A1200HD Επιτέλους! +Απορίες

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
166
Venceremos Forumistas!! Καλή χρονία σε όλους!!!!

Τελικά..είναι δικιά μου, μόνο δικιά μου!! Και την απέκτησα με τον νόμιμο και τον καλύτερο τρόπο! Αλλά ας περάσουμε στο ζουμί. Πρόκειται για μια 1200 με 20mb σκληρό (τα' παιξε μάλλον), freecom parallel CD-ROM, Aecis sound magic και ένα data transfer switch.

Επίσης έχει και κάρτα επέκτασης στο γνωστό slot,και αν δεν απατώμαι είναι φορτωμένη με 8mb RAM. Δεν ξέρω τί άλλες εξτρά δυνατότητες έχει, αν είναι accelarator ή όχι, αυτά θα μου τα πείτε εσείς οι αμιγκάδες, όταν δείτε τις photos.

Δυστυχώς amiga disks δεν έχω, ο σκληρός δεν bootάρει, κάνει γαργάρες, κι εγώ έχω φάει τα λυσακά μου για την ώρα που θα παίξω SWOS ξανά!

Παρόλαυτα φρόντισα και έκανα την amiga καινούρια. Την έκανα βύδες,πιο βύδες δεν γίνεται, καθάρισα όλη την πλακέτα και τα slots με οινόπνευμα, έπλυνα με χλωρίνες τα πλαστικά, καθάρισα και λάδωσα τα μεταλικά. Το keyboard το έκανα κι αυτό βύδες και καθάρισα τα keys ένα προς ένα.

Και ιδού το αποτέλεσμα:

Προβολή συνημμένου 43301Προβολή συνημμένου 43302Προβολή συνημμένου 43303Προβολή συνημμένου 43304Προβολή συνημμένου 43305

Από τα xmas μέχρι τώρα έχω φάει το web και τα forums, να ενημερωθώ με όλα τα σχετικά. Έτσι δημιούργησα μια λίστα με συνοπτικές ερωτήσες-απορίες τις οποίες σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε. Λοιπόν:

1) Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε CF to 44pin IDE adapter και οποιαδήποτε CF,που θα πάρουν το ρολάκι του σκληρού?

(ΓΙΑ PCMCIA δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν)

2) Μπορώ να βάλω τα ADF μέσα στην boot CF με το workbech κι από κει να κάψω δισκέτες κατευθείαν? ή χρειάζομαι οπωσδήποτε την pcmcia cf? (λέμε σε περίπτωση που δεν μπορώ να βάλω whload)

3) Στις θύρες mouse/joystick μπορώ κάλλιστα να συνδέσω 2 οποιαδήποτε 8bit joysticκs 9D βύσματος? (π.χ απο ατάρι) Είναι ίδιια η συνδεσμολογία?

4) Μπορείτε να μου προτείνετε το καλύτερο δυνατό σχεδιάγραμμα κατασκευής Amiga RGB SCART για LCD TV. Θέλω να το φτιάξω μόνος μου όπως έκανα και στον 6128.

5) Θα μπορέσω άραγε να βρω drivers για το freecom parallel cd-rom και για το άλλο το μαραφέτι για τον ήχο?

6) Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει πόση μνήμη φοράω και τί σόι κάρτα είναι αυτη που έχει πάνω η amiga?

μήπως είναι αυτή εδώ: http://amiga.resource.cx/exp/dkb1202

(απο τα jumperάκια κατάλαβα οτι έχω 8MB σωστά?)

7)Το μάυρο το κουτάκι τί είναι ρε παιδιά? Δεν έχω ιδέα.

8) Μπορεί ένας χριστιανός που να μένει κοντά Άγιο Δημήτριο, να του δώσω δισκέτες να μου γράψει 2-3 games μέχρι το σαββατοκύριακο που θα μου στείλουν τις δικές μου απο το πατρικό? Έλεος! Έχω την πηγή μέσα στο σπίτι μου και δεν μπορώ να πιω νερό!!

Αυτά προς το παρόν! Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και το ότι μοιράζομαι την χαρά μου μαζί σας!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γειές ,με γειές, ωραιότατο πακέτο !

2) ADFblitzer adf->floppy μιά χαρά (μπορείς να τα βάλεις και στο CD τα adf, ή ακόμα και whload games εφόσον εγκαταστήσεις whdload στην CF με το Workbench)

3) 99% ναί δέν θα έχεις πρόβλημα με mouse/joysticks

5) Aminet ρίξε ψάξιμο όλο και κάτι θα βρείς - άν και δέν θα χρειαστείς τίποτα περίεργο, νομίζω το IdeFix97 αρκεί

8) Μεταμόρφωση μένω, άμα ψήνεσαι για το ταξίδι πέρνα και σου γράφω ότι θές

Το μαραφέτι για τον ήχο πρέπει να είναι πολύ καλό για sampling , ειδικά άμα ασχολείσαι με protracker. Άν είναι σάν τον Technosound Turbo sampler, τότε απευθείας μέσα απο Protracker ή Octamed το δουλευεις κομπλέ (χωρίς drivers κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικη και καλοπαιχτη!!!!!

Mike καποιος σε θελει.. :D
 
Σας ευχαριστώ παιδιά!! Να στε καλα!!

ΑΑ με το Mike έχουμε συνεργαστεί ξανά. Του έχω γράψει το street fighter II για CPC!

Mike mike είσαι δω?
 
Καλοριζικη!!!!!!!!!! Κοιτα να της φτιαξεις ενα ομορφο και ζεστο σπιτικο :)
 
Τελικά πηρες την 1200 του αφεντικού σου; Αν ναι, πώς; Γράφεις με τον καλύτερο τρόπο και θέλω να μαθω πού βρήκες τους μπράβους. Θέλω να κλέπσω μια αποθήκη με arcades:D

Στο θεμα μας. Για δες αυτό το θρεντ μπας και παρεις καμια ιδέα για το πώς θα στήσεις σκληρό δίσκο από την ώρα που δεν έχεις καθόλου δισκέτες.
 
Rygar είπε:
Τελικά πηρες την 1200 του αφεντικού σου; Αν ναι, πώς; Γράφεις με τον καλύτερο τρόπο και θέλω να μαθω πού βρήκες τους μπράβους. Θέλω να κλέπσω μια αποθήκη με arcades:D
Στο θεμα μας. Για δες αυτό το θρεντ μπας και παρεις καμια ιδέα για το πώς θα στήσεις σκληρό δίσκο από την ώρα που δεν έχεις καθόλου δισκέτες.
χαχαχα έρχομαι κι εγώ για το κουβάλημα! Οκ μου την χάρισε τελικά ο άνθρωπος.

Όσον αφορά το θρεντ που μου αναφέρεις, το έχω διαβάσει κι'αυτό.

Οπότε για τον ide, ότι μάρκα καρτούλας και να πάρω και adaptor θα είναι συμβατά έτσι δεν είναι? Γιατί αν δεν κάνω λάθος στην pcmcia παίζουν συγκεκριμένες μάρκες CF.

Και κάτι άλλο, το whload δεν είναι free? Με την shareware version δεν μπορώ να κάνω δουλειά για αρχή? Δεν ζητάω να παίξω παπάδες, στην τελική έχω άπειρες δισκέτες για γέμισμα.

ΥΓ: Μα καλά που πήγαν όλοι οι αμιγκόπληκτοι σήμερα? Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι εγώ δεν έχω κουτάλι...
 
Kαλοριζικη !Χαιρομαι πολυ που μπορεσες να την παρεις (αν και θελουμε αναλυτικα πως τα καταφερες! :D ).Δυστυχως δεν ειμαι "αμιγκας" οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ..μονο για το 1ο σου ερωτημα απο οτι ξερω με τα pc's μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιονδήποτε CF to 44pin IDE adapter,αλλα οσον αφορα την CF καλυτερα προτιμησε αυτες τις sandisk ή της kingston εως 2 gb.
 
Αν και στο retromaniax υπαρχουν αρκετοι αμιγκαδες με διαθεση και γνωσεις, θεωρω πως σε ο,τι θελεις για amiga καλο θα ειναι να ποσταρεις ΚΑΙ στα:

amigahellas.gr

amigaplanet.gr

Στο θεμα μας τωρα οσο πιο συνοπτικα:

1) Μαλλον εννοεις 44pin IDE to CF adapter! Ο μετατροπεας ειναι ΟΚ οποιος και να ειναι, ακομη και οι κινεζικοι του ενος δολλαριου. Προτιμησε βεβαια να εχει και master/slave jumper για καθε ενδεχομενο αλλα λογικα δε θα εχεις προβλημα. Το προβλημα μπορει να παιξει στο θεμα της καταλληλης CF card γιατι δεν ειναι ολες συμβατες. Ειναι λιγο trial & error διαδικασια. Mια καλη αρχη ειναι εδω: http://eab.abime.net/showthread.php?t=28249 Πολυ καλο guide ειναι και αυτο εδω: http://www.amigascene.nl/download/Amiga1200CF-v0_8.pdf

2)Μεσω PC/WinUAE θα ετοιμασεις τη καρτα και θα περασεις σε ενα drawer τα adf που θελεις να μετατρεψεις με το υπεραριστο και απλουστατο ADFBlitzer. Η διαδικασια μετατροπης ADF 2 Disk διαρκει περιπου 30"

3) Φυσικα ΝΑΙ.

4) Για δες εδω: http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_SCART/amiga_scart.html

5) Μαλλον ΟΧΙ.

6) Eιναι οντως αυτη και μαλλον παιζεις κατευθειαν με 8mb. Ειναι memory expansion και απ'οσο φαινεται δεν εχεις θεμα με PCMCIA conflict. Παιζει καλη μπαλλα με WHDLOAD και ακομη και 4mb να ηταν η μνημη σου.

7) Aν και δεν ειμαι ειδικος, φαινεται πως ειναι κατι σαν Video/Audio Digitizer. Με επιφυλαξη παντως.

Οσο για το WHdload, ειναι shareware αλλα η full εκδοση του κοστιζει 20 ευρω. Το πλεονεκτημα της ειναι το quit key που σε βγαζει απο το παιχνιδι απευθειας στο WB και φυσικα το ο,τι δε χρειαζεται να περιμενεις για το μηνυμα που σε προτρεπει για την αγορα της εφαρμογης κατα το φορτωμα του παιχνιδιου.

Ελπιζω να σε καλυψα. Κατα τ'αλλα εδω ειμαστε.

Επισης ξεχασα να γραψω πως εισαι πραγματικα τυχερος γιατι πηρες εντελλως δωρεαν ενα μηχανημα το οποιο προσωπικα θεωρω απολυτα επαρκες για Whdload gaming και οριακα για εγκατασταση του OS 3.9. Φαινεται καθαρο και φυσικα οπως σου εγραψα και πριν καιρο (αν δεν ειναι πειραγμενο εσωτερικα φυσικα) ειναι μια Α1200 απο την Amiga Technologies εποχη (περιπου 1995) με 3.1 roms. Καλοριζικη!!

Ουπς!! Μολις ειδα οτι οι roms που εχει η 1200 σου ειναι οι 3.0 οποτε εδω μαλλον καποιος εχει πειραξει τη motherboard ή τις roms που κανονικα (βασει του ΑΤ case που βλεπω) επρεπε να ειναι 3.1.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
portarinos78 είπε:
Ουπς!! Μολις ειδα οτι οι roms που εχει η 1200 σου ειναι οι 3.0 οποτε εδω μαλλον καποιος εχει πειραξει τη motherboard ή τις roms που κανονικα (βασει του ΑΤ case που βλεπω) επρεπε να ειναι 3.1.
Λες? Ποιος ο λόγος όμως να την κάνει κάποιος downgrade? Που την βρήκε και τί ήξερε τότε? Αυτή η amiga ήταν θαμμένη στις αποθήκες για χρόνια. Πάντως με πολύ ψάξιμο δεν κατάφερα να βρω συγκεκριμένα specifications για τις Amiga technlogies A1200HD. Σίγουρα φορούσανε όλες αυτές 3.1?

Ιδού και το αυτοκόλλητο με το serial από κοντά:

serial.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου θυμησες και το street fighter για cpc, πολυ γελιο φιλε, ειναι μεταφορα απο gameboy. Thanx!

Λοιπον στην αμιγκα. Εχει αλλαγμενες ρομς, απο 3.1 που εχουν οι escom σε 3.0 που εχουν οι commodore. Αγνωστο γιατι το εκαναν αυτο.

Ο εσωτερικος δισκος μαλλον θα τα εχει παιξει μετα απο τοσο καιρο, αλλα σου μενει το καλωδιακι 2,5' για μελλοντικη χρηση!

Η καρτα που εχει απο κατω ειναι μια επεκταση μνημης 4/8 ΜΒ και εχει μια θεση για να βαλεις FPU και τον κρυσταλλο της.

Εαν ειναι ρυθμισμενη στα 4 ΜΒ εχει κανονικα pcmcia θυρα, εαν ειναι στα 8 ΜΒ, δεν εχεις pcmicia. Tα 4 ΜΒ ειναι αρκετα.

Για cf σε χρηση με pcmcia (μεταφορα αρχειων) προτιμησε μαρκα sony ή sandisk, παιζουν 100%.

Εαν θες να συναντηθουμε καπου (ο καιρος τα χαλαει λιγο) να σου χαρισω κανα sensible κτλ να παιζεις για αρχη.
 
Ρε παιδια για να μην ανοιγω αλλο thread...

Κονομησα μια 1200 3.1 χωρις δισκο και εχω θεματα (ειχα παντα 500αρες, δεν κατεω απο 1200).

Προβλημα πρωτο. Οταν την μπουταρω και βαζω δισκετα, κανει κανα λεπτο για να ξεκινησει να διαβαζει τη δισκετα

Προβλημα δευτερο. Βαζω πχ το Workbench. Μετα βαζω αλλη δισκετα αλλα δεν την διαβαζει. Μενει οτι βλεπει RamDisk και τη δισκετα WB. Γενικα σαν να διαβαζει τη πρωτη δισκετα αλλα συνηθως δεν διαβαζει τις δευτερες-τριτες.

Προβλημα τριτο. Η σειρα qwertyuiop στο πληκτρολογιο δεν λειτουργει

Με 2MB ξερω οτι δεν μπορω να σκεφτομαι για WDHLOAD. Υπαρχει καποια μοντα που μπορω να κανω που να γλυτωσω απο τις δισκετες εστω και οχι τοσο σουπερ λυση σαν το WDHLOAD?
 
@ freaktmp " Στην περιγραφη της, λεει οτι δεν προκαλει conflict με την pcmcia ακομα και με 8mb ram "

Αυτο δεν ισχυει, ειναι λαθος του site. Εκτος εαν εννοει "βαζεις 8ΜΒ επανω, αλλα βλεπει λιγοτερα".

Με τον 68ec020 η θυρα pcmicia πιανει ενα address στην μνημη πανω απο το $C00000 (νομιζω). Δεν μπορει να μπει μνημη πανω

απο αυτο το address, εφοσον αυτο χρησιμοποιειται απο την pcmicia. Η μνημη κατω απο αυτο το address που

μπορει να προστεθει, ειναι συνολικα 1,5 ΜΒ. Αρα οποιαδηποτε καρτα με μνημη, μπορει να δωσει μεγιστο 5.5 ΜΒ ταυτοχρονα

με την pcmicia. Ο μονος τροπος για περισσοτερη μνημη ειναι η χρηση MMU (αυτη η καρτα δεν εχει) και το στησιμο virtua memory,

αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Εχω πειραματιστει και με την καρτα μνημης alfa data 1201-9 που εχει ρυθμισεις ανα 1 ΜΒ

και ανα 4 ΜΒ (για μεγιστο 9ΜΒ) και εχει MMU. Ακομα και με ρυθμιση της 32bit μνημης οχι σαν real fast, αλλα σαν slow mem, δεν

καταφερα να βαλω 9 ΜΒ ταυτοχρονα με την χρηση pcmcia.

Με λιγα λογια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με 68ec020 να εχεις ταυτοχρονα 8ΜΒ και pcmcia.
 
mike είπε:
@ freaktmp " Στην περιγραφη της, λεει οτι δεν προκαλει conflict με την pcmcia ακομα και με 8mb ram "Αυτο δεν ισχυει, ειναι λαθος του site. Εκτος εαν εννοει "βαζεις 8ΜΒ επανω, αλλα βλεπει λιγοτερα".

Με τον 68ec020 η θυρα pcmicia πιανει ενα address στην μνημη πανω απο το $C00000 (νομιζω). Δεν μπορει να μπει μνημη πανω

απο αυτο το address, εφοσον αυτο χρησιμοποιειται απο την pcmicia. Η μνημη κατω απο αυτο το address που

μπορει να προστεθει, ειναι συνολικα 1,5 ΜΒ. Αρα οποιαδηποτε καρτα με μνημη, μπορει να δωσει μεγιστο 5.5 ΜΒ ταυτοχρονα

με την pcmicia. Ο μονος τροπος για περισσοτερη μνημη ειναι η χρηση MMU (αυτη η καρτα δεν εχει) και το στησιμο virtua memory,

αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο. Εχω πειραματιστει και με την καρτα μνημης alfa data 1201-9 που εχει ρυθμισεις ανα 1 ΜΒ

και ανα 4 ΜΒ (για μεγιστο 9ΜΒ) και εχει MMU. Ακομα και με ρυθμιση της 32bit μνημης οχι σαν real fast, αλλα σαν slow mem, δεν

καταφερα να βαλω 9 ΜΒ ταυτοχρονα με την χρηση pcmcia.

Με λιγα λογια ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με 68ec020 να εχεις ταυτοχρονα 8ΜΒ και pcmcia.
Νάτος ο γκουρού, εμφανίστηκε!! :D

Φίλε Mike δεν με ενδιαφέρει η pcmcia προς το παρών. Η απορία μου είναι για την CF που θα αντικαταστήσει τον σκληρό. Εκεί βάζω όποια CF θέλω ή θα έχω ασυμβατότητες?

Αχ με έφτιαξες με το sensible τώρα! Υπάρχει περίπτωση να σε φέρει ο δρόμος κατά δω? Αλλιώς κατα το απόγευμα πέρνω το μετρό(λόγω καιρού) και σε βρίσκω όπου σε βολεύει.

Σου φέρνω 2 HD δισκέτες άδειες και μου δίνεις 2 γεμάτες! Σωστός???
 
Δεν θελω δισκετες εχω αρκετες. Μην λεμε και δημοσια για αντιγραφα. Αν και δεν νομιζω να απαγορευται να χαριζω, εαν "δεν θυμαμαι" τι εχουν μεσα!!!

Για CF σε χρηση σκληρου στο IDE, οποια και να παρεις παιζει, απλα με 3.0 ρομ και WB 3.1 την βλεπει 4 GB. Υπεραρκετα.

@Wally : 1)οι 3.1 ρομ αργουν παρα πολυ, περιπου μισο με ενα λεπτο να μπουταρουν. Ετσι ειναι, δεν εχεις καποιο προβλημα. Οι 3.0 ειναι πιο γρηγορες.

2)Πρεπει να εχει μικρο προβλημα ο αισθητηρας του φλοπυ, δηλαδη μενει πατημενος και δεν "ξεκολαει" οταν βγαζεις την δισκετα που εχεις.

Απο οτι καταλαβα, διαβαζει την πρωτη δισκετα (WB) αλλα δεν καταλαβαινει οτι την εβγαλες και εβαλες αλλη. Ετσι δεν ειναι?

Καθαριζεις τον αισθητηρα με μπατονετα και οινοπνευμα, ειναι κατω αριστερα οπως βλεπεις την εισοδο του φλοπυ.

Ελπιζω να ειναι φλοπυ με κανονικο (μηχανικο αισθητητα-μπουτον) και οχι με φωτοκυτταρο.

3)Η σειρα που δεν λειτουργει, μαλλον οφειλεται σε κομενη γραμμη στο ribbon του πληκτρολογιου. Δοκιμαζεις να βγαλεις προσεκτικα το ριμπον και να το καθαρισεις στις επαφες με τη μητρικη. Συνηθως δεν φταχνεται, αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις.

4) Με τα 2 ΜΒ μπορεις να παιξεις απο σκληρο ολα τα παιχνιδια που εχουν installer (οσες δισκετες και να ειναι, ακομα και το indiana jones που ειναι 11) αλλα και παρα πολλα παιχνιδια με whdload (περιπου 1000) που τους φτανεουν τα 2 ΜΒ. Υπολογιζε οτι δεν θα παιζουν παιχνιδια με πανω απο 3 δισκετες.

Αλλα δεν ειναι απολυτο, υπαρχουν παιχνιδια με 3 δισκετες που παιζουν κανονικα (agony) και αλλα με 2 δισκετες που δεν παιζουν (θελουν φαστ).
 
Αυτά είναι! Λοιπον:

Amiga έχουμε,μνήμη έχουμε,καλώδια έχουμε,ADFs έχουμε ,δισκέτες έχουμε, το whload το αγοράζουμε, την CF την αγοράζουμε κι αυτή.

Το μόνο που μου μένει είναι το ide cf adaptor αλλά που να το βρω τώρα. Κάπου πέτυχα από το web, αλλά πρέπει να τρέχω στην Α.Βαρβάρα σ' ένα μαγαζάκι κι αν το έχουν διαθέσιμο.

Να παραγγείλω μόνο αυτό από το internet, αμαρτία. Αν έχει κάποιος ρε παιδιά κανένα παραπανίσιο να το αγοράσω, θα με βόλευε πολύ!
 
Ευχαριστω Mike. Θα προβω σε εγχειρηση μεσα στο Σουκου.

Οποτε λες να την εκανα τη προσπαθεια να του φορεσω ενα WDHLOAD? Να παιζω κανα Turrican ΙΙ και κανα Saint Dragon χωρις να ψαχνω στο δισκετοκουτι θελω μονο, οχι τιποτα εξεντρικ :)
 
Ντάξει, και shareware το Whdload δεν έχει πρόβλημα. Ένα εικοσάρικο είναι ...ένα εικοσάρικο στις μέρες μας. Εγώ το είχα αγοράσει μονάχα για το Moonstone που το slave του ήθελε registered version. Άλλο παιχνίδι δεν συνάντησα.

Α ρε Mike, τρελαίνομαι όταν έχεις έτσι όλες τις απαντήσεις !!! Ούτε αντιπροσωπεία της Commodore δεν έπαιζε να τα ξέρανε όλα αυτά !!!!
 
Πίσω
Μπλουζα