pegboard του εργαστηρίου.
Δεν ξερω για τον Tronxy xy-2 pro αλλα γενικά μήν παρεις φτηνό εκτός αν θες να ρίξεις πολύ χρόνο απανω του.
Εκτός αν ειμαι εγω ο γκαντεμης και ο Maxouli κολωφαρδος, δεν ξερω.
Παντως εχω καταφερει να έχει καμπυλη το τζάμι, μονο αυτό λεω.
 
Ειλικρινά, είναι ο.τι πιο απλό υπάρχει. Το στήνεις και τυπώνεις. Δεν χρειάζεται καμία επέμβαση ή αναβάθμιση, τουλάχιστον στην αρχή. Έχω βρεί και ένα μαγαζί στην Πετρούπολη με filament που μου τα φέρνει αυθημερόν και καθάρισα. Με τις default ρυθμίσεις είμαι ακόμα και δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα. Το πλαστικό bed έχει περάσει άσχημα αλλά βαστάει ακόμα, μου είπαν να πάρω ψημένο γυαλί ή καθρέφτη 3χιλιοστά αν θέλω να το αντικαταστήσω.
κ. Rygar αν ήταν να δώσω 1000€ για πρώτο εκτυπωτή, να πάμε να πνιγούμε καλύτερα.
 
Εχω εναν Anet A8 κια μου εχει βγαλει την πίστη.
Αυτή τη περιοδο τυπώνω βασεις για τα λαπτοπ και τις οθόνες μου, καθώς και εξαρτήματα για το pegboard του εργαστηρίου.
Δεν ξερω για τον Tronxy xy-2 pro αλλα γενικά μήν παρεις φτηνό εκτός αν θες να ρίξεις πολύ χρόνο απανω του.
Εκτός αν ειμαι εγω ο γκαντεμης και ο Maxouli κολωφαρδος, δεν ξερω.
Παντως εχω καταφερει να έχει καμπυλη το τζάμι, μονο αυτό λεω.

@Saulot Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έπεσες τόσο έξω ειδικά εσύ ρε φίλε..

Το δικό σου μήπως είναι πιο επαγγελματικό και έχει περισσότερες ρυθμίσεις και χρειάζεται παραπάνω σχεδιαστικές γνώσεις?

Απο ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο απλό για κάποιον που δεν έχει γνώσεις σχεδιου. Δεν είναι για έναν απλό χρήστη?
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Saulot Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έπεσες τόσο έξω ειδικά εσύ ρε φίλε..

Το δικό σου μήπως είναι πιο επαγγελματικό και έχει περισσότερες ρυθμίσεις και χρειάζεται παραπάνω σχεδιαστικές γνώσεις?

Απο ότι κατάλαβα δεν είναι τόσο απλό για κάποιον που δεν έχει γνώσεις σχεδιου. Δεν είναι για έναν απλό χρήστη?
Δεν ειναι θέμα γνώσης, απλα με επιασαν οι τσιπιες μου και είπα "να παρω ένα φτηνο να δω αν θα μου αρέσει".
Και περισυ που τον πηρα ηταν καλη φαση, και τωρα δηλαδη απλα θελει παραπανω κοπο για να βγαλω κατι.
 
Σαφώς και άλλο πράγμα η σχεδίαση και άλλο η εκτύπωση. Εγώ πχ που δεν έχω ιδέα από σχέδιο, παίρνω έτοιμα τα αρχεία και τα τυπώνω πανεύκολα. Σε μερικά, προσθέτω κάποιες πινελιές όπως βάζω κάποιο όνομα πάνω στο σχέδιο και αυτό ήταν όλο. Έχω επιχειρήσει να σκανάρω με το κινητό αλλά το αποτέλεσμα είναι μέτριο. Με μια lidar camera που σκανάρει με λέιζερ γίνονται θαύματα.
Με τον καιρό όλα θα γίνουν. Στο site tinkercad μπορείς να κανείς τα πρώτα βήματα στη σχεδίαση, σιγά σιγά.
Αλλά οσον αφορά την εκτύπωση, σαν αρχάριος θέλεις ένα μηχάνημα που θα του δίνεις εντολή και θα παίρνεις έτοιμο το αποτέλεσμα. Και αν θέλεις να επεκταθεις αργότερα, απλά να μπορείς.
 
Προσωπικά το Octopi μου εχει λύσει τα χερια και δεν εχω το βαλε βγάλε της SD και οσον αφορά το σχέδιο, ξεκίνησα να μαθαίνω Blender και προς το παρόν μπορώ να σχεδιάσω ικανοποιητικά βάσεις για τα εργαλεία μου.
 
Εγω έχω Ender 3 pro
Κατά πολλούς ο καλλίτερος entry level printer.
Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Όλοι σε λίγα χρόια θα έχουν έναν στο σπίτι τους. Στην αρχή δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις τρισδιάστατη σχεδίαση αφού μπορείς να βρεις έτοιμα σχέδια. Απαραίτητο όμως θα γίνεται σιγά σιγά με τον καιρο όταν :
- όταν θα τυπώνεις έτοιμο σχέδιο και θα διαπιστώνεις μετά από ώρες εκτύπωσης ότι δεν κάνει για αυτο προορίζεται
- δεν θα συμβιβάζεσαι με ένα μέτριο ετοιμο σχέδιο που βρήκες και βλέπεις βελτιώσεις σε αυτό αλλά δεν θα μπορείς να τις κάνεις
- θα θες κάτι και δεν θα το βρίσκεις σε βιβλιοθηκη αλλά θα ξέρεις πως είναι απλό σχεδιαστικά να γίνει

Είναι σαν να είσαι άχετος από excel και να έχεις κατεβάσει ένα έτοιμο excelοφυλλο από το internet με κάποια macros ετοιμα που σχεδόν σου κάνει και συ δεν ξερεις πως να το φέρεις στα μέτρα σου.

Αν το 3d printing υπήρχε όταν ήμουν έφηβος πραγματικά θα ήταν απόλαυση. Τώρα λόγω έλλειψης χρόνο παλέυω να τελειώσω τα projectakia μου.
 
Δεν έχω ασχοληθεί, αλλά είχα βρεί κάτι σχέδια από to Wing Commander - Privateer (Centurion & Tarsus ), και είχα μπεί σε πειρασμό!!!
 
Εδώ είναι ένα dispenser μπαταριών, μια Αθηνά και ένα γραναζάκι για το αυτοκίνητο μου.
Μούργο, ελπίζω το γραναζάκι να μην το τοποθέτησες σε κανένα Σαραντατρίο. Αν και δε σε γουστάρω σαν άτομο, ομολογώ ότι μ'άρεσαν αφτά που εφτιαξες.

κ. Rygar αν ήταν να δώσω 1000€ για πρώτο εκτυπωτή, να πάμε να πνιγούμε καλύτερα.
Ρε χαζέ, θα δώσεις 1000 ευρώ για να παρεις έναν σωστό εκτυπωτή, για να μάθεις να τυπώνεις καλά, ώστε στο μέλλον να μπορείς να ανέχεσαι τους φτηνούς. Κατάλαβες; Οχι;
 
κ. Rygar αν ήταν να δώσω 1000€ για πρώτο εκτυπωτή, να πάμε να πνιγούμε καλύτερα.
Φιλε διαφωνω με αυτο που λες. Δεν σημαινει οτι επειδη κατι ειναι "το πρωτο σου" να παρω κατι φτηνο για να δω τι παιζει. Σου γραφω απο το πρωτο λαπτοπ μου που εχω 5.5 χρονια και το ειχα παρει 1250 ευρω. Αν ειναι να παρεις κατι παρε κατι καλο αλλιως παιζει να απογοητευτεις και να το αφησεις. προσωπικα θα ηθελα εναν ultimaker 5 αλλα ειναι πανακριβος. Υπολογιζω γυρω στο χιλιαρικο κατι θα βρω να αξιζει τα λεφτα του και να το εχω για καιρο.
 
Σίγουρα παίζει αυτό που λες
Όμως πιστεύω ότι θα πρέπει να ορίσεις τις απαιτήσεις σου κ από εκεί θα προκύψει ποιος σε καλύπτει.
Χρησιμοποιούντας το παράδειγμα με το λάπτοπ , εγώ θα έλεγα πως αν πλήρωσες 1250 για να ανοίγεις excel κ να γράφεις στο retromaniax τότε ένα λάπτοπ των 700 ευρώ θα ήταν υπέρ αρκετό κ σίγουρα με αυτό θα έγραφες για πολλά χρόνια. Τώρα αν μετά από 4 χρόνια από την αγορά του αποφάσιζες ότι θες να παίξεις games τότε πάλι θα ήταν λάθος κίνηση διότι όσον αφορά το gaming τελειώνουν σιγά σιγά τα ψωμιά του.
 
Εννοειται αυτο που γραφεις. Το γιατι το θες ειναι ο κυριος λογος. Και φυσικα να εχεις το χρημα. Γιατι εγω μπορει να θελω metal 3d printing αλλα τα λεφτα δεν τα εχω.

ΥΓ: Φυσικα και ειχα παρει τετοιο λαπτοπ με κριτηριο Νο1 το gaming. Παιζω λιγο παλιοτερα παιχνιδια αρα μου κανει ακομα.
 
Επίσης θα πρέπει να αποφασίσεις ποια τεχνολογία εκτύπωσης σε ενδιαφέρει. Σε αυτό θα παίξει μεγάλο ρόλο κ η ελληνική αγορά σε αναλώσιμα. Δυστυχώς δεν διαθέτει τα πάντα.
 
Πίσω
Μπλουζα