5ήμερη εκδρομή! Ροδος,Κέρκυρα, και όπου αλλού πήγατε!

Tην μεγαλυτερη ηττα της ζωης μου μεχρι εκεινη την στιγμη την εφαγα στην τριτη λυκειου.Ηταν να παμε 5ημερη κλασσικα και μεις στη ροδο ειχαμε πληρωσει τα παντα σχετικα νωρις να ξεμπερδευουμε και περιμεναμε να ρθει ο καιρος για την εκδρομη.Τεχνικο λυκειο ημασταν εγω ειχα ειδικοτητα ηλεκτρονικος και εκεινο το διαστημα τα ειχα με μια συμμαθητρια μου που ηταν στο τμημα των διακοσμητων οποτε οπως καταλαβαινετε περιμεναμε πως και πως την εκδρομη αυτη.Τελικα ενα σαββατοβραδο ημασταν σε ενα κλαμπακι της περιοχης και αφου η κοπελα μου θα εφευγε με μια φιλη της εγω πηρα εναν φιλο μου με την μηχανη (ενα XT 600 παπαγαλο ειχα τοτε) για να επιστρεψουμε μαζι στο χωριο γιατι ειχε θεμα με την παπια του.Συγκεκριμενα καθε σαββατο που γεινοταν χαμος στα κλαμπακια γυφτοι απο γειτονικο χωριο εκαναν ντου και αν δεν εκλεβαν ολοκληρο το μηχανακι εκλεβαν οτι μπορουσαν και του φιλου μου του ειχαν κλεψει τον ηλεκτρονικο οποτε βαλαμε το μηχανακι στην αυλη μιας θειας μου και τον πηρα εγω να επιστρεψουμε στο χωριο.Εγω μπορει γενικοτερα να εκανα σουζες να εβαζα κοντρες και λοιπες λαλακιες αλλα οταν ειχα ατομο απο πισω και ηταν και βραδυ πηγαινα σαν χελωνα που λεει ο λογος δεν εκανα βλακειες.

Αφου λοιπον μπηκαμε στο χωριο και πλησιαζαμε στο σπιτι του φιλου μου μπροστα μας ηταν ενα σταυροδρομι και καπου 400 μετρα μετα ηταν το σπιτι του φιλου μου.Εγω ειχα ελευθερο δρομο και οποιοι ερχοταν απο αριστερα δεξια ειχαν στοπ οποτε και γω συνεχισα την πορεια μου ασχετα που απο δεξια ερχοταν αμαξι γιατι ειπα πως φυσικα και θα σταματουσε οπως γινοταν παντα αφου εκεινη την διασταυρωση την περνουσαμε δεκα φορες την μερα.Τελικα καθως πλησιαζαμε και πλησιαζαμε βλεπω τον τυπο να μην σταματαει αλλα ειχαμε φτασει σε σημειο μηδεν οποτε κανω κολια και πλαγιαζω την μηχανη αλλα εκεινο το μερος εχει το προβλημα πως επειδη κατεβαινει νερο με λασπη απο τα χωραφια που ειναι πιο πανω κραταει εκει περα λασπη που μετα γινετε χωμα και γλυστραει οποτε εκανα εγω οτι επρεπε να κανω αλλα γλυστραμε απο τα χωματα και αφου ο αλλος δεν σταματησε χτυπαμε στα πλαγια στην καροτσα του αγροτικου γιατι αγροτικο ηταν λιγο πισω απο την πορτα του οδηγου.Εγω φυσικα απο την ενταση της στιγμης σαν να μην τρεχει τιποτα παω να σηκωθω να σηκωσω και την μηχανη και να τον αρχισω στα μπινελικια και εκει που παω να πατησω λυγιζει το ποδι μου και πεφτω.Κανω μια να δω το ποδι μου και τι να δω κατω απο το γονατο εκει στο καλαμι το ποδι μου πηγαινε σαν ξεχαρβαλωμενη μανιβελα απο παπι ειχε σπασει και πηγαινε περα δωθε.Μεσα στην ταραχη γυρισα να δω και τον φιλο μου αν ηταν καλα και δεν ηταν καν εκει μιλαμε ηταν λες και διακτινιστηκε και πηγε στο σπιτι του και ευτυχως αυτος δεν ειχε ουτε γρατζουνια.Ο τυπος με το αγροτικο γνωστος κιολας εκανε μπαμ πως ηταν τυφλα μεθυσμενος τα ειχε χασει οχταρακια εκανε και ευτυχως απο πισω ερχοταν καποιος που πηγαινε στο σπιτι του λιγο παραδιπλα οποτε μπαινω στο αμαξι του με παει στο ΕΣΥ της περιοχης και κατυεθειαν απο κει στο νοσοκομειο της πολης.Το καλο της υποθεσης ηταν πως η δουλεια εγινε μουχτι και δεν ηρθαν οι μπατσοι γιατι χωρις διπλωμα εγω με το XT 600 και ο αλλος τυφλα θα μας ξεσκιζαν και τους δυο και καλα που ερχοταν ο αλλος απο πισω και ειχε δει ολο το σκηνικο

Τελικα στο νοσοκομειο ειδοποιησαν το πατερα μου και ο αλλος που ερχοταν απο πισω ηταν οικογενειακος φιλος οποτε παιξαμε θεατρο πως και καλα καναμε μια μετακομιση και επεσα κλπ για να μην φωναξουν τους μπατσους απο το νοσοκομειο και το εφαγαν το παραμυθι.Τελικα ειχα καταγμα κνημης,περονης και τα δυο κοκαλα σπασμενα δηλαδη αλλα ευτυχως για καλη μου τυχη ο γιατρος που εβαλε τα κοκαλα στην θεση του τον γυψο κλπ ηταν μεγαλος τσακαλος και γλυτωσα την εγχειρηση,λαμες,βιδες κλπ στο παραπεντε τι στο παραπεντε δηλαδη στο παραενα αλλα απο εκεινη την στιγμη και μετα αρχισε το μαρτυριο μου.Ειχα γυψο μεχρι πανω σε ολο το ποδι και λογο της καταστασης που περιεγραψα δεν επρεπε να το κουναω καθολου μη γινοταν η στραβη οποτε κοιμομουνα ανασκελα μονο για μηνες και ειμαι και 1.95 υψος οποτε δεν ηταν και το πιο ευκολο πραγμα στον κοσμο σε τετοια φαση να κουμανταρω το κορμι μου.Τελικα μηνες μετα με εκοψαν τον γυψο στο υψος του γονατου να μην παθω αγκυλωση και λιγο καιρο μετα αγορασα μια ορθοπεδικη μποτα σαν τον ρομποκοπ εμοιαζα και μαζι με της πατεριτσες να το παταω ελαχιστα και σε κεινη την περιοδο ηταν που θα πηγαιναμε εκδρομη.Εγω επεμενα να παω με της πατεριτσες και την μποτα οι δικοι ουτε να το ακουσουν οποτε καθημερινα μαλωματα και καυγαδες και τελικα να περναει των γονιων μου που μπορει τοτε να με χαλασε απιστευτα και να ειχα μουτρα για μηνες αλλα χρονια μετα ειπα πως καλα εγινε οπως εγινε γιατι με πατεριτσες και μποτα στην ροδο και με το ποδι να μην ειχε δεσει τελεια δεν ηταν και το πιο απλο πραγμα στον κοσμο.

Ετσι λοιπον εχασα αδοξα την εκδρομη σταθμο για τα σχολικα χρονια αλλα τουλαχιστον ο αλλος με εκανε την μηχανη καινουργια γιατι ειχα τον μαρτυρα που τα ειπε μπροστα του τι εγινε και ειχε και λερωμενη την φωλια του επειδη ηταν τυφλα οποτε δεν μπορουσε να φερει καμια αντιρρηση και μαλιστα του ειπα ποσο τυχερος ηταν που δεν καλεσα την αστυνομια και την γλυτωσε τοσο φτηνα.Φυσικα χαμπαρι δεν ειχε ο αλλος πως εγω δεν ειχα διπλωμα γιατι αλλιως βρωμα η δουλεια χαχαχαχαχα :p :p :p :p
εκτος αν ειναι μελος εδω και το εμαθε μολις τωρα
μαρεσει ο τροπος που τα περιγραφετε
 
Εγω δεν πηγα 6η γυμνασιου, γιατι τους μηχανικους μας επερναν απο πεμπτη, επιδει η φοιτηση ειταν 3 χρονια, ενω για καπετανιους και ασυρματηστες 2 χρονια, αλλα δεν θυμαμαι 5ημερες, ουτε ειχα ακουσει καν. Μονοημερες μονο. Συνηθως σε καποια παραλια. Απο αρχαιολογικους χωρους με τα σχολεια μονο Σουνιο και Βραβρωνα θυμαμαι να πηγαμε. Ουτε καν Ακροπολη.
 
Εμείς δεν πήγαμε 5ήμερη γιατι οι καθηγητές δεν δέχτηκαν να είναι συνοδοί... Δηλαδή πήγαμε τελικά μόνοι μας 3ήμερο στην Πάρο στα μέσα Μαίου και μείναμε σε κάμπινγκ..Και φυσικά από το σχολείο πήρανε τηλ στα σπίτια μας και μας κάρφωσαν.οι παλιο@@ς .. Τες πα καλά περάσαμε ,κοιμόμασταν σε σκηνές ,όλη μέρα μπάνιο μετά ξενύχτι και παρτάκια στη παραλία μέχρι το πρωί..Υπήρχε όμως και μια ανησυχία για το μέλλον ,τις εξετάσεις, αλλά τη χαρήκαμε τη φάση αφού ξεραμε ότι μετά θα γινόμασταν ...σκορποχώρι..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα