5ήμερη εκδρομή! Ροδος,Κέρκυρα, και όπου αλλού πήγατε!

spiros1971

RetroN00b
Αντιδράσεις
2
Απρίλιος του 1989 πενταήμερη στην Ρόδο με το 4ο Λύκειο Ν.Σμύρνης .
Πήγαμε με αεροπλάνο. 5 μέρες χώρις ύπνο , ένα ατελείωτο πάρτυ .
Περάσαμε φανταστικά . Γύρισα σπίτι , είπα ένα γειά και κοιμήθηκα σχεδόν ένα 24ωρο !

optimus_prime

RetroN00b
Αντιδράσεις
27
Εγώ να πω την αλήθεια,απ'την 5ημερη στη Ρόδο δεν έχω να θυμάμαι και πολλά.Ούτε καν τις φωτογραφίες δεν ξέρω πλέον αν τις έχω πουθενά.Γενικώς δεν είμαι από αυτούς που θυμούνται με νοσταλγία εκείνα τα χρόνια όπως άλλοι.Ίσως φταίει και το ότι δεν είχα και πολλές σχέσεις με τους περισσότερους συμμαθητές,εκτός απ'τους 2-3 που ήταν η παρέα μου.Για την εκδρομή,αν μου έχει μείνει κάτι είναι η πρώτη φορά που ανέβηκα σε αεροπλάνο,το ατελείωτο ταξίδι της επιστροφής με το πλοίο στον Πειραιά που μ'έκανε να σιχαθώ τα πλοία,και την θέα στην θάλασσα απ'το δωμάτιο του ξενοδοχείου μας.Αλλά δεν ευχαριστήθηκα τίποτα από Ρόδο και είπα ότι κάποια στιγμή θα ξαναπάω χωρίς καθηγητές και χωρίς συμμαθητές για να την δω καλύτερα.Τελικά περάσαν σχεδόν 20 χρόνια και ακόμα να παω.

Fulci

RetroActive
Αντιδράσεις
447
Όπως διάβασα και πολλούς άλλους εδώ μέσα,έτσι και για μένα,δεν ήταν κάτι εντυπωσιακό η 5ήμερη..Ένας μύθος!
"Θα,θα,θα..", πολλά τα "θα" και τα "εκείνα" και τα "άλλα"..Όχι ότι ήταν και τόσο αρνητικά,όπως έγραψαν κάποιοι για την δική τους εκδρομή.
Μια εκδρομή ήταν,Απρίλιος του '92 στην Κέρκυρα,με ουδέτερες αναμνήσεις..Απλά έχω να λέω ότι "πήγα και στην Κέρκυρα".
Δεν ήταν φανταστικά και υπέροχα,αλλά όχι και ανυπόφορη και αποκαρδιωτική κατάσταση.
Όπως διάβασα για το φίλο (ή φίλη) που του ζητούσαν και 300.000 για να συμμετάσχει!
Δεν μπορώ να καταλάβω.Εμείς μαζεύαμε λεφτά από χορούς που έκανε η τάξη σε κλαμπ (ή σε κέντρα, σε οικογενειακούς χορούς)..Λεφτά που μαζεύονταν από τους χορούς που γίνονταν από την πρώτη Λυκείου.Στο τέλος βέβαια,επειδή υπήρξαν και κάποιοι αποτυχημένοι (εισπρακτικά) χοροί,βάλαμε αν θυμάμαι και 2000 δρχ έκαστος από την τσέπη μας για να συμπληρωθεί το ποσό..Αλλά όχι να μας ζητάνε 300.000!!!
Τέλος πάντων,ένας μύθος ήταν η 5ήμερη..Ούτε κρύο,ούτε ζέστη..Όπως έγραψε και κάποιος άλλος,"τα καλύτερα ήρθαν αργότερα",τα επόμενα χρόνια..

nikoleta

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
5ημερη στη Ζάκυνθο κι από τότε ερωτεύτηκα αυτό το νησί και πήγαινα κάθε χρόνο.
Υπέροχες αναμνήσεις περάσαμε καταπληκτικά....

manos311

RetroActive
Αντιδράσεις
450
Εγώ πήγα 2 πενταήμερες, μία με το γενικό λύκειο και μία με το τεχνικό (ήθελα να πάρω ειδικότητα προγραμματιστή), και πήγα και τις 2 φορές Κέρκυρα.

Μπλουζα