80's θέραπι [Alpha]

Ρόδα τσάντα και κοπάνα 4 πριν λιγη ωρα, με Τάσο Προύσαλη και Νίκο Ρίζο.. Μου εκανε τρομερή εντύπωση οτι ειχαν τοσο καθαρη εκδοση της ταινίας σε τοσο άψογη ποιότητα εικόνας! Ηταν πολυ διαυγής λες και γυρίστηκε το 2002! Καμια σχεση με τη ποιοτητα της βιντεοκασσέτας ή εκεινης που υπαρχει ανεβασμενη στο youtube! Απορω που βρηκαν τοσο πεντακάθαρη κόπια της ταινιας εκει στον Alpha! Απο την μεθεπομενη εβδομαδα ειδα οτι θα αρχισει την ιδια ωρα το "Δέστε τους" με το Νίκο Μουτσινά οποτε θα τελειώσει και το 80's θέραπι..
 
Ασχετο, αλλα θυμαμαι Jackie dragon πως οι βιντεοταινίες που έπαιζαν τα κανάλια στη δεκαετία του 90, γενικοτερα ειχαν εικονα "κρύσταλλο", λες και ειχαν γυριστεί... χτες. Δεν ξερω γιατί και πώς, μου εκανε παντως μεγαλη εντυπωση.
 
Οι εντυπώσεις μου απο την προβολή του Ρόδα 4 κάκιστες!

Την ταινία όχι μόνο την κακοποιήσανε αλλά την ευνουχίσανε. Τα λέω λίγο ωμά ,γιατί η απογοιτευσή μου είναι μεγάλη. Και που να ζητούσαμε δηλαδή να βάλουν το "αγριες πλάκες στα θρανία Νο2 "!!!

Απο την μεγάλη ξενέρα που έφαγα σκεύτομαι να το δώ σε λίγο απο DVD. Ναί μέν καθαρή εικόνα (τον Δούρειο Ιππο τον θημάστε?) αλλά :

1oν ) Αποτροπιαστηκές διακοπές για διαφημήσεις

2ον) Τα αλεπάλληλα Μπιίπ , ειπήρχε αλίωση σε (και καλά) ακατάλληλες λέξεις ,που ομως αν καποιος καθότανε και παρακολουθούσε την ταινία μετά απο τόσες αλιώσεις που γίνανε δεν θα βγαζε νοημα.

Είναι πραγματικά κρίμα για τις νεώτερες γενιές που θελουν να γνωρίσουν αυτές τις ταινίες ,να τις κακοποιούν βάναυσα , έτσι και αλλιώς ο τηλεθεατής απλά ΙΠΟΘΕΤΕΙ την κάθε επίμαχη λέξη που κόβετε ,και ομολογώ τωρα που το σκεύτομαι ,είναι γελοίο!

Αν Θελουν να παρουσιάσουν με πουριτανικό τρόπο αυτές τις τενίες ,τότε έχουν λάθος. Και φισικά για όλους εμάς που αγαπήσαμε και θυμόμαστε το ελληνικό βίντεο ,απλά γνωρίζουμε τις λέξεις που αλιώνουνε. Εγώ ομως δεν γέλασα καθόλου!

ΚΡΙΜΑ!
 
Jackie dragon είπε:
Απο την μεθεπομενη εβδομαδα ειδα οτι θα αρχισει την ιδια ωρα το "Δέστε τους" με το Νίκο Μουτσινά οποτε θα τελειώσει και το 80's θέραπι..


Η αληθεια ειναι οτι με το "80'ς θεραπυ", η ποιοτητα του προγραμματος επεσε αρκετα...

Ευτυχως που θα επαναφερουν Μουτσιναδες και λοιπα για να το αναβαθμισουν και παλι.

Κατω η Χουντα του Alpha!... :)
 
Εγώ πάντως έχω ξενερώσει πάρα πολύ με τον τρόπο που τις προβάλλουν οπότε δεν ξανά ασχολούμαι.Έλεος δηλαδή η σοβαροφάνεια μας έφαγε σε αυτήν την χώρα
 
Jackie dragon είπε:
Απο την μεθεπομενη εβδομαδα ειδα οτι θα αρχισει την ιδια ωρα το "Δέστε τους" με το Νίκο Μουτσινά οποτε θα τελειώσει και το 80's θέραπι..
Ποια μεθεπόμενη; 24/9 αρχίζει το "δέστε τους". Όλη η ιστορία δηλαδή ήταν η προβολή δέκα ταινιών...
 
Αν προσέξατε ειχαν κανει στο "Ροδα 4" και αλλαγή στους τίτλους εναρξης της ταινίας με μια εντελώς διαφορετική γραμματοσειρά απο την original.. Η ποιοτητα της ταινιας ηταν τοσο καλη σε εικονα επειδη πιθανολογω οτι αυτοι εχουν το master copy (Για οσους ξερουν απο αυτα..)

Ειναι αλλη φαση οταν τετοιες ταινιες προβαλλονται με μορφη αφιερώματος σε εκεινη τη δεκαετία και οχι απλα να παίζονται ετσι για να γεμιζουν το προγραμμα (οπως εκανε το Alter) O Alpha με τη μορφη αφιερωματος που το παρουσιασε απέκτησε μονομιάς μια πιο "επίσημη" υπόσταση το ολο εγχείρημα και προσωπικα εγω το χάρηκα 2 φορες περισσοτερο..

Παντως φυσικα και ειναι τραγικό που θα επαναφέρουν Μουτσινάδες και κατινιές παλι στον Alpha.. Αυτο θεωρω οτι οι περισσοτεροι δε το θελουν.. και πως οχι.. τι να βλεπουμε δηλαδη απο αυτους? Τι φορεμα φορεσε χθες η κυρια κότα και τι γεύση τσίχλα μάσησε χθες η κυρία καρακότα? Εγω προσωπικα χαρηκα παρα πολυ που εστω και αυτο το μικρο διάστημα εβαλαν 80's cult ελληνικες κινηματογραφικες ταινιες και βιντεοταινιες, εστω και μονταρισμένες με αυτο το τροπο.. Απο το τιποτα καλο ηταν κι'αυτο..

Θα ηθελα να πω οτι αν καποιος ηθελε σοβαρα απο κανάλι να προβάλλει με ενα καθιερωμένο πρόγραμμα αυτες τις ταινιες να τις βάζει τουλάχιστον 10 το βράδυ που κατα την αποψη μου ειναι καλύτερα απο ολες τις απόψεις.. (Αλλωστε και η δεκαετία του '80 ηταν δεκαετία της νύχτας, ντίσκο, τσάρκες με τις χιλιάρες στη Βουλιαγμένη, βόλτες και χαβαλές στο λούνα παρκ) οποτε το να δειχνει αυτες τις ταινιες το βραδυ ειναι ο,τι καλυτερο για μενα.. Θα εχει αλλη "ατμόσφαιρα" ..

ΥΓ. Οσο για τη νεα γενιά μια χαρα τις βλεπει αυτες τις ταινιες στο youtube ολοκληρες μιας και ειναι πολυ ψαγμένη η σημερινή νεολαία... απο την ελληνικη τηλεοραση μη περιμενετε τιποτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απλα γινεται ψηφιακη επεξεργασια στις κοπιες που εχουν οπως εχουν κανει και στις αλλες ταινιες που βαλανε δηλαδη παιρνουν την κοπια της βιντεοκασσετας και την επεξεργαζονται γιαυτο βγαινει τοσο καλη
 
Jackie dragon είπε:
Αν προσέξατε ειχαν κανει στο "Ροδα 4" και αλλαγή στους τίτλους εναρξης της ταινίας με μια εντελώς διαφορετική γραμματοσειρά απο την original.. Η ποιοτητα της ταινιας ηταν τοσο καλη σε εικονα επειδη πιθανολογω οτι αυτοι εχουν το master copy (Για οσους ξερουν απο αυτα..)
μα ουτως ή αλλως η 4η συνεχεια της "Ροδα τσαντα..." δεν ηταν κινηματογραφικη αλλα γυρισμενη σε βιντεο

Αλλωστε το 1987 δεν γυριζονταν πλεον κινηματογραφικες ταινιες (παρα μονο κατι κουλτουριαρικες απο το "κεντρο")
 
lolota είπε:
Αλλωστε το 1987 δεν γυριζονταν πλεον κινηματογραφικες ταινιες (παρα μονο κατι κουλτουριαρικες απο το "κεντρο")
Χέρομαι που υπάρχει παιδεία -τουλάχιστον απο το φόρουμ- , για το ελληνικό βίντεο.

Γυρισμένο το καλοκέρι του 1987 ,προδίδετε απο 2 πράγματα :

1)Τον πίνακα της τάξης

2)Απο το Νίκο Ρίζο οπου εξειγεί στα παιδιά να αγαπήσουν το μπάσκετ ,οπου προτόγνωρα δόξασε την Ελλάδα!

Κηνηματογραφικές γιριζόντουσαν πάντα και ας ειπήρχε το βίντεο.

Μία προχειρη που μου ρχετε τώρα ειναι το "Ισόβεια" της ίδιας χρονιάς.

Anyway ,ας κοπεί το 1980ς therapi ,δεν έχει νόημα!
 
και σημερα παιδια δυστηχως το ελα να αγαπηθουμε νταρλινγκ το κοματιασανε κυριολεκτικα.ισως μαζι με το μαντεψε τι κανω τα βραδυα να ηταν οι ταινιες που δυστηχως περιμεναμε πιο πολυ κατι τετοιο αλλα πραγματικα σου ερχοταν να αλαξεις καναλι απο αυτα που ειχαν κανει οι κυριοι του αλφα στην ταινια.ντροπη τους ειναι το λιγοτερο που εχω να πω.αυτες οι ταινιες εχουν μεγαλωσει γενιες και θα μεγαλωνουν και ειναι ανεπιτρεπτο να τις διαλυουν.
 
Θα ηθελα παρα πολυ να εβαζαν και τη "Νονά" με το Σωτήρη Μουστάκα και το Τάκη Μηλιάδη στον αξέχαστο ρόλο του Ντάβι ντε Ρεντίκολο.. (παντα με τα χαρακτηριστικά του γυαλιά με το χοντρό μαύρο σκελετό!) Αλλα δυστυχως το αφιερωμα τελειωνει..
 
Την δευτερα δυστηχως τελειωνει το 80ς θεραπυ με τα σαινια να ειναι η τελευταια ταινια που θα προβαλουν.Τουλαχιστον αυτο λεει το προγραμμα του αλφα.
 
Πω πω, ρε μάγκες !

Κάτι που ήταν πολύ "κυριλέ" οι συγκεκριμένες επιλογές, κάτι που τις "κόψανε" κιόλας, λέω να το ξαναρίξω στα "σκληρά".

Μάλλον θα ξαναδώ απόψε, τον "ΝΙΝΤΖΑ ΜΕ ΤΗ ΓΚΛΙΤΣΑ", εν είδει "σιωπηλής διαμαρτυρίας έναντι της τηλεοπτικής λογοκρισίας" ...
 
Απο το θρεντ πηρα χαμπαρι οτι ξεκινησαν να βαζουν αγαπημενες μας ταινιες σε μεγαλα καναλια.Διαβαζοντας προσεχτικα και τις τεσσερις σελιδες καταλαβα οτι στεφθηκε απο παταγωδη αποτυχια αυτη η αποπειρα.Κατι ξερω εγω που βαζω dvd την ωρα του φαγητου και δεν παρακολουθω τηλεοραση.Κυριοι αν προκειται να μας κανετε τα νευρα μας συρματοπλεγμα καλυτερα να μην βαζετε τιποτα!Θυμαμαι πριν 2-3 χρονια το Εxtra 3 που εβαζε μετα τα μεσανυχτα σπανιες βιντεοταινιες και ειχα ενα χαμογελο οπως ο violator απο το κομικ του Spawn.Εκανες ζαπινγκ και πετυχαινες το''Μαντονα για παντα'' η το ''Κομαντος και βληματα''.Αυτο μαλιστα!
 
exetlaios είπε:
Μάλλον θα ξαναδώ απόψε, τον "ΝΙΝΤΖΑ ΜΕ ΤΗ ΓΚΛΙΤΣΑ", εν είδει "σιωπηλής διαμαρτυρίας έναντι της τηλεοπτικής λογοκρισίας" ...

Χαχα!...

Τι 'σιωπηλη διαμαρτυρια' ;;... Εδω χρειαζοταν ιδρυση "Επιτροπης Δικαιωματων της Βιντεοκασετας",

πορεια και συγκεντρωση εξω απο το κτιριο του Alpha,με 'πανο' και συνθηματα :

"Κατω τα χερια απο τον ΨΑΛΤΗ" , "Ροδα-Παιδεια-Ελευθερια" , "Δωστε ΤΣΟΥΚΑ στον Λαο" .

Kαταληψη του σταθμου ,και απο την "συχνοτητα" να παιζει τον "Γιο του Παρτα ολα" στο 'repeat'...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Kαταληψη του σταθμου ,και απο την "συχνοτητα" να παιζει τον "Γιο του Παρτα ολα" στο 'repeat'...
μην το χοντρύνουμε τόσο, αυτό θα προκαλούσε μέχρι και ΝΑΤΟική επέμβαση... :D
 
κακο δικο τους να μην το συνεχισουν αν κρινει κανεις την τηλεθεαση που εκαναν αυτες οι ταινιες
 
Απορια: ξερει κανενας που βρισκεται αυτη η τοσο γραφικη ρετρογειτονια που ειναι γυρισμενος ο Ροζ Γατος;
 
Πίσω
Μπλουζα