5η έκθεση ρετρό Η/Υ & κονσολών από το RetroComputers.gr

Fotis_kfor

RetroMaNiaC
Joined
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
601
Αντιδράσεις
21
Με χαρά σας ανακοινώνουμε την πέμπτη έκθεση ρετρό υπολογιστών και κονσολών (και τη δεύτερη έκθεση μέσα στο 2013) που θα κάνει η ομάδα του RetroComputers.gr και θα πραγματοποιηθεί στις 07 και 08 Δεκεμβρίου 2013 στις εγκαταστάσεις της Σχολής Μωραΐτη στο Ψυχικό.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας των υπολογιστών και παιχνιδομηχανών (πάνω από 100 μηχανήματα), με παλαιούς υπολογιστές και κονσόλες από τη δεκαετία του 1970 μέχρι περίπου το 2000 με μερικά από αυτά να είναι πολύ σπάνια, αλλά και διάφορα άλλα έξτρα αντικείμενα που συνδέονται με το αντικείμενο της έκθεσης.

Η έκθεση θα περιλαμβάνει επίσης αρκετά events, τουρνουά Street Fighter με δώρο ένα Atari Flashback για τον πρώτο νικητή, παρουσιάσεις με διάφορα θέματα π.χ. η ιστορία των υπολογιστών κτλ, αλλά και ένα PC που θα διατεθεί για μάθημα συναρμολόγησης και πολλά άλλα...

Για λεπτομέρειες και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ :

http://www.retrocomputers.gr/forum/244-ektheseis-i-y-kai-konsolon/14194-5i-ekthesi-retro-i-y-konsolon-apo-to-retrocomputers-gr
 
Ωραία πράματα !!

Εύχομαι καλή επιτυχία - όπως πάντα. :)
 
Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στον Φώτη και σε όλα τα παιδιά που κρατάνε τη σπίθα αναμμένη και ξαναβάζουν φωτιά!!!

Έχω την αίσθηση οτι το retrocomputing - retrogaming, τον τελευταίο χρόνο έχει κάνει κοιλιά (όπως όλα άλλωστε, στη δύστυχη χώρα μας)...

Τέτοιες κινήσεις αναζωπυρώνουν το ενδιαφέρον και αξίζουν πολλών συγχαρητηρίων!

Αν ήμουν Αθήνα θα συμμετείχα ενεργά.

Καλη επιτυχία και από μένα...
 
Will be there... :)
 
Και φυσικα θα ειμαστε εκει
 
Θα περάσω και εγώ μία βόλτα. Μπορούμε να κανονίσουμε ένα retromaniax gathering, ώστε να επισκεφτούμε όλοι μαζί την έκθεση.
 
Πολύ καλή ιδέα!
 
Με ποδηλατα? ;)
 
Είδα τον τίτλο και μπερδεύτηκα. Έχοντας την εντύπωση ότι οι εκθέσεις αυτές έχουν ετήσια περίοδο τα έχασα, γιατί θυμόμουν έντονα την τελευταία. Μπράβο παιδιά!!! Μια χάρη μόνο, μπορείς να σημειώσεις νέα στοιχεία που θα υπάρχουν σε σχέση με την ακριβώς προηγούμενη;
 
Θα είμαι εκεί, εκτός απροόπτου πάντα!
 
Θα έρθω κι εγώ μαζί με τον γιό μου, αυτές τις μέρες κάναμε κάποιες συζητήσεις για το πως παίζαμε εμείς και τι υπολογιστές είχαμε στην εποχή μας, οπότε είναι μιά πρώτης τάξεως ευκαιρία να τα δεί από κοντά και να ζήσει για λίγο αυτά που ζήσαμε κι εμείς.
 
Εννοείται πως θα έρθω για άλλη μία φορά, και μάλιστα αν δεν έχετε αντίρρηση λέμε φέτος να το καλύψουμε με πλήρες άρθρο στο PC Master.
 
Αυτη τη φορα δεν τη χανω με τιποτα....μπραβο παιδια.
 
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια παιδιά!

Περισσότερες λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα επειδή ακόμα εξετάζουμε κάποια πράγματα για τη διοργάνωση και θα ενημερώσουμε. :D

@Alkis21 : Ευχαριστούμε Άλκη για την καλή σου πρόθεση, την ξέρεις την γνώμη μου για το PC Master φαντάζομαι :)

Έχω ήδη μιλήσει με τον αρχισυντάκτη και μου είπε ότι θα υπάρξει άρθρο με την παρουσίαση της έκθεσης από το περιοδικό, μάλιστα βάζουμε και ως χορηγό το PC Master στην εκδήλωση όπως και στις προηγούμενες μας εκθέσεις, οπότε πάρε χαρτί και μολύβι (ή tablet) και έλα :cool:
 
Φτιάξαμε και την αφίσα της έκθεσης. :)

Μήπως αναγνωρίζετε κάποιο...γνωστό?

5retro.jpg
 
Fotis_kfor είπε:
Φτιάξαμε και την αφίσα της έκθεσης. :)
Μήπως αναγνωρίζετε κάποιο...γνωστό?

Προβολή συνημμένου 90338
Σαν κάποιο γνωστό τρελόσκυλο να μου φαίνεται, ο οποίος μάλιστα διαφθείρει τα νεαρά παιδιά να παίζουν ρετρο παιχνίδια αντί για World of Warcraft. :)
 
H φωτό αποτελεί ντοκουμέντο, διότι o εν λόγω λυσσασμένος σκύλος "συνελήφθει" να *ΜΗΝ* παίζει σε spectrum !! :D
 
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι όσοι θέλουν να δηλώσουν για το διαγωνισμό στο Street Fighter με έπαθλο το Atari Flashback μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εδώ :

http://www.retrocomputers.gr/forum/246-diagonismoi/14743-diagonismos-street-fighter-5is-ekthesis-2013

Επίσης με χαρά σας αναφέρω ότι ο Άλκης σαν παγκόσμιος πρωταθλητής στο Kick Off 2 θα δώσει την ευκαιρία σε όποιον θέλει να κοντραριστεί μαζί του στην έκθεση στο αντίστοιχο παιχνίδι, οπότε όσοι ενδιαφέρονται προλαβαίνουν - δεν προλαβαίνουν να αρχίσουν προπόνηση :p

http://www.retrocomputers.gr/forum/244-ektheseis-i-y-kai-konsolon/14878-kick-off-2-me-ton-pagkosmio-protathliti-2013-stin-5i-ekthesi

Έχει πέσει πολύ τρέξιμο από όλη την ομάδα για να τα οργανώσουμε και ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και να έχουμε μια ωραία έκθεση που θα περάσουμε καλά και θα αναπολήσουμε πολλά :D

Αν προκύψει κάτι νεότερο θα ξανα-ενημερώσω! :)
 
Και καλη εκθεση θα ειναι και καλα θα περασουν ολοι οι επισκεπτες (ποσο μαλλον οι εκθετες!). Και παλι συγχαρητηρια Φωτη που εισαι τοσο δραστηριος και εργατικος!
 
Πίσω
Μπλουζα