3DO!!Lover!!

To πράμα είναι περίεργο...ένα άλλο virtua horror που έχω το δισκάκι έχει άλλη εκτύπωση όλο κόκκινο... :xm: Ένα γρήγορο συμπέρασμα είναι ότι η έκδοση που έχει dumbαριστεί είναι σαν την σφραγισμένη με κωδικό FZ-SJ3851P, ενώ υπάρχει και η κανονική που είναι πιο κόκκινο το cd,μάλλον πρώτη έκδοση με κωδικο FZ-SJ1655. Μπάχαλο... :D
 
Όχι, το FZ-SJ1655 είναι ο κανονικός κωδικός του Virtual Horror, δες το link ξανά:

http://toseciso.org/details.php?id=3032

Φαίνεται πεντακάθαρα και στο scan από το δισκάκι.

Το FZ-SJ3851 κανονικά ανήκει στο Super Street Fighter IIX.

Δες πάντως και τι ringcode γράφουν τα 2 δισκάκια σου (τον αριθμό στην επιφάνεια με τα δεδομένα κοντά στο κέντρο του cd), γενικά τα ringcodes είναι πολύ πιό αξιόπιστες ενδείξεις για το περιεχόμενο. Αν είναι διαφορετικός, υπάρχει σημαντική πιθανότητα να έχουν διαφορετικό περιεχόμενο. Αν πάλι προτιμάς να τα κάνεις rip και να τεστάρεις CRC σε σύγκριση με του TOSEC, είναι αρκετά εύκολο για 3DO. Just ask.
 
Νομίζω ότι η φώτο δείχνει την διαφορά...όλα είναι ίδια πάντως και το ringcode. So i ask!!πως βρίσκω το crc του cd? :D

 
Κανονικά ακολουθάς τον οδηγό που υπάρχει στο Wiki του toseciso.org (ripping/extracting the data track)

http://wiki.toseciso.org/guide

Επειδή όμως τα 3DO δεν χρειάζονται κανονικά τόση φασαρία για ένα δισκάκι που τα checksums του είναι ήδη γνωστά, μπορείς απλώς να τρέξεις το Isobuster. Βάζεις το δισκάκι στο drive, δεξί κλικ στο Track 01->Extract Track 01->Extract user data->(ορίζεις path). Θα πάρεις ένα .tao αρχείο του οποίου το checksum πρέπει φυσιολογικά να είναι το ίδιο που βλέπεις στο site.

Για υπολογισμό CRC εγώ κάνω drag 'n drop στο κουτάκι του ClrMAME Pro (About).

Ελπίζω οι σύντομες οδηγίες να είναι κατανοητές, αν έχεις κάπου πρόβλημα ξαναμιλάμε.

Έτσι που τα βλέπω πάντως, μάλλον για factory error copy το κόβω (είχε τελειώσει κάποιο μελάνι στην εκτύπωση του cd) ή για πολύ καλής ποιότητας μαιμού. Ποιό από τα δύο είναι αυτό με τον μυστήριο κωδικό; Και ποιά η προέλευση του;
 
holmes1.jpg
 
Το μυστήριο λύθηκε! :D

Όλα είναι τα ίδια... πάντως maddog έχω αρκετά πραγματάκια που δεν είναι στην λίστα dumpαρισμένα. Στείλε μου ένα πμ πως και πού μπορώ να συνεισφέρω! :eek:
 
Χαίρομαι ιδιαίτερα που έβγαλες άκρη. :)

Για τα υπόλοιπα έχεις pm ASAP.
 
Εντάξει...περιττό να πω ότι έχω μείνει εντυπωσιασμένος με το 3DO :D

έχω κολλήσει άσχημα με το GEX...πόσο παιχνιδάρα είναι!!!! :D
 
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά και δημοσίως τον pitsunami που έστειλε την πρώτη του επιτυχή συνεισφορά στο TOSEC ISO project, κάνοντας το verification dump για ένα πολύ σπάνιο Γιαπωνέζικο 3DO.

Ευχαριστούμε πολύ! :)
 
Maddog είπε:
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά και δημοσίως τον pitsunami που έστειλε την πρώτη του επιτυχή συνεισφορά στο TOSEC ISO project, κάνοντας το verification dump για ένα πολύ σπάνιο Γιαπωνέζικο 3DO.
Ευχαριστούμε πολύ! :)

Χαίρομαι που το έκανα σωστά! το είχα λίγο άγχος... :eek: Έχω αρκετό πράμα ακόμα... :D
 
Οφείλω, ακόμα και αν γίνομαι λίγο βαρετός, να ξαναευχαριστήσω τον pitsunami που αυτή την φορά έστειλε ένα τεράστιο flood από 3DO dumps, κάνοντας verify μερικές δεκάδες παιχνίδια επιπλέον.

http://toseciso.org/list.php?sys=8&dumper=278

Thanks mate, you rule! :)
 
Πήρα μπρός και δεν σταματάω,τώρα που πήρα και τον αέρα των saturn... :D

Έχει πολύ δουλειά σιγά σιγά...cd-i,cdtv,sat,cd32.... :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα