Aνατριχίλες - Goosebumps (R.L.Stine) [Εκδόσεις Κέδρος]

Στο eshop έχει μεγάλη συλλογή μπες και ψάξε.
 
δυστυχώς όχι,αρκετά είναι εξαντλημένα,απλώς βαριούνται να ανανεώσουν τη λίστα...
 
ανατριχιλες

εγω ξεκινησα να τα μαζευω αλλα δεν μπορω να βρω καποιους τιτλους στα ελληνικα.[edited]Οχι αγοραπωλησιες εδω μεσα [/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά στη περιοχή που μένω, έχει ένα μαγαζί που πουλάει ακόμη βιβλία από Ανατριχίλες! Πριν δύο χρόνια αγόρασα αυτά:

attachment.php


Όμως έχω και 61 βιβλία Ανατριχίλες στα αγγλικά, δείτε μερικά:

attachment.php


Στην Ελλάδα κυκλοφόρησαν μόνο 50 βιβλία και είναι αυτά:

1. Το σπίτι των νεκρών

2. Μην πλησιάζετε στο υπόγειο

3. Το πράσινο αίμα 1

4. Οι καταραμένες φωτογραφίες

5. Ο τάφος της μούμιας

6. Αόρατος για πάντα!

7. Η νύχτα της ζωντανής κούκλας

8. Το κορίτσι και το τέρας

9. Η κατασκήνωση εφιάλτης

10. Το φάντασμα της διπλανής πόρτας

11. Πρόσεχε πριν κάνεις μια ευχή

12. Η στοιχειωμένη μάσκα

13. Φονικά μαθήματα πιάνου

14. Δεν τρομάζω

15. Ο λυκάνθρωπος του καυτού βάλτου

16. Το Λούνα Παρκ του τρόμου

17. Φασαρίες στο βυθό

18. Να γιατί φοβάμαι τις μέλισσες

19. Το πράσινο αίμα 2

20. Το σκιάχτρο περπατάει τα μεσάνυχτα

21. Η εκδίκηση των σκουληκιών

22. Η στοιχειωμένη παραλία

23. Η επιστροφή της μούμιας

24. Η επίθεση του Χαμαιλέοντα

25. Ο κούκος της καταστροφής

26. Το πράσινο αίμα 3

27. Μια νύχτα στον πύργο του τρόμου

28. Το φάντασμα του θεάτρου

29. Η πιο ανατριχιαστική μου περιπέτεια

30. Βγήκε από το νεροχύτη!

31. Η νύχτα της ζωντανής κούκλας 2

32. Τα σκυλιά-φαντάσματα

33. Τρόμος στην κατασκήνωση

34. Η εκδίκηση των νάνων του κήπου

35. Τρόμος στην οδό του Τρόμου

36. Η στοιχειωμένη μάσκα 2

37. Το ακέφαλο φάντασμα

38. Ο απαίσιος χιονάνθρωπος της Πασαντίνα

39. Να πώς απέκτησα το συρρικνωμένο μου κεφάλι

40. Η νύχτα της ζωντανής κούκλας 3

41. Η μέρα του κακού κουνελιού

42. Αυγά τέρατα από τον Αρη

43. Το τέρας της ανατολής

44. Οι καταραμένες φωτογραφίες ξαναχτυπούν!

45. Η κατασκήνωση των φαντασμάτων

46. Πώς να σκοτώσεις ένα τέρας

47. Ο μύθος του χαμένου θρύλου

48. Οι κολοκύθες επιτίθενται!

49. Ανάσα για βρικόλακες

50. Τα σιχαμένα πλάσματα

Επίσης όποιος ή όποια θέλει να αγοράσει μερικά από τα βιβλία της σειράς μέσω ίντερνετ (στα ελληνικά), ας μου στείλει ένα μήνυμα, ξέρω μια σελίδα! ^
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτα βιβλία...τις μισές φορές το τέλος δε μου άρεσε αλλά και πάλι τα διάβαζα και τα ξαναδιάβαζα...δεν ξέρω τις κάρτες αλλά μια περίοδο θυμάμαι να βλέπω τη σειρά Ανατριχίλες που είχε βγει στην τηλεόραση...κάποια επεισόδια ήταν οκ, άλλα ήταν παρωδία... Το βιβλίο που είχα πρωτοδιαβάσει και με είχε γοητέψει ήταν η κατασκήνωση εφιάλτης. Έχω αρκετά ακόμα στη βιβλιοθήκη, ένα μάλιστα που μου την έσπαγε πολύ γιατί είχα καταφέρει να το βρω μόνο σε ποκετ σαιζ κι ούτε καν...το υποβρύχιες περιπέτειες νομίζω...με εβγαζε από το γνωστό κλίμα των βιβλίων και δεν μπορούσα να το "πάρω στα σοβαρά".. :p

krem13 νομίζω ότι έχεις δίκιο...κι εγώ θυμάμαι μερικά από τα εξώφυλλα που έχεις ανεβάσει και σίγουρα δεν τα έχω ψάξει στο ίντερνετ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνω τόσο καιρό ένα συγκεκριμένο για να ολοκληρώσω την συλλογή μου. [edit] αγγελία στο αντίστοιχο υποφόρουμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω το πρωτο που ειχα διαβάσει ήταν απο την σειρά φαντάσματα στην όδο τρομου που λεγοταν μην πλησιάζεις το σπίτι στο δάσος! θυμάμαι ήταν καλοκαίρι και είχα τόση αγωνία που το διάβασα μέσα σε ένα βράδυ στο κρεβάτι πριν κοιμηθώ! αν θυμάμαι καλά οι ιστορίες αυτής της σειράς είχαν συνήθως αίσιο τέλος σε αντίθεση με τις ανατριχίλες! Ένα από τα αγαπημένα μου απο την σειρά Ανατριχίλες ήταν το κρυφτούλι του τρόμου, όπου και καλά διάφοροι έφηβοι ενώς σχολείου νομίζω,παίζανε κρυφτό μια φορά το χρόνο και κάθε χρόνο κάποιος έχανε το σώμα του και έμενε η ψυχή του εκτός για να πάρει την θέση του ο προηγούμενος που είχε χάσει την προηγούμενη χρονιά. Η σειρά στην τηλεόραση δεν μου άρεσε πολυ αν και είχε τέλεια εισγωγή θυμάμαι. όμως μου φαινόταν πολυ φτηνή.

Γενικά με τις ανατριχίλες είχε δημιουργηθεί ντόρος κάποτε σε αμερική και νομίζω κυρίως Αγγλία επειδή και καλά ήταν θρίλερ κατά κάποιο τρόπο και αναρωτιόνταν η κοινή γνώμη εάν παρότι τα παιδιά είχαν στραφεί στα βιβλία θεωρούνταν καλό να διαβάζουν τέτοιου είδους βιβλία.

εγω θεωρω τις ανατριχίλες πολύ καλά και διασκεδαστικά βιβλία για παιδιά και δεν θεωρώ πως έχουν μέσα κάτι μεμπτό ή κατι τρομερά φοβιστικό. επίσης ο Ρ.Λ. ΣΤΑΙΝ έχει πετύχει κάτι τρομερό, την αφύπνηση της παιδικής φαντασίας,θυμάμαι να τα διαβάζω και να νοιόθω πως βλέπω μπροστά μου τα γεγονότα.

Τέλος πιστεύω πως αυτά τα βιβλία και η επιτυχία τους άνοιξαν το δρόμο σε άλλες σειρές βιβλίων όπως τα animorphs,ο χαρυ πόττερ κλπ.
 
Ο R.L. Stine έχει μπει στο βιβλίο Γκίνες σαν ο συγγραφέας παιδικών βιβλίων με τις μεγαλύτερες πωλήσεις.Δεν ξέρω αν στην πορεία έσπασε αυτό το ρεκόρ η JK Rowling με τον Χάρυ Πότερ, αλλά όπως και να χει και οι δύο σειρές είχαν θερμούς αναγνώστες και φανατικούς πολέμιους (στην περίπτωση των Goosebumps συντηρητικοί Αμερικανοί που πίστευαν πως δεν ήταν καλό για τα παιδιά τους να διαβάζουν βιβλία ''τρόμου'', αγνοούσαν βέβαια το γεγονός πως τα βιβλία του Stine προκαλούσαν στους μικρούς φανς αυτό που υποσχόταν και ο τίτλος, δηλαδή ''Ανατριχίλες'' κι όχι εφιάλτες.

Υπήρξα κι εγώ μεγάλος θαυμαστής του έργου του, από την τηλεοπτική σειρά, μέχρι βιβλία και κάρτες και όχι μόνο Goosebumps, αλλά και τα εφηβικά Fear Street και New Fear Street που κυκλοφορούσαν από την Modern Times.Έχω επίσης αρκετά βιβλία, από άσχετους συγγραφείς, που προσπάθησαν να επωφεληθούν της επιτυχίας του Stine γράφοντας σειρές βιβλίων παρόμοιου ύφους, με κάτι τίτλους όπως ''Σχολείο ο Θάνατος'' και διάφορα τέτοια.Παραδόξως πολλά από αυτά είναι αρκετά καλογραμμένα.
 
Ποιο βιβλιο σου λείπει?
 
Είχα διαβάσει δυο βιβλία του που μου είχε δωρήσει μια φίλη το 1997 αλλα δεν μου αρεσαν ιδιαίτερα. Ίσως φταίει ότι ήμουν μεγάλος γι'αυτά και είχα κι όλας διαβάσει ποιο ενήληκους συγγραφείς του χώρου (Κινγκ, Λάβκραφτ, Μπάρκερ) γενικά κάθε βιβλίο έχει να κάνει και με την περίοδο που το διαβάζεις...
 
[edit] Κάντε χρήση των pms [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε δώρο στο τεύχος 1616 του περιοδικού Μίκυ Μάους το βιβλίο Ανατριχίλες με τίτλο Υποβρύχιες Περιπέτειες που κυκλοφόρησε στις 4 Ιουλίου του 1997 και κυκλοφόρησε αυτό το βιβλίο το 1996.
 
Πίσω
Μπλουζα