80s Star Wars Franchise

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
ΘΕλω να ρωτησω τους μεγαλυτερους

Κατα τη δεκαετια του 80, θυμαστε τι franchise κυκλοφορουσε στην Ελλάδα απο Star Wars?

Αυτα που θυμαμαι ειναι:

*Καποια τευχη του Superboy ειχαν την Επιστροφη των Τζενται σε συνεχειες

*Η Μαρβελ Σταρ Κομικς δημοσιευε ιστοριες των Ντροιντς και των Σνιφελ (Ewoks)

*Ακουγα συχνα το θεμα του ΠτΑ σε επανεκτελεση ντισκο, σε τηλεοραση και εμπορικα κεντρα. Προκειται για τη συλλογη 'Star Wars and other Galactic Funk' :)

*Ειχαν παιξει σχετικα επεισοδια στο Μαπετ Σοου με τον Μαρκ Χαμιλ

*Επισης εχω αχνες εικονες απο παιχνιδια και αυτοκολητακια αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Η πρωτη μου επαφη με ΠτΑ ηταν πολυ μεγαλυτερος, αλλα ακομα και πριν απο αυτο, η ολη εννοια 'Πολεμος των Αστρων' εστω και σαν ονομα μου χτυπουσε πολυ εντονα, οποτε προσπαθω να θυμηθω τι ερεθισματα ηταν αυτα!

Αν θυμαστε η αν ακομα καλυτερα ειχατε αγορασει κανενα συλλεκτικο προιον, πειτε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω μερικέ vintage φιγούρες της KENNER (και δεκάδες άλλες νεότερες της HASBRO) αλλά τις είχα αγοράσει πριν απο δέκα χρόνια περίπου. Δεν είχα ασχοληθεί τότε αλλά πιστεύω πως σίγουρα θα είχαν έρθει κάποιες στα παιχνιδάδικα των 80's. Έπίσης ένα άλμπουμ με αυτοκόλλητα σίγουρα υπήρχε (panini ίσως; ). Νομίζω κάπου εδώ μέσα κάποιος είχε αναφερθεί σε αυτό αλλά δυστηχώς δεν θυμάμαι περισσότερα.
 
Αν και το εχω ξανα-αναφερει (δεν μπορω να το εντοπισω) δειτε ενα link που περιεχει καποια scans απο τα αυτοκλολητα "Πολεμος των Αστρων" απο την "Ολυμπιαδα".

Αν καποιος εχει πιο πολλες πληροφοριες για τα παραπανω...
 
Ουαου.. αναρωτιεμαι αν αυτα τα εχει η Wookieepedia :D
 
Αυτό το εκπληκτικό επετειακό pop-up βιβλίο (για τα 30 χρόνια Star Wars) το αγόρασα πρόσφατα από την Ιταλία.Έχει ολόκληρη την ταινία σε τρισδιάστατες φιγούρες που ξεπροβάλλουν μέσα από τις σελίδες,με αποκορύφωμα την τελευταία όπου φαίνεται στην μέση ο Vader και αριστερά και δεξιά ο τελευταίος μαζί με τον Luke κρατώντας τα φωτόσπαθά τους,τα οποία φωτίζουν!!!Δυστυχώς εδώ δεν φαίνονται οι απίστευτες λεπτομέρειες του βιβλίου.Αν σκεφτεί κανείς ότι το πουλούσαν μόνο 25ευρώ,πραγματικά απορώ πως δεν τα αγόρασα όλα (δυστυχώς ήταν σφραγισμένο και δεν μπορούσα να ξεφυλλίσω τις σελίδες του).

109je2.jpg


110wb9.jpg


111ld5.jpg


115dx5.jpg


114tr8.jpg
116rj1.jpg
 
Αφου γραφει popup δεν το καταλαβες οτι κατι θα πεταχτει;;;;; :D

Very very ωραιο Candy. :thumbup:
 
Γκούλπ... Έχω μείνει με τα μάτια γουρλωμένα...

Άραγε έχει κυκλοφορήσει και ανάλογη αγγλική έκδοση;

Μην αρχίσω να μαθαίνω και ιταλικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι 80ς τωρα το σκεφτηκαν,ξερω απορειτε τι εκαναν τοσο καιρο .

Στο Star wars 2 ο Σολο στα χιονια κοβει στην μεση το "αλογακι" για να ζεστανει τον πιτσιρικα.

Προσεξτε στην εσωτερικη επενδυση του sleeping bag την προσοχη στην λεπτομερεια.... ;)

bg2pdzmw3onjpi0e9sin.jpg
 
Aardvark είπε:
Δεν ειναι 80ς τωρα το σκεφτηκαν,ξερω απορειτε τι εκαναν τοσο καιρο .Στο Star wars 2 ο Σολο στα χιονια κοβει στην μεση το "αλογακι" για να ζεστανει τον πιτσιρικα.

Προσεξτε στην εσωτερικη επενδυση του sleeping bag την προσοχη στην λεπτομερεια.... ;)

bg2pdzmw3onjpi0e9sin.jpg
Το βρίσκω λίγο αηδιαστικό (τουλάχιστον για το παιδάκι).

Να κοιμάσαι μέσα στα άντερα ενός νεκρού ζώου ! ΟΥΑΚ !!! :eek:
 
Κοκορέτσι έγινε ο πιτσιρικάς... :cool:
 
Χαμός γινόταν από Star Wars.

Φιγούρες και οχήματα, φωτόσπαθα φυσικού μεγέθους κ.α.. Θυμάμαι τα Marvel Star Wars comics σε σχέδιο Carmine Infantino αλλά δεν θυμάμαι σε πιο περιοδικό τα διάβαζα.

Προς το τέλος του '80 κυκλοφόρησε και το Star Wars Tabletop RPG της West End που το παίζαμε μανιωδώς. Εννοείται εισαγωγής και στα Αγγλικά.
 
Ινφαντινο και Σταρ Wars διαβαζες απο τον Καμπανα τα 70ς.

Τα εχεις τα χρονακια σου. :D
 
Μπράβο, του Καμπανά πρέπει να ήταν! Και όχι δεν είμαι μεγάλος, απλά διάβαζα από πολύ μικρός (από τα -20). :D
 
Το '83 που κυκλοφόρησε το Return of the Jedi, κυκλοφόρησαν αντίστοιχα και αυτοκόλητα. Κάπου στο πατρικό μου λοιπόν έχω το άλμπουμ συμπληρωμένο. Πρέπει να το αναζητήσω.

Επίσης κυκλοφόρησαν και πολλές CCG κάρτες, αλλά νομίζω δεν ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα.

Έχω μια τέτοια συλλογή από τις εκδόσεις της Decipher, αλλά είναι μεταγενέστερες (από το 1995 και μετά) σχεδόν ολοκληρωμένη.
 
Τα αυτοκόλλητα Return of the Jedi πρέπει να ήταν ένα μικρό σε διάσταση άλμπουμ (σε σχέση με τα άλλα άλμπουμ της Panini), και τα αυτοκόλλητα χαρτάκια που κολλάγαμε είχαν και τσίχλες.
 
Αν θυμάμαι καλά, ήταν ένα μαύρο άλμπουμ, και σε σχέση με τη διάσταση Α4, πιο κοντό και πιο πλατύ.
 
Το ίδιο λέμε. Περίπου μισό Α4 σε διάσταση ήταν. Είχα πλάκωθεί στις τσίχλες να το συμπληρώσω αλλά δεν τα κατάφερα.
 
Αν το βρω, θα ποστάρω φωτό στο άλμπουμ
 
Εδώ και αρκετό καιρό είχα εντοπίσει την αγγλική έκδοση του βιβλίου στα public Θεσσαλονίκης.Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά.
 
Πίσω
Μπλουζα