Aγαπημένη 10ετία: 80s vs 90s...

Aγαπημένη 10ετία: 80s vs 90s...

  • 80's

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%
  • 90's

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1
stayros είπε:
Μια παρακληση μονο....Να μην "ξεφευγουμε" με οικονομικοπολιτικα ζητηματα που

δεν ειναι στα αμεσα ενδιαφεροντα αυτου του υπεροχου χωρου

που μας φιλοξενει!

Ευχαριστω! :)
συγνώμη για την επισήμανση αυτή που έκανα.

Σας ευχαριστώ!
 
Σωστο μεν αυτο Σταυρο - αλλα ηδη εχουν γραφτει μεγαλυτερα τερατα απο τον ΦΚΕ και το Χαρτοσημο που ανεφερε ο alfisti - κατι που θα πρεπε ομως να περιμενεις οταν ανοιγεις δημοσκοπηση με "VS" ;)
 
ψήφισα 80'ς αλλά κάλλιστα θα ψήφιζα και 90'ς!

Τι εννοώ...τα 80'ς τα πέρασα ως παιδί και έφηβος μαθητής , τα 90'ς ως έφηβος και ενήλικος φοιτητης!

Τα 80'ς ήταν ανέμελα χρόνια δίχως ευθύνες, μόνο σχολείο παιχνίδι και χαβαλές! Τα 90'ς είχαν ευθύνες! Διάβασμα για πανελλαδικές, σκληρή δουλειά στην οικογενειακή επιχείρηση και στους τελευταίους μήνες τους στράτευση!

Επίσης τα 80'ς ήταν τα χρόνια που η μουσική ήταν ακόμα αξιόλογη και έβγαιναν διαχρονικά κομμάτια σε κάθε είδος της!

Στα 90'ς άρχισε η παρακμή και κορυφώθηκε με την νέα χιλιετία! Στα 80'ς ζήσαμε τα πρώτα χρόνια των υπολογιστών και του πίξελ, στα 90'ς παρά την αμίγκα ήρθαν οι κονσόλες και τα πισι οπότε χάθηκε και η αθωότητα!

Εν κατακλείδι, παρά το γεγονός ότι στα 90'ς έχω καλές αναμνήσεις και χρόνια που αναπολώ, τα 80'ς ήταν για μένα καλύτερα αν και φτωχότερα!
 
80!!! Ασυζητητί!!! :cheers:

 


... για τη Μάχη των Πλανητών, την Κάντυ, τη Μάγια, τους Κόκκινους Γίγαντες, τους Κατσιμιχαίους, τον Νταλάρα, το Excalibur, το Dead Poets Society, τον Ολυμπιακό, τη Bibi Bo, το Βασιλιά Αρθούρο, το Battlestar Galactica, τον Στηβ Μαγκάρετ, τα Πουλιά που πεθαίνουν τραγουδώντας, τους Βόρειους και τους Νότιους, για όλα όσα έχουμε κατά καιρούς αναλύσει στην ενότητα με τα 80'ς...


 


Eίναι μακρύς ο κατάλογος, Σταύρο μου...
 
80'ς και γω για όλους τους παραπάνω λόγους που αναφέρθηκαν
 
80s ,αν δω οτιδηποτε αλλο πρωτο θα στεναχωρηθω μερες που'ναι και δεν κανει. :(
 
Εννοείται δεκαετία 80. Και μόνο για τη μουσική... Ασύγκριτες μεταξύ τους οι δύο δεκαετίες!
 
Juanita είπε:

Eίναι μακρύς ο κατάλογος, Σταύρο μου...
Και ατελειωτος να συμπληρωσω... :D

Εν τω μεταξυ τα 80s περασαν μπροστα.... :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil
 
stayros είπε:
Τωρα για το δευτερο.... ηταν οντως υδραυλικος?

Γιατι απο την φορμα του μου μοιαζει για...μαραγκος!!!!!!!!!!:biglaugh:

Το μολυβακι στο αυτι του ελειπε μονο...:biglaugh:
Ναι.. Στην αρχή μαραγκός ήταν.. Μετά άλλαξε επάγγελμα! :p
 
Πολύ δύσκολη επιλογή!!!

Τα 80's τα βίωσα ως παιδί και αργότερα έφηβος, σαφώς και η παιδική ηλικία δεν συγκρίνεται με τίποτα...

Στα 90's όμως ανδρώθηκα, πήρα τη ζωή στα χέρια μου, έζησα την ελευθερία με τους φίλους μου, ερωτεύτηκα, έχω απίστευτες αναμνήσεις...

Δεν ξέρω, θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
 
ψηφισα 80ς χωρις δευτερη σκεψη :)

ξεγνοιασια,καλυτερα παιχνιδια,καλυτερα κινουμενα σχεδια,καλυτερα τραγουδια που ευχαριστα τα ακους ακομη και σημερα,καλυτερες ψυχαγωγικες εκπομπες και σειρες
 
Ασυζητητί 80s από κάθε άποψη. Κακώς πάντως που στην δημοσκόπηση δεν είναι και τα 70s. Αν υπήρχαν, μάλλον αυτά θα ψήφιζα
 
H πρωτη υπογραφη οπου ειχα στο φορουμ ηταν ''Bring back the 80s!!!'' oποτε καταλαβατε τι ψηφισα.Αυτη τη δεκαετια μεγαλωσα σαν παιδι και εφηβος, ενω μεγαλο αποθημενο θα μου μεινει που δεν την εζησα και στην ακμη της νεοτητας μου (αν και την εζησα στη δεκαετια του 90 και δεν με χαλασε αυτο).Οι παλιοτεροι φιλοι και συγγενεις μου το εχουν επιβεβαιωσει αυτο.Oλα ηταν ομορφα.

Καταρχην τα περισσοτερα παιχνιδια οπου ειχα και αγαπησα ανηκουν σε αυτη τη δεκαετια:Blackstar, motu, G.I.Joe, Trasformers, Καστρα και Πολιορκητες και δε συμαζευεται.

Επειτα ειναι και το αλλο η μουσικη.Μεγαλωσα με hard rock και heavy metal η χρυση δεκαετια οπου τα παντα εγιναν τοτε.Η αγαπημενη μου μουσικη γεννουσε σαν κουνελα συνεχως καινουργια ειδη με τα αναλoγα υποειδη για να μη μιλησω για της τεραστιες μπαντες και τις πελωριες δισκαρες οπου κατακτησαν το συμπαν.Φυσικα εγινα μεταλλας με τι αλλο;Το Poison του Αlice Cooper.

Oχι οτι στα υπολοιπα ειδη δεν υπηρχαν αξιολογοι μουσικοι και κυκλοφοριες τουναντιον!!

Επειτα ειναι οι γυναικες:Καλεση, Ασικη, Φιλινη, Πρεβεδωρου, Μπαρκα, Βενετη, Γαβριηλ και δε συμαζευεται!!Για να μη μιλησω για τις ξενες κουκλαρες οπου βλεπανε τα ματακια μας τοτε.

Τα σηριαλ και τα κινουμενα σχεδια/ανιμε οπου βλεπαμε μικροι.Αν ξεκινησω λιστα δεν θα τελειωσω ουτε σε δεκα σελιδες.

Οι παιχταραδες οπου βλεπαμε στο ποδοσφαιρο με μεγαλη αδυναμια στον τεραστιο Εnzo Francescoli!!! και τη μεγαλη μου αγαπη τη River Plate!!!Aν και τους ανακαλυψα και τους δυο το ιστορικο ετος 1995(ρετρο just που λενε).Οι σημερινοι ποδοσφαιριστες ειναι τιγκα στα percing και στα ταττοο μοιαζωντας περισσοτερο με gangsta συμμοριτες...Οι παλιοι ηταν και πιο ανθρωπινοι και γηινοι με τις χαιτες τους...

Οι κονσολες και τα arcades με τις τελευταιες αναλαμπες στα μεσα της επομενης δεκαετιας.

Οσον αφορα την δεκαετια του 90 μπορω να πω πως μπηκε δυναμικα αλλα απο τα μεσα προς τη ληξη της αρχισαν τα πραματα σιγα σιγα να χανουν την ταυτοτητα τους.Τιποτα το καινουργιο ενα συνεχομενο revival αποδειξη οτι οι ιδεες μας τελειωσαν για κατι φρεσκο.Ο κοσμος αρχισε σιγα σιγα να αποπροσανατολιζεται και να ειναι μονοπλευρος και μονοχνωτος.

Τωρα συνειδητοποιησα οτι εκανα καταθεση ψυχης!!!Εκ των υστερων ζητω συγνωμη για την πολυγραφολογια μου.Με χαρα βλεπω οτι στο δημοψηφισμα ειμαστε περισσοτεροι!!!

Vamos 80s!!!!! :d@redevil :D @redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil:d@redevil
 
90's απο μενα!! δεν εχω προλαβει να ζησω τα 80's :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanos75 είπε:
Ασυζητητί 80s από κάθε άποψη. Κακώς πάντως που στην δημοσκόπηση δεν είναι και τα 70s. Αν υπήρχαν, μάλλον αυτά θα ψήφιζα
Φιλε thanos εχεις δικιο αλλα ανοιξα την δημοσκοπηση

με γνωμονα τις δυο δεκαετιες που οι περισοτεροι ζησαμε πιο πολυ! :)
 
90s μόνο και μόνο,επειδή τα 80s τα πρόλαβα ελάχιστα και δεν τα θυμάμαι.Βέβαια και τα 80s είχαν υπέροχες στιγμές στη μουσική,στα παιχνίδια κ.α.
 
80's λοιπόν κι από μένα, μετά από πολύύύύ σκέψη.

Ανεμελιά, ευτυχία, ωραίες εποχές! :)

Όταν όλοι είμασταν πιο απλοί και πιο ανθρώπινοι!

Εξαιρετικά τα 90's, αλλά μετά το 1998 για μένα, ήδη είχε αρχίσει η παρακμή... :xm:
 
Πολύ ωραίο θέμα, μου φαίνεται παράξενο πως δεν υπήρχε το συγκεκριμένο. Με λίγη σκέψη, θα έλεγα σχεδόν βέβαια 90s. Όχι μόνο επειδή τα 80s τα έζησα μόνο για τα πρώτα μου πέντε χρόνια, αλλά γιατί στα 90s είχαμε μια πρωτάκουστη εισαγωγή στη σύγχρονη τεχνολογία και ψυχαγωγία.

Ειδικά στην Ελλάδα, ο "πλούτος" των 90s ήταν μια μοναδική εποχή που κράτησε ουσιαστικά όσο και η δεκαετία. Ιδιωτική τηλεόραση, ταυτόχρονες προβολές ταινιών με εξωτερικό, αλυσίδες εστιατορίων, έντυπα console gaming (συμπεριλαμβανομένων των παιδικών ποικίλης ύλης)...

Η μεγαλύτερη όμως μοναδικότητα, ήταν να έχουμε μαζεμένο στις αρχές των 90s, οτιδήποτε δεν ήρθε στην Ελλάδα από τα 80s. Θυμάμαι καλά να βλέπω στο cinema το 91-92, ταινίες που έξω είχαν κυκλοφορήσει το 85-88, καθώς και στην ιδιωτική τηλεόραση σειρές που δεν έβαλε η κρατική, όπως Transformers, He-Man, Χελωνονιντζάκια, G.I. Joe, DuckTales, Married with Children, κτλ

Εν κατακλείδι, δεν μπορώ να κατατάξω τα 80s ανώτερα από τα 90s. Ναι, ίσως τα 80s είχαν ως επί το πλείστον καλύτερη μουσική, περισσότερη ανεμελιά και μια αγαπημένη αισθητική που δεν ξέρεις αν πρέπει να λατρέψεις ή να γελάσεις μαζί της. Τα 90s όμως ήταν η δεκαετία που άλλαξε τον κόσμο, σε μια εποχή τέλειας ισορροπίας σε πάρα πολλούς τομείς.

ΥΓ: Και επειδή βασικό μου αντικείμενο είναι τα παιχνίδια (φιγούρες και επιτραπέζια), πάλι λέω 90s, γιατί στα παιχνιδάδικα στην Ελλάδα κατά τη δεκαετία του 90 είχαμε πλήρη γκάμα 1980-199x! :cool:

D@redevil είπε:
Εξαιρετικά τα 90's, αλλά μετά το 1998 για μένα, ήδη είχε αρχίσει η παρακμή...
tinysmile_hmm_t2.png
Εγώ βλέπω αυτή την "παρακμή" να έρχεται ξαφνικά με την έλευση του ευρώ. Πράγματι, νιώθω από το 97 περίπου να "χάνεται" κάτι σταδιακά, αλλά ο θάνατος του retro για μένα ήρθε στις 1/1/2001.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα