Acorn RiscPC 600

Σορι, παράλειψή μου. Εννοούσα 3D graphics accelerator. :D
 
Rygar είπε:
Σορι, παράλειψή μου. Εννοούσα 3D graphics accelerator. :D
Καλά, μεγαλείο. Τι απίστευτα πράγματα έκανε η Acorn! Σκέφτεσαι να του προσθέσεις και άλλες φέτες;
 
Παει ακριβά. Θελει και αντικατάσταση τροφοδοτικού. Εχω χώρο για μια κάρτα ακόμα και θα ήθελα να βαλω έναν SCSI. Θα ήθελα να έχω και MIDI, αλλά θα το προτιμούσα να το κάνω αυτό σε εναν μελλοντικό Α5000. :D
 
Καταπληκτικά μηχανήματα που άξιζαν καλύτερης τύχης.
 
Ένας φίλος που έχει ένα τέτοιο risc pc σε φάση ... αναστύλωσης, μου είπε ότι τα συγκεκριμένα μηχανάκια μπορούν να πάρουν μέχρι και 2χ128mb μνήμης, ισχύει αυτό; Υπάρχουν τέτοιες μνήμες και πόσο κοστίζουν;

Από θέμα δίσκου τι υποστηρίζουν; Στον ενσωματωμένο τους controller εννοώ. Υπάρχει κάποιο όριο στο πόσο μεγάλο δίσκο θα του βάλεις;
 
kwstas79 είπε:
Ένας φίλος που έχει ένα τέτοιο risc pc σε φάση ... αναστύλωσης, μου είπε ότι τα συγκεκριμένα μηχανάκια μπορούν να πάρουν μέχρι και 2χ128mb μνήμης, ισχύει αυτό; Υπάρχουν τέτοιες μνήμες και πόσο κοστίζουν;
Από θέμα δίσκου τι υποστηρίζουν; Στον ενσωματωμένο τους controller εννοώ. Υπάρχει κάποιο όριο στο πόσο μεγάλο δίσκο θα του βάλεις;

Για μνημη παίρνει 2 κλασικά σιμάκια των 72 pins, σε μέγεθος όσο μπορεί να βρει ο φίλος σου, με το κόστος που μπορεί να το πουλάει ο καθενας (από τζάμπα μεχρι το Θεό). Αν βρει 128ΜΒ και τα βάλει και παίζουν, τότε είναι ΟΚ. Οταν αγόρασα το δικό μου, οι τύποι με ρώτησαν πόση μνημη θέλω, και τους απάντησα να μου το στείλουν χωρίς μνημη γιατί έχω αρκετά σιμάκια να δοκιμάσω. Μου είπαν ότι μπορεί να μην παίξουν όλα. Τελικά είμαι με 64ΜΒ EDO,τα οποία είναι υπεραρκετά για το σύστημα. Δίσκο και να βάλει, θα πρέπει είτε να τον βάλει ως 2ο καταργώντας το cdrom (εάν έχει cdrom), ή πρώτο, μεταφέροντας τα πάντα από τον υπάρχοντα (ενα απλό copy είναι, αλλά θέλει πολλή προσοχή όταν σετάρει το νέο δίσκο, να έχει το ίδιο devicename με τον παλιό, αλλιώς το σύστημα θα μπουτάρει βγάζονας ενα καρο μηνύματα). Εάν δεν έχει cdrom, μπορεί να του τοποθετήσει ενα IDE-to-CF adaptorάκι με μια καρτα CF 1 ή 2GB ως slave και να χρησιμοποιεί πλέον αυτή για αποθηκευτικό μεσο, αφήνοντας το master δίσκο μονο για το boot και την εγκατάσταση προγραμμάτων (εκτός κι αν είναι τόσο μικρός). Οσον αφορά το μέγεθος του δίσκου που μπορεί να δεχτεί ο controller, εγώ δοκίμασα 20άρη και τον είδε όλο. Εάν θυμάμαι καλά όμως, εξαρτάται και από το Risc OS που τρέχει. Εγώ π.χ. τρέχω 4.07 και δεν είχα θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Προς το παρόν του βρήκα κάτι 8ρια σιμάκια που είχα παρατημένα στο μαγαζί από ... αρχαιοτάτων χρόνων, να δούμε αν θα δουλέψει και βλέπουμε. Δίσκο δεν έχει καθόλου πάνω από ότι μου είπε.
 
Πίσω
Μπλουζα