Aποκλειστική παρουσίαση στην Ελλάδα: ICE FELIX HC-91

Πολύ ωραία παρουσίαση και όμορφο μηχανάκι, από μια χώρα που δεν το περιμέναμε. Βλέποντας το avatar σου είχε πάει ο νους μου σε spectrum clone, αλλά όχι από Ρουμανία.

angel_grig είπε:
Mια χαρα ηταν η απεικονιση!ULA δεν υπηρχε(ουτε Ρωσικη ουτε Ferranti,απλα ειχε αντικατασταθει απο generic logic chips).Γενικα οι Ρουμανοι,αν και του ανατολικου bloc,δεν συμπαθουσαν καθολου τους Ρωσους-ετσι οταν μπορουσαν να αποφυγουν κατι Ρωσικο,το εκαναν!:wink:
Σχεδόν όλες οι χώρες του ανατολικού μπλοκ δεν γούστραν τους Ρώσσους (ή για να είμαστε σωστοί, τους Σοββιετικούς). Σε Ουγγαρία και Τσεχοσλοβακία, είχαν εισβάλει με τα Tanks όταν οι χώρες αυτές θέλησαν να κάνουν μεταρυθμήσεις τις δεκαετίες του 50 και 60. Οι ανατολικογερμανοί (ως γερμανοί) θεωρούσαν τους εαυτούς τους ανώτερους και οι Πολωνοί είχαν συγκρούσεις με τους Ρώσσους από αιώνες. Μόνο οι Βούλγαροι είχαν καλές σχέσεις με την "μεγάλη αδελφή" τους.
 
npac είπε:
Μόνο οι Βούλγαροι είχαν καλές σχέσεις με την "μεγάλη αδελφή" τους.
Επιτρεψτε μου το offtopic σχολιο

Y.Γ. Καλες σχεσεις οσο αλλα και στους 2 Παγκοσμιους ...(φιλοι ,φιλοι , καριο-φιλoι ***) - απεναντι ηταν ....

*** καριοφιλι = μακρυκαννο τουφεκι ( 1821 era) το ΑK-47 της εποχης , ~ονομαστηκε ετσι εδω την εποχη εκεινη ,απο τo ιταλικο εργοστασιο οπλων κατασκευης του : Carlo e figlio
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
npac είπε:
Πολύ ωραία παρουσίαση και όμορφο μηχανάκι, από μια χώρα που δεν το περιμέναμε. Βλέποντας το avatar σου είχε πάει ο νους μου σε spectrum clone, αλλά όχι από Ρουμανία.Σχεδόν όλες οι χώρες του ανατολικού μπλοκ δεν γούστραν τους Ρώσσους (ή για να είμαστε σωστοί, τους Σοββιετικούς
Thanks npac!!!Aν και off topic,αυτους που αντιπαθουν πολυ οι Ρουμανοι ειναι οι Ουγγροι (Μαγγιαρους οπως τους λενε)

npac είπε:
Μόνο οι Βούλγαροι είχαν καλές σχέσεις με την "μεγάλη αδελφή" τους
Aσχετο,αλλα μια που αναφερθηκαν οι Βουλγαροι,αυτοι εφτιαχναν apple II clone:D
 
Nemo, η Βουλγαρία ως χώρα χρωστάει την ύπαρξη της στην Ρωσσία. Τώρα γιατί φέρθηκαν τόσο σκάρτα στους 2 παγκόσμιους πολέμους, μάλλον επειδή ήθελαν να βρουν αφορμή να την πέσουν στη Σερβία και να πάρουν πίσω τα εδάφη που είχανε χασει στον 2ο Βαλκανικό Πόλεμο (η Ρωσσία/ΕΣΣΔ άργησε να πάρει μέρος και στους 2 πολέμους).

Angel_grid, η Βουλγαρία ήταν η χώρα της πληροφορικής για τον συνασπισμό των ανατολικών χωρών. Η γνωστότερη μάρκα τους, η Pravetz, έβγαζε αντίγραφα των Oric, Apple II και IBM PC. Ψάχνω να βρω κανένα Pravetz 8D, τη Βουλγαρική έκδοση του Oric Atmos, αλλά ως τώρα βρήκα μόνο σε ebay, σε αστρονομικές τιμές. Σε ταξίδια μου εκεί, δε βρήκα κάτι, αλλά εξακολουθώ να ψάχνω.
 
Η άκρως ενδιαφέρουσα κουβέντα περί Tetris, απέκτησε δικό της νήμα: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?27133 χάρη στην πολύ ορθή υπόδειξη του φίλου npac! :)

Και το θέμα του Tetris θα μπορέσει να έχει τον χώρο που του αξίζει, και δε θα χαλάσουμε το υπέροχο θρεντάκι του Γρηγόρη! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα