Aγαπημένο ποπ συγκρότημα των 80s

Aγαπημένο ποπ συγκρότημα των 80s

  • Pet Shop Boys

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Roxette

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • O.M.D.

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Duran Duran

    Ψηφοφορίες: 3 20,0%
  • Spandau Ballet

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Wham

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Tears for fears

    Ψηφοφορίες: 3 20,0%
  • Modern Talking

    Ψηφοφορίες: 2 13,3%
  • Frankie goes to Hollywood

    Ψηφοφορίες: 1 6,7%
  • Depeche Mode

    Ψηφοφορίες: 2 13,3%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    15
Depeche Mode(αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι pop).

 
tantalos είπε:
Αν και απόψεις σαν τη δικη μου ειναι παντα υποκειμενικες, νομιζω ότι και οι PSB βγαζουν ακομα καταπληκτικα κομματια. Το "Yes", τελευταιο τους album μεχρι σημερα, είναι απλά κορυφαίο... Σε αντίθεση με το τελευταιο πόνημα των DM που δε με πολυ-εντυπωσιασε (και σημειωτέον, μου αρεσουν παρα πολυ οι DM)
Αυτά, συγνωμη αν εφυγα εκτος θεματος :cool:
Φίλε Tantalos έχεις δίκιο για τους PSB ότι βγάζουν ακόμα ωραία κομμάτια αλλά είναι προσωπική αδυναμία οι Depeche. Και ο noxrider έχει εν μέρει δίκιο (είναι παραπάνω από σκέτη pop αλλά είναι και pop!) Αυτό το λέγαμε υπερσύνολο στα μαθηματικά!(ακόμα είμαι φύτουλας..)
 
To ενα καλυτερο απο το αλλο, αλλα αφου δεν μπορω να ψηφισω τους Metallica... DEPECHE MODE all the way!!
 
noxrider είπε:
Depeche Mode(αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι pop).
Αυτο ηθελα και εγω να το γραψω..αλλα φοβηθηκα μη με παρουν με τις πετρες. Εχει πιο πολυ το electro στοιχειο απο οτι τα υπολοιπα groups... In my humble opinion ;)

EDIT : Δεν αναφερθηκαν καθολου οι A-Ha, Που συνεχιζουν μεχρι και σημερα με αξιολογοτατες δουλειες.... Να πω την αμαρτια μου, τελευταια αρχισα και αυτους να τους ψαχνω, και εντυπωσιαστηκα απο τις παλιες τους δουλειες (περα , δλδ, απο τα κλασσικα 'Τake on Me', 'The sun always shines on TV' κλπ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^ electro-industrial για την ακριβεια
 
Duran-Duran!

Δεν θυμαμαι κανενα αλλο group να προκαλει το σεισμο που καταφεραν οι τυπαδες μεταξυ 1981-1985. Πολυ δυνατα ποπ κομματια, καινοτομα videoclips, στυλ πολυ "προχω" και μην ξεχναμε και το καλυτερο 007 theme song (A View to a Kill)...

Καταφεραν να μετεξελιξουν/γεφυρωσουν την synth pop και το κινημα των New Romantic σε κατι που μπορει να σε διασκεδασει και να πουλησει. Ηταν και η πρωτοι που εκαναν οι ιδιοι τα remix τους (night versions).

Kριμα απο το 1986 και μετα δεν καταφεραν να βγαλουν καποιο κομματι της προκοπης περα απο το...

Να μην ξεχασω και το καλο γουστο τους στις γυναικες...
 
Depeche Mode, και από εμένα...έγραψαν και γράφουν ιστορία ακόμα

I just can't get enough of them:cool:
 
Θελει και συζητηση ? Modern Talking φυσικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και επειδη ειναι italo disco αλλα και επειδη τα τραγουδια τους ειναι φοβερα και απιστευτα μελωδικα!!!!!!!!!!!! ;)
 
Ολα ειναι Αγαπημενα! :xm: Βεβαια συμφωνω και εγω οτι λειπουν οι A-HA, θα ελεγα ακομα και τους Flock of Seagoulls!... Ψηφιζω Depeche Mode για το Programming! :cool:
 
Οι Depeche ήταν και είναι ακόμα ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Ασχέτως αν και το τελευταίο τους album δεν ακουγοταν... οπότε... Depeche Mode.
 
Aν και σιχαίνομαι το pop των 80s (μιλάμε για παθολογικό μίσος - τους ντισκόβιους οι μεταλλάδες τότε κανονικά τους δέρναμε, με ιδιαίτερη αδυναμία στους οπαδούς τον Wham, Duran duran, Wet Wet Wet, Modern Talking :D ), αν θα έπρεπε να διαλέξω με το πιστόλι στον κρόταφο και με απειλή καταπακτής να ανοίξει κάτω από τα πόδια μου, θα έλεγα ότι ότι οι Pet Shop Boys ήταν απλώς οι πιο ανεκτοί.

80s pop...μπλιαχ..πάω να πλύνω τα δάχτυλα μου...

Y.Γ. 1: Wally, Kατόπιν της δήλωσης συμπαθείας προς τους Duran Duran έρχομαι να σου ξυλώσω τα γαλόνια με τον νυχοκόφτη (συντηρητική κατάσχεση σε όλους τους δίσκους Manowar) :p

Y.Γ. 2: Οι Depeche Mode *δεν* είναι pop. Μπορεί κανείς να τους πει new wave, proto gothic, electronic music, αλλά όχι pop (επίσης δε μ'αρέσουν, ο τραγουδιστής τους μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής! [φάτσα για πολλές φάπες])

Υ.Γ. 3: Μπλιαααααχχχχ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και συμφωνώ ότι οι depeche mode ανήκουν στην κατηγορία new wave μαζί με cure, u2, simply minds κτλ ψήφισα τους Pet shop boys που πραγματικά λάτρευα, όταν πρώτοακουσα το Suburbia.

H σειρά που θα έδινα στην παρούσα ψηφοφορία είναι:

1. Pet Shop Boys

2. Depeche Mode

3. Duran Duran

4. Wham

5. Modern Talking

6. O.M.D.

7. Spandau Ballet

8. Roxette

9. Spandau Ballet

10. Frankie goes to Hollywood
 
τους depeche mode ΠΟΤΕ δεν τους συμπάθησα. ποτέ δεν τους θεώρησα new wave -από την λίστα καταχρηστικά θα έλεγα τους omd- το οποίο είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το pop περιεχόμενο της 10άδας και το οποίο ως επί το πλείστον μου φαντάζει αδιάφορο.

spandau ballet it is... μόνο και μόνο επειδή κάποτε-κάπου-κάποιος ραδιοπειρατής σε ακριτική περιοχή της Ελλάδας αποφάσισε ότι τα λαικά 24/7/365 ίσως και να είναι κουραστικά και έτσι για μισή ώρα κάθε απόγευμα έβαζε spandau (και ηρεμούσαν λίγο τα αυτιά μας)

και τώρα που το θυμήθηκα, αν υπήρχαν οι simple minds στην λίστα σίγουρα αυτούς θα ψήφιζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω. Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι οι Depeche Mode εχουν τοσους οπαδους...
 
Wally είπε:
Συμφωνω. Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι οι Depeche Mode εχουν τοσους οπαδους...
Iσως γιατι καταφεραν συνεχως να εξελισουν τον ηχο τους, "τραβοντας" και αλλο κοσμο να τους ακουσει... περισσοτερες γενιες δηλαδη απο αυτη των 80s.

Λιγα groups ειναι τοσο διαχρονικα οσο αυτοι. Δεν ειμαι κανενας τρελος fan τους αλλα σε αυτο τον τομεα τους παραδεχομαι.

John The Revelator FTW!!!
 
Opeth είπε:
Iσως γιατι καταφεραν συνεχως να εξελισουν τον ηχο τους, "τραβοντας" και αλλο κοσμο να τους ακουσει... περισσοτερες γενιες δηλαδη απο αυτη των 80s.
Λιγα groups ειναι τοσο διαχρονικα οσο αυτοι.
Ακριβώς γι αυτό, δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα. ;)

Και γι αυτό τον λόγο ήταν οι πρώτοι που ήρθαν στο μυαλό μου πριν καν δω ποιες μπάντες είναι στην λίστα. Και αυτούς ψήφισα εννοείται. Και μου αρέσει πολύ η φωνή του Dave Gahan.
 
Πίσω
Μπλουζα