ACER: Ο αργός θάνατος ενός Celeron..

Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ανάσταση του μηχανήματός σου!

Μπορεί η είσοδος της κάρτας να έλυσε κάποιο conflict, να καθάρισε κάποια επαφή στη μητρική που βραχυκύκλωνε.

Εξαιρετικά νέα και κράτα μας ενήμερους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P.S. Ρε νταγλαράδες θα με κάνετε να πάρω Acer αντι Dell τελικά. Με 3 χρόνια επέκταση εγγύησης και για ατυχήματα με 105 ερώ και τιμές "χώμα" είναι τεφαρίκι. Άλλωστε δεν θα τον μετακινώ σχεδόν καθόλου οπότε δεν με πολυνοιάζει η ποιότητα κατασκευής μια και ούτε η οθόνη δεν θα ανοιγοκλείνει!!!!!!!!

Το ψάχνω. Για να δούμε........
 
:cry: :cry: :cry: πάει το laptop. R.I.P. δυστυχώς έγινε μια τελευταία αναλαμπή και μετά έδωσε το πνεύμα του στο space invaders. Θα το παω για επισκευή κάποια στιγμή να δούμε πόσα θα ζητήσουν.. Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
 
Μην παραπονιέσαι πάντως, για μηχανάκι 5 χρόνων πολύ καλά σε κράτησε!!!!!!
 
Τα νεότερα για την ιστορία του Acer laptop έχουν ως εξής.. Επιτέλους βρήκα τον χρόνο για να διαλέξω μια εκ των 3 εταιρειών που αναλαμβάνουν service της Acer στην Αθήνα. Επέλεξα την [edit] μια και ήταν η ποιό κοντινή μου και είχε και ISO πρότυπο οπότε σκέφτηκα ότι κάτι καλύτερο λογικά θα μπορούσαν να κάνουν. Το πήγα και μετά από λίγο καιρό η απάντηση από τον τεχνικό ήταν η προφανής που είχα σημειώσει ο ίδιος στα σχόλια του πελάτη! VGA πρόβλημα με πιθανή αντικατάσταση M/B. Αυτό λοιπόν που πλήρωσα 20 ευρώ για να μάθω ήταν η τιμή της ανταλλακτικής μητρικής η οποία ανερχοταν στο παράλογο ποσό των 450 ευρώ!!

Φυσικά τους είπα ότι δεν επιθυμώ επισκευή και έτσι το πήρα πίσω όπως το έδωσα. Επειδή όμως το είχα παράπονο άρχισα να το πειράζω μπας και φτιάξει όπως την προηγούμενη φορά με την pcmcia. Τζίφος όμως έτσι προσπάθησα να κάνω το remote desktop να δουλέψει ώστε να το χρησιμοποιώ από άλλο PC. Οση ώρα μου πήρε να καταλάβω ότι τα Windows XP home edition δεν είχαν remote desktop παρά μόνο το client αυτό κατέβαζε windows update.. Αφού λοιπόν πήρα τα άκυρα του κάνω ένα restart που ήθελε το update και με πολύ μεγάλη μου έκπληξη βλέπω το laptop να λειτουργεί κανονικότατα !...

Από τότε το δούλεψα αρκετές ώρες (μισή μέρα) restart και shutdowns και δουλεύει μια χαρά. Εν κατακλείδι αυτό που κατάλαβα είναι οτι έχω ένα laptop που ανάλογα τα κεφάκια του μπορεί να δείχνει κανονικά ή μπορεί απλά να γουστάρει space invaders.

Τι να πει κανείς τώρα για την Acer και για το τι φταίει στο laptop μου... Απλά μαθαίνεις να ζείς μαζί του...

over and out...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιπτωσεις να εχουμε να ασχολιομαστε AA+! Χαιρομαι που το μηχανακι σου εξακολουθει να δουλευει..

Ο δικος μου εφαγε μια πολυ γερη πτωση και ο σκληρος δισκος πηρε ασχημα. Με τα γνωστα format και slice-partitioning που εκανα δεν ειδα βελτιωση καθως παλι βγαζει μυνηματα λαθους αραια και που.. μεχρι στιγμης υπολειτουργει, και εχω φορτωμενα επανω μονο λειτουργικο και τα απαραιτητα, ενω το 80αρι Ipod εκτελει χρεη εξωτερικου USB δισκου..

Και πλεον εχω το διλημα που ανεκυψε. Αντε να παρω ενα καινουριο δισκο. Το μηχανημα ειναι ηδη 6 ετων και αν και λειτουργει υποδειγματικα, ο επεξεργαστης του εχει σιγουρα φαει ΤΗΝ καταπονηση καθως λειτουργει για χρονια τωρα χωρις παστες και εχει αμετρητες περιπτωσεις που ηταν αναμενος για εβδομαδες χωρις να σβηστει (divx encoding)..

Αξιζει η αγορα ενος καινουριου δισκου και ενος (αν βρω καινουριο η σε καλη κατασταση - και εδω θα υπαρχουν παλι υποψιες σε περιπτωση μεταχειρισμενου) επεξεργαστη? Καθως ολα τα αλλα δεν εχουν το παραμικρο απο φθορα η ποιοτικες ελειψεις, τοσο η οθονη, πληκτρολογιο, ανεμιστηρας, υπολοιπη πλακετα, mousepad, DVDRW..

Ριξτε ιδεες και σκεψεις. Τρωγομαι ηδη να παρω εναν καινουριο, αλλα και η σκεψη του να πεταξω τετοιο αξιοπιστο μηχανημα (που του εχω πιει το αιμα στην κυριολεξια) δεν μου καθεται καλα..
 
Εγω λέω να πάρεις έναν δίσκο μόνο.. Αν βρείς μάλιστα κανένα μικρό παλιό σε καλή κατάσταση ακόμα καλύτερα. Αγορά καινούργιου μόνο αν υπάρχουν ανάγκες που δεν μπορεί να στις καλύψει το υπάρχων.

Επί της ευκαιρίας πήρα τιμή και από την [edit] όπου μαζί με φπα κάνει 260 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι η [edit] θέλει 190 για την επισκευή εκτός κι αν το είπαν στην τύχη το νούμερο !!! :(

Ευτυχώς που έφτιαξε μόνο του lol
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Phil χωρίς κανένα ενδοιασμό πάρε ένα δίσκο και ρίχτον απάνω. Με την ευκαιρία, ρίξε και ένα πολύ καλό καθάρισμα σε όλο το μηχάνημα, λύστο διεξοδικά και πρόσθεσε και θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή.

Καθαρό οινόπνευμα, βαμβάκι φαρμακευτικό και μπατονέτες είναι τα όπλα με τα οποία θα πολεμήσεις τα 6 χρόνια που έχει στην πλάτη του ο φορητός σου.

Όσον αφορά τον επεξεργαστή μη σε ανησυχεί το γεγονός ότι έχει δουλέψει άπειρες ώρες, αν δεν έχει υποστεί overclocking μπορέι άνετα να σου βγάλει μια τετραετία ακόμα, μια και η life expectation period ενός επεξεργαστή είναι μια δεκαετία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!

Πριν από πέντε μέρες είδα με φρίκη το hardware notebook control να μου βαράει alarm στο Fujitsu που σε λίγες μέρες μπαίνει στον τρίτο χρόνο της ζωής του. Κάθισα και το έλυσα, αφαίρεσα σκόνες και μπίχλα, καθάρισα τον ανεμιστήρα του και όλο το πληκτρολόγιο (το οποίο δεν έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου αλλά δεν ήθελα να έχει ίχνος σκόνης), του πρόσθεσα arctic silver πάστα και το έδεσα ξανά. Περιττό να σου πω ότι το μηχάνημα είναι σαν να βγήκε από το κουτί, οι θρμοκρασίες επέστρεψαν στα φυσιολογικά και είναι έτοιμο και πάλι για τον πόλεμο.

Αν και τη πολύ δουλειά τη βγάζει τώρα το MSI Wind με το Fujitsu να κάθεται πιά στην κυριολεξία,το χάρηκα όσο δεν έπαιρνε, όλο το εγχείρημα.

Επίσης θα σου συνιστούσα να κοιτάξεις και την αγορά νέου φορητού, ΑΝ δεν παίζεις παιχνίδια μπορείς να βρεις εξαιρετικά μηχανήματα σε εξαιρετικές τιμές. Σε λίγες μέρες θα έρθει στο σπίτι και τρίτο φορητό για παιχνίδια και πάλι θα του φερθώ με το τρόπο που φέρομαι σε όλα τα laptops μου. (Τα desktops απλά δεν με ενδιαφέρουν δεν δένομαι μαζί τους, αντίθετα τα laptops έχουν προσωπικότητα και τα θεωρώ μοναδικά όσο και αν κάποια έχουν πιά κυριολεκτικά ξεπερασμένα χαρακτηριστικά).

Ακόμα κάθεσαι; :D
 
Πίσω
Μπλουζα