5η έκθεση ρετρό Η/Υ & κονσολών από το RetroComputers.gr

Συγχωρέστε τον διαχειριστή μας, είναι η έλλειψη νέας κονσόλας που τον έχει επηρεάσει άσχημα :)
 
Wally είπε:
Στο Jaguar μπορουμε να παιξουμε το εξης: χρησιμοποιουμε τη μια παλαμη (δεν χρειαζεται η δευτερη) και μετραμε frames. Οποιος πεσει πιο κοντα, θα κερδιζει.
Το παραπανω κρυο αστειο ηταν μια προσφορα της διαχειρισης :p
Όντως κρύο. Δεν μετράμε fps στο jaguar αλλά bit. Δηλαδή πόσα bit είναι το παιχνίδι. 64? 32? 8? Για παράδειγμα το Gorf είναι 64-bit αλλά το SuperflyDX είναι 8. Αυτός είναι ο σωστός διαγωνισμός.
 
Πραγματικα το jaguar και το jaguarCD ειναι τα καλυτερα πραγματα για συζητηση. Στην κατηγορια "ανεξηγητα".

Πρεπει να κανουμε μια λιστα με τα παιχνιδια, και να τα σχολιασουμε ενα-ενα, θα πεσει πολυ γελιο.
 
Περασα μια βολτα χτες το μεσημερι. Εξαιρετικος ο χωρος, πολλα τα μηχανηματα, πολλοι εκθετες "απικο". Μονο που δεν συναντησα τις κλασικες φατσες λογω του οτι πηγα δυσκολη ωρα...

Συγχαρητηρια
 
Εεεεεεε....τι εγινε? Ετσι ξεροσφυρι θα μας βγαλετε? :eek:

Που ειναι οι φωτο? Τα βιντεο? :wait2: Πως θα απολαυσουμε θεαμα εμεις οι αποντες?:what:
 
Να ευχαριστησω επισης την για ακομα μια φορα φοβερη διοργανωση, οπου με δικο τους κοπο και τρεξιμο απολαυσαμε, θυμηθηκαμε, αλλα και μαθαμε πραγματα απο το παρελθον.

Πολυ δυναμικη παρουσια επισης του δικο μας ΚΑΤ, οπου ο φιλτατος angel_grig μας εξηγουσε την λειτουργια του, καθως και την ιστορια του.

Περιμενουμε λοιπον την εκτη εκθεση οπως και επιβαλεται!
 
Getta Robo είπε:
Περιμενουμε λοιπον την εκτη εκθεση οπως και επιβαλεται!


Η ομάδα του RetroComputers.gr θα στολίσει τον χώρο της Helexpo με αρκετές retro ηλεκτρονικές συσκευές, από τους πρώτους προσωπικούς υπολογιστές μέχρι και τις κονσόλες και handheld συσκευές που μεγάλωσαν γενιές από gamers. Σε αυτή την έκθεση θα μπορείτε να δείτε μπροστά σας την ιστορία των videogames και να παίξετε κάποια από τα παιχνίδια που ξυπνούν αισθήματα νοσταλγίας.

Καθημερινά:

Θα υπάρχει μία συλλογή από retro υπολογιστές και κονσόλες τις οποίες θα μπορείτε να δείτε και να δοκιμάσετε ελεύθερα.

28 & 29 Δεκέμβρη:

Το προτελευταίο Σαββατοκύριακο των Digital Christmas θα έχουμε την πλήρη έκθεση των Retro Computers η οποία θα απλωθεί στον χώρο, κατά την διάρκεια του Retro Drome και θsα παρέχει μία μοναδική εμπειρία.
http://www.egaming.gr/

............μεχρι να κανουν τo σχετικο thread -anouncement φανταζομαι θα το κανουν οι αρμοδιοι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
Εεεεεεε....τι εγινε? Ετσι ξεροσφυρι θα μας βγαλετε? :eek:
Που ειναι οι φωτο? Τα βιντεο? :wait2: Πως θα απολαυσουμε θεαμα εμεις οι αποντες?:what:




με ενα minimum search .....

Τα 2 videos που ανεβασε στο καναλι του ο Darkheartκαι ισως κακως κανω κατα καποιο hihacking αφου μπορει να τα ανεβασει ο ιδιος μαζι με το προσωπικο σχολιο του οπως εκανε και στο blog του (και για αυτο θα τα αφαιρεσω στο επομενο 24ωρο ) .



Y.Γ υπαρχει οριο 3 max embedded videos ανα reply γιαυτο και τα υπολοιπα ειναι σε απλα links
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εισαι αψογος!!!!!!!!! :thumbup: :bow: :bow:
 
Getta Robo είπε:
Να ευχαριστησω επισης την για ακομα μια φορα φοβερη διοργανωση, οπου με δικο τους κοπο και τρεξιμο απολαυσαμε, θυμηθηκαμε, αλλα και μαθαμε πραγματα απο το παρελθον.Πολυ δυναμικη παρουσια επισης του δικο μας ΚΑΤ, οπου ο φιλτατος angel_grig μας εξηγουσε την λειτουργια του, καθως και την ιστορια του.

Περιμενουμε λοιπον την εκτη εκθεση οπως και επιβαλεται!
Παιδια ηταν φανταστικα!Ολα τα παιδια του retrocomputers αψογα!Γνωρισα τον φιλο getta robo,ξαναειδα τον amstrab1982,τον nikiforoST,το γνωστο..τρελλοσκυλο :) (Μaddog) μετα του υιου,τον Ουαλλιο (ελληνιστι Wally).Πολυ πραγμα στην εκθεση και αρκετοι επισκεπτες που γνωρισαν τα ρετρομηχανηματα και φυσικα τον ΚΑΤ με το foundation!

Aντε και του χρονου,πρωτα ο Θεος!!
 
H έκθεση για άλλη μια φορά ήταν υπέροχη κι όπως πάντα τα παιδιά ανέβασαν τον πήχη ακόμα πιο πάνω. To arcade μηχάνημα και το τουρνουά Street Fighter III ήταν για μένα τα highlights της έκθεσης (κι ας μην συμμετείχα προσωπικά στο τουρνουά). Είχα και την ευκαιρία να γνωρίσω καλύτερα τον Fotis_kfor. Αλλά δυστυχώς επειδή δεν ξέρω φατσικά τα περισσότερα παιδιά (πλην του Glaros) δεν ξέρω αν τυχόν μίλησα με άτομα όπως τον Maddog, τον mike και τον Getter Robo (που έχω να τον δω από τα anime meetings κι έχω ξεχάσει πως είναι φατσικά).

Πολύ πιθανόν θα πάω και στην Hellexpo όταν θα εκθέσετε την συλλογή σας.

Wally είπε:
Στο Jaguar μπορουμε να παιξουμε το εξης: χρησιμοποιουμε τη μια παλαμη (δεν χρειαζεται η δευτερη) και μετραμε frames. Οποιος πεσει πιο κοντα, θα κερδιζει.
Το παραπανω κρυο αστειο ηταν μια προσφορα της διαχειρισης :p
Δεν προτιμάς διαγωνισμό πέτρα-ψαλίδι-χαρτί με μουσική υπόκρουση από Alex Kidd;

Kι ο χαμένος κερνάει τον νικητή ένα hamburger (ή ένα κέηκ ριζιού όπως τρώει κανονικά το Παιδί του Αλέκου στην ιαπωνική έκδοση). :p
 
Όπως πάντα τα παιδιά κάνανε εξαιρετική δουλειά, ο χώρος γενικά και η ατμόσφαιρα εξαιρετική, δυστυχώς δεν πέτυχα πολλούς γνωστούς αλλα πρόλαβα και πήρα μερικές συνεντέυξεις απο τα παιδιά (Φώτης, ZX_Jim, τον Γιώργο, τα παιδιά με τα arcade sticks Bill & Jim, τον κ.Τσουροπλή) και γενικά πλάνα τα μηχανήματα και τον κόσμο.

Όταν μπορέσει με το καλό η γυναίκα μου να μοντάρει το βιντεάκι όμορφα και ωραία, θα το ανεβάσουμε youtube, φέτος δεν θα έχουμε το μεγαλείο της TV γιατί...τα σπάσαμε με το κανάλι, αλλα εντάξει και το youtube καλό είναι ! Κάθε φορά που έρχομαι στην έκθεση θυμάμαι πόσο πολύ θέλω ένα Vectrex ! Φοβερό μηχάνημα, και το στημένο στην έκθεση με το multicart και τις custom διαφάνειες όλα τα λεφτά ! Πάντα τέτοια, και ελπίζω να τα καταφέρετε παιδιά και στην Θεσσαλονίκη αν κάτσει, καλό είναι να γίνεται και δύο, και τρείς φορές το χρόνο η εκδήλωση !
 
Παιδιά η έκθεση ήταν άψογη όλα υπέροχα. Είχα ξαναπάει στην προηγούμενη στο Μοσχάτο και συγκριτικά ήταν μεγαλύτερη και καλύτερη! Τους περισσότερους υπολογιστές τους είχα δει και στην προηγούμενη έκθεση βέβαια το ZX Spectrum που - τελικά μας λέει - ότι μιλάει Ελληνικά ήταν απίθανο. Το βίντεο το έβαλε ο φίλος Nemo λίγο παραπάνω και καλά έκανε γιατί τώρα βρήκα χρόνο να μπω.

Από κονσόλες το Magnavox Oddysey ήταν εκεί και φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιος που να μην ξέρει την πρώτη video game console σε αυτό το forum. Υπήρχε ακόμα και το Action Max μια συσκευή "το παίζω video game" που παίζεις με βιντεοκασέτα και πυροβολείς την οθόνη με ένα lightgun. Και κλασικά SNES, Mega Drive κλπ.

Εν αναμονή της επόμενης τώρα ;)
 
Παιδιά ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που όσοι ήρθατε περάσατε καλά!

Sorry για την αργοπορία να βάλω υλικό, αλλά πήζω και δεν προλάβαινα νωρίτερα, χώρια που Κυριακή βράδυ μαζεύαμε από το Ψυχικό και Τρίτη στήναμε στη HELEXPO που κάνουμε και εκεί έκθεση ως support που θα διαρκέσει σχεδόν ένα μήνα !!! :)

Έβαλα φωτογραφίες της έκθεσης εδώ :

http://www.retrocomputers.gr/ekdilwseis/5th-retrogathering-2013

Εϊδα και τον Wally και μιλήσαμε λίγο αλλά με τα τρεξίματα από εδώ και εκεί κάποια στιγμή χαθήκαμε.

Είδα τον Getta Robo, Vetus, Maddog, Other_Reality και πολλά άλλα παιδιά και χάρηκα που τα είπαμε και πάλι :)
 
Fotis_kfor είπε:
Παιδιά ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που όσοι ήρθατε περάσατε καλά!
Sorry για την αργοπορία να βάλω υλικό, αλλά πήζω και δεν προλάβαινα νωρίτερα, χώρια που Κυριακή βράδυ μαζεύαμε από το Ψυχικό και Τρίτη στήναμε στη HELEXPO που κάνουμε και εκεί έκθεση ως support που θα διαρκέσει σχεδόν ένα μήνα !!! :)

Έβαλα φωτογραφίες της έκθεσης εδώ :

http://www.retrocomputers.gr/ekdilwseis/5th-retrogathering-2013

Εϊδα και τον Wally και μιλήσαμε λίγο αλλά με τα τρεξίματα από εδώ και εκεί κάποια στιγμή χαθήκαμε.

Είδα τον Getta Robo, Vetus, Maddog, Other_Reality και πολλά άλλα παιδιά και χάρηκα που τα είπαμε και πάλι :)
Πριν λίγο διάβασα κι εγώ για την Helexpo και είμαι ενθουσιασμένος ξανά. Ελπίζω να μπορέσω να περάσω μια βόλτα από εκεί αυτές τις μέρες!
 
Φωτη σε ευχαριστουμε πολυ για το πλουσιο φωτογραφικο υλικο!!!! :thanx2:

Ετσι μπορουμε και εμεις οι αποντες να απολαυσουμε ολο το event αλλα και τα υπεροχα ρετρο μηχανηματα. :)

Τα συγχαρητηρια μου και παλι για το ολο project!!! :worship:

Ολα τα λεφτα η φωτο του Wally με φωσφοριζε μπουφαν!!!!!!!! :D
 
Nemo είπε:
με ενα minimum search .....
Τα 2 videos που ανεβασε στο καναλι του ο Darkheartκαι ισως κακως κανω κατα καποιο hihacking αφου μπορει να τα ανεβασει ο ιδιος μαζι με το προσωπικο σχολιο του οπως εκανε και στο blog του (και για αυτο θα τα αφαιρεσω στο επομενο 24ωρο ) .

Λυπαμαι πολυ που αμελησα να τα αφαιρεσω οπως αυτοδεσμευτηκα (μεσα στο πρωτο 24ωρο που μπορω μονο να κανω edit στο reply μου) οποτε το λιγοτερο που μπορω να κανω ειναι να παραθεσω και την πηγη -το σχετικο αρθρο στο blog .

http://retrovgame.blogspot.gr/2013/12/5-retrocomputers.html
 
Αξιέπαινη και αξιόλογη δουλειά! Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες!

P.S. Βρε Φώτη, καμιά σκέψη προς Σαλονίκη μεριά, παίζει?! :)
 
Όχι ρε συ σιγά! Δεν είπα τίποτα...τα βίντεο υπάρχουν στο youtube για να τα βλέπει ο κόσμος δεν έχει σημασία ποιος θα το ποστάρει πρώτος. Δεν κάνουμε διαγωνισμό! Αυτό που ήθελα να πω ήταν πως καλά που τα ανέβασες εσύ γιατί εγώ θα αργούσα να το κάνω!
 
darkheart είπε:
Όχι ρε συ σιγά! Δεν είπα τίποτα...τα βίντεο υπάρχουν στο youtube για να τα βλέπει ο κόσμος δεν έχει σημασία ποιος θα το ποστάρει πρώτος. Δεν κάνουμε διαγωνισμό! Αυτό που ήθελα να πω ήταν πως καλά που τα ανέβασες εσύ γιατί εγώ θα αργούσα να το κάνω!
Πολυ καλη η παρουσιαση στο Blog σου,και για την εκθεση και για τον ΚΑΤ! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα