5ήμερη εκδρομή! Ροδος,Κέρκυρα, και όπου αλλού πήγατε!

Εμμ φταινε και οι γονεις.

Αν ημουν στην θεση αυτων, μετα την δασκαλα, σειρα στα χαστουκια θα ειχα εγω.

Δεν ειμαι και εγω βιαιος ανθρωπος (θελω να πιστευω) αλλα αν το παιδι μου, φεροταν ετσι, και γινοταν αιτια με την ανευθυνοτητα του, να ταραξει ενα ολοκληρο σχολειο, να χασουν την ξεγνοιασια της εκδρομης τα υπολοιπα παιδια, να ξεσηκωθει ολο το νησι, να γινουμε ρεζιλι, εκει στο ξενοδοχειο, οι υπευθυνοι καθηγητες να χασουν τον υπνο τους κτλ.. θα ειχε ασχημα ξεμπερδεματα μετα.

Ακους εκει.. να ξεχασουν ολα τα αλλα, και να μεινουν στα διακαιολογημενα (με οοοολο αυτο) χαστουκια της δασκαλας. Αληθεια.. δεν αναρωτηθηκαν οι γονεις, που ηταν τοσες ωρες οι κορουλες τους;

Ετσι δε... και ημουν συμμαθητρια αυτων των δυο (το σχολειο αληθεια δεν ειπε τιποτα?)
 
Μονο να φανταστω μπορω τις φημες.... απο αστυνομικα σεναρια μεχρι σεναρια για τσοντα πρεπει να κυκλοφορησαν...
 
Πενταήμερη στην Κέρκυρα

Το Λύκειό μας πάντα πήγαινε εκδρομή στη Ρόδο.

Στη Ρόδο ήταν φαντάρος και ο τότε αγαπημένος μου και νυν σύζυγός μου. Με περίμενε μετά βαΐων και κλάδων (για να μην πω κάτι άλλο).

Αλλά τελευταία στιγμή τα σχέδια άλλαξαν και για πρώτη και τελευταία, νομίζω, φορά το Λύκειό μας πήγε την 5ήμερη στην Κέρκυρα…

Στις 2-4-1985 ξεκινήσαμε με τα πούλμαν. Δυστυχώς η κολλητή μου με πούλησε μένοντας σπίτι να διαβάσει (ήμουν σίγουρη ότι έτσι θα συνέβαινε στο τέλος παρότι με διαβεβαίωνε για το αντίθετο) και βρέθηκα με δυο άσχετες συμμαθήτριες στο δωμάτιο του ξενοδοχείου στη Γλυφάδα της Κέρκυρας.

Όμως αν και ο αγαπημένος μου ήταν στην Ρόδο και η κολλητή μου στην Αθήνα, εγώ πέρασα καταπληκτικά στην εκδρομή και θυμάμαι κάθε ουσιαστική όσο και πικάντικη λεπτομέρειά της… Αυτό που δε θυμάμαι ήταν τα μακρινά πλάνα γιατί δε φορούσα ακόμα φακούς επαφής (αλλά ούτε και τα γυαλιά της μυωπίας μου φυσικά) με αποτέλεσμα η εικόνα της Κέρκυρας να είναι πολύ θολή…
 
Κέρκυρα,το 2005...δεν είναι retro βέβαια!Αλλά ήταν η πρώτη φορά που έφευγα από τους γονείς μου για μέρες και δεν ήμουν με κανένα συγγενή!
 
thebest20 είπε:
Κέρκυρα,το 2005...δεν είναι retro βέβαια!Αλλά ήταν η πρώτη φορά που έφευγα από τους γονείς μου για μέρες και δεν ήμουν με κανένα συγγενή!
χαχα!!!! πήγαμε 5ήμερη στην Κέρκυρα με 20 χρόνια διαφορά!!!!
 
Maverick είπε:
Το Λύκειό μας πάντα πήγαινε εκδρομή στη Ρόδο.Στη Ρόδο ήταν φαντάρος και ο τότε αγαπημένος μου και νυν σύζυγός μου. Με περίμενε μετά βαΐων και κλάδων (για να μην πω κάτι άλλο).

Αλλά τελευταία στιγμή τα σχέδια άλλαξαν και για πρώτη και τελευταία, νομίζω, φορά το Λύκειό μας πήγε την 5ήμερη στην Κέρκυρα…

Στις 2-4-1985 ξεκινήσαμε με τα πούλμαν. Δυστυχώς η κολλητή μου με πούλησε μένοντας σπίτι να διαβάσει (ήμουν σίγουρη ότι έτσι θα συνέβαινε στο τέλος παρότι με διαβεβαίωνε για το αντίθετο) και βρέθηκα με δυο άσχετες συμμαθήτριες στο δωμάτιο του ξενοδοχείου στη Γλυφάδα της Κέρκυρας.

Όμως αν και ο αγαπημένος μου ήταν στην Ρόδο και η κολλητή μου στην Αθήνα, εγώ πέρασα καταπληκτικά στην εκδρομή και θυμάμαι κάθε ουσιαστική όσο και πικάντικη λεπτομέρειά της… Αυτό που δε θυμάμαι ήταν τα μακρινά πλάνα γιατί δε φορούσα ακόμα φακούς επαφής (αλλά ούτε και τα γυαλιά της μυωπίας μου φυσικά) με αποτέλεσμα η εικόνα της Κέρκυρας να είναι πολύ θολή…
Να'σαι καλά, γέλασα τόοοοοοοοοοοσο πολύ! :D
 
Απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Δεν έχει καμία σχέση με τις χρονιές που πήγατε οι περισσότεροι εκδρομές, αν και διαπιστώνω αρκετές ομοιότητες. 2007 Ρόδος. Θα προτιμούσα φυσικά στο εξωτερικό καθώς πλέον τα σχολεία έχουν το προνόμιο να βρίσκουν πακέτα για έξω και μάλιστα πολύ φθηνότερα από ό,τι στα ελληνικά νησιά! Anyway, δεν τρελάθηκα ίσα ίσα που στο γυρισμό ορκίστηκα να μην ξαναπατήσω στα Δωδεκάνησα αν πρόκειται να μετακινηθώ με πλοίο. 8 μποφόρ και ένιωθες το blue-star να πετάει πάνω από τα κύματα. Για μια εβδομάδα είχα την αίσθηση ότι έκανε σεισμό... :p
 
sunset89 είπε:
Απλά να καταθέσω την εμπειρία μου. Δεν έχει καμία σχέση με τις χρονιές που πήγατε οι περισσότεροι εκδρομές, αν και διαπιστώνω αρκετές ομοιότητες. 2007 Ρόδος. Θα προτιμούσα φυσικά στο εξωτερικό καθώς πλέον τα σχολεία έχουν το προνόμιο να βρίσκουν πακέτα για έξω και μάλιστα πολύ φθηνότερα από ό,τι στα ελληνικά νησιά! Anyway, δεν τρελάθηκα ίσα ίσα που στο γυρισμό ορκίστηκα να μην ξαναπατήσω στα Δωδεκάνησα αν πρόκειται να μετακινηθώ με πλοίο. 8 μποφόρ και ένιωθες το blue-star να πετάει πάνω από τα κύματα. Για μια εβδομάδα είχα την αίσθηση ότι έκανε σεισμό... :p
blue star??Και που να πηγαινες με κανα Καμιρος κ Ιαλυσσος..Τα υπολοιπα ..ασχολιαστα,σε παραπεμπω σε προηγουμενη αναφορα μου στο θρεντ.

ΥΓ. Η Ροδος ειναι αναμεσα στους 5 πιο αγαπημενους προορισμους ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ συμφωνα με ερευνες τουριστικων φορεων.
 
Παρόλο που στο σχολείο ήμουν "συνεσταλμένος" και "σπασικλάκι" .... την 5ήμερη εκδρομή δεν την έχασα !!! Όχι ότι είναι κάτι "εξαιρετικό", κάτι "συναρπαστικό" .... είναι, όμως, κάτι που συμβαίνει μια φορά στη ζωή σου !!! Εικόνες που μου 'χουν μείνει από εκείνη την εκδρομή στην Κέρκυρα, το τόοοοσο μακρινό 1989, είναι οι εξής :

- Ο κολλητός μου Γ.Δ, να έχει πιάσει το μικρόφωνο του πούλμαν σε όλη τη διαδρομή και ... να μη σταματάει να διηγείται αστεία, κρυάδες, να σατιρίζει καθηγητές, συμμαθητές [ακόμη κι εμένα, κι ας ήμουν κολλητός του] κλπ κλπ κλπ ... Κι επειδή ήμασταν "μες στην τρελή χαρά", ξεκαρδιζόμασταν στα γέλια ακόμη και με την πιο μεγάλη ανοησία ....

- Ο χαβαλές στα δωμάτια του ξενοδοχείου [μπαινοβγαίναμε ο ένας στο δωμάτιο του άλλου] !!! Αλλά και το κασετοφωνάκι που είχαμε στήσει στη μέση του διαδρόμου του ξενοδοχείου [Hilton της Κέρκυρας], όπου είχαμε βάλει να παίζουν κασέτες με τραγούδια των Venom και χοροπηδούσαμε στον διάδρομο υπό τους ήχους τους [αγαπημένο μας τραγούδι τους : το Aaaaaargh !!!] !!! Όσο για μένα ... ήταν η εποχή που είχα περάσει στο "στρατόπεδο των μεταλλάδων" κι έτσι τα χέβι μέταλ τραγούδια, που αποτελούσαν "μουσική υπόκρουση" για τον χαβαλέ της 5ήμερης, τα απολάμβανα δεόντως [σημειωτέον, τη μουσική χέβι μέταλ την ακούγαμε και εμείς οι "συνεσταλμένοι" έφηβοι και "σπασικλάκια" .... ] ....

- H βραδυά που βρεθήκαμε στο δωμάτιο ενός συμμαθητή μου και, όσοι είχαμε μαζί μας μουσικά όργανα, παίξαμε και τραγουδήσαμε !!! Μια βραδυά γεμάτη "ζεστασιά", όπου νιώσανε φίλοι μεταξύ τους ακόμη και συμμαθητές που δεν πολυ- συμπαθιούνταν μεταξύ τους !!! Εμ, τις στιγμές που αγκαλιάζεσαι με τον άλλον και τραγουδάς μαζί του, ξεχνάς όσα σε χωρίζουν με αυτόν [τα οποία εκείνη την εποχή είναι, φυσικά, ασήμαντα ... ] !!! Αν και, όπως θυμάμαι, εκείνο το βράδυ κάποιοι συμμαθητές μου δοκίμασαν, για πρώτη φορά, τα όριά τους στο πιοτί !!!

- Η βραδυά στη ντισκοτέκ του νησιού όπου βρεθήκαμε !!! Θυμάμαι ότι, αγκαλιά με τους συμμαθητές μου, "ταρακουνιόμουν" στην πίστα της κερκυραϊκής ντίσκο υπό τους ήχους του Sunday Bloody Sunday των U2 ....

- Τα άγρια κύματα και ο δυνατός αέρας στην Παλαιοκαστρίτσα !!!

- Η θέα από το δωμάτιό μου στο ξενοδοχείο Hilton : έβλεπα πανοραμικά το αεροδρόμιο της Κέρκυρας !!! Και ... μού έκανε εντύπωση που ο αεροδιάδρομός του ήταν χτισμένος πάνω από βάλτο !!!

- Η εκδρομή στην Παναγία Βλαχερνών και μετά με τη βαρκούλα στο Ποντικονήσι !!! Μάλιστα, θυμάμαι ότι στο εκκλησάκι της Παναγίας των Βλαχερνών κάποιοι συμμαθητές μου εισήλθαν φορώντας χεβιμεταλλάδικα t - shirts [slayer, Motley Crue κλπ] με πεντάλφες !!!

- Το εστιατόριο "Αίγλη", όπου μαζυεόμουν για φαγητό με τους φίλους που έκανα παρέα !!! Τις λέξεις "σοφρίτο" και "μπουρδέτο" τις άκουσα εκεί για πρώτη φορά ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο αδερφός μου το σχεδίαζε από την πρώτη μέρα του Λυκείου. Ο υπερσυντηριτισμός των γονιών μας το απαγόρευσε κι αυτό ήταν ένα χτύπημα για την ψυχολογία του. Εμένα μετά, με προέτρεψαν να πάω. Αρνήθηκα, αφ' ενός ως αλληλεγγύη προς τον αδερφό, αφ' ετέρου διότι κανένας από την παρέα μου (μιλάμε για τα μισά αγόρια της Γ') δεν ψηνόταν. Τελικά, το σχολείο (8ο Λ. Αθηνών) δεν πήγε καθόλου και ησυχάσαμε.

Και για μένα τα καλά άρχισαν μετά!
 
Στην Γ Λυκείου είχαμε πάει πενθήμερη εκδρομή στη Ρόδο (κλασικός προορισμός). Θυμάμαι ήταν μια εβδομάδα πριν από τις πασχαλινές διακοπές και φύσαγε πολύ. Το αεροπλάνο είχε καθυστέρηση...Δεν πήγα στην εκδρομή, δεν μετάνιωσα, εξάλλου δεν είχα και την καλύτερη εμπειρία από τετραήμερη εκδρομή στην Γ Γυμνασίου. Αντίθετα είχα περισσότερο χρόνο για ξεκούραση στο σπίτι και για επανάληψη στα μαθήματα για τις πανελλήνιες εξετάσεις που πλησίαζαν...Πάντως η πενταήμερη εκδρομή είναι μια εκδρομή που περιμένουν με χαρά και ανυπομονησία όλοι οι μαθητές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήταν να πάμε Ιταλία αλλά τελικά λόγω οικονομικών πήγαμε Θεσσαλονίκη το έτος 1999. Τα μαγαζιά που βγήκαμε ήταν Very Coco, Τσίλικα, Υπνοβάτες και Μασασούρα. Στους Υπνοβάτες περάσαμε τέλεια και το χειρότερο ήταν στο Very Coco καθώς ήταν Σάββατο και γινόταν ο πανικός! Στα άλλα δύο απλά οκ.
 
Η πενταήμερη ήταν πάντα τι απωθημένο μου ποτέ δυστυχώς δεν έζησα ποτέ. Μετά το Γυμνάσιο πήγα σε Σχολή του ΟΑΕΔ το 1994 και το 1996 τελευταία χρονιά στον ΟΑΕΔ και μετανιωμένος που δε συνέχισα στο Λύκειο, γράφτηκα σε νυχτερινό Λύκειο που κανονικά ήταν παράνομο να πηγαίνω σε δύο σχολεία ταυτόχρονα στην ουσία. Οι καθηγητές στο νυχτερινό έκαναν τα στραβά μάτια και με δέχτηκαν ευτυχώς. Δυστυχώς όμως το νυχτερινό δε πήγε σε πενταήμερη και γενικά δε νομίζω να πηγαίνουν. Μετά το Λύκειο γράφτηκα σε ΙΕΚ, μισό χρόνο μετά τα παράτησα και πήγα σε ΤΕΙ στην Καλαμάτα το 2002 που ήδη είχα περάσει από το 2001. Θυμάμαι την περίοδο 2002-2005 που έζησα στην Καλαμάτα ήταν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου κι έρχονταν σε πενταήμερες διάφορα Λύκεια. Εκεί θυμήθηκα το χαμένο κεφάλαιο που δυστυχώς δεν έζησα και δε θα ζήσω ποτέ...
 
Πρέπει να είμαστε το μοναδικό σχολείο που αντί να πάμε στους κλασικούς προορισμούς,(Ρόδο Κέρκυρα) πήγαμε Χαλκιδική (Ορμύλια, ξενοδοχείο Σερμιλη).
Δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο παρόλα αυτά καλά περάσαμε αν και κοντεψαμε να μην πάμε για να διαβάσουμε για πανελλήνιες.
Μετά μας είπαν να πάμε τριήμερη για τον ίδιο λόγο.. τελικά καταφέραμε να τους πείσουμε για πενταήμερη.. αρχές Μαϊου 1984 ..
 
Ωπ ποια αλλαγή των ορίων; Μέχρι πότε είναι τώρα;

Καλησπέρα @johnny19818

Μέχρι το έτος 2000 είναι το ρετρό όριο της θεματολογίας. :)

Σε ευχαριστώ κιόλας που το επισήμανες μιας και παρόλο που είμαι και εγώ παλιό μέλος δεν το ήξερα ότι είχε αλλάξει μέχρι το 2000 το όριο της θεματολογίας του φόρουμ.
 
εγώ δυστυχώς (ή ευτυχώς;) δεν πήγα πενταήμερη μιας και το σχολείο ιδιωτικό και για ανεξιχνίαστους λόγους δεν έγινε.αλλά εμένα δεν με έδενε τίποτα με τους συμμαθητές μου, αυτοί πλούσιοι με ότι πρόσφεραν τα '80ς, αυτοκίνητα, τηλεόραση, βίντεο, υπολογιστές κλπ. κι εγώ φτωχαδάκι παιδί δασκάλων που ήμουνα εκεί μέσα μόνο εξαιτίας του επαγγέλματος των γονιών. (δεν πληρώναμε δίδακτρα). χώρια το bullying που έτρωγα λόγω της εμφάνισης μου και ότι ήμουνα σπασικλάκι.
 
Καλησπέρα @johnny19818

Μέχρι το έτος 2000 είναι το ρετρό όριο της θεματολογίας. :)

Σε ευχαριστώ κιόλας που το επισήμανες μιας και παρόλο που είμαι και εγώ παλιό μέλος δεν το ήξερα ότι είχε αλλάξει μέχρι το 2000 το όριο της θεματολογίας του φόρουμ.
Ευχαριστω για την απάντηση. Ήταν σύνηθες θέμα συζητησης η αλλαγή και είμαι υπέρ κι εγώ.
 
Πίσω
Μπλουζα