50 Χρόνια ΕΡΤ

bernard.c

RetroDB Feeder
Joined
26 Νοέ 2007
Μηνύματα
3.256
Αντιδράσεις
973
Την Τρίτη 23 Φεβρουαρίου 2016 (σε ένα μήνα ακριβώς δηλαδή από σήμερα) συμπληρώνονται 50 χρόνια από εκείνο το απόγευμα της Τετάρτης 23 Φεβρουαρίου 1966 στις 6.30μμ, όταν η Ελένη Κυπραίου μας καλωσόρισε στην επίσημη Πρεμιέρα της Ελληνικής Τηλεόρασης.

Είναι χρονιά εορτασμού της Ελληνικής τηλεόρασης φέτος λοιπόν. Η ΕΡΤ έχει χρέος να τιμήσει τους πρωτεργάτες, να θυμηθεί σημαντικές στιγμές, να ανοίξει το Αρχείο της και να επαναπροβάλλει ο,τιδήποτε έχει στη διάθεσή της που είτε άφησε εποχή, είτε αγαπήθηκε πολύ από τον κόσμο, είτε αφορούσε κάποια σημαντική στιγμή, κάποιο γεγονός, κοκ. Έχει χρέος να αφιερώσει κάποιες ώρες τηλεοπτικού προγράμματος για να κάνει μια σωστή αναδρομή στην ιστορία της. Το χρωστάει πρωτίστως στον εαυτό της, αλλά και σε εμάς, τους τηλεθεατές.

Στο πλαίσιο της επετείου, θα μπορούσαν, λόγου χάρη, να προβάλλουν ολόκληρα τα μεμονωμένα επεισόδια που σώζονται από σειρές, όπως:

- Παράξενος ταξιδιώτης (1 επεισόδιο: 1η προβολή 9/3/1973)

- Τερέζα Βάρμα Δακόστα (2 επεισοδια)

- Γιούγκερμαν (1 επεισόδιο: 1η προβολή 20/4/1977 (109ο))

- Εκείνες και εγώ (1 επεισόδιο: 1η προβολή 7/6/1977 (54ο))

- Μια υπέροχη γλωσσού (2 επεισόδια - το πρώτο και άλλο ένα)

- Οι Πανθέοι (2 επεισόδια: το πρώτο και το τελευταίο (100ο))

- Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1 επεισόδιο)

- Μεθοριακός σταθμός (2 επεισόδια - τα δύο τελευταία (348ο & 349ο))

- Λούνα παρκ (1 επεισόδιο - το τελευταίο (330ο))

- Το φως του αυγερινού (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- Οι κληρονόμοι (1 επεισόδιο)

- Οι ακροβάτες

- Οι φρουροί της Αχαίας

- Κίτρινος φάκελος

- Σκλάβοι στα δεσμά τους

- Καθημερινά (1 επεισόδιο: το πρώτο)

- Ιερόσυλοι (1 επεισόδιο)

- Η λάμψη των άστρων (1 επεισόδιο: το δεύτερο)

- Κλέφτες κι αστυνόμοι σε δράση (1 επεισόδιο)

- Τα λιονταράκια του κυρʼ Ηλία (6 επεισόδια: τα τελευταία (26o-31o))

Αν δεν προβληθούν αυτά τα μεμονωμένα επεισόδια με την αφορμή των 50 χρόνων, απλούστατα δεν θα προβληθούν ποτέ, καθότι πώς αλλιώς θα μπορούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα;

Η ιδέα και η πρωτοβουλία είναι του μέλους μας, ChristosM, ο οποίος προσπαθεί μόνος, αντιμετωπίζοντας συχνά την αδιαφορία ή την γραφειοκρατία του κρατικού μηχανισμού που δεν αντιλαμβάνεται την (πολιτιστική και όχι μόνο) αξία του Αρχείου. Ο Χρήστος αφιερώνει ώρες ολόκληρες μελετώντας, καταγράφοντας και στη συνέχεια επικοινωνώντας με την ΕΡΤ για να προτείνει, να βοηθήσει, να κατευθύνει. Και υπάρχουν και ορισμένοι φιλότιμοι και ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι στην ΕΡΤ που ακούνε. Αποτέλεσμα; Δύο τρανά και πολύ πρόσφατα παραδείγματα: Η προβολή των "Αναπόδων" (η "συνέχεια" του θρυλικού "Λούνα Παρκ") και του μοναδικού Ξενόπουλου που (μάλλον) σώζεται στο Αρχείο, του "Ανάμεσα σε 3 γυναίκες" που ολοκληρώθηκε την τρέχουσα εβδομάδα. Επομένως, η ΕΡΤ ακούει...

Εγώ θα τον στηρίξω τον Χρήστο στην προσπάθειά του λοιπόν! Επειδή λαχταρώ να ξαναδώ κάποια από αυτά τα προγράμματα που είχα δει όταν ήμουν μικρός και που μου θυμίζουν όμορφες οικογενειακές στιγμές από τα παιδικά μου χρόνια. Και για να δω για πρώτη φορά κάποια άλλα προγράμματα που δεν τα είχα προλάβει και στα οποία έπαιζαν σημαντικοί ηθοποιοί του θεάτρου μας. Έστειλα ήδη e-mail χτες (στη διεύθυνση programtv@ert.gr) και θα τηλεφωνήσω στην Διεύθυνση Προγράμματος εργάσιμες μέρες και ώρες και θα μιλήσω μαζί τους.

Θα μας αφήσετε μόνους; Αν αγαπάτε την ρετρό τηλεόραση πρέπει να βοηθήσετε όλοι, αφιερώνοντας 5 λεπτά από τον χρόνο σας για ένα τηλεφώνημα! Ας μην χάσουμε και αυτή την ευκαιρία που μας δίνεται λόγω του εορτασμού των 50 χρόνων. Ας καλέσουμε όλοι στην Γραμματεία Δνσης Προγράμματος της ΕΡΤ στα τηλ 210 6092033, 210 6092034, 210 6092035 & 210 6092037 και να ζητήσουμε προγράμματα που θα θέλαμε να ξαναδούμε. Οι άνθρωποι είναι συζητήσιμοι - δεν "δαγκώνουν"! :)

Είναι μοναδική ευκαιρία να βγει υλικό από το Αρχείο που δεν έχει προβληθεί ποτέ ξανά έπειτα από την πρώτη προβολή του. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω - απλά συνδράμετε όλοι! Ένας μήνας έμεινε μέχρι την Επέτειο....!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική πρωτοβουλία Μπερνάρ, και ακόμα πιο εξαιρετική ευκαιρία με την συμπλήρωση των 50 χρόνων να ανοίξει το αρχείο και να δούμε εκτός από τα κλασσικά αφιερώματα (που είδαμε στα 30 και 40 χρόνια) κάτι περισσότερο, κάτι που θα προβληθεί για πρώτη φορά και που θα κάνει εντύπωση.

Στηρίζουμε όλη αυτή την προσπάθεια που ξεκινήσε ο αγαπητός Χρήστος με όλες μας τις δυνάμεις.
 
tsalk είπε:
Εξαιρετική πρωτοβουλία Μπερνάρ, και ακόμα πιο εξαιρετική ευκαιρία με την συμπλήρωση των 50 χρόνων να ανοίξει το αρχείο και να δούμε εκτός από τα κλασσικά αφιερώματα (που είδαμε στα 30 και 40 χρόνια) κάτι περισσότερο, κάτι που θα προβληθεί για πρώτη φορά και που θα κάνει εντύπωση.
Στηρίζουμε όλη αυτή την προσπάθεια που ξεκινήσε ο αγαπητός Χρήστος με όλες μας τις δυνάμεις.

Άλκη, αν μπορείς, γράψε δύο κουβέντες κι εσύ στο fb, για να ευαισθητοποιηθεί και από εκεί ο κόσμος :)

Δώσε τα στοιχεία επικοινωνίας της Δνσης Προγράμματος της ΕΡΤ για να καλέσουν οι ενδιαφερόμενοι!
 
bernard.c είπε:
Άλκη, αν μπορείς, γράψε δύο κουβέντες κι εσύ στο fb, για να ευαισθητοποιηθεί και από εκεί ο κόσμος :)

Δώσε τα στοιχεία επικοινωνίας της Δνσης Προγράμματος της ΕΡΤ για να καλέσουν οι ενδιαφερόμενοι!
Φυσικά. Θα υπάρχει ανάρτηση και εκεί.
 
Το μόνο που έχω να προσθέσω στο εξαιρετικό (όπως πάντα) κείμενο του Μπερναρ, ειναι πως εχω προτείνει στην ΕΡΤ, με αφορμή την επέτειο, να τους παραχωρήσω για προβολή, επεισόδια από σειρές που επισης εχουν χαθεί και η ΕΡΤ δεν εχει ούτε ένα για δείγμα, όπως η Αναδυομένη, η Αφροδίτη, η Κραυγή των Λύκων, ο Κόσμος και ο Κοσμάς και άλλες. Θέλω να ξαναδουμε ΟΛΟΙ όσα αγαπησαμε και οι νεωτεροι να παρουν μια γευση για το ποσο καλη ηταν η τηλεοραση πριν 40 χρονια.
 
ChristosM είπε:
Το μόνο που έχω να προσθέσω στο εξαιρετικό (όπως πάντα) κείμενο του Μπερναρ, ειναι πως εχω προτείνει στην ΕΡΤ, με αφορμή την επέτειο, να τους παραχωρήσω για προβολή, επεισόδια από σειρές που επισης εχουν χαθεί και η ΕΡΤ δεν εχει ούτε ένα για δείγμα, όπως η Αναδυομένη, η Αφροδίτη, η Κραυγή των Λύκων, ο Κόσμος και ο Κοσμάς και άλλες. Θέλω να ξαναδουμε ΟΛΟΙ όσα αγαπησαμε και οι νεωτεροι να παρουν μια γευση για το ποσο καλη ηταν η τηλεοραση πριν 40 χρονια.
Εξαιρετική η πρωτοβουλία σου Χρήστο! Οι σειρές που αναφέρεις άφησαν εποχή όταν προβλήθηκαν!!

Η ΕΡΤ έχει τη δυνατότητα να γιορτάσει την επέτειό της κερδίζοντας τις εντυπώσεις. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κινητοποίηση από τη μεριά της για να κάνει μια σωστή προεργασία προκειμένου να βγάλει στον αέρα τις ημέρες της επετείου ένα πρόγραμμα πραγματικά εορταστικό. Ας επικοινωνήσουμε όλοι με την ΕΡΤ για να το ζητήσουμε!!
 
Όλοι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε και νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. Πάντως, σήμερα στη Real News διάβασα ότι στην ΕΡΤ προετοιμάζονται πυρετωδώς για την επέτειο, διαμορφώνοντας το πρόγραμμά τους έτσι, ώστε να προβληθούν οι σημαντικότεροι σταθμοί των 50 ετών...Για να δούμε...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Όλοι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε και νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. Πάντως, σήμερα στη Real News διάβασα ότι στην ΕΡΤ προετοιμάζονται πυρετωδώς για την επέτειο, διαμορφώνοντας το πρόγραμμά τους έτσι, ώστε να προβληθούν οι σημαντικότεροι σταθμοί των 50 ετών...Για να δούμε...
Μακάρι Τάσο..!!
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Όλοι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε και νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. Πάντως, σήμερα στη Real News διάβασα ότι στην ΕΡΤ προετοιμάζονται πυρετωδώς για την επέτειο, διαμορφώνοντας το πρόγραμμά τους έτσι, ώστε να προβληθούν οι σημαντικότεροι σταθμοί των 50 ετών...Για να δούμε...
Μηπως θα μπορουσες να μας πεις πιο αναλυτικα τι γραφει;
 
Μισός αιώνας ελληνική τηλεόραση λοιπόν!! Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γνωρίζαμε αριθμητικά πόσες συσκευές τηλεόρασης υπήρχαν πανελλαδικά κατά το ξεκίνημα της ΕΡΤ.
 
Καλημέρα!

Λοιπόν, κάλεσα την ΕΡΤ (στο τηλ κέντρο 210 606 6000) και ζήτησα και μίλησα, τόσο με την Δνση Προγράμματος, όσο και με το Αρχείο.

Τους μίλησα για τα μεμονωμένα επεισόδια σειρών που σώζονται και που είναι ευκαιρία να προβληθούν μέσα στο πλαίσιο του προγράμματος "50 Χρόνια ΕΡΤ" το οποίο ξεκινάει την Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου. Οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και φάνηκαν να με ακούνε, σημειώνοντας τις σειρές που τους ανέφερα (στη συνέχεια, έστειλα και email στο archives@ert.gr, το οποίο επιβεβαίωσα ότι το έλαβαν).

Όποιος θέλει να βοηθήσει στην προσπάθειά μας αυτή, ας καλέσει στο παραπάνω τηλέφωνο και ας ζητήσει να μιλήσει με την Διεύθυνση Αρχείου. Το Αρχείο είναι αυτό που θα αποφασίσει τι θα προβληθεί στο πλαίσιο του προγράμματος "50 Χρόνια ΕΡΤ" - το οποίο, σημειωτέον, θα "παίξει" μάλλον μόνο για 1 μήνα (1 - 29 Φεβρουαρίου). Ας ζητήσει τα επεισόδια των σειρών αυτών που αναφέρουμε στο πρώτο μήνυμα του thread.

Το έχουμε πράξει ήδη 3 από εμάς - ο Χρήστος, ο Άλκης κι εγώ. Η φωνή μας όμως δεν θα ακουστεί όταν είμαστε τόσο λίγοι. Διότι, αν και ευγενέστατοι, οι υπεύθυνοι της ΕΡΤ δεν έχουν πεισθεί ότι αυτά ενδιαφέρουν τον κόσμο και δεν έχουν αποφασίσει να τα προγραμματίσουν.

Οι μέρες τρέχουν και δεν είναι πολλές. Σε ένα μήνα θα έχουν όλα τελείωσει. Αν δεν θέλετε να ξαναδείτε τη "Λωξάντρα" ή την "Αστροφεγγιά" για 50η φορά σε επανάληψη από την Δευτέρα, καλέστε ή στείλτε email σήμερα.

Μην ξαναδιαβάσω όμως αρνητικά σχόλια για την ΕΡΤ και το Αρχείο της από κόσμο που δεν θα επικοινωνήσει τώρα που έχουμε την ευκαιρία, έτσι; ;)

Μπράβο και στον tonytony για το ωραιότατο e-mail που έστειλε στην ΕΡΤ (archives@ert.gr - Αρχείο) και (programtv@ert.gr - Πρόγραμμα) :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Δευτέρα 1η του μηνός στις 18.00 θα προβληθούν τα δυο τελευταία επεισόδια της σειράς "Μεθοριακός σταθμός"


Την Τρίτη 2 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Οι ιερόσυλοι"



Την Τετάρτη 3 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Οι Πανθέοι"



Την Πέμπτη 4 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Λούνα παρκ"



Την Παρασκευή 5 του μηνός στις 18.00 το πρώτο επεισόδιο της σειράς "Το φως του αυγερινού"


 


Όλα αυτά για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ. Ελπίζω να υπάρχει συνέχεια...
 
tonytony είπε:
Την Δευτέρα 1η του μηνός στις 18.00 θα προβληθούν τα δυο τελευταία επεισόδια της σειράς "Μεθοριακός σταθμός"
Την Τρίτη 2 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Οι ιερόσυλοι"



Την Τετάρτη 3 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Οι Πανθέοι"



Την Πέμπτη 4 του μηνός στις 18.00 το τελευταίο επεισόδιο της σειράς "Λούνα παρκ"



Την Παρασκευή 5 του μηνός στις 18.00 το πρώτο επεισόδιο της σειράς "Το φως του αυγερινού"


 


Όλα αυτά για τα 50 χρόνια της ΕΡΤ. Ελπίζω να υπάρχει συνέχεια...
Τα καταφέραμε παιδιά!! Το ότι "δέχτηκε" η ΕΡΤ να προβάλλει αυτά τα μεμονωμένα επεισόδια είναι μεγάλη επιτυχία και είναι αποτέλεσμα των συνεχών τηλεφωνημάτων της Τετάρτης και των μηνυμάτων που στείλαμε στη Δνση Προγράμματος και στο Αρχείο!! :)

Συνεχίζουμε έτσι και ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια και στην 2η εβδομάδα του προγράμματος "50 Χρόνια ΕΡΤ"!!
 
Σίγουρα είναι μια μεγάλη επιτυχία, και χάρη στις δικές μας προτροπές.

Ελπίζω και εύχομαι και η δεύτερη εβδομάδα να είναι ανάλογη ή και καλύτερη.

Μπράβο στην ΕΡΤ κατ αρχήν που άκουσε τις επιθυμίες του κόσμου, και ένα μπράβο αισθάνομαι με ανάγκη να πω στον Χρήστο γιατην όλη του συμβολή στο θέμα, όπως και στα λοιπά μέλη που τηλεφώνησαν και πίεσαν με τον δικό τους τρόπο.
 
Ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Η αρχη εγινε. Ελπιζω σε Γειτονια, Γιουγκερμαν, κλπ για την δευτερη εβδομαδα. ΜΟΝΟ ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε πραγματα. Μακαρι να το καταλαβουν καποτε αυτο οι Ελληνες, σε ολα τα επιπεδα...
 
Μπράβο σε όλους σας, παιδιά! Επικοινώνησα και εγώ τηλεφωνικά με το Αρχείο της ΕΡΤ και μίλησα με μιαν ευγενέστατη κυρία. Έστειλα, ύστερα από υπόδειξή της, και μέιλ στο Αρχείο και στη Διεύθυνση Προγράμματος με συγκεκριμένες προτάσεις και αναμένω απάντηση.
 
atanasio είπε:
Μπράβο σε όλους σας, παιδιά! Επικοινώνησα και εγώ τηλεφωνικά με το Αρχείο της ΕΡΤ και μίλησα με μιαν ευγενέστατη κυρία. Έστειλα, ύστερα από υπόδειξή της, και μέιλ στο Αρχείο και στη Διεύθυνση Προγράμματος με συγκεκριμένες προτάσεις και αναμένω απάντηση.

Απάντηση δε νομίζω να πάρεις φίλε Θανάση , ούτε στο δικό μου mail στείλανε , αλλά τουλάχιστον τα διαβάζουν και φαίνεται πως λαμβάνουν υπόψιν τις επιθυμίες μας. Και φυσικά , όσο πιο πολλοί είμαστε τόσο πιο δυνατή είναι η φωνή μας!
 
tsalk είπε:
Σίγουρα είναι μια μεγάλη επιτυχία, και χάρη στις δικές μας προτροπές.Ελπίζω και εύχομαι και η δεύτερη εβδομάδα να είναι ανάλογη ή και καλύτερη.

Μπράβο στην ΕΡΤ κατ αρχήν που άκουσε τις επιθυμίες του κόσμου, και ένα μπράβο αισθάνομαι με ανάγκη να πω στον Χρήστο γιατην όλη του συμβολή στο θέμα, όπως και στα λοιπά μέλη που τηλεφώνησαν και πίεσαν με τον δικό τους τρόπο.
Πράγματι, το μεγαλύτερο ευχαριστώ το οφείλουμε στον Χρήστο, ο οποίος με κόπο, πείσμα, υπομονή και επιμονή καταφέρνει να περάσει τα "μηνύματά μας" σε αυτούς που είναι πρόθυμοι να ακούσουν στην ΕΡΤ!!

Και έχω χρέος εδώ να γράψω (για τους φίλους που δεν έχουν λογαριασμό στο fb και δεν το έχουν διαβάσει), αυτό που έγραψε ο Χρήστος εκεί:

"Από την μεριά μου, έχω ήδη δηλώσει στην ΕΡΤ πως μπορώ να τους παρέχω για προβολή με αφορμή αυτή την επέτειο, επεισόδια από σειρές που η ΕΡΤ δεν έχει ούτε ένα για δείγμα, όπως:

Εκείνος και Εκείνος

Εν τούτω νίκα

Αφροδίτη

Δρόμος

Αναδυομένη

Μυστικοί Αρραβώνες

Η Τελευταία νύχτα της γης

Λάουρα

Η Κραυγή των Λύκων

Απερίγραπτη

Ο Κόσμος και ο Κοσμάς

Ο Πατούχας

κ.ά."

Στο χέρι τους είναι, Χρήστο, να σε "εκμεταλλευτούν", αν λίγο αγαπούν τις δουλειές που προβλήθηκαν από τους 2 σταθμούς τους...

ChristosM είπε:
Ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Η αρχη εγινε. Ελπιζω σε Γειτονια, Γιουγκερμαν, κλπ για την δευτερη εβδομαδα. ΜΟΝΟ ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε πραγματα. Μακαρι να το καταλαβουν καποτε αυτο οι Ελληνες, σε ολα τα επιπεδα...
Γιούπι!!!!!!!!!! "Γειτονιά" και "Γιούγκερμαν" θα θέλαμε να δούμε οπωσδήποτε!! Επίσης, ωραίο θα ήταν να προβληθούν και τα 2 επεισόδια του "Μεθοριακού Σταθμού" (όπως έχουν προαναγγείλει για την Δευτέρα 1 Φεβρ (αλλά είναι αξιοπερίεργο το πώς θα χωρέσουν 2 επ. σε 1 ώρα προγράμματος..!!)), το πρώτο επεισόδιο των "Πανθέων", το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού", ο "Παράξενος ταξιδιώτης", το "Εκείνες κι εγώ", τα 2 επ. της "Υπέροχης γλωσσούς", τα 6 επ. από τα "Λιονταράκια του κυρ' Ηλία", το 1 επ. "Κεκλεισμένων των θυρών", το 1 επ. από τις "Σκοτεινές δυνάμεις", το "Εν Αθήναις" και το τελ. επ των "Κληρονόμων". Ουφ..., αυτά!! :) (αυτά από μόνα τους είναι περίπου 14 εκπομπές!!)

atanasio είπε:
Μπράβο σε όλους σας, παιδιά! Επικοινώνησα και εγώ τηλεφωνικά με το Αρχείο της ΕΡΤ και μίλησα με μιαν ευγενέστατη κυρία. Έστειλα, ύστερα από υπόδειξή της, και μέιλ στο Αρχείο και στη Διεύθυνση Προγράμματος με συγκεκριμένες προτάσεις και αναμένω απάντηση.
Μπράβο φίλε Θανάση!! Τι ζήτησες από την ΕΡΤ; (κουβέντα να γίνεται..!) :)

(μακάρι να σωζόταν και ολόκληρο επεισόδιο από τον "Άγνωστο πόλεμο", πέρα από τα λίγα αποσπάσματα που έχουν...)

tonytony είπε:
Απάντηση δε νομίζω να πάρεις φίλε Θανάση , ούτε στο δικό μου mail στείλανε , αλλά τουλάχιστον τα διαβάζουν και φαίνεται πως λαμβάνουν υπόψιν τις επιθυμίες μας. Και φυσικά , όσο πιο πολλοί είμαστε τόσο πιο δυνατή είναι η φωνή μας!
Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη - απαντήσεις μπορεί να μην έχουμε λάβει, αλλά ξέρουμε ότι η φωνή μας ακούγεται και την λαμβάνουν υπ' όψιν τους...!! :)

Και, κλείνοντας, να πω και κάτι για το Retromaniax: Είναι αυτό που μας έφερε όλους κοντά, μας συγκέντρωσε εδώ - ανθρώπους με τα ίδια hobbies, τις ίδιες αγάπες, κτλ και μας έδωσε την ευκαιρία να γνωριστούμε (από κοντά ή έστω ηλεκτρονικά) και έτσι μπορούμε σήμερα ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να ενώνουμε τις φωνές μας, να ζητάμε και να καταφέρνουμε να επιτυγχάνουμε τους στόχους μας! Το ότι έχουμε καταφέρει αρκετά πράγματα τα τελευταία χρόνια σε ότι αφορά τα τηλεοπτικά θέματα και πιο συγκεκριμένα το οπτικοακουστικό υλικό που σώζεται στην ΕΡΤ (δημοσιοποίηση λίστας σωζόμενων σειρών, ψηφιοποίηση και ανέβασμα στο site του Αρχείου πολλών εξ΄αυτών, επιρροή σχετικά με τα προγράμματα που θα παίξουν στα "50 Χρόνια ΕΡΤ"), σε μεγάλο βαθμό το οφείλουμε στο forum που μας έφερε όλους κοντά και από ανεξάρτητες μονάδες αποτέλεσε την πλατφόρμα για να γίνουμε κοινότητα και να κατευθύνουμε οργανωμένα τα "αιτήματά μας"! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητοί φίλοι, Σας κοινοποιώ το μέιλ που έστειλα στην ΕΡΤ.

Κυρίες και κύριοι,

Με μεγάλη χαρά πληροφορήθηκα ότι η ΕΡΤ ετοιμάζει μεγάλο αφιέρωμα στα 50 χρόνια της και προγραμματίζει μεταδόσεις σημαντικών εκπομπών που βρίσκονται στο αρχείο της. Πραγματικά, αξίζουν θερμά συγχαρητήρια τόσο στο Αρχείο της ΕΡΤ όσο και στη Διεύθυνση Προγράμματος.

Θα ήθελα λοιπόν, στο πλαίσιο αυτό, να σας παρακαλέσω να διερευνήσετε εάν υπάρχει το ενδεχόμενο να δούμε επεισόδια ή έστω αποσπάσματα από τις ακόλουθες τηλεοπτικές σειρές:

"Άγνωστος πόλεμος" (1971-1974), η πολυσυζητημένη κατασκοπευτική σειρά των Νίκου Φώσκολου-Κώστα Κουτσομύτη, με βασικούς πρωταγωνιστές τον Άγγελο Αντωνόπουλο και την Γκέλλυ Μαυροπούλου (απόλυτο ρεκόρ τηλεθέασης στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης).

"Ο παράξενος ταξιδιώτης" (1972-1973), σειρά μυστηρίου των Γιάννη Φίλιππα-Κώστα Κουτσομύτη, με τον Αλέκο Αλεξανδράκη, τον Αλέξη Δαμιανό και τη Νόνικα Γαληνέα.

"Η γειτονιά μας" (1972-1977), η θρυλική κοινωνική σειρά του Κώστα Πρετεντέρη, με τους Μάκη Δεμίρη, Γιάννη Βογιατζή, Σάσα Καστούρα.

"Εκείνος κι εκείνος" (1972-1973), η εξαιρετική σειρά των Κώστα Μουρσελά-Κώστα Κουτσομύτη, με τον Βασίλη Διαμαντόπουλο και τον Γιώργο Μιχαλακόπουλο.

"Εν τούτω νίκα" (1973-1974), βυζαντινή σειρά των Νίκου Φώσκολου-Κώστα Ανδρίτσου, με τον Κώστα Καρρά, την Γκέλλυ Μαυροπούλου, τον Νίκο Βασταρδή και τη Νίκη Τριανταφυλλίδη.

"Οι έμποροι των εθνών" (1973-1974) του Κώστα Φέρρη, από το μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, με τον Νίκο Τζόγια, την Κατερίνα Αποστόλου και τον Ανδρέα Μπάρκουλη.

"Τερέζα Βάρμα-Δακόστα" (1975) του Κώστα Κουτσομύτη, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με την Ελένη Ερήμου, τον Κώστα Αρζόγλου και τον Νίκο Βασταρδή.

"Γιούγκερμαν" (1976) του Βασίλη Γεωργιάδη, διασκευή του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση, με τον Αλέκο Αλεξανδράκη, την Μπέττυ Αρβανίτη και τον Νικήτα Τσακίρογλου.

"Εκείνες κι εγώ" (1976-1977) του Κώστα Πρετεντέρη, με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα.

"Αναδυομένη" (1978) του Ερρίκου Ανδρέου, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με τους Νόρα Βαλσάμη, Δάνη Κατρανίδη, Πάνο Χατζηκουτσέλη, Ανδρέα Φιλιππίδη.

"Μυστικοί αρραβώνες" (1979), του Ερρίκου Ανδρέου, διασκευή του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου, με τους Αλέκο Αλεξανδράκη, Νόρα Βαλσάμη, Μίρκα Παπακωνσταντίνου.

"Ο συνταγματάρχης Λιάπκιν" (1979) του Βασίλη Γεωργιάδη, διασκευή του μυθιστορήματος του Μ. Καραγάτση, με τον Πέτρο Φυσσούν και την Μπέττυ Αρβανίτη.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας και πάλι σας συγχαίρω για την ωραία πρωτοβουλία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα