A1200HD Επιτέλους! +Απορίες

@wally, Νομίζω ότι το whdload εχει επιλογή (switch) να μη φορτώνει στη μνήμη όλα τα images του slave, αλλα ένα ένα όποτε τα χρειάζεται. Και νομίζω ότι η επιλογή αυτή μπαίνει στο tool type του καθε slave ή είναι και γενική σε καποιο global αρχείο παραμέτρων που δε θυμαμαι που το έχει εγκαταστήσει. Οπότε μπορεί τελικά να παίζει πολλά παιχνίδια.
 
Tο μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βαλεις PRELOAD σε κάποια παιχνίδια (θα φορτώσει έτσι το whdload ότι μπορεί να χωρέσει) αλλα και πάλι για τα μεγάλα games δεν αρκεί. Παράμετρο μπορείς να ορίσεις σε κάθε slave ξεχωριστά (επιλέγεις το εικονίδιο και μπορείς να κάνεις config για κάθε ένα). Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι "ξεγύμνωμα" του Workbench ( 4 colors ) και φούλ καθάρισμα της Startup Sequence, για να βοηθήσει η έξτρα RAM που θα μείνει. Και πάλι όμως, σε ένα φίλο με στοκ 1200, έκανε 100 χρόνια για να φορτώσει κάποια παιχνίδια.
 
Α ρε Mike με έφτιαξες πάλι!

Και ναι η amiga δουλεύει μια χαρά! Έτρεξα επιτέλους το πολυπόθητο SWOS! Και άκουσα και το γκ γκ γκ γκ του drive!! Και έλιωσα!!

(Yπόψιν το drive παρόλο την παλαιότητά και ακινησία του, έτρεξε τις 2 δισκέτες σφαίρα! Πιο σφαίρα και από τον UAE )

Αύριο αγοράζουμε την CF, φωτιά στο drive και φύγαμε βουυυρ για το 1994 :cool:
 
Ετσι... μια ματια στο μελλον... βουυυυρ για το 1994 !!!!!
 
Παίδες άνοιξα την 1200 του Wally για να συνδεσω τον ide2cf adaptor. Το πρόβλημα είναι οτι ο ανταπτορας βγαίνει σε κανονικό 40αρι IDE ενώ η είσοδος της Amiga είναι με 44 Pins τα οποια ειναι πιο κοντά μεταξύ τους. Το 40άρι βύσμα παρόλο που έχει λιγότερα pins έχει μεγαλύτερο πλάτος από την είσοδο τη Amiga. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

2vlmnud.jpg


Επίσης κάποια κουμπιά δεν δουλεύουν - Μου είπε ο Wally οτι ήταν η γραμμή qwert.... Καθάρισα την μεμβράνη με οινόπνευμα (είχε την μάνα της και τον πατέρα της επάνω) αλλά τώρα δουλεύουν κάποια κουμπιά που δεν δούλευαν πριν (πχ το q και το w) αλλά δεν δουλεύουν άλλα - Να ξανακαθαρίσω λέτε;

EDIT: Μάλλον θέλω κάτι τέτοιο ε;

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=455

Αν και ο adaptor έχει θηλυκό 40άρι ακρο άρα θέλω 44 σε 40 αρσενικό (αν υπάρχει αλλιώς πατέντα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με αυτο καθαριζουμε το θεμα με το IDE?

ΑΝ ναι, παιζει να υπαρχει σε καταστημα στην Ελλαδα για να μην περιμενω 2 βδομαδες το ταχυδρομειο?
 
Θέλεις CF 44 που να τελειώνει σε αρσενικό και ενα μικρό καλωδιο 44αρι IDE (θηλυκό-θηλυκό) γιατί δεν χωράει να μπει κάθετα ο αντάπτορας...
 
Εμένα μπορείτε να μου πείτε γιατί ενώ τα ADF ο Winuae τα τρέχει μια χαρα, και στις δισκέτες που τις έγραψα με το ADFblitzer, φτάνουν το πολύ μέχρι το crack intro και μετά καπούτ?? Μένει και το led απο το floppy αναμμένο.

Χρησιμοποίησα καινούριες δισκέτες maxell HD (DD με αυτοκόλλητο φυσικά) και την μεταφορά την έκανα μεσα απο την Α1200, με δίσκο CF kingston 4gb, OS το WB 3.1, και αντιγραφικό το ADFBlitzer.

Μόνο το HeroQuest έτρεξε ολόκληρο απο δισκέτα κι αυτό με προβλήματα(Περίεργη αυξομοίωση στον ήχο, χαλασμένα και Pixeliασμένα sprites)

Υπόψιν, το SWOS που μου έδωσε ο Mike παίζει μια χαρά και πριν και μετά το Install του δίσκου μου.

Τα υπόλοιπα games δεν καταφέρνω να τα φορτώσω μέχρι τέρμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@wally

Καλε μου φίλε, μη μπλέκεις με 800 διαφορετικά καλώδια. Είναι απλα τα πράγματα: βρίσκεις ένα καλώδιο 2.5" θηλυκό και στις δυο άκρες και μετά ένα CF2IDE ανταπτορα σαν αυτο του Vesalia και ξεμπερδεψες. Στείλε μου τη διεύθυνση σου σε ΠΜ και σου στέλνω ένα που μου περισσεύει έτσι για δωράκι :)
 
Stormwatch είπε:
Παίδες άνοιξα την 1200 του Wally για να συνδεσω τον ide2cf adaptor. Το πρόβλημα είναι οτι ο ανταπτορας βγαίνει σε κανονικό 40αρι IDE ενώ η είσοδος της Amiga είναι με 44 Pins τα οποια ειναι πιο κοντά μεταξύ τους. Το 40άρι βύσμα παρόλο που έχει λιγότερα pins έχει μεγαλύτερο πλάτος από την είσοδο τη Amiga. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;
2vlmnud.jpg


Επίσης κάποια κουμπιά δεν δουλεύουν - Μου είπε ο Wally οτι ήταν η γραμμή qwert.... Καθάρισα την μεμβράνη με οινόπνευμα (είχε την μάνα της και τον πατέρα της επάνω) αλλά τώρα δουλεύουν κάποια κουμπιά που δεν δούλευαν πριν (πχ το q και το w) αλλά δεν δουλεύουν άλλα - Να ξανακαθαρίσω λέτε;

EDIT: Μάλλον θέλω κάτι τέτοιο ε;

http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=455

Αν και ο adaptor έχει θηλυκό 40άρι ακρο άρα θέλω 44 σε 40 αρσενικό (αν υπάρχει αλλιώς πατέντα...)
Μπορείτε να βρείτε σε πολλά καταστήματα τον παρακάτω ανταπτορα.

Δουλεύει τέλεια στην δικιά μου Amiga.

ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΣ KONIG 2.5" ΣΕ 3.5" IDE ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ


http://www.e-finder.gr/p.CMP-CI-060-ANTAPTORAS-KONIG-2-5-SE-3-5-IDE-ME-TROFODOSIA.31890.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια χαρα είναι, έχω κι εγω τον ίδιο.
 
Όντως δουλεύει αλλα γιατι κάνετε τα εύκολα δύσκολα δε το καταλαβαίνω. 44pin IDE έχει η 1200 και ένας 2.5 δίσκος ή CF (με το ανταπτορακι τησ) το μόνο που χρειάζεται είναι ένα αντιστοιχο καλώδιο και τέλος. Ούτε τροφοδοσίας ούτε πατέντες.
 
@teo214 και gremnilakos : ειστε σιγουροι οτι χωραει να μπει αυτος ο ανταπτορας πανω στο IDE της μητρικηςτης Α1200? Δεν νομιζω.

Αυτο που προτινει ο portarinos ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

Επισης για το θεμα του ADF στην Α1200, οπως σου εγραψα και στο πμ, σιγουρα φταιει και το "πισαδικο" φλοπυ που εχει επανω

η ecsom αμιγκα σου.
 
mike είπε:
@teo214 και gremnilakos : ειστε σιγουροι οτι χωραει να μπει αυτος ο ανταπτορας πανω στο IDE της μητρικηςτης Α1200? Δεν νομιζω.Αυτο που προτινει ο portarinos ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

Επισης για το θεμα του ADF στην Α1200, οπως σου εγραψα και στο πμ, σιγουρα φταιει και το "πισαδικο" φλοπυ που εχει επανω

η ecsom αμιγκα σου.
αυτός ο adaptor είναι για να συνδέσουμε εναν 2.5 44pin HD ή έναν IDE2CF adaptos σε ένα οποιοδήποτε σύστημα με υποδοχή για δίσκους 3.5 IDE 40pin.

Προφανώς και δεν κάνει στην A1200, εφόσον έχει υποδοχή 44pin. Ο εν λόγω αντάπτορας είναι για να προσαρμώσουμε εναν 2.5 δίσκο σε 40pin IDE slot, και όχι το ανάποδο.
 
Παίδες μπορείτε να συνδέσετε οποιονδήποτε ide adaptor μεσα στην Α1200, οπως υπαρχουν χιλιάδες τρόποι για να πατε Αθηνα-Θεσ/νίκη (βλέπε εδώ σχετικά με την Α500). Ο πιο σωστός τρόπος είναι με αυτόν τον αντάπτορα για κάρτες CF ή αυτόν για κάρτες SD που συγκεκριμένα εγώ έχω συνδέσει στη δική μου Α1200. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι το 44pin καλώδιο του σκληρού δίσκου. Αν το αμιγκάκι ΕΙΧΕ σκληρό δίσκο, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το υπαρχον καλώδιο. Η βαση του δίσκου ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ γιατί ο αντάπτορας θα πατήσει στο μεταλικό περίβλημα της μητρικής και το μόνο που θα χρειαστεί είναι ταινία διπλής όψεως για να σταθεροποιηθεί πανω στο περίβλημα και κυρίως για να μη βραχυκυκλώσει. Αν βαλετε ide 40->44pin ανταπτορα, γεμίζετε το χώρο με έξτρα αχρείαστα καλώδια.

Αφτα. Ο,τι ηκσερα, σας το είπα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
@teo214 και gremnilakos : ειστε σιγουροι οτι χωραει να μπει αυτος ο ανταπτορας πανω στο IDE της μητρικηςτης Α1200? Δεν νομιζω.Αυτο που προτινει ο portarinos ειναι η ενδεδειγμενη λυση.

Επισης για το θεμα του ADF στην Α1200, οπως σου εγραψα και στο πμ, σιγουρα φταιει και το "πισαδικο" φλοπυ που εχει επανω

η ecsom αμιγκα σου.
attachment.php


Το ανταπτορακη όπως φαίνεται και στην Φώτο χωράει μέσα στην Amiga και μάλιστα κουμπώνοντας το καλώδιο των 40 σε 44 pin.

Συμφωνώ ότι είναι καλύτερα για να μην μπλέκουμε να χρησιμοποιούμε 44 pin σε 44 pin καλώδιο.

Ο λόγος που έμπλεξα με ανταπτορες και καλώδια είναι γιατί όταν αγόρασα το Compact Flash CF to 2.5" IDE, δεν είχε μέσα το καλώδιο και από ανυπομονησία το συνέδεσα μέσα στην Amiga με ότι καλώδια είχα.

Το καλώδιο 40 σε 44 pin το χρησιμοποιούσα παλαιότερα όταν είχα βάλει ένα 3,5 σκληρό δίσκο (3,2 Gb) εντός της Amiga αλλά λόγω υπερθέρμανσης φοβήθηκα μην λιώσει τα πλαστικά γιατί ίσα που έκλεινε το καπάκι με το πληκτρολόγιο, και έτσι κατέληξα στην λύση της Cf.

Έτσι από την Amiga ξεκινάει ο ανταπτορας 44 σε 40 pin ακολουθεί το καλώδιο 40 σε 44 pin και τέλος η Compact Flash CF to 2.5" IDE.

Με λίγα λόγια η οδύσσεια μιας CF μέσα σε μια Amiga.
 
Μάλιστα! Τώρα εξηγούνται όλα..
 
Eγω εγραψα οτι δεν χωραει ο ανταπτορας που ειναι στο λινκ που εδωσε ο teo214

http://www.e-finder.gr/p.CMP-CI-060-ANTAPTORAS-KONIG-2-5-SE-3-5-IDE-ME-TROFODOSIA.31890.html

oχι αυτος που δειχνει η φωτο. Εαν τετοιο (οπως του λινκ) πρεπει να ειχε μαζι του ο gremlinakos οταν συναντηθηκαμε.

Και ακομα καλυτερα για να μην εχεις ουτε ενα καλωδιο, παρε εναν cf2ide ανταπτορα που κουμπωνει απευθειας επανω στη μητρικη της Α1200.

Δεν κουνιεται κιολας, ειναι πολυ σταθερος.
 
attachment.php


Κι όμως είναι ο ίδιος ακριβώς ανταπτορας που παραπέμπει το link.

Αν προσέξεις στην Φώτο είναι πολύ ψηλά από την υποδοχή IDE της μητρικής (ανταπτορας + καλώδιο 40 σε 44 pin) ενώ φαίνεται και η τροφοδοσία που δεν χρησιμοποιείται.
 
Πίσω
Μπλουζα