Aγάπη μου συρρίκνωσα την TV...[Sinclair FTV2B]

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Παραφράζω τον τίτλο της γνωστής ταινιας των 80's για να παρουσιάσω ένα από τα πιο παρεξηγημένα δημιουργήματα του θειούλη,που εν μέρει τον οδήγησε στην πώληση της Sinclair research στον αντιπαθέστατο Αλάνι τον Ζάχαρη.

Μετά από μια έρευνα στο ebay.co.uk βρηκα την FTV2B και την "χτύπησα":D.Μια εβδομάδα αργότερα η τηλεόραση κατέφθασε μέσα σε ένα..φάκελλο (αφού ο τσιγγούνης ο Άγγλος δεν την έβαλε σε ενα κουτί :rant: ).

Προβολή συνημμένου 54011

Αφού λοιπόν διαπίστωσα ότι η τηλεόραση ήλθε ολόκληρη και όχι σε parts άρχισα να την περιεργάζομαι.Το πρώτο πράγμα που άρχισα να ψάχνω ήταν η είσοδος της μπαταρίας..κοίταζα δεξιά,αριστερά,πάνω,κάτω..το μόνο που έβλεπα ήταν μια σχισμή στο αριστερό μερος..έχει γούστο,σκεφτηκα..μια ματια στο manual και όντως ναι.. η σχισμή που έβλεπα ήταν η θέση για την μπαταρια.Παρακάτω βλέπετε την ειδική μπαταρία της polaroid που έπαιρνε η tv και η οποια δεν υπάρχει πλεον:

Προβολή συνημμένου 53992

(εικονα απο τo εξαιρετικο site http://www.guenthoer.de/roehre5.htm)

 


Το παχος της ειναι περιπου αυτο μιας compact flash card.


Ευτυχως στο ιντερνετ υπαρχει η πολικοτητα του βυσματος τροφοδοσιας και ετσι μπορεσα να την λειτουργήσω.Παρα τα 29 χρονια της η τηλεόραση λειτουργει αψογα,και ετσι ειδα την παρακατω εικόνα:

 


Προβολή συνημμένου 53996


 


Φυσικα η εικόνα ειναι πολυ πιο καθαρή από οτι φαίνεται στην φωτογραφια αλλα ακομη και ετσι βλέπετε οτι ειναι αρκετά καλή.



Η τηλεόραση εβγαινε σε 2 εκδοσεις:την FTV 2B (αυτη που πηρα εγω και διεθετε μονο UHF) και την FTV 1 που ειχε και VHF και UHF.Ευτυχως η δικη μου τηλεόραση παρ'οτι ειναι το αγγλικο μοντελλο ειναι συμβατη και με PAL B/G (να πω εδω για οσους δεν ξερουν οτι στην Αγγλια χρησιμοποιειται το PAL I πραγμα που σημαινει οτι μια Αγγλικη τηλεόραση στην Ελλαδα έχει εικόνα αλλα οχι ηχο)



Εκτος από το on-off/volume και το tuning η τηλεόραση δεν έχει αλλο ρυθμιστικο αφου η φωτεινοτητα,η αντιθεση και το vertical hold ρυθμιζονται αυτοματα από το chip της Ferranti που σχεδιαστηκε ειδικα για την τηλεόραση.


 


Τροπος λειτουργιας:





Ας πουμε λοιπον λιγα λογια για τον τροπο λειτουργιας της τηλεόρασης,η αναπτυξη της οποιας κρατησε αρκετα χρονια και στοιχησε στην Sinclair 4 εκατομμυρια λιρες.



Σε μια συμβατικη τηλεόραση καθοδικου σωληνα (CRT) η εικόνα σχηματιζεται από μια δεσμη ηλεκτρονιων η οποια παραγεται από την καθοδο που βρισκεται
πισω από την οθονη.Στην τηλεόραση του θειουλη oμως η καθοδος βρισκεται διπλα στην οθονη:

 


Προβολή συνημμένου 53998



(εικονα απο http://guenthoer.de/bilder/ftv1inside4.jpg)





Ετσι,για φτασει η δεσμη ηλεκτρονιων πανω στην οθονη,πρεπει να την "λυγισουμε" κατα 90 μοιρες.Αυτο επιτυγχανεται με ενα ισχυρο ηλεκτροστατικο πεδιο αρκετων εκατονταδων βολτ.Η εικόνα ομως που παραγεται έχει αναλογια 16:9 (οπως στις συγχρονες τηλεορασεις!).Για να την κανουμε 4:3 χρησιμοποιειται ενας ειδικος φακος Fresnel (γι'αυτο και η οθονη έχει το "πατομπουκαλο" look οταν την βλεπουμε κλειστη!).Το μειονεκτημα βεβαια ειναι οτι ετσι μειωνεται η γωνια θεασης της οθονης και ουσιαστικα μπορουμε να την δουμε μονο απο μπροστα...


Εδω http://www.r-type.org/exhib/aar0015.htm μπορειτε να δειτε μια αναλυτικη παρουσιαση της οθονης για να καταλαβετε ποσο πολυπλοκη (και ακριβη) ήταν η παραγωγη της..


Δυστυχως,παρ'οτι θα μπορουσε να πει καποιος οτι η ήταν η πρωτη τηλεόραση τσεπης,αυτο δεν ισχυει αφου η SONY ενα χρονο πριν (1982) ειχε παρουσιασει την δικη της εκδοχη που λειτουργουσε με εναν απλουστερο τροπο:

 


Προβολή συνημμένου 54003



(εικονα απο http://guenthoer.de/bilder/sony-flat.jpg)

 


Παρακατω βλεπετε την συγκριση με τον ανταγωνισμο εξ Ιαπωνιας,με την αρκετα σπανια Casio TV-20 LCD της συλλογης μου,που κυκλοφορησε την ιδια περιπου εποχη με την sinclair tv.Οπως παρατηρειτε,η sinclair αν και CRT,έχει σχεδον το ιδιο μεγεθος με την LCD!





Προβολή συνημμένου 54007





Μια ακομη αποψη:

Προβολή συνημμένου 54008

Mια ακομη συγκριτικη φωτογραφια με την SONY Watchman.Αν και μεταγενεστερο το μοντελλο της SONY που παραθετω εδω,εν τουτοις ειναι παρομοιο με την πρωτη watchman που εφαγε την πρωτια απο τον θειουλη..

Προβολή συνημμένου 54009

Προβολή συνημμένου 54010

Αντι επιλογου..




Η sinclair tv ειναι ενα ενδιαφερον gadget των 80s..ήταν κατι που πραγματικα εντυπωσιαζε τοσο τον χρηστη οσο και τους γυρω του..με μεγεθος μικροτερο απο ενα walkman σου επετρεπε να βλεπεις τα αγαπημενα σου προγραμματα παντου (και μαλιστα στην εποχη που αξιζε να βλεπεις τηλεόραση).Το μεγαλο μειονεκτημα ήταν φυσικα η μπαταρια αφου ήταν αρκετα σπανια και πανακριβη..αν ο θειουλης ειχε κανει την συσκευη να παιρνει 4 ΑΑΑ μπαταριες το μεγεθος θα ήταν παρομοιο, η χρησιμοτητα μεγαλυτερη, και ισως και η τυχη της sinclair research καλυτερη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφη,εχω κανα δυο κομματια της Casio που εχει παραδοση στις φορητες τηλεορασεις απο παλια,πολυ καλοσχεδιασμενα μοντελα που αντεχουν στο χρονο και με ποικιλια.


Θα ηθελα να παρω και αλλα της Casio για συλλογη καποτε..
 
Εγω βεβαια εχω αρκετα κομματια και πρεπει να τα παρουσιασω καποια στιγμη!
 
Σινκλαιροτηλεόραση!!!!11

Αυτά είναι...

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση και τις φωτό! :D
 
Μπραβο Γρηγορη! Καλοθεατη :)
 
Δεν είχα ιδέα οτι εκείνα τα χρόνια κυκλοφορούσε τέτοιο γκατζετάκι!

Με γεια το νέο σου απόκτημα angel_grig
 
Ευχαριστω Kambia!(καλα εκανες και ενωσες τα 2 ποστ αφου το φορουμ δεν αφηνει να βαλεις πανω απο 6 φωτος σε ενα ποστ)
 
Ήθελα να 'ξερα πού στην ευχή βρήκες μπαταρία και τι μόντα έκανες για να παίξει! :D

Mr. KAT_Resurrector, σε θαυμάζω! :bow:

ΠιΕς: Ευχαριστούμε για την απολαυστικότατη παρουσίαση! ;)
 
D@redevil είπε:
Ήθελα να 'ξερα πού στην ευχή βρήκες μπαταρία και τι μόντα έκανες για να παίξει! :D
Mr. KAT_Resurrector, σε θαυμάζω! :bow:

ΠιΕς: Ευχαριστούμε για την απολαυστικότατη παρουσίαση! ;)
Thanks Μαριαννα! #) Ευτυχως δεν χρειαστηκε να την βρω αφου ο θειουλης ειχε την...θεϊκη εμπνευση να βαλει εισοδο για εξωτερικη τροφοδοσια!(αν λαβεις υπ'οψιν σου μαλιστα οτι το zx spectrum δεν ειχε καν διακοπτη on-off). Βεβαια και να εβρισκα την μπαταρια δεν θα δουλευε αφου ποση ενεργεια μπορει να εχει μεινει σε μια μπαταρια 30ετιας?Παντως στην σημερινη εποχη ευκολα μπορει καποιος να μονταρει μια μπαταρια κινητου τηλεφωνου στην εν λογω tv.
 
angel_grig είπε:
[....]Παντως στην σημερινη εποχη ευκολα μπορει καποιος να μονταρει μια μπαταρια κινητου τηλεφωνου στην εν λογω tv.
Εμ... Ξέρεις ότι το υποφόρουμ των Electronics, θα δεχτεί με χαρά και υπερηφάνια να φιλοξενήσει ένα αρθράκι σου, αν έχεις χρόνο και διάθεση, ε?! :flower:
 
Υπέροχα gadgets... πραγματικά καταπληκτικά, παρά τα χρονάκια τους...

Τί κρίμα που σε λίγο καιρό, δεν θα μπορούμε να δούμε τίποτα σε αυτά...

Αυτό είναι το "κακό" της ψηφιακής τηλεόρασης...

Στις παλιές tv κάτι γίνεται απλά με έναν αποκωδικοποιητή... αλλά σε αυτά τα φορητά τί γίνεται;

Εγώ έχω απλά μια παλιά σπρόμαυρη φορητή (όχι pocket) TV της JVC

attachment.php


Είναι πανέμορφη, έχει ίσως το καλύτερο Design που έχω δεί...

Την είχε πάρει ο πατέρας μου από το εξωτερικό, το 1973, ένα χρόνο πριν γεννηθώ...

Μοιάζει με κράνος αστροναύτη

@daredavil ,αν μπορείς, ανέβασε καμία φωτογραφία από αυτό το link http://www.mofu.gr/product.php?pid=1096

Είναι ακριβώς η tv που λέω πιο πάνω. Δυστυχώς από το PC της δουλειάς μου, δεν μπορώ να ανεβάσω εγώ φωτογραφία :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την JVC Videosphere εχουμε κανει αναφορα και εδω

Αν την εχεις ακομα, φυλαξε την σαν τα ματια σου. Καρασυλλεκτικη και κουκλα!
 
Ω, ναι φίλε Wally... αυτή είναι, αλλά η δικιά μου είναι λευκή! ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως την έχω, και δεν την δίνω με ΤΙΠΟΤΑ (εκτός,και αν το ποσό έχει αρκετά ψηφία... οπότε... σε τέτοιους καιρούς που ζούμε...) :cool:
 
Όπως είχα αναφέρει και σε ένα παλιότερο θέμα (Τα καλύτερα gadgets των περασμένωνδεκαετιών) την τηλεόραση τσέπης της Sinclair την είχα αγοράσει αρχές του ʼ86 στις 33.000 δρχ.

Επειδή έπαιρνε μια συρταρωτή περίεργη μπαταρία της Polaroid που κόστιζε κοντά στις 700 δρχ τότε και ήταν ασύμφορη, της είχα κάνει μια πατέντα ώστε να παίρνει εξωτερικά 4 ΑΑ μπαταρίες και δούλευε τέλεια με μικρό κόστος.

Δυστυχώς όμως τον Ιούνιο του ʼ87 βλέποντας τον θρίαμβο της εθνικής μας στο Euro basket στον ημιτελικό με την Γιουγκοσλαβία, από την χαρά μας αναποδογύρισε το τραπέζι όπου την είχαμε βάλει για να βλέπουμε και έσπασε ο διακόπτης συχνοτήτων και ένα λαμπάκι στην οθόνη οπότε και καταστράφηκε.

Στην φωτογραφία φαίνεται η πατέντα με τις μπαταρίες.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23233&d=1282665917


 
Stanfromgreece είπε:
Υπέροχα gadgets... πραγματικά καταπληκτικά, παρά τα χρονάκια τους...Τί κρίμα που σε λίγο καιρό, δεν θα μπορούμε να δούμε τίποτα σε αυτά...

Αυτό είναι το "κακό" της ψηφιακής τηλεόρασης...

Στις παλιές tv κάτι γίνεται απλά με έναν αποκωδικοποιητή... αλλά σε αυτά τα φορητά τί γίνεται;
Η "πατεντα" για τα φορητα ειναι ηδη υπο μελετη...:biglaugh:

Stanfromgreece είπε:
Εγώ έχω απλά μια παλιά σπρόμαυρη φορητή (όχι pocket) TV της JVC

attachment.php


Είναι πανέμορφη, έχει ίσως το καλύτερο Design που έχω δεί...

Την είχε πάρει ο πατέρας μου από το εξωτερικό, το 1973, ένα χρόνο πριν γεννηθώ...

Μοιάζει με κράνος αστροναύτη

@daredavil ,αν μπορείς, ανέβασε καμία φωτογραφία από αυτό το link http://www.mofu.gr/product.php?pid=1096

Είναι ακριβώς η tv που λέω πιο πάνω. Δυστυχώς από το PC της δουλειάς μου, δεν μπορώ να ανεβάσω εγώ φωτογραφία :(
Εδω ,ακριβως οτι σου λεει ο Γουωλλης!!!

teo214 είπε:
Όπως είχα αναφέρει και σε ένα παλιότερο θέμα (Τα καλύτερα gadgets των περασμένωνδεκαετιών) την τηλεόραση τσέπης της Sinclair την είχα αγοράσει αρχές του ʼ86 στις 33.000 δρχ.
Επειδή έπαιρνε μια συρταρωτή περίεργη μπαταρία της Polaroid που κόστιζε κοντά στις 700 δρχ τότε και ήταν ασύμφορη, της είχα κάνει μια πατέντα ώστε να παίρνει εξωτερικά 4 ΑΑ μπαταρίες και δούλευε τέλεια με μικρό κόστος.

Δυστυχώς όμως τον Ιούνιο του ʼ87 βλέποντας τον θρίαμβο της εθνικής μας στο Euro basket στον ημιτελικό με την Γιουγκοσλαβία, από την χαρά μας αναποδογύρισε το τραπέζι όπου την είχαμε βάλει για να βλέπουμε και έσπασε ο διακόπτης συχνοτήτων και ένα λαμπάκι στην οθόνη οπότε και καταστράφηκε.

Στην φωτογραφία φαίνεται η πατέντα με τις μπαταρίες.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=23233&d=1282665917


Να και ενας τυχερος που την ειχε στην εποχη της! Η πατεντα που εκανες ειναι αυτη που εκανα και εγω!Στην φωτο που εχεις βαλει δεν φαινεται κατι αλλο σπασμενο,εκτος απο το κουμπι του tuning...για δωσε περισσοτερο Info...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Η "πατεντα" για τα φορητα ειναι ηδη υπο μελετη...:biglaugh:


Εδω ,ακριβως οτι σου λεει ο Γουωλλης!!!

Να και ενας τυχερος που την ειχε στην εποχη της! Η πατεντα που εκανες ειναι αυτη που εκανα και εγω!Στην φωτο που εχεις βαλει δεν φαινεται κατι αλλο σπασμενο,εκτος απο το κουμπι του tuning...για δωσε περισσοτερο Info...
Μέσα στην οθόνη κάπου στο πλάι έχει ενσωματωμένο κάτι σαν λαμπάκι το οποίο έχει σπάσει από την πτώση με αποτέλεσμα να μην έχει εικόνα.

Ο ήχος ακούγεται κανονικά .
 
Mαλιστα..καταλαβα..εχει σπασει η ιδια η οθονη (ο καθοδικος σωληνας δηλ.).Με λιγο ψαξιμο στο ebay μπορεις να βρεις καποια που να πωλειται για parts και να αντικαταστησεις αυτα που θελεις
 
Πίσω
Μπλουζα